DA LI MENJATI EVRO U ŠVAJCARCE

znaci menjati evro u zlato ?

Ne znam šta da ti kažem druže... Kad vidim da su baneri za kupovinu zlata i forex trgovanje počeli da iskaču i iz frižidera i kada domaćice umesto o receptima razgovaraju o tome da li je bolja investicija u zlato ili srebro, nešto tu nije kako treba.

Drugim rečima, nešto nije u redu kada je investicija očigledno isplativa svima....

Kao što su CDO do 2006 forsirani ulagačima kao bezrizični (AAA rejtinzi), dok su oni koji su forsirali znali koliko to vredi i shodno tome se kladili protiv istih HoV koje su prodavali...

Da se sad, istog trenutka uspostavi zlatni standard, čini mi se da bi službenici i šefovi dolarske imperije mogli polako da razdužuju opremu. Pošto, je imperija dovoljno jaka, a znamo da nijedna imperija u svetskoj istoriji nije dobrovoljno ustupila prvenstvo drugoj imperiji, pitanje je koliko je zapravo blizu zlatni standard...
 
ne verujem da ce se ista menjati osim sto ce prvo krenuti porast cena hrane,a vremenom i povecati plate kao u svim postapokalipticnim filmovima gde dolar i dalje vredi ,prosecan mobilni kosta 50.000dolara,a auto 50miliona...ne vidim drugi nacin da se resi kriza osim u inflaciji dolara i nastavku stampanja istog
 
POŠTO SAM KAO BIO PAMETAN POSLOVAN ČOVEK USPEO SAM DA ŠTEKNEM NEŠTO EVRIĆA I STAVIO IH NA ŠTEDNJU,ZBOG OVE FRKE U EVROPI RAZMIŠLJAM DA SVE PREBACIM U ŠVICARSKI FRANAK BEZ OBZIRA ŠTO BI NA KONVERZIJI IZGUBIO PAR POSTO...ALI ME BRINE GOMILA STVARI...NPR. DA LI ŠVAJCARAC MOŽE DA PADNE,DA LI AKO SE OVI U EVROPI DOGOVORE EVRO MOŽE DA SKOČI;PA SAM SE ZEZNUO DA LI JE TOLIKA FRKA U EVROPI PA VEĆ KASNIM SA KONVERZIJOM...SVAKI SAVET BI MI POMOGAO A NAJBOLJE SAVETI LJUDI KOJI SU VEĆ PRETVORILI EVRO U ŠVAJCARCE I ONIH KOJI SU ODLUČILI DA TO NE RADE

U zavisnosti od vrste tvoje STEDNJE.
Ako zelis DUGOROCNO osigurvanje vrijednosti novca onda je u svakom slucaju bolje kupiti SVICARCE...ako ne onda ostavi Evrice i pored NESIGURNOSTI EU posto CHF nece vise jacati...stavise SNB je najavila njegovo slabljenje tj. inflaciju sa 1.25 na 1.30.

Godinu dana sam držao veći deo štednje u CHF, pa sam se istog oslobodio dan pre stupanja na snagu odluke SNB o fiksiranju maksimalnog kursa CHF za EUR na 1,20 (6.9.2011.), usput ostvarujući dobit veću od one koji bih imao klasičnom štednjom u EUR.

SNB se "zaklinjao" da će sa "najvećom mogućom odlučnošću" naštampati "koliko god je potrebno novca" kako bi sprečila jačanje CHF iznad 1,20.
Od stupanja na snagu te odluke CHF nije oslabio ispod 1,25 (već se kreće u tom opsegu). Približio se 1,25 tek kada je SNB najavila spuštanje zacrtanog limita na 1,25. Ali pošto se to ispostavilo kao glasina, kurs je uglavnom ostao u opsegu 1,22-1,24. Inače, u pretkrizno vreme, CHF je bio ispod 1,50

Dakle:
1) Prostor za rast franka je zatvoren (SNB ne dozvoljava)
2) Prostor za slabljenje franka postoji, ali su ga zatvorili forex-investitori.
3) CHF je de facto fiksiran za EUR, pri čemu rizik postoji samo u slabljenja CHF (ukoliko forex investitori prestanu da ga gledaju kao sigurnu luku), a ne njegovog jačanja u odnosu na EUR.

Jako NETACNA izvaja...naime...SNB se bori za to da oslabi CHF iz prostog razloga sto im JAK CHF unistava EXPORT tj. izvoz.
SNB je vec digla najnizu cijenu Evra na 1.25 a od sledece godine je u planu dizanje na 1.30 u odnosu na CHF.
...i pored kupovine X milijardi Evra od strane SNB-a.
 
Poslednja izmena:
Nisi me razumeo, Borise.
Rekao sam da CHF ne može biti jači od 1,20 (npr 1,19) zbog odluke SNB. Drugim rečima, CHF će verovatno slabiti u odnosu na EUR.

Izvor nesporazuma je korišćenje pojmova. Kad kažem "raste CHF" to se u valutnom paru EUR/CHF oslikava kao npr od 1,20 do 1,19. I obrnuto, naravno... Kada je kretanje od 1,20 do npr 1,25, to je "pad CHF"... To se vidi iz konteksta poruke... Uostalom, pogledaj poruku br 34 sa druge strane...

p.s. Gde si pročitao vest o novom limitu na 1,25? Ja to ne videh na sajtu SNB, niti vidim da je kurs takav...
 
