Ćoše za slanoljupce (slani zalogaji, aranžiranje hrane)

evo,ja nisam slanoljubac kad treba da se pravi,ustvari to ispadne super ali ja se u tome ne vidim,ali imam divnih recepata za predjela,isprobanih naravno.evo za pocetak:
rolat od spanaca
6 jaja,1 pavlaka kisela,pola praska za pecivo,6 kasika brasna,6 kasika zamrznutog spanaca koji ste naravno pre toga odmrzli,1 kasicica soli,krem sir i beli luk po zelji.
Umutiti zumanca sa pavlakom,dodati prasak za pecivo,brasno i spanac.Posebno umutiti belanca pa pomesati sa prethodnom smesom,dodati i kasicicu soli.Peci na papiru za pecenje ili u podmazanom i brasnom posutom plehu.Peceno uviti u krpu kao rolat dok je toplo.filovati krem sirom u koji je dodat beli luk.
 
Slike koje sam ovde postavila su (mislim da je samo jedna izuzetak) snimljene isto veče kada smo pripremali zakusku za 16. rođendan ćerkice moje drugarice (to dete mi je zaista jako, jako drago i baš se obožavamo). Uglavnom su to sendvičići razni (da ne kažem "kanapei" :D), podloga je tost hleb sečen na četvrtine po dijagonali (trouglovi) ili "obično" (dobije se nešto slično kvadratu), pa malo prepečen u rerni (bilo je i integralnog i običnog).
Neke od varijanti:
Namaz: riblja pašteta (konzerva tunjevine, malo limuna, eventualno sitno seckan crni luk, može i malo paštete, dobije se lepša smesa, pa sve u blender), dekoracija limun (iseku se kolutovi, pa se isecka na 6-8 delova), kolutići masline sa bademom, tačkca majoneza...
Namaz: pašteta od pileće džigerice (ima recept na temi "..a na hleb"), dekoracija komadić slanine lepo oblikovan, "isečak" koluta jaja, i/ili "cvetić" majoneza (iz tube sa reckavim završetkom) sa malo karija. Još lepše je kada se upotrebi ona kombinacija majonez/kečap. I dobro je da se podloga, odnosno tost pre paštete premaže puterom.
Namaz: krem sir (takođe ima recept na već pomenutoj temi) ili bilo koji "domaći", mladi sir koji se stavi u blender, po potrebi se doda pavlaka. Može se podeliti na tri dela. Jedan ostaviti tako, u drugi dodati skuvana žumanca, u treži alevu papriku ili malo paradajiza (može i kečap), ali ubedljivo najbolje ide crvena pečena paprika. Sve se lepo izblendira i imate namaz različite boje. Na taj namaz ide sve: kolutići čajne (zaseče se po dužini otprilike na pola, i "raširi" na tom mestu, pa se tako stavi na sendvič), komadić kuvane šunke uvijen u "fišek" iz koga viri štapić kačkavalja, vrlo malo lišća peršuna ili već šta vam padne na pamet... Dobacite kolut masline, komadić paradajza, rotkvice, bebi kornišona, jajeta, lepo oblikovan komadić kačkavalja...
Sa tim sirom u tri boje možete praviti i "šarene sendviče" takođe od tost hleba, ali nepečenog. Jedan komad se premaže žutim, pa se preklopi drugim komadom tosta koji se premaže crvenim, prekrije trećim, premaže se belim sirom (možete pomoću spanaća dobiti zelen, pomoću šargarepe narandžast - kako vam drago) i prekrije još jednim komadom tosta. Slojevi sira treba da budu malo deblji, sve se lepo zapakuje u foliju i stavi u frižider. Posle pola sata se izvadi i pažljivo seče (kao torta) na širinu od 0,5cm i tako dobijete "šarene" sendviče na koje lepo idu bebi kornišoni npr. ili nešto drugo, ali tako da se vidi "podloga".
Na tacnama je bilo i krekera sa ruskom salatom (ukrašeni kolutićima šargarepe ili krastavca), "korpica" od lisnatog testa sa raznim punjenjem i... ne mogu da se setim.
U svakom slučaju, pre služenja, najpre se tacne lepo dekorišu (ja skoro uvek stavim papirne "čipkane" podloge) za šta je odlična zelena salata, lepo isečene rotkve, korpice od krastavca, punjen paradajz... Da li ćete mešati sendviče ili ih "grupisati" zavisi od vašeg ukusa i mašte.
 
Drage moje, hvala. Divne su sličice koje ste postavile. Nadam se da će ih biti još više.

Izvinjavam se što me nije bilo ovoliko dugo ali deca su mi bila katastrofa-bolesni, jedan prohodava a ima upalu uva i bronhitis a pritom mu se organizuje proslava prvog rođendana, ćerka- treća upala grla za mesec dana + laringit.

