Da li je u SFRJ postojala multipolarnost mišljenja?

38imak

Domaćin
Poruka
3.587
Autorska tema.

Posto sam ja mlad i ne secam se tog slobodarskog perioda, hteo sam samo da pitam da li ovde postoji neki eminentni poznavalac avangardne SFRJ kulture? Tipa, neki ucesnik 'Hocemo jos vise komunizma Druze Tito' 68-as, koji moze da mi kaze da li su Prele i Mira Trailovic o besmislu rata u avangradnom SFRJ Ateljeu 212 mogli da pevaju samo 'Manchester England England', ili su mogli i 'Kozara, Baznia, Baznia', i uopste ih UDBA ne bi zabranjivala jer verovatno 'podrzavaju nacizam',

Verovatno im je ovo prvo zvucalo melodicnije, pa su zato isli sa tim, a ne sa ovim drugim?

Sta vi mislite?
 
Autorska tema.

Posto sam ja mlad i ne secam se tog slobodarskog perioda, hteo sam samo da pitam da li ovde postoji neki eminentni poznavalac avangardne SFRJ kulture? Tipa, neki ucesnik 'Hocemo jos vise komunizma Druze Tito' 68-as, koji moze da mi kaze da li su Prele i Mira Trailovic o besmislu rata u avangradnom SFRJ Ateljeu 212 mogli da pevaju samo 'Manchester England England', ili su mogli i 'Kozara, Baznia, Baznia', i uopste ih UDBA ne bi zabranjivala jer verovatno 'podrzavaju nacizam',

Verovatno im je ovo prvo zvucalo melodicnije, pa su zato isli sa tim, a ne sa ovim drugim?

Sta vi mislite?
Mogli su da pljuju po americkom angazovanju u Vijetnamu ali nisu smeli da pljuju po sovjetskoj intervenciji u Ceskoj negde u isto vreme, mislim na umetnike tipa Trailovic (Prele je tu bio sitna boranija). Nekako u tim 60-tim su se pokojnom i nikad prezaljenom najvecem sinu naroda i narodnosti SFRJ pocele svidjati strane glumice visokog kalibra (Liz Tejlor i Sofija Loren) te su ih cesto zvali na Brione ili u Beograd a zbog toga je i Ricard Barton (tadasnji muz Liz Tejlor) dobio ulogu diktatora iz partizanskih dana. Pa je to svima prezentovano kao otvorenost YU ka svetskoj kulturi a ne zelja diktatora da po.y.ebe neku od svetskih diva.

A ne daj boze da su umetnici kritikovali unutrasnji sistem ili stanje u drzavi. U blazoj varijanti su im stekovali filmove u bunkere (Crni talas) ili unistavali celokupno izdanje romana a u hardcore verziji su provodili godine u zenickom zatvoru.

Uostalom, Balkansli spijun i Varljivo leto '68 su napisani po nekim realnim desavanjima u toj drzavi.
 
Mogli su da pljuju po americkom angazovanju u Vijetnamu ali nisu smeli da pljuju po sovjetskoj intervenciji u Ceskoj negde u isto vreme, mislim na umetnike tipa Trailovic (Prele je tu bio sitna boranija). Nekako u tim 60-tim su se pokojnom i nikad prezaljenom najvecem sinu naroda i narodnosti SFRJ pocele svidjati strane glumice visokog kalibra (Liz Tejlor i Sofija Loren) te su ih cesto zvali na Brione ili u Beograd a zbog toga je i Ricard Barton (tadasnji muz Liz Tejlor) dobio ulogu diktatora iz partizanskih dana. Pa je to svima prezentovano kao otvorenost YU ka svetskoj kulturi a ne zelja diktatora da po.y.ebe neku od svetskih diva.

A ne daj boze da su umetnici kritikovali unutrasnji sistem ili stanje u drzavi. U blazoj varijanti su im stekovali filmove u bunkere (Crni talas) ili unistavali celokupno izdanje romana a u hardcore verziji su provodili godine u zenickom zatvoru.

Uostalom, Balkansli spijun i Varljivo leto '68 su napisani po nekim realnim desavanjima u toj drzavi.