Poslednja izmena:
Najpre, Joco, sjajna poruka od tebe! :ok:

1. U vezi opaski o povezanosti realne ekonomije Švajcarske i EU, potpisujem.
2. Valutni rat je u punom jeku. Otvoreno je započeo 2008, a intezivirao se ove godine. Za sledeću mogu samo misliti šta će biti. Podsećaju me na ljude koji tonu, svakako će se udaviti svi, ali ipak se trude da se sapatnik udavi malo ranije :)
3. Potpis. Podatke o M3 su prestali da objavljuju?
4. Naravno. Expanzija derivata nije dovela do diversifikacije rizika, kako su prodavali ideologiju, nego su rizik učinili sistemskim. A posle bude "too big to fail" :) Profit privatni, troškovi zajednički. Na spisak bih dodao i Banca Intesa, EFG, KBC banka (prve dve su uglavnom izložene dugu sopstvenih država)...
5. Zlato... Hm... Mislim da će onaj koji bude bio najjači, odnosno koji ostane najjači, biti taj koji će postaviti standard. Sila je konstanta ljudske istorije... Ako se uspostavi zlatni standard, to će biti onda kada onaj koji je najjači bude kontrolisao, lupam, 50% rudnika zlata u svetu...
6. Isto kao i pod 5.
7. Ja bih odmah da se ogradim. Nisam forexovac, niti se bavim tehničkom analizom. Zaključci koje sam gore iznosio temelje se na ličnom razmišljanju i istraživanju mene kao ekonomiste. Možeš videti da moj grafik nije sa neke forex platforme, već je printscreen ECB kursne liste... ;) Inače, za ostalo se slažem.

Eto, malo sam nabacao misli, čisto da znaš da sam raspoložen za razgovor (ne za polemiku, jer me ne zanima da titula master diskusije) i da naučim... ;)

Hvala, dobro je naći nekoga da razume ove stvari, ali i da je spreman da objasni ostalima, jer nas smrdljivi obrazovni sistem ove stvari ne uči, čak i ako ste recimo na Ekonomskom fakultetu, to je jako plitko i šturo i prevaziđeno.
4. Tako je, i te banke, i sve banke, a jedina domaca za koju nisam siguran jeste Komerijalna banka (mada nisam siguran ni za Agrobanku recimo ili Cacansku), mada ne postoji scenario da ona prezivi ako ostale propadnu, cak i da jeste ogradjena od ove izlozenosti, jer hvala Bogu frakcioni sistem rezervi zivi i dalje, a uz dekretni novac imas smrtonosni koktel, pa ti ne gine nesolventnost i bankrot. Zato su upravo i sve banke usle na to trziste, po principu ako ne mozes da ih pobedis, pridruzi im se, jer si inace pukao. Kad imas neobrazovane gradjane koje ne interesuje poslovna politika banke, vec samo masna kamata, a nema finansijske regulative da zabrani ovo, eto sta se dobije.
5. zlato se preko ETF fondova i nealociranih racuna, verovali ili ne plasira sa frakcionim sistemom rezervi, dakle isto kao banke sa dekretnim, papirnim novcem, oni to rade sa zlatom. Sad smo baš imali bankrot i skandal u MF GLOBALu. Dakle, ti, ETF fondovi imaju fizičkog zlata recimo 10 tona, a po nekim računicama, oni na ime tih deset, trguju sa 600 tona. Dakle 60 na prema jedan, a za srebro ide i do 100 na prema 1. Dalje, fjucersima zlata i srebra se stalno maniuliše, pa se dešava da trguju u jednom smeru u jednom danu, sa više srebra nego što ga ima na tržištu. Jako zanimljivo. A onda kada neko na ime fjucersa zatraži fizičku isporuku, desi se nešto kao MF GLOBAL. A trebalo bi da ljudi postave pitanje, ako narod ne poseduje zlato i srebro, a ne poseduje (osim malo u Kini i Indiji gde je to donekle stvar kulture), a znamo da su još oko 2001. centralne banke masovno se oslobađale zlata, i to po najnižoj ceni od 275$/ troj unci, gde je onda svo zlato???

Što se tiče Nemaca. Nemačka ima ubedljivo najjaču privrednu bazu, dakle realnu ekonomiju. Zamisli kada praviš kulu od karata, i gledaš da bude što veća, i stalno kažeš. ma može još jedan sprat, i naravno, labilna ravnoteža ima svoje granice, i u jednom trenutku kreće da pada, i to po pravilu biva odozgo na dole. Tako će i ovde biti verovatno, i već se dešava, Prvo idu fjucersi, swapovi, opcije , CDO, CDS , a onda monete dekretne, a na kraju ostaje realna privreda, i veliko pitanje KO POSEDUJE FAKTORE PROIZVODNJE, RADNU SNAGU, KNOW HOW, PRIRODNE RESURSE. NEMAČKA, RUSIJA, KINA (+ ostatak BRIKa). ove tri zemlje, zajedno, imaju i radnu snagu i nezasićeno tržište (Kina), prirodne resurse (Rusija), know how i proizvodne kapacitete(Nemačka i Kina).
Informisani ljudi znaju da je, teško je proceniti tačnoi, ali gro, čak i do 40 % ekonomije SAD i UK, nažalost, finansijski sektor. Kad tu dodate sektore koji prate taj sektor, kao što je saobraćaj, ugostiteljstvo... to možda ode i na 50 posto. 50% je dakle fikcija koja bukvalno može da ispari preko noći. Mislim da je i ovaj Katić svestan ovoga, nego je malo besan na Nemce što su popustili uprkos ovome.

