Да ли ће и када Србија рећи: СТОП !

eremita:
Овакво размишљање може само да има неко ко је себи обезбедио цркавицу, тј.профит у овој трагичној економској ситуацији Србије....мрзи ме да те исецкам
као купус салату, тачку по тачку, него ти шаљем један од могућих одговора на
твоје "експертско" виђење - али који нисам ја написао .....:



Srbija kao hrvatsko-slovenačka kolonija

Potpuno neometani od srpske političke elite, ohrabreni kratkom pameću srpskih potrošača, potpomognuti podmitljivošću ovdašnjih činovnika i alavošću srpskih biznismena, Hrvati i Slovenci sistematski preuzimaju ključne grane srpske ekonomije...

Pre četiri godine u jednom tekstu upozorio sam da je Srbija u ozbiljnoj opasnosti da postane hrvatsko-slovenačka kolonija. Te opasnosti više nema. Srbija je u međuvremenu, nažalost, to i postala. Hrvatsko-slovenačka kolonija! U međuvremenu, najperspektivnije srpske firme prodate su hrvatskim i slovenačkim tajkunima. U međuvremenu, Hrvati i Slovenci su preuzeli kontrolu nad najboljim delom srpske industrije, dobili su najbolje lokacije za svoje tržne centre i supermarkete, pokupovali hiljade hektara najbolje srpske oranice, zaposeli veliki deo bankarskog tržišta, registrovali svoje investicione fondove...


Potpuno neometani od srpske političke elite, ohrabreni kratkom pameću srpskih potrošača, potpomognuti podmitljivošću ovdašnjih činovnika i alavošću srpskih biznismena, Hrvati i Slovenci sistematski preuzimaju ključne grane srpske ekonomije. Čovek se smrzne kada pogleda spisak velikih i poznatih firmi koje su već preuzeli: „Soko Štark", „Frikom", „Dijamant", „Somboled", „Mlekara Lajkovac", „Jelen Do", „Valjaonica aluminijuma Sevojno", „Zvezda", „Duga", „Grand kafa", „Džoli travel", samo su neke od više stotina preuzetih kompanija.

Istovremeno, u Hrvatskoj i Sloveniji čine bukvalno sve da bilo kog srpskog investitora spreče da tamo kupi i jednu jedinu akciju. Medijsko-politička halabuka digne se diljem „lijepih njihovih" čim se u medijima pojavi prva, nezvanična informacija da neko od „mrskih, agresorskih Srba" planira da kupi neku tamošnju firmu. Hrvatski i slovenački političari otvoreno sprečavaju ulazak srpskog kapitala nimalo ne mareći za slobodu tržišta, ravnopravnost kapitala i ostale knjiške floskule iza kojih se kriju jalovi srpski politikanti. Pod udar hrvatsko-slovenačkog tržišnog nacizma dolaze čak i strane firme koje odranije posluju u Srbiji.

Ako, kojim čudom, neko od ovdašnjih i uspe da se probije na njihovo tržište, biva suočen sa gotovo plebiscitarnim bojkotom hrvatskih i slovenačkih potrošača. Ako neko, pak, uspe i to da prevaziđe i da nađe put do trgovinskih rafova i krajnjih kupaca, taj biva upropašćen siledžijskim, netržišnim metodama. Pa, setite se samo kako su Slovenci onomad „pronašli" salmonelu u „mančmelouu"...

- Pitanje je, dakle, ima li srpska politička elita bilo kakvu ekonomsku strategiju?

- Imaju li naši vajni „eksperti" bilo kakvu viziju osim vizije svog džepa punog prljavog, prokletog keša?

- Zar zaista postoji neko ko iskreno veruje da hrvatska i slovenačka poslovna i politička elita žele bilo šta dobro Srbima i Srbiji?!

- Da li je normalno da im olako prepuštamo tržište i omogućavamo da profitom i sirovinama stečenim u Srbiji finansiraju i grade Hrvatsku i Sloveniju?!

- Dokle će „Merkator", „Idea" i ostali da dobijaju najbolje trgovačke lokacije, dok istovremeno našim trgovcima ne daju ni da privire na njihova tržišta?

- Zar je, ljudi moji, moguće da su baš svi u ovoj nesrećnoj Srbiji spremni da sve prodaju za određenu količinu keša?!