Obicno imam neki komentar, ali na ovo nemam sta da dodam :ok:
 
Autorska tema.

Posto sam ja mlad i ne secam se tog slobodarskog perioda, hteo sam samo da pitam da li ovde postoji neki eminentni poznavalac avangardne SFRJ kulture? Tipa, neki ucesnik 'Hocemo jos vise komunizma Druze Tito' 68-as, koji moze da mi kaze da li su Prele i Mira Trailovic o besmislu rata u avangradnom SFRJ Ateljeu 212 mogli da pevaju samo 'Manchester England England', ili su mogli i 'Kozara, Baznia, Baznia', i uopste ih UDBA ne bi zabranjivala jer verovatno 'podrzavaju nacizam',

Verovatno im je ovo prvo zvucalo melodicnije, pa su zato isli sa tim, a ne sa ovim drugim?

Sta vi mislite?
Sve je moglo da se peva sem srpske pesme iz I sv. rata.I pesme iz filma "Kosa" je mogla da se peva jer je to bila borba protiv vijetnamsko-americkog rata.Posto je Vijetnam bila komunisticka drzava,zna se koga je Tito podrzavao.
 
za "crni talas" novac je obezbedjen iz fondova za kulturu i tako su snimani filmovi koji su bili nekad sifrovana a uglavnom direktna kritika drustvenog uredjenja.pa ako cemo paralelu koliko je realno da danas dobijete sredstva iz budzeta za film koji kritikuje sistem? nista nije crno belo osim u pesmi crno bijeli svijet.
Danas Bjelogrlic kao aktivni protivnik i kriticar Vucica ne dobija milionske sume od drzave za svoje stupidne serije i filmove?

Filmovi "crnog talasa" su bili niskobudzetni, cesto su autori i sami bili clanovi SKJ a realno je da se "crni talas" i u filmu i u knjizevnosti desavao uglavnom u Srbiji kada se u politickom zivotu desavalo i ono sto su zvali liberalizmom. I umetnicki i politicki pravac su ukinuti/zabranjeni. a Srbija je dobila kaznu zbog koje i danas ima zestoke probleme, od nje su otcepljene dve samostalne pokrajine.
 
Autorska tema.

Posto sam ja mlad i ne secam se tog slobodarskog perioda, hteo sam samo da pitam da li ovde postoji neki eminentni poznavalac avangardne SFRJ kulture? Tipa, neki ucesnik 'Hocemo jos vise komunizma Druze Tito' 68-as, koji moze da mi kaze da li su Prele i Mira Trailovic o besmislu rata u avangradnom SFRJ Ateljeu 212 mogli da pevaju samo 'Manchester England England', ili su mogli i 'Kozara, Baznia, Baznia', i uopste ih UDBA ne bi zabranjivala jer verovatno 'podrzavaju nacizam',

Verovatno im je ovo prvo zvucalo melodicnije, pa su zato isli sa tim, a ne sa ovim drugim?

Sta vi mislite?

Зависи.

Могао си да искажеш сав твој индивидуалитет тако што више волиш Брену него Бајагу, или више волиш млинце него гибаницу. Али ниси могао, рецимо, да без реперкусија кажеш "ја сматрам да је глупо да и даље доносимо штафету другу Титу, он је већ давно умро".
 
Autorska tema.

Posto sam ja mlad i ne secam se tog slobodarskog perioda, hteo sam samo da pitam da li ovde postoji neki eminentni poznavalac avangardne SFRJ kulture? Tipa, neki ucesnik 'Hocemo jos vise komunizma Druze Tito' 68-as, koji moze da mi kaze da li su Prele i Mira Trailovic o besmislu rata u avangradnom SFRJ Ateljeu 212 mogli da pevaju samo 'Manchester England England', ili su mogli i 'Kozara, Baznia, Baznia', i uopste ih UDBA ne bi zabranjivala jer verovatno 'podrzavaju nacizam',

Verovatno im je ovo prvo zvucalo melodicnije, pa su zato isli sa tim, a ne sa ovim drugim?