Voleo bih da ljudi izdvoje malo više vremena da se obrazuju barem o osnovama ekonomije, jer ovako mogu bankari da ti rade šta im na pamet padne. Videli smo da nas više ni zakon ne štiti. Goldman Sachs, J.P. Morgan, Meryll Lynch je sada zakon. Treba biti pametan koliko je moguće.
 
Jos nesto, jedine stvari kojih se bankarski sistem plasi jeste inflacija i deflacija, možda i podjednako, kao i rasta cena zlata i srebra, jer je to zaista prirodni novac, po samoj definiciji novca, kao nosioca vrednosti. Da li ste znali da J.P. Morgan već duže vremena ide na shortselling srebra (u prevodu kladi se da će pasti cena srebru), sa ne znam koliko sotitina milijardi. Zar i to nije malo čudno, ako su oni samo obična banka, i nemaju veze sa monetarnom ekonomijom. Međutim, upravo banke poseduju plemenite metale, ja mislim, jer nema ko drugi, bukvalno. Ovo pokušavam da istražim, jer zlata ima dosta ali se ne zna ko ga poseduje.
 
Ne znam šta da ti kažem druže... Kad vidim da su baneri za kupovinu zlata i forex trgovanje počeli da iskaču i iz frižidera i kada domaćice umesto o receptima razgovaraju o tome da li je bolja investicija u zlato ili srebro, nešto tu nije kako treba.

Drugim rečima, nešto nije u redu kada je investicija očigledno isplativa svima....

Kao što su CDO do 2006 forsirani ulagačima kao bezrizični (AAA rejtinzi), dok su oni koji su forsirali znali koliko to vredi i shodno tome se kladili protiv istih HoV koje su prodavali...

Da se sad, istog trenutka uspostavi zlatni standard, čini mi se da bi službenici i šefovi dolarske imperije mogli polako da razdužuju opremu. Pošto, je imperija dovoljno jaka, a znamo da nijedna imperija u svetskoj istoriji nije dobrovoljno ustupila prvenstvo drugoj imperiji, pitanje je koliko je zapravo blizu zlatni standard...

pazi to više govori o tome šta ti posećuješ na netu! :) Mislim na to što ti iskaču takvi baneri, pretpostavljam da znaš kako to funkcioniše. Idi na komp Jelene Karleuše pa ćeš da vidiš koji baneri će da ti izleću :)
Po obimu prodaje i postignutoj ceni, zlato je još uvek jako daleko od bilo kog vrhunca, a ja se bojim da tog vrhunca neće ni biti dok se sistem ovakav kakav je ne raspadne. Zlato ne treba prodavati dok se monetarni sistem ne promeni, jer ovo je sada zastrašujuća faza u svakom pogledu, i ne vidi se nikakav skori izlaz, i bezbolan pogotovu. Poverenje u celokupan sistem, koji je zapravo sistem spojenih sudova, svakim danom sve više atrofira, a ni to se ne vraća preko noći. Najviše me plaši što velike banke mogu uvek veštački da obore cenu zlatu, a sa naštampanom valutom da pokupuju od svih običnih ljudi u toj panici koju izazovu, za papirčinu, i da tek onda puste inflaciju da pojede bukvalno sve, a oni se maksimalno hedžovali (obezbedili, realnom vrednošću). To je druga stvar, ljudi ne shvataju da praktično banke kontrolišu inflaciju, a ne FED i centralne banke, ili ne bar u tolikoj meri. Džabe centralnim bankama target rate ako nema dobre volje bankara da se postigne ta stopa.

Takođe, investiranje ljudi u zlato trenutno ne odgovara bankama, jer se tako podriva ovaj sistem kojim se oni bogate. napisao sam gore scenario koga se ja plašim. Po tome scenariju banke mogu da zloupotrebljavaju ovaj sistem i muzu sve redom dok ide, kada poverenje padne suviše, mogu naglo da obore cenu zlata i srebra, i izazovu paniku kod velikog broja ljudi, to iskoriste, i tek onda puste inflatorni udar, i hiperinflaciom sav papir se gubi, a ostaje jedini izlaz za povraćaj poverenja da se vrati zlatni standard jer niko više nikome ne veruje. A ekonomija cela (ne samo monetarna) u osnovi je zapravo samo to, poverenje, a ostalo u privredi su prirodne, tehničke i društvene nauke.

Nemam sad više vremena, ali bićemo u kontaktu :)
 
Nisi me razumeo, Borise.
Rekao sam da CHF ne može biti jači od 1,20 (npr 1,19) zbog odluke SNB. Drugim rečima, CHF će verovatno slabiti u odnosu na EUR.

Izvor nesporazuma je korišćenje pojmova. Kad kažem "raste CHF" to se u valutnom paru EUR/CHF oslikava kao npr od 1,20 do 1,19. I obrnuto, naravno... Kada je kretanje od 1,20 do npr 1,25, to je "pad CHF"... To se vidi iz konteksta poruke... Uostalom, pogledaj poruku br 34 sa druge strane...

p.s. Gde si pročitao vest o novom limitu na 1,25? Ja to ne videh na sajtu SNB, niti vidim da je kurs takav...