- Konačno, zašto niko od vajnih srpskih političara ne izađe sa konkretnom strategijom pomoći srpskim privrednicima u zemljama u okruženju?!

- Zašto niko zvanično ne zatraži da se primeni reciprocitet, zašto niko ne zatraži od Hrvata i Slovenaca da našim privrednicima i investitorima omoguće isti tretman u njihovim zemljama?!

- Zašto niko u evropskim institucijama ne otvori problem hrvatsko-slovenačkog tržišnog nacizma?!

Sve su to pitanja na koja što pre moraju da odgovore srpski vlastodršci.

No, da se mi odmah razumemo, nije baš za sve kriva samo vlast i nisu za sve odgovorni samo političari. Krivi smo, bre, i svi mi. Krivi smo svi mi kojima je, da izvinete, slađe hrvatsko ***** od srpske čokolade! Krivi smo svi mi koji hrlimo u njihove tržne centre kao da smo"ispali iz gladi". Krivi su i naši vajni biznismeni koji, bez imalo nacionalnog osećaja, preprodaju najbolje srpske firme Hrvatima i Slovencima!
Poslednji je čas da se prizovemo pameti.

odlican tekst. al sta vredi kad imamo vlast koju boli uvo za interese nase drzave i gradjana? :confused:

Odgovor: moramo menjati vlast
 
eremita:
99% тзв. УВОЗНИХ производа су КИНЕСКОГ ПОРЕКЛА - ниси ваљда толико глуп да поверујеш да купујеш у Србији неки ОРИГИНАЛ највећи део свих могућих кућних апарата, па и аутомобила СКЛАПА се под одређеном познатом марком - али у Кини......ахахаха...... појма ти немаш човече........

cik da vidim kinezera da IZMISLI iPod...
i ja mogu da sklopim jedan kad dobijem delove...
 
pa ipod je najpoznatiji mp3 player kojeg proizvodi apple al imas gomilu drugih i jeftinijih i boljih kineskih noname mp3 playera. drugo danas je i glupost vise kupovati mp3 player sobzirom da je svaki noviji mobilni telefon koji kosta preko 150e istovremeno i mp3/video player . recimo ja imam nokiju sa 2 gb minisd karticom mogu da pustam i muziku i video zapise sve sto moze bilo koji mp3 player stoga kad se vec kupuje mobilni telefon kao potrebna sprava kupis da imas i ovo ostalo uz njega.
 
Jerry Ropero:
pa ipod je najpoznatiji mp3 player kojeg proizvodi apple al imas gomilu drugih i jeftinijih i boljih kineskih noname mp3 playera. drugo danas je i glupost vise kupovati mp3 player sobzirom da je svaki noviji mobilni telefon koji kosta preko 150e istovremeno i mp3/video player . recimo ja imam nokiju sa 2 gb minisd karticom mogu da pustam i muziku i video zapise sve sto moze bilo koji mp3 player stoga kad se vec kupuje mobilni telefon kao potrebna sprava kupis da imas i ovo ostalo uz njega.

tacno...
uz jednu bitnu razliku.
kvalitet zvuka na iPodu NE MOZE da se poredi sa tim jeftinim kineskim plejerima, kao ni sa bilo kojim mobilnim telefonom (osim iPhone)....
 
medved_bg:
Uopšte nije šibicarsko, pitanje je dilema iz svakodnevnog života.
Šta da kupim, domaći proizvod ili strani?
Čiju prvredu pomažem ako kupim Frikom, a čiju ako kupim Nestle?
Koji sladoled kupuješ detetu?
Ako može, bez ovog pseudovređanja...

И даље шибицариш у нади да ће било ко нормалан поверовати да куповином Фриком сладоледа помаже јадне Србе који су преостали као запослени у усташкој фирми - то од мене чути нећеш.

Уопште не купујем сладолед од када су га преузеле усташе. Правимо домаћи сладолед.

А сада купујемо и мини-пекару (јер се губи млого времена око мешења) и више уопште нећемо куповати печене АДИТИВЕ смрдљиве официрске комуњаре Дракулића, него ћемо јести прави хлеб.