Sta vi mislite?
Komunizam, kult ličnosti, socijalizam i plansko tržište ne idu baš pod ruku s "multipolarnim mišljenjem". Dakako, vjerojatno je bilo nekih slobodnijih stavova, jer je pravi komunizam bio ukinut nakon cirka 1950. godine. Također, političari su na za javnost zatvorenim sjednicama redovito hebali jedni drugima majku četničku i ustašku, što to je široka javnost doznala tek nakon raspada te "divne tvorevine", tako da je bilo neke razine multipolarnog mišljenja, ako se te svađe na nacionalnoj osnovi mogu tako nazvati.
 
Dok je famozna služba bila neprikosnovena,nikad nisam čuo da se neko žali da mu ista smešta to jeste pakuje,prisluškuje telefon i sl. Možda zato što su predmet praćenja bili uglavnom malobrojni intelektualci
Kad se taj poredak u kojem je služba bila važan segment urušio,mnogi Srbi su po sopstvenoj tvrdnji postali žrtve službe.

Ti znaš da meni prisluškuju telefon ?

Zašto tebi da prisluškuju ? Nemaš ni pare,ni neku funkciju i u svemu si običan i nevažan

E ne znaš ti ...
 
Dok je famozna služba bila neprikosnovena,nikad nisam čuo da se neko žali da mu ista smešta to jeste pakuje,prisluškuje telefon i sl. Možda zato što su predmet praćenja bili uglavnom malobrojni intelektualci
Kad se taj poredak u kojem je služba bila važan segment urušio,mnogi Srbi su po sopstvenoj tvrdnji postali žrtve službe.

Ti znaš da meni prisluškuju telefon ?

Zašto tebi da prisluškuju ? Nemaš ni pare,ni neku funkciju i u svemu si običan i nevažan

E ne znaš ti ...
Ne mora da prisluskuju.

Ali ce sigurno zenu i komsiju da ti pozovu na informativni razgovor da te drukaju, jer te kolege cule da pricas kako ces da ides na odmor u Zapadnu Nemacku za to leto.

Plus, posebna fora su im falsifikovani formalni izvestaju za unutrasnju upotrebu, toga su se istocnoevropske Sluzbe verovatno i prve dosetile.

Znaci on formalno za unutrasnju upotrebu pise izvestaj koji je lazan, jer poenta nije sto realnije saznati stanje, nego da sve ispadne po PS-u, ako nas neko nekad na'vata, da ne mozemo pravno da odgovaramo. Nasa Sluzba je verovatno bila sampion u ovome, oni su se ponosili time da cak i za licnu upotrebu pisu nesto sto nije tacno, kao po sistemu, mnogo dobro prikrivamo tragove, toliko smo pametni.

Itd.
 
Ne mora da prisluskuju.

Ali ce sigurno zenu i komsiju da ti pozovu na informativni razgovor jer te kolege cule da pricas kako ces da ides na odmor u Nemacku za to leto.

Plus, posebna fora su im falsifikovani formalni izvestaju za unutrasnju upotrebu, toga su se istocnoevropske Sluzbe verovatno i prve dosetile.

Znaci on formalno za unutrasnju upotrebu pise izvestaj koji je lazan, jer poenta nije sto realnije saznati stanje, nego da sve ispadne po PS-u, ako nas neko nekad na'vata, da ne mozemo pravno da odgovaramo.

Itd.
Zašto misliš da si službi interesantan ?
 
Autorska tema.

Posto sam ja mlad i ne secam se tog slobodarskog perioda, hteo sam samo da pitam da li ovde postoji neki eminentni poznavalac avangardne SFRJ kulture? Tipa, neki ucesnik 'Hocemo jos vise komunizma Druze Tito' 68-as, koji moze da mi kaze da li su Prele i Mira Trailovic o besmislu rata u avangradnom SFRJ Ateljeu 212 mogli da pevaju samo 'Manchester England England', ili su mogli i 'Kozara, Baznia, Baznia', i uopste ih UDBA ne bi zabranjivala jer verovatno 'podrzavaju nacizam',

Verovatno im je ovo prvo zvucalo melodicnije, pa su zato isli sa tim, a ne sa ovim drugim?

Sta vi mislite?

Југославија је истовремено и комунистичка диктатура и најбољи систем у којем су икада живели Срби.