IZVINJAVAM SE...pogresno i ishitreno protumaceno :ok: (tj. danas sam to na brzinu procitao).

SNB tezi slabljenju tj umjetnoj inflaciji CHF-a...iz gore navedenog razloda.
SNB je prije 2-3 mjeseca postavila najnizi kurs Franka u odnosu na Evro: 1.25 : 1 ...sad kruze glasine iz samog SNB-a da ce ga spustati i na 1.30 : 1...

Aktuelan kurs Franka u osnosu na evro je:



Uploaded with ImageShack.us

Zlato treba kupovati jos jedno KRATKO vrijeme...jako kratko vrijeme...situacija se polako stabilizuje...bar u pogledu skepticizma...
I investitori znaju da su na ankom ledu tako da mnogo sigurnije ulazu novac.

Ne bi trebalo biti nekih velikih oscilacija osim onih u vidu hartija od vrijednosti par Svicarskih banaka...
 
Poslednja izmena:
zasto zlato pada ?

Nisam primjetio da pada...NESTO POSEBNO...
Moras to gledati ovako...EU je na poslednjem samitu IZRAZILA zelju za progresom i zajednistvom...sto je odredjenim instancama unijelo sigurnost te su postali malo fleksibilniji pri ulaganjima...
Sto EU bude stabilnija to ce zlato biti jeftinije...zlato i CHF se kupuju SAMO i SAMO onda kad trziste postane nesigurno.
 
zasto zlato pada ?

Pogledaj ovo, na primer...
http://www.businessinsider.com/whats-really-behind-the-gold-collapse-2011-12

But let’s be clear on a few things. Gold serves like an insurance policy in a portfolio and should never be THE portfolio (I currently hold roughly 5% of my entire holdings in gold). If you’re excessively overweight precious metals in your portfolio you’re making a directional bet on a narrow macro thesis. That’s poor risk management at the very least. Right now gold continues to serve as a fine hedge against uncertainty and a world in which governments are viewed as the cause of the problem and not the solution. I don’t think that story has changed in the last few weeks and if there’s a government that’s willing to throw more money at a problem I think we can all count on China for that. So clearly, the China risks, while enormously bearish for all industrial metals, have the potential to feed right into the gold bull thesis if they respond with their usual “build something in the desert” economic growth plan. In short, I don’t think the fundamental picture has changed all that much.
 

Prilozi

  • chart.jpg
    chart.jpg
    30,1 KB · Pregleda: 7
Hvala, dobro je naći nekoga da razume ove stvari, ali i da je spreman da objasni ostalima, jer nas smrdljivi obrazovni sistem ove stvari ne uči, čak i ako ste recimo na Ekonomskom fakultetu, to je jako plitko i šturo i prevaziđeno.
4. Tako je, i te banke, i sve banke, a jedina domaca za koju nisam siguran jeste Komerijalna banka (mada nisam siguran ni za Agrobanku recimo ili Cacansku), mada ne postoji scenario da ona prezivi ako ostale propadnu, cak i da jeste ogradjena od ove izlozenosti, jer hvala Bogu frakcioni sistem rezervi zivi i dalje, a uz dekretni novac imas smrtonosni koktel, pa ti ne gine nesolventnost i bankrot. Zato su upravo i sve banke usle na to trziste, po principu ako ne mozes da ih pobedis, pridruzi im se, jer si inace pukao. Kad imas neobrazovane gradjane koje ne interesuje poslovna politika banke, vec samo masna kamata, a nema finansijske regulative da zabrani ovo, eto sta se dobije.
5. zlato se preko ETF fondova i nealociranih racuna, verovali ili ne plasira sa frakcionim sistemom rezervi, dakle isto kao banke sa dekretnim, papirnim novcem, oni to rade sa zlatom. Sad smo baš imali bankrot i skandal u MF GLOBALu. Dakle, ti, ETF fondovi imaju fizičkog zlata recimo 10 tona, a po nekim računicama, oni na ime tih deset, trguju sa 600 tona. Dakle 60 na prema jedan, a za srebro ide i do 100 na prema 1. Dalje, fjucersima zlata i srebra se stalno maniuliše, pa se dešava da trguju u jednom smeru u jednom danu, sa više srebra nego što ga ima na tržištu. Jako zanimljivo. A onda kada neko na ime fjucersa zatraži fizičku isporuku, desi se nešto kao MF GLOBAL. A trebalo bi da ljudi postave pitanje, ako narod ne poseduje zlato i srebro, a ne poseduje (osim malo u Kini i Indiji gde je to donekle stvar kulture), a znamo da su još oko 2001. centralne banke masovno se oslobađale zlata, i to po najnižoj ceni od 275$/ troj unci, gde je onda svo zlato???

