Čiz kejk torta-pomoć!

Ja znam za slatko vrhnje, vrhnje za kuhanje, kiselo vrhnje i mileram.

Slatko vrhnje = slatka pavlaka, barem tako mislim, to je ono skupo od čega se pravi šlag i sipa u macchiatto.

Vrhnje za kuhanje = ? To je gotovo istog izgleda kao slatko samo nešto jeftinije, tekućina je, jeftinije i ide kao dokatak u tjesteninu s gorgonzolom i još neke umake.

Kiselo vrhnje, u Hrvatskoj od milja kajmak, ono što se maže na kruh, ima od 12 i 20 %. To bi po meni bila kisela pavlaka.

Mileram - kiselo vrhnje na steroidima, ima 25 ili 30%.
Uh. Kisela pavlaka ima 20% mlečne masnoće, a kajmak 60-70 %.
U tom receptu puding napravio krem čvrstim.
Pravila sam sličan ja nazivam kolač mileram + gustin , volim taj mlečni ukus.
 
Uh. Kisela pavlaka ima 20% mlečne masnoće, a kajmak 60-70 %.
U tom receptu puding napravio krem čvrstim.
Pravila sam sličan ja nazivam kolač mileram + gustin , volim taj mlečni ukus.
Upravo to, pričamo totalno naopako, baš ono najmasnije, mi ovdje često krstimo u najmanje masno.
Kajmak je zapravo skorena masnoća (skorup) koji se pokupi nakon što se mlijeko prokuha, pa se slaže sloj po sloj.
Mi u Hrvatskoj kao Bosanci u vezi bureka, krstimo jelo totalno naopako.
 
Upravo to, pričamo totalno naopako, baš ono najmasnije, mi ovdje često krstimo u najmanje masno.
Kajmak je zapravo skorena masnoća (skorup) koji se pokupi nakon što se mlijeko prokuha, pa se slaže sloj po sloj.
Mi u Hrvatskoj kao Bosanci u vezi bureka, krstimo jelo totalno naopako.
Uoči prošle