С једне стране, наравно да је то била екстремно неслободно друштво, са једнопартијским системом, тајном полицијом које ја застрашивала, тукла, убијала, имали су и свој гулаг. Прве године након другог светског рата су биле веома мрачне, није смела да се напусти земља, људи су бежали сакривени испод возова и слично. То су биле године тешког Стаљинизма, а затим након прекида са Стаљином наставио се Стаљинизам само без Стаљина- и после Стаљина Стаљин.

Вреди напоменути и да Краљевина Југославија није била много слободније друштво, јесте нешто мало, али и њој је озбиљно, системско неслагање са доминантним наративом строго кажњавано и санкционисано, нпр. покрети за аграрном реформом, осигурањем права радника, раздвајањем цркве и државе, аутономије за Хрватску или Македонију, то је све гушено веома агресивно и не различито од начина на који су комунисти то касније гушили.

Почев од 1960их, али, становништво је било истренирано али и клима је донекле либерализована јер је држава свесно и намерно отворила врата западној култури. Западна култура је била јако конзумирана и виђења као пожељна, њени конзументи су виђени као прогресивно ткиво у друштву. Ово данас, да се амерички филм сматра сатанским јер је амерички и јер тамо има сцена љубљења или секса, то је било незамисливо. Музика, филмови, серије, стрипови, то је доживело врхунац крајем 80их, када је Династија била популарна колико и Бољи Живот, а чак је и моја баба знала ко је Мистер Спок ("Мени се допада овај Спок, згодан је"). Тако да овај антивестернизам и поистовећивање Запада са нацизмом настаје тек у последњих 20ак година, од када руска кухиња тако диригује радикалима.

Наравно вреди рећи да су свакакве озбиљније политичке девијације од норме, Титоизма и Кардељизма, биле строго санкционисане и гушене у старту. Опет, од 60их, не неким избијањем бубрега, али кочењем по питању каријере, стана, кварења угледа у друштву.

С друге стране, вреди рећи да је упркос томе што је у основи била једнопартијска диктатура, Југославија у многоме поправила живот просечног Србина (као и Босанца, Црногорца, Косовара, Македонца). Жене су добиле образовање, неку законску заштиту и нека права, беземљаши и сиротиња сталне послове, станове и прилику да школују децу и пређу у ту социјалистичку средњу класу. Побољшана је инфраструктура, нарочито здравство, школство итд. Србин је просперирао под Југославијом, и она је генерално за Србе била, кад се све сабере и одузме, добар период у историји.
 
Meni su najzanimljiviji Titovi simpatizeri koji sebe nazivaju liberalima.

Титоисти и јесу либерални у односу на Шешељевце који кољу по Вуковару.

Нису либерални у односу на АОК.

Битно је са које тачке гледишта посматраш.

Југословенски космополитизам је вероватно друштвено најлибералнији покрет који је икада постојао на Западном Балкану, јер је учио да је небитно које су вере и расе људи, и да имају право да се венчавају упркос томе, све непознате категорије на Балкану и пре а у доброј мери и после.
 
Југославија је истовремено и комунистичка диктатура и најбољи систем у којем су икада живели Срби.

С једне стране, наравно да је то била екстремно неслободно друштво, са једнопартијским системом, тајном полицијом које ја застрашивала, тукла, убијала, имали су и свој гулаг. Прве године након другог светског рата су биле веома мрачне, није смела да се напусти земља, људи су бежали сакривени испод возова и слично. То су биле године тешког Стаљинизма, а затим након прекида са Стаљином наставио се Стаљинизам само без Стаљина- и после Стаљина Стаљин.

Вреди напоменути и да Краљевина Југославија није била много слободније друштво, јесте нешто мало, али и њој је озбиљно, системско неслагање са доминантним наративом строго кажњавано и санкционисано, нпр. покрети за аграрном реформом, осигурањем права радника, раздвајањем цркве и државе, аутономије за Хрватску или Македонију, то је све гушено веома агресивно и не различито од начина на који су комунисти то касније гушили.