Što se tiče Nemaca. Nemačka ima ubedljivo najjaču privrednu bazu, dakle realnu ekonomiju. Zamisli kada praviš kulu od karata, i gledaš da bude što veća, i stalno kažeš. ma može još jedan sprat, i naravno, labilna ravnoteža ima svoje granice, i u jednom trenutku kreće da pada, i to po pravilu biva odozgo na dole. Tako će i ovde biti verovatno, i već se dešava, Prvo idu fjucersi, swapovi, opcije , CDO, CDS , a onda monete dekretne, a na kraju ostaje realna privreda, i veliko pitanje KO POSEDUJE FAKTORE PROIZVODNJE, RADNU SNAGU, KNOW HOW, PRIRODNE RESURSE. NEMAČKA, RUSIJA, KINA (+ ostatak BRIKa). ove tri zemlje, zajedno, imaju i radnu snagu i nezasićeno tržište (Kina), prirodne resurse (Rusija), know how i proizvodne kapacitete(Nemačka i Kina).
Informisani ljudi znaju da je, teško je proceniti tačnoi, ali gro, čak i do 40 % ekonomije SAD i UK, nažalost, finansijski sektor. Kad tu dodate sektore koji prate taj sektor, kao što je saobraćaj, ugostiteljstvo... to možda ode i na 50 posto. 50% je dakle fikcija koja bukvalno može da ispari preko noći. Mislim da je i ovaj Katić svestan ovoga, nego je malo besan na Nemce što su popustili uprkos ovome.

Voleo bih da ljudi izdvoje malo više vremena da se obrazuju barem o osnovama ekonomije, jer ovako mogu bankari da ti rade šta im na pamet padne. Videli smo da nas više ni zakon ne štiti. Goldman Sachs, J.P. Morgan, Meryll Lynch je sada zakon. Treba biti pametan koliko je moguće.

Uh, Joco, daleko sam ja od "razumevanja" ovih stvari. Ja pokušavam da hvatam fragmente i poneku nit između njih ;) Što se tiče opaske za Ek.fakultet, slažem se. Bez obzira što sam ga završio (prosek 9,20) shvatio sam je Ekonomski fakultet zapravo institucija puke informisanosti, a vrlo malo suštinskog razumevanja. Plus što propuštaju da ljude nauče kako da odlučuju u uslovima neizvesnosti, a što je srž posla svakog ekonomiste...

Čačanska banka, Agrobanka, AIK i slične domaće banke bave se klasičnim, čitaj NORMALNIM bankarstvom, a ne banksterstvom. Oni i dalje na pravi način rade posao, kreditni rizik sami nose, a ne zaražavaju njime zdrave institucije... Koliko je njihova sudbina povezana sa sudbinom bankstera, pitanje je povezanosti transakcija. Ako je nivo izloženosti (obaveza i/ili potraživanja) nizak ili nula, onda nije strašno. Ok, pitanje sistemskog rizika je druga tema... Takođe, potpuno druga i veoma duga je tema frakcionih rezervi i dekretnog novca... Mnogo bismo širili priču. Može da se otvori posebna tema za to.

Da, da, "papirno zlato" i "papirno srebro"... Samo treba uporediti koliko košta papirno pravo na uncu zlata i srebra sa cenom pravog zlata i srebra i videti koliko je približno papirnih ekvivalenata više u odnosu na fizičku količinu tih metala. Mada, meni ideja papirnog zlata/srebra nije sama po sebi apsurdna. Ideja da zlato-srebr ljudi ne kupuju da bi ga gledali, već da bi ga prodali kasnije, kao i ideja da se trenutak prodaje kod ljudi razlikuje, nije problematična. Naprotiv, ona otvara mogućnost izdavaocu papira da količina papirnog srebra i zlata bude nešto veća u odnosu na fizičko zlato i srebro. I to sve može na osnovu odgovarajućih proračuna, koji će u krajnjoj liniji dati potrebni racio papir/fiz.količina. Ali problem nastaje kada racio ne postoji ili se značajno prekorači.. I tu se vraćam na početak ovog pasusa. Treba samo pogledati odnos cena papirne i fizičke unce. Zaključak se sam nameće i to ne samo u pogledu izštampanosti papirnog ekvivalenta, nego i u pogledu poverenja ljudi u taj papir...

Tako je za Nemce. Jedini oni imaju ozbilju realnu ekonomiju. Ali, što kaže naš narod "dok jednom ne smrkne, drugom ne svane". Nemačkoj je sa evrom svanulo, a u isto vreme se južnjacima smrkavalo... tako da priče o neradnim Grcima piju vodu samo donekle.... Igra sa nultom sumom, bukvalno. Nemački suficit = PIGS deficit, približno... Ali opet, duga i druga je to tema...

Nemam dovoljno energije, a ni intelektualnih kapaciteta da se posvetim razmatranju alternative postojećeg sistema. Šta god mislio o sistemu, on je za mene zadata veličina, nepromenljiva. Mene generalno zanima kako da meni dostupne promenljive iskombinujem tako da ostvarim neki mali profit.

Konkretno, naslov ove teme, drugačije rečeno je: u kojoj valuti držati štednju?
Nemam hrabrosti za zlato, za srebro možda (potcenjeno u odnosu na zlato, a veće i industrijske upotrebe, plus što je trenutno ozbiljna korekcija cene), zemlja možda kao dugoročne 5-10 godina investicija..
Uglavnom, postoji deo štednje koji se mora držati u novcu, pa neka su to i FIAT valute. S obzirom na veliku volatilnost kurseva, ne samo dnevnu, već i na nivou višemesečnih, pa i jednogodišnjig trendova, otvaraju se lepi prostori za neku zaradicu, veću od kamate na štednju...
 