ПКБ млеко више не купујемо јер усташе овде продају СУРУТКУ тј. неку течност која везе са млеком нема - за сада купујемо сомборско млеко - а ако и они пређу у руке гадова - видећемо, ваљда ће се дотле створити нека конкуренција.
 
svetolik trpkovic:
Eto Jeremita u svom ludilu pomesao potpuno stvari Imlek Beograd je kao i Novosadaska i Suboticka mlekara u sastavu britanskog investicionog fonda Salford dok je somborska mlekara u sastavu Hrvatske mlekarske industrije Dukat jos od 2003. tako da je jadni Jeremija nesvesno gurao pare u dzep Ivici Todoricu i ostalim HDZ tajkunima i to iz dana u dan.

Ахаха.....па ако је ово тачно, то само значи да ме је слагао шеф Ц-маркета овде код нас... али проверићу па ћу исправити грешку.....
 
eremita:
Ахаха.....па ако је ово тачно, то само значи да ме је слагао шеф Ц-маркета овде код нас... али проверићу па ћу исправити грешку.....
Ti sa šefom C marketa bistriš politiku
o030.gif
o030.gif
o030.gif
o030.gif
o030.gif


a lepo ti somborsko mleko....
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 
svetolik trpkovic:
Pa ima i na njihovom sajtu http://www.somboled.co.yu/danas.htm al je sve jedno jedno od kvalitetnijih mleka

Нисам проверавао раније, али сада јесам.....у праву си.... али иза те форме стоји наше домаће комунистичко ђубре, мислим уобичајено:


......
"Knjaz Miloš", Imlek, Soko Štark i Apatinska pivara jesu kandidati za našu strategiju. Ne pokušavamo da ugrabimo deo globalnog tržišta i ne dolazimo sa sopstvenim brendom, već pokušavamo da nadgradimo robnu marku koju kupujemo. Salford je menadžerska kompanija internacionalnog karaktera, raspolaže sa 500 miliona dolara, od čega je za Srbiju predviđeno između 75 i 100 miliona


Salford fond je dospeo u žižu interesovanja ovdašnje javnosti posle agencijske vesti da je spreman da kupi 240.000 akcija "Knjaz Miloša" za 720 miliona dinara i da ga je rukovodstvo te firme izabralo za strateškog partnera. Da "čudo" bude veće, za većinu građana anonimni fond izašao je iz "bitke" za preduzeće iz Aranđelovca kao pobednik, bez obzira što mu je protivnik bila nadaleko poznata Koka-Kola. Istovremeno ispostavilo se da su predstavnici Salforda "bacili oko" i na Apatinsku pivaru i beogradske firme Imlek i Soko Štark. O svemu tome, kao i o raznim nagađanjima ko stoji iza Salforda i kakve su mu namere,..............

ево је њихова стратегија:

EM: Postoji li bilo kakva garancija da posle preuzimanja nećete zatvoriti ova preduzeća?

Dž. Barbanel: Garancija je u tome što smo izabrali jednu od najtežih strategija, koja traje četiri-pet godina, zahteva mnogo rada i truda, novca, obrazovanja i sadrži mnogo rizika, jer se u tom periodu svašta može desiti. No, to je i jedna od najisplativijih strategija i ako zemlja bude išla u dobrom pravcu, a verujemo da hoće, rizik će se isplatiti i ove kompanije će mnogo više vredeti nego danas. Nama se to mnogo više isplati nego da kupimo preduzeće u Srbiji i prodamo ga za godinu dana. Jeste da bismo i tako profitirali, ali mi želimo da vrednost preduzeća na dugi rok povećamo i za 300-400 procenata.

а ево КО стоји иза овог бизМиса:

Treba se naviknuti na ime Slobodana Petrovića. O njemu će se tek pisati. Iako je, reklo bi se, učinio sasvim dovoljno za jedan „radni vek“ uspešnog menadžera, ovaj sedokosi gospodin ne deluje kao da pomišlja da privodi svoju karijeru kraju.

Naprotiv, jedna od misija generalnog direktora Salforda u Srbiji jeste da ubedi svoje poslodavce da duže nego što su u početku planirali zadrže vlasništvo u kompanijama kojima sada upravljaju. Salford je kompanija koja upravlja investicionim fondom, u Srbiji poznatim kao New World Value Fund. Taj fond spada u kategoriju „private equity“ investicionih fondova, što znači da je njihova poslovna strategija da preuzimaju kontrolne pakete preduzeća za koja procene da imaju potencijal, ulože u njih ih, podignu im vrednost, a potom ih prodaju drugim kompanijama. Salford je u Srbiji uložio u mlekarsku i konditorsku industriju, kao i u fabriku mineralne vode Knjaz Miloš.


