Da li je u SFRJ postojala multipolarnost mišljenja?

Има. Знао сам једног Јеховиног сведока, причао нам једном ,,Али они све лепо причаду, да не крадеш, да не вараш, да не лажеш", итд, а други Цига му каже ,,А није то вера за нас". :D

Ima kod mene neki evangelisti, sakupe se i pevaju, pesme meni simpaticnije od katolickih/pravoslavnih, modernije i pevljivije za obican narod. :mrgreen:

Dobijaju pakete svaki put kada je neki americki ili neki verski praznik :mrgreen:
 
Kod mene u okolini,nasi domaci,kazem nasi zato sto su vekovima kod nas i imaju srpska prezimena,vecinom slave Djurdjevdan i Sv.Petku,ali slave i sve ostale slave,koje slave i Srbi.
У Источној Србији, Велика Госпојина је култни празник Рома, трећег дана се бира Цигански Цар. Обично то буде најбогатији Циганин.
 
Ima kod mene neki evangelisti, sakupe se i pevaju, pesme meni simpaticnije od katolickih/pravoslavnih, modernije i pevljivije za obican narod. :mrgreen:

Dobijaju pakete svaki put kada je neki americki ili neki verski praznik :mrgreen:
Има, али кажем ти, не држе Роми толко до религије. Можеш мислити кад се Роми муслимани венчавају у православној цркви и славе славу итд.
 
У Источној Србији, Велика Госпојина је култни празник Рома, трећег дана се бира Цигански Цар. Обично то буде најбогатији Циганин.
Znam za to,jer sam citao dosta o slavama uopste,a i dalje trazim tekstove koji me zanimaju o tome.Plus imam i lepih godina,a obisao sam staru Jugoslaviju mnogo puta,tako da znam poprilicno obicaje i slave tih krajeva.
 
Обратно. Православни Роми највише славе Велику Госпојину, поред других слава, та им је најважнија, а управо муслимански Роми славе Ђурђевдан јер се поклапа се неким њиховим тамо ,,пророком" Хидерлизом. Отуда Едерлези.
To možda kod vas, nisam čuo da Romi slave Veliku Gospojinu kod nas na jugu. Samo Djurdjevdan i Vasuljicu.
 
Што је Макавејев, морао да побегне из СФРЈ ?

Што се Жилник повукао у рупу ?
Како слажеш да не трепнеш па то је чудо! Душан Макавејев, који је као неко ко није завршио Факултет драмских уметности добио прилику да снима и 1965. године осваја Сребрну арену на филмском фестивалу у Пули за свој дебитански филм "Човек није тица," уопште није "побегао", него је прихватио позив страних филмских продуцената да снима у иностранству, па је тако живео и радио у Француској и Канади. Иначе Макавејев није био само режисер, већ је био и уредник листова као што су часопис "Студент," "Књижевне новине" и Danas.

Желимир Жилник се није "повукао у рупу", већ је после "забрањеног" "црног таласа" наставио да режира и од 1971. до 1989. године режирао је укупно 9 (словима: девет) дугометражних играних филмова, 8 (словима: осам) телевизијских филмова, четири (словима: 4) документарна филма и једну телевизијску серију.
 
  • Haha
Reactions: PA8

Што лажеш, када постоји документарац, како су се Макавејев и Жилник жалили на повратак стаљинизма/људи у институцијама/ и како не могу радити слободно...

На крају убрзо су скинули леве либерале 1972, а 1974 иде твој шиптарски устав под принудом

је6оте СФРЈ и тито , јел тако @Тромб ... :mrgreen:
 
Што лажеш, када постоји документарац, како су се Макавејев и Жилник жалили на повратак стаљинизма
Ма какав стаљинизам какви бакрачи. Сви ти који причају о "повратку стаљинизма" под тим сматрају смену такозваних "либерала" Марка Никезића, Латинке Перовић и Мирка Тепавца и долазак Тихомира Влашкалића, Драже Марковића и Ивана Стамболића. А заправо никакве видљиве промене у култури, уметности, привреди итд у СР Србији након пада такозваних "либерала" није било. Све је настављено као и пре. Сходно томе, сви ви који кукате за "забрањеним" "црним таласом", нисте одрасли на истом, већ на филмовима и телевизијским серијама снимљеним седамдесетих и осамдесетих значи после "забрањеног" "црног таласа", а то су генерално боља остварења од "црног таласа", па их и волите више него "црноталасне" филмове, које одавно можете нормално да гледате, али их углавном и не гледате, већ се само позивате на њих овако када треба да се лаже о "тоталитаризму" и "једмоумљу" у СФРЈ.
 