Inače, vrlo je zanimljivo pitanje, ko su najveći držaoci zlata i srebra. Odgovor na to pitanje je u isto vreme i odgovor na pitanje "ulagati u zlato-srebro ili ne?".

p.s. Hrvatska centralna banka je rasprodala SVO, ali SVO zlato pre skoro 10 godina, po bagatelnoj ceni :)
 
Nisam primjetio da pada...NESTO POSEBNO...
Moras to gledati ovako...EU je na poslednjem samitu IZRAZILA zelju za progresom i zajednistvom...sto je odredjenim instancama unijelo sigurnost te su postali malo fleksibilniji pri ulaganjima...
Sto EU bude stabilnija to ce zlato biti jeftinije...zlato i CHF se kupuju SAMO i SAMO onda kad trziste postane nesigurno.

Ja bih trenutak kupovine pomerio nešto unazad. Dakle, CHF i plemeniti metali samo u mirno vreme, kada je privredi najbolje. A najkasnije, kupovinu obaviti na samo naslućivanje mogućih nesigurnosti...
 
Uh, Joco, daleko sam ja od "razumevanja" ovih stvari. Ja pokušavam da hvatam fragmente i poneku nit između njih ;) Što se tiče opaske za Ek.fakultet, slažem se. Bez obzira što sam ga završio (prosek 9,20) shvatio sam je Ekonomski fakultet zapravo institucija puke informisanosti, a vrlo malo suštinskog razumevanja. Plus što propuštaju da ljude nauče kako da odlučuju u uslovima neizvesnosti, a što je srž posla svakog ekonomiste...

Čačanska banka, Agrobanka, AIK i slične domaće banke bave se klasičnim, čitaj NORMALNIM bankarstvom, a ne banksterstvom. Oni i dalje na pravi način rade posao, kreditni rizik sami nose, a ne zaražavaju njime zdrave institucije... Koliko je njihova sudbina povezana sa sudbinom bankstera, pitanje je povezanosti transakcija. Ako je nivo izloženosti (obaveza i/ili potraživanja) nizak ili nula, onda nije strašno. Ok, pitanje sistemskog rizika je druga tema... Takođe, potpuno druga i veoma duga je tema frakcionih rezervi i dekretnog novca... Mnogo bismo širili priču. Može da se otvori posebna tema za to.

Da, da, "papirno zlato" i "papirno srebro"... Samo treba uporediti koliko košta papirno pravo na uncu zlata i srebra sa cenom pravog zlata i srebra i videti koliko je približno papirnih ekvivalenata više u odnosu na fizičku količinu tih metala. Mada, meni ideja papirnog zlata/srebra nije sama po sebi apsurdna. Ideja da zlato-srebr ljudi ne kupuju da bi ga gledali, već da bi ga prodali kasnije, kao i ideja da se trenutak prodaje kod ljudi razlikuje, nije problematična. Naprotiv, ona otvara mogućnost izdavaocu papira da količina papirnog srebra i zlata bude nešto veća u odnosu na fizičko zlato i srebro. I to sve može na osnovu odgovarajućih proračuna, koji će u krajnjoj liniji dati potrebni racio papir/fiz.količina. Ali problem nastaje kada racio ne postoji ili se značajno prekorači.. I tu se vraćam na početak ovog pasusa. Treba samo pogledati odnos cena papirne i fizičke unce. Zaključak se sam nameće i to ne samo u pogledu izštampanosti papirnog ekvivalenta, nego i u pogledu poverenja ljudi u taj papir...

Tako je za Nemce. Jedini oni imaju ozbilju realnu ekonomiju. Ali, što kaže naš narod "dok jednom ne smrkne, drugom ne svane". Nemačkoj je sa evrom svanulo, a u isto vreme se južnjacima smrkavalo... tako da priče o neradnim Grcima piju vodu samo donekle.... Igra sa nultom sumom, bukvalno. Nemački suficit = PIGS deficit, približno... Ali opet, duga i druga je to tema...

Nemam dovoljno energije, a ni intelektualnih kapaciteta da se posvetim razmatranju alternative postojećeg sistema. Šta god mislio o sistemu, on je za mene zadata veličina, nepromenljiva. Mene generalno zanima kako da meni dostupne promenljive iskombinujem tako da ostvarim neki mali profit.

Konkretno, naslov ove teme, drugačije rečeno je: u kojoj valuti držati štednju?
Nemam hrabrosti za zlato, za srebro možda (potcenjeno u odnosu na zlato, a veće i industrijske upotrebe, plus što je trenutno ozbiljna korekcija cene), zemlja možda kao dugoročne 5-10 godina investicija..
Uglavnom, postoji deo štednje koji se mora držati u novcu, pa neka su to i FIAT valute. S obzirom na veliku volatilnost kurseva, ne samo dnevnu, već i na nivou višemesečnih, pa i jednogodišnjig trendova, otvaraju se lepi prostori za neku zaradicu, veću od kamate na štednju...