Željeni biznis

Slobodan Petrović je u Salfordu počeo da radi čim je ta kompanija došla u Srbiju. Da sarađuje sa njima, počeo je ranije, još dok je bio zaposlen u Energoprojektu.
Početkom dvehiljaditih, Petrović je želeo da Energoprojekt počne da se bavi restrukturiranjem srpskih preduzeća, koja imaju potencijal ali im nedostaje kvalitetan menadžment. Istovremeno, Salford, koji je intenzivno tragao za investicijama u Srbiji, tražio je i lokalnog partnera. Dve firma su počele da sarađuju na zajedničkim idejama i da se nije promenilo rukovodstvo Energoprojekta, njegova ideja bi najverovatnije bila ostvarena. No, novo rukovodstvo srpske kompanije nije želelo poslovne poduhvate te vrste.

Petrović, sa druge strane, nije želeo da odustane od njih i lako je prihvatio ponudu Salforda da pređe u tu kompaniju. Od januara 2003. godine počeo je da vodi Salford. Kaže da je za svoju ideju bio toliko „zagrižen“ da je bio sprema i sam da počne da je realizuje.

„Prepoznao sam to kao dobar biznis. Mnogo toga se može uraditi i bez puno sopstvenog kapitala. Kad banka ima poverenja u menadžment, lako će da odobri kredite“.
 
filatelista:
Ti sa šefom C marketa bistriš politiku
o030.gif
o030.gif
o030.gif
o030.gif
o030.gif


a lepo ti somborsko mleko....
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Драго ми је да сам те насмејао........само немој превише да гуташ лепак лижући поштанске маркице - мЛого ћеш се удувати..... :lol: :lol: :lol:

Није ми ЛЕПО сомборско млеко (мало смрдуцка на балегу када се отвори флаша) али ја тренутно у Бг могу да "БИРАМ" једино између Имлека и Сомборског млека - а Имлеково је постало права КАТАСТРОФА - обична сурутка......
 
eremita:
Драго ми је да сам те насмејао........само немој превише да гуташ лепак лижући поштанске маркице - мЛого ћеш се удувати..... :lol: :lol: :lol:

Није ми ЛЕПО сомборско млеко (мало смрдуцка на балегу када се отвори флаша) али ја тренутно у Бг могу да "БИРАМ" једино између Имлека и Сомборског млека - а Имлеково је постало права КАТАСТРОФА - обична сурутка......
gde se ti snabdevaš, kod mene u običnoj prodavnici u ulici imam imlek, novosadsko somborsko i šabačko...mleka kao u priči...
 
filatelista:
gde se ti snabdevaš, kod mene u običnoj prodavnici u ulici imam imlek, novosadsko somborsko i šabačko...mleka kao u priči...

Е па ти си у НС а ја у БГ а снабдевам се преко пута Ташмајдана, тј. преко пута "Мадере" у Ц-маркету и у бившој Пекабети (која је припојена Ц-маркету) и у обе послуге има само ДВЕ врсте млека Имлек и Сомборско - ......јбг.......

п.с. Па ја сам лепо писао да ЖЕЛИМ ИЗБОР а тога овде нема, него само уцена потрошача......поделили парохије и готово.....
 
eremita:
Е па ти си у НС а ја у БГ а снабдевам се преко пута Ташмајдана, тј. преко пута "Мадере" у Ц-маркету и у бившој Пекабети (која је припојена Ц-маркету) и у обе послуге има само ДВЕ врсте млека Имлек и Сомборско - ......јбг.......

п.с. Па ја сам лепо писао да ЖЕЛИМ ИЗБОР а тога овде нема, него само уцена потрошача......поделили парохије и готово.....
tražiš bolje snabdevene prodavnice...u velikim marketima ima svega...a na kraju, tu ti je i Merkator i Idea:grin: :grin: :grin:
sa nekim tvojim stavovima se slažem, sa većinom ne, ali da bi prosečan Srbin morao voditi računa i da potencira domaće proizvode mora i morao bi.
Kad kažem domaće, mislim na kvalitetne domaće..ne na škart koji su mnogi voljni da uvale pod parolom "domaćeg", ali hrana koju mi proizvodimo je sasvim zadovoljavajuća.
 
filatelista:
tražiš bolje snabdevene prodavnice...u velikim marketima ima svega...a na kraju, tu ti je i Merkator i Idea:grin: :grin: :grin:
sa nekim tvojim stavovima se slažem, sa većinom ne, ali da bi prosečan Srbin morao voditi računa i da potencira domaće proizvode mora i morao bi.
Kad kažem domaće, mislim na kvalitetne domaće..ne na škart koji su mnogi voljni da uvale pod parolom "domaćeg", ali hrana koju mi proizvodimo je sasvim zadovoljavajuća.