Vesna me je pitala za naplaćivanje, pa da odgovorim. Naplaćujem dekoraciju ovala (kada je suhomesnato u pitanju (od 300-600 din + materijal), isto važi i za kačkavalj i sireve. Salate naplaćujem po kg, slane rolate i torte po komadu. Kanapee đuture- po broju osoba i zavisno od materijala.
Kada imam naručen koktel tu cenu određujem drugačije- dam predlog menija i cenu, sve zbirno.
Ukoliko dekorišem salate i torte (slane), sečem i ređam na svoje tanjire, onda i to dodatno naplaćujem.

Pitali ste me za ono zeleno u činijicama- to je vanil krem sa voćem i želatinom (hvala Vesni-Rari za ideju)

Što se tiče recepata, tu ćete malo da sačekate dok ne proslavimo prvi rođendan i ne izađemo iz ovog haosa- nadam se da mi ne zamerate)
 
Jeste da zivim u svetu slatikisa,ali obozavam slanise,svih vrsta i oblika,kao sto ih obozavam praviti.Volim da pojedem slatkis,ali posle toga moram da ubacim usta nesto slano,da ponistim onaj ukus u ustima.Jednostavno posao koji radim mi je primaran, i zahteva rad u poslednja dva -tri dana pre slavlja ,tako da se ne prihvatam porudzbina te vrste.Iako bih volela ,jaaakoo.Interesuje me sve sto se tice organizacije slavlja.Ovo sto Mamamaja radi je zaista profesionalizam na visokom nivo,a ja ko malo majmunce zelim da znam sve.Pa kupim ko upijac.
Koliko je divno to sto ona radi,da se cesto vratim na slike ,iako sam ih videla vec nekoliko puta,cisto da me mine zelja.Ma ne moram ni da jedem.
 
Da li cu uspeti hmmm? Ako mi ovo uspe ja sam srećna žena:klap:
 

Prilozi

  • Picture 074.jpg
    Picture 074.jpg
    29,5 KB · Pregleda: 255
  • Picture 080.jpg
    Picture 080.jpg
    58 KB · Pregleda: 205
  • Picture 084.jpg
    Picture 084.jpg
    45,4 KB · Pregleda: 205
  • Picture 085.jpg
    Picture 085.jpg
    49 KB · Pregleda: 198
  • Picture 211.jpg
    Picture 211.jpg
    42,2 KB · Pregleda: 187

Prilozi

  • Picture 125.jpg
    Picture 125.jpg
    28,1 KB · Pregleda: 108
  • Picture 126.jpg
    Picture 126.jpg
    40 KB · Pregleda: 97
  • Picture 127.jpg
    Picture 127.jpg
    38,7 KB · Pregleda: 95
  • Picture 130.jpg
    Picture 130.jpg
    26,7 KB · Pregleda: 92
  • Picture 131.jpg
    Picture 131.jpg
    25,3 KB · Pregleda: 93
Evo recepta za ribu. Ustvari ja to uvek inprovizujem prema potrebi i finansijskim mogucnostima. Pravim i mrsnu i posnu varijantu. Mrsna je sa majonezom i pavlakom, a posna sa samo posnim majonezom.
Inace u zavisnosti od velicine skuvas oko 1kg oslica (fileta), Obaris malo pirinca, dodas seckanih kiselih krastavcica, zelenih seckanih maslinki, jednu ili dve dobro ocedjene tunjevine, seckanog persuna, malo bibera i sve zajedno zamesis sa majonezom (pavlakom),
posolis po ukusu i onda oblikujes ribu i ukrasis.
Ustvari moze da se napravi bilo kakva riblja salata. Jednom sam umesto pirinca dodala kuvan
na sitne kockice iseckan krompir. Nadam se da je jasno, ako nije pitaj. Prijatno:bye:
 
Moja firmica ovih dana slavi treći rođendan! :vatromet:
Umesto klasične rođendanske žurke (a i datum nam je sporan: zvanično postojimo od 15. aprila, ali smo počeli sa radom već 1. 04.), smislila sam da to bude niz raznih aktivnosti.
Počelo je juče sa promocijom "slanih zalogaja" - za sve pozvane i slučajno ili namerno naišle goste.
Evo par fotografija prikladnih za ovaj Forum. :)

Pogled na sto:

ceosto-1.jpg


Malo "uži" pogled:

sto-1.jpg


I vrlo konkretni pogledi:

velikatacna-1.jpg


rolati-3.jpg


razno-3.jpg


meda-1.jpg


razno1-2.jpg
 

Back
Top