Ovde cu izneti i odgovore za tebe, ali i dodatne opservacije
1) Potpuno se slazem da mozemo vec sada da otvorimo jos pet odvojenih tema, mada opet, sve ovo i jeste jako povezano, tako da je neizbezno malo lutati.
2) Nisam ni ja neki posebni poznavalac, ali kad vidim sta i kako pricaju nasi "ekonomisti".... cast izuzecima, a ljudima treba objasniti da ekonomija zaista nije bauk. A zaista izgleda kao da se svi trude da je predstave ljudima kao da oni ne mogu nikako razumeti svu tu mentalnu gimnastiku. A trik je samo naci one koji su vec razumeli, i umeju da objasne osnovne stvari, a posle mozete i slobodno rezonovati u velikoj meri.
3) reci cu jos ovo za AG i AU. problem papirnog srebra i zlata po meni jeste veliki, jer ni jedno ni drugo nisu monetarni nigde u svetu, a to znaci da su na nivou bilo koje druge robe, pogotovu srebro koje jeste industrijski metal. Tu je problem, kako primenjivati frakcioni sistem, u kompanijama koje dakle nisu banke. ETFovi u osnovi nisu banke, i ne bave se bar klasicnim bankarskim poslovima. znamo da u zdravoj privredi, iako imamo dekretni novac i frakcioni sistem rezervi, ukoliko damo banci vremena, likvidaciom plasmana, ona postaju likvidna, tj uvek su solventni. Kod ETFova je problem sto on ne treba tvojim novcem koji je investiran u tzv fizicko zlato, tako oni predstavljaju, da rizikuju na nacin kao banke inace, jer za to nisu ovlasceni. A poseban logicki udarac zadaje činjenica da tako, teoretski možeš da trguješ kao da je ponuda beskonačna i da nikada ne može biti nestašica. Totalno protivno svim ekonomskim načelima formiranja cene. Opet se dakle, tehnički, vraćamo na kladionicu, jer je samo mala količina fizičke pozicije.
4) sto se tice zemlje, neko je napomenuo da niko nece da prodaje zemlju. Jako slaba informisanost. ovo je istina samo ako kupujes plac za vikendicu na Avali. izadjite iz BGa, imamo pozare sad po planinama jer nema stoke da popase pasnjake. Ar pasnjaka u jednoj Vojvodini je 40 eura ako je za vec povrsinu. Sramota. Po meni je i to dobra investicija ako ostavljas prostor da jednog dana i odes na zemlju da obradjujes, inace je komplikacija, jer treba posle naci kupca koji nece kupovati kao hedz vec da mu je zaista potrebno, a to nije lako. Kao na berzi, vecina kupaca drzi akcije jako kratko, i interesuje ga samo da li ce neki novi spekulant da se nadje da kupi po visoj ceni, a ne prava vrednost akcije, a svi se oslanjaju na onog krajnjeg koji ce da je drzi radi prinosa.
5) ljudi zaista moraju pogledati sve grafikone rasta konzumacije i vode i sume, a vec smo presli vrhunac proizvodnje nafte, tj sada ce sve skuplja postajati ekstrakcija nafte. Svetu je kao nikada do sada potrebna nova industrijska revolucija, a nje i nekog Tesle nema ni na vidiku. Od nafte bukvalno sve pravimo, i to ljudi moraju uvideti. U skoro svemu smo vec na kraju eksponencijalne krive. Zato, ljudi se moraju psiholoski spremiti na slom, i na to da postanu nezavisniji i da se odricu mnogih trenutnih blagodeti. Ukratko, ili odricanje od mnogih stvari ili drasticna redukcija stanovnistva. Bukvalno, nema alternative na vidiku.
6) Kratkorocno (narednih pola godine- godina ukoliko toliko poživi sistem) mislim da ce svi dolari AUD CAD USD biti bolje resenje od bilo koje evropske valute, ali je to kao sto si rekao jako podlozno neslobodnotrzisnim uticajima. Jos ako ti je Barozo ortak, za tebe nema zime. :)

Najveci problem ekonomista je sto nemaju znanja iz ostalih oblasti, a pogotovu fizicke osnove sistema, privrede prave, dakle tehnickih nauka i kako su privredni podsistemi medjusobno povezani u lancu vrednosti, koliko su ti lanci vrednosti osetljivi i koliko je na početku svakog od njih jedna ista stvar, koja nestaje, a nema zamene na vidiku. Priča o vetru, Suncu, geotermalnim vodama i sličnom verovatno ne stoji, jer se suviše stvari bukvalno pravi samo od ostatataka rafinisane nafte.
 
ne verujem da ce se ista menjati osim sto ce prvo krenuti porast cena hrane,a vremenom i povecati plate kao u svim postapokalipticnim filmovima gde dolar i dalje vredi ,prosecan mobilni kosta 50.000dolara,a auto 50miliona...ne vidim drugi nacin da se resi kriza osim u inflaciji dolara i nastavku stampanja istog

Pitanje za tebe. U takvom scenariu, da li bi Kina ili bilo koja druga POLITICKI nezavisna zemlja, držala i trunku svojih rezervi u USD, i zašto bi? I da li bi više trgovala naftom i uopšte trgovala preko dolara?
I kako bi to što niko ne koristi USD za rezerve tada, uticalo dalje na ponašanje dolara. Bojim se da ovakav scenario koji si opisao, se tiče nekog trenutka kada je SAD već duboko u nekom ratnom konfliktu, ne nuklearnom, ja u to ne verujem, suviše bi koštalo kapitaliste po završetku konflikta, već kao Vijetnam i Severna Koreja, gde se preko nekog jadnog naroda Ameri i Kinezi+Rusi recimo (možda i Nemci), nadmeću za superiornost u novom svetskom poretku koji bi nakon konflikta usledio.
Nadajmo se da do ovog neće doći, kao i da nećemo mi biti taj mali jadni narod za prepucavanje.
 