Почев од 1960их, али, становништво је било истренирано али и клима је донекле либерализована јер је држава свесно и намерно отворила врата западној култури. Западна култура је била јако конзумирана и виђења као пожељна, њени конзументи су виђени као прогресивно ткиво у друштву. Ово данас, да се амерички филм сматра сатанским јер је амерички и јер тамо има сцена љубљења или секса, то је било незамисливо. Музика, филмови, серије, стрипови, то је доживело врхунац крајем 80их, када је Династија била популарна колико и Бољи Живот, а чак је и моја баба знала ко је Мистер Спок ("Мени се допада овај Спок, згодан је"). Тако да овај антивестернизам и поистовећивање Запада са нацизмом настаје тек у последњих 20ак година, од када руска кухиња тако диригује радикалима.

Наравно вреди рећи да су свакакве озбиљније политичке девијације од норме, Титоизма и Кардељизма, биле строго санкционисане и гушене у старту. Опет, од 60их, не неким избијањем бубрега, али кочењем по питању каријере, стана, кварења угледа у друштву.

С друге стране, вреди рећи да је упркос томе што је у основи била једнопартијска диктатура, Југославија у многоме поправила живот просечног Србина (као и Босанца, Црногорца, Косовара, Македонца). Жене су добиле образовање, неку законску заштиту и нека права, беземљаши и сиротиња сталне послове, станове и прилику да школују децу и пређу у ту социјалистичку средњу класу. Побољшана је инфраструктура, нарочито здравство, школство итд. Србин је просперирао под Југославијом, и она је генерално за Србе била, кад се све сабере и одузме, добар период у историји.
P.S. Najbolju vido igru koju sam odigrao u poslednjih 10 godina su pravili- Estonski komunisti :mrgreen: Ono je toliko dobro, cak i pored komunjarskog blebetanja, da je mozda i nesto najbolje sto sam osetio u tom svetu video igara :kpozdrav:
 
Dobro,znači ti jedan od onih koji svoj životni neuspeh pripisuju sistemu koji je kreirala i kreira služba ?

Ти све своје животне неуспехе, а много их је, приписујеш "Глобалном Западу" и "Јеврејима".

То те чини, како би рекла НАША ДРАГА Хилари, чланом грозне групе "Basket of deplorables".

dem-2016-clinton.jpg
 
P.S. Najbolju vido igru koju sam odigrao u poslednjih 10 godina su pravili- Estonski komunisti :mrgreen: Ono je toliko dobro, cak i pored komunjarskog blebetanja, da je mozda i nesto najbolje sto sam osetio u tom svetu video igara :kpozdrav:

Ајме мини, какви су то естонски комунисти? Да нису не дај Боже неки Руси?
 
Autorska tema.

Posto sam ja mlad i ne secam se tog slobodarskog perioda, hteo sam samo da pitam da li ovde postoji neki eminentni poznavalac avangardne SFRJ kulture? Tipa, neki ucesnik 'Hocemo jos vise komunizma Druze Tito' 68-as, koji moze da mi kaze da li su Prele i Mira Trailovic o besmislu rata u avangradnom SFRJ Ateljeu 212 mogli da pevaju samo 'Manchester England England', ili su mogli i 'Kozara, Baznia, Baznia', i uopste ih UDBA ne bi zabranjivala jer verovatno 'podrzavaju nacizam',

Verovatno im je ovo prvo zvucalo melodicnije, pa su zato isli sa tim, a ne sa ovim drugim?

Sta vi mislite?
Eво ти пример - Бијело Дугме - цензурисан текст, избачена реч Христ.
Замисли кад је Бора Чорба морао да се правда зашто је написао песму "На западу ништа ново".
Замисли како је тек било за време Титовог живота.
Рецимо шездесетих није било могуће купити плочу са западном музиком, што се тек негде седамдесетих могло онако лагано дозволити.
Кад је цензура тако обухватала музику, онда ти је све јасно.
Замисли какав је пукао скандал кад је неко случајно рекао да му је цркло појачало.
А то појачало је било марке Маршал. Одмах се кренуло у заштиту лика и дела највећег сина народа и народности у склопу слогана "И после Тита Тито".
Бенду Забрањено пушење је био забрањен наступ без обзира што су они објашњавали да нису вређали Тита. Уосталом њихов први албум је албум где провејавају дневно политичке ствари, али су на крају и то избацили од другог албума на даље.
 

Back
Top