За мене као и за сваког другог београђанина - ако је нешто удаљено од куће више од 10-15 минута пешачења је "путовање"... и шта сада, треба да лутам и да се возикам по граду због млека.... :roll:

Не мислиш ваљда да сам такав болид да би купио нешто само зато што је домаће... не, али ми смета да се уништавају добри домаћи производи да би нас приморали да купујемо ђубре (управо је пример Имлеково млеко).

Слажем се са твојим постом - пробао сам разне увозне "ђаконије" - али наша храна је најбоља.
 
eremita:
И даље шибицариш у нади да ће било ко нормалан поверовати да куповином Фриком сладоледа помаже јадне Србе који су преостали као запослени у усташкој фирми - то од мене чути нећеш.
Pa, dobro, ne moram ni da čujem...Radnici sami znaju da li im je bolje sa platom ili bez, a ja ću da gledam gde je neki proizvod proizveden, a ne marku gaća njegovog vlasnika.

Nego šta tačno zemlja Srbija ima od toga što će Miško da otvori lanac supermarketa u HR? On će tamo da zaposli hrvatsku omladinu, da smanji hrvatsku nezaposlenost, da puni hrvatski budžet kroz poreze, da ulaže u hrvatsku infrastrukturu zarad boljeg pristupa svojim objektima....

Znaš kako, Mito, ne volim ni ja što su u pitanju Hrvati i Slovenci i što smo mi veća beda od njih, ali nemam nameru da stupam u Miškovu vojsku, a ti ovom pričom upravo to radiš.

p.s. Probaj onu Kravicu AD (za decu i trudnice) - meni je nekako najbolje.
 
Jerry Ropero:
bio je pre neki dan clanak na tu temu, eremita ga je postavio, i u njemu se kaze da NIJEDNA FIRMA iz Srbije ne posluje u Hrvatskoj. To sto tvoja firma radi jeste da izvozi proizvode nekoj hrvatskoj firmi koja ih dalje prodaje. Ono sto ti ja pricam jeste da nijedna firma nema svoje legalno predstavnistvo , odeljenje u hrvatskoj i da nijedna srpska firma ne moze da kupi nijednu hrvatsku firmu.
Pa i u tom članku i piše da ima srpskih firmi koje imaju predstavništva u HR, pogledaj sam, i tu su samo najveće i najpoznatije nabrojali. Ovo o kupovini hrv. firmi, znamo samo za dva slučaja pokušaja, 1 je Miško, 2. je ona afera oko Karlovačke mlekare, gde čak nije u pitanju srpska firma. Na dva slučaja graditi sistem je malo :roll: Ja sam probala Miti da objasnim da je to pre prljava borba konkurencije nego politički stav, ali ne vredi.
A ovo za izvoz, izvozi se i privatnicima, koje generalno boli uvo da li je srpska firma ili ne, dok im se posao isplati. Ali izvozi se i javnim preduzećima i činjenica je da je tu situacija malo zategnutija. Ali ne zato što oni odbijaju principijelno i iz "patriotskih razloga" saradnju sa Srbima, već zato što su na čelima državnih preduzeća stranačke ličnosti, a političari imaju najprljaviju konkurenciju od svih. Pogotovo pred izbore. Ima onih koje boli uvo, ako je sve po zakonu, ima onih koje zaziru. Ali uvek može da se nađe način da se problem reši. Neki imaju dogovor sa lokalnom firmom, koja uveze od nas, pa proda JP-u kao svoj proizvod. Sa nekima se napravi dogovor da se u papirima pojavljuje npr. sestra-kompanija u npr. Francuskoj.
Sa druge strane, ja lično znam za slučaj kad je hrv.firma kod nas popila istu rampu kao ovaj mlekar.
 

Back
Top