Ja bih trenutak kupovine pomerio nešto unazad. Dakle, CHF i plemeniti metali samo u mirno vreme, kada je privredi najbolje. A najkasnije, kupovinu obaviti na samo naslućivanje mogućih nesigurnosti...

...a zasto ne pokusas razmisljati ovako...
Dok je god privreda STABILNA i sigurna...onda se investira...ali cim krene u smjeru nestabilnosti i velikih oscilacija...onda kupiti CHF i zlato da bi osigurao vrijednosta svog novca...

Sta je i narusilo danasnju vrijednost zlata i CHF-a...upravo prevelika potraznja...i to u momentima gdje ljudi vise nisu znali sta da urade da bi osigurali svoje stednje i aktivna sredstva...
 
...a zasto ne pokusas razmisljati ovako...
Dok je god privreda STABILNA i sigurna...onda se investira...ali cim krene u smjeru nestabilnosti i velikih oscilacija...onda kupiti CHF i zlato da bi osigurao vrijednosta svog novca...

Sta je i narusilo danasnju vrijednost zlata i CHF-a...upravo prevelika potraznja...i to u momentima gdje ljudi vise nisu znali sta da urade da bi osigurali svoje stednje i aktivna sredstva...

U pravu si, Borise. To je jasna logika.
Nego, to sam rekao iz sopstvene perspektive, obicnog coveka koji radi za platu..
Nemam ja sposobnosti investitora-preduzetnika ;)
 
0 kakwom urusavanju sistema govorite? o kraju fiat valuta?

Ne znam za ostale, ali sto se mene tice, postoji ozbiljna sansa za tako nesto, i logicki, i isotrijski, i kako hoces gledano, ali problem je sto se sam problem umnozava kada se vidi prirast stanovnistva, konzumacije resursa.
ljudi ne shvataju da je bilo kolji diskretni stalni rast od Y% , za bilo koje Y, bukvalno moze biti i 0,00001, ako je stalni prirast Y , moze se aproksimirati kontinualnom funkcijom koja je eksponencijalna f(x)=x^(1+y) tj za opisan slucaj bi bilo f(x)=x^(1+0,00001)=x^1,00001, a to opet znaci da ce kad tad da dodje do onog strmoglavog rasta koji krasi eksponencijalnu funkciju.

a sada, parametri po kojima smo vec u toj fazi strmoglavog rasta:
-konzumacija nafte
-emisija gasova
-rast stanovnistva
-javni dugovi skoro svih zemalja
-M3 monetarni agregat celokupne svetske ekonomije
-konzumacija vode
....i jos mnogo mnogo drugih parametara
Fora je sto svi mi smo svesni, cak i kada cujemo ovako nesto, da ne mozemo nista da promenimo, i lakse je nabiti glavu u pesak, mozda i pametnije, nisam siguran, tako da nemoj misliti da nekog osudjujem zbog ovoga, samo zelim da uporedim misljenja i stavove, to je to, da bih i ja saznao nesto novo, iako mozda tako mucim samoga sebe... ***

Izvinjavam se sto sam odlutao od teme malo, ali eto da odgovorim na pitanje.
 
Neko ovde pomenu zlato ?
Zna li ko kako se i gde kupuje ali da to ne bude u vidu nakita ( pa da mi ga posle otkupluju kao lomljeno ) . . .
Postoji li mogucnost da se kupuje u vidu nekih plocica , znaci neobradjeno , naravno sa odgovarajucom cistocom ?
PozZz . . .

Investiciono zlato i srebro, samo u inostranstvu, jer je usled nepostojanja trzista razvijenog, a citaj verovatno usled nekog monopola nasih zlatara, NBS prakticno zabranila trgovinu njime u Srbiji, jer ga ocigledno nigde nema kada potrazis da ga kupis. Samo u Srbiji, strasno. Inace, znam da se moze bilo gde na Zapadu kupiti, to su investicioni novcici (9999 cistoca) i poluge. problem je sto cak i da uneses u zemlju, ovde nema ko da ti to ceni onoliko koliko zaista vredi, barem sada, pa ces i tu da gubis na prodaji posle, jer ce te zlatare da ti ga cene kao lomljeno zlato.
 
Samo je ovo što je boldovano sigurno. Zlato se ne jede, ali na zemlji možeš da uzgajaš ono što ćeš pretvoriti u hranu. Missim.. može zlato da se jede, figurativno.. ako se vrednost istog konvertuje u ekvivalentnu vrednost hrane... samo što u vunenim vremenima lako može doći do poremećaja vrednosti "žutog", pa bude kao za vreme drugog svetskog rata, kada su se kokošija jaja menjala za zlatne lančiće i prstenje. Žuto za žuto
Mozda ipak zlato! Kad pukne poneses i odes gde ne puca a zemlja ostaje gde je. Inace ne prodavati evro pa kupovati Svajcarce nego klasika :novac -roba -novac!
 

Back
Top