  • Haha
Reactions: PA8
Cigani vecinom slave Djurdjevdan,Sv.Petku.Doduse ima i dosta Srba koji slava ove slave.
Нагласак слављења код Рома јесу пролећна, летња и рано-јесења "црвена слова", оно кад су највећи вашари у Србији на пример Ђурђевдански и Илиндански вашар (2. август) у Параћину, или Малогоспојински шабачки вашар (21. септембра), или Обреновачки вашари на Петровдан (12. јул) и Крстовдан (27. септембар), итд; претежно су Роми те празнике узели и за своје породичне славе, док Срби углавном имају касно-јесење и зимске славе, значи од Мратиндана (24. новембра) па надаље.
 
  • Haha
Reactions: PA8
Нагласак слављења код Рома јесу пролећна, летња и рано-јесења "црвена слова", оно кад су највећи вашари у Србији на пример Ђурђевдански и Илиндански вашар (2. август) у Параћину, или Малогоспојински шабачки вашар (21. септембра), или Обреновачки вашари на Петровдан (12. јул) и Крстовдан (27. септембар), итд; претежно су Роми те празнике узели и за своје породичне славе, док Срби углавном имају касно-јесење и зимске славе, значи од Мратиндана (24. новембра) па надаље.
Sve te slave sto si nabrojao,slave vise Srba nego cigana.
 
Nisam siguran.Sv.Jovan je posle Nikoljdana najveca srpska slava.
Понављам, од зимских слава, Роми највише славе Светог Јована. Уосталом, најчешће презиме код православних Рома у Србији, Јовановић, долази од тог свеца. Не знате ви који долазите из планинских предела бивше Југе много о Ромима, јер Роми углавном настањују питомине, равнице и градове, а не брдско-планинске области.
 
Понављам, од зимских слава, Роми највише славе Светог Јована. Уосталом, најчешће презиме код православних Рома у Србији, Јовановић, долази од тог свеца. Не знате ви који долазите из планинских предела бивше Југе много о Ромима, јер Роми углавном настањују питомине, равнице и градове, а не брдско-планинске области.
Ma lose ti je to sto ponavljas,jer se ne razumes u ro uopste.
 
Ma lose ti je to sto ponavljas,jer se ne razumes u ro uopste.
А где сте то ви који долазите из планинских села бивше Југе могли да ближе упознате Роме, да се дружите с њима и упознате њихове обичаје, када они претежно живе у низијама и у градовима? Нигде, а моја маленкост их зна још од основне школе.
 
  • Haha
Reactions: PA8
Sv. Nikola je svuda prvi u Srbiji, naravno.

Mislio sam, koja je druga. Na jugu je Arandjelovdan ubedljivo drugi.
Митровдан је исто честа слава у Срба.

Као и Врачеви. Углавном све касно-јесење и зимске славе су заступљене код Срба, а за разлику од Рома који премда славе Светог Јована, углавном славе пролећна, летња и рано-јесења "црвена слова".
 
Sv. Nikola je svuda prvi u Srbiji, naravno.

Mislio sam, koja je druga. Na jugu je Arandjelovdan ubedljivo drugi.
Baš tako. Sveti Jovan je ubedljivo retka slava na jugu. Dominiraju sv. Nikola, u nekim selima sa desne strane južne Morave po čitavo selo slavi sv. Nikolu, zatim Aranđel pa onda sveta Petka. Nisam nikad čuo da neko slavi svetog Stefana ili svetog Luku, mislio bih da ne postoje takve slave.
 
А где сте то ви који долазите из планинских села бивше Југе могли да ближе упознате Роме, да се дружите с њима и упознате њихове обичаје, када они претежно живе у низијама и у градовима? Нигде, а моја маленкост их зна још од основне школе.
Ko je tebi uopste rekao da smo mi sa neke planine.Imamo ih u okolini,ali smo vecinom ravnicarski kraj.Inace kao sto sam pisao imamo dosta cigana koji su vecinom pravoslavci i imaju srpska prezimena.Cak su imali i svoje selo,koje je povrsinski kop Kolubara prekopao,pa su se oni sada rastrkali na sve strane.
 

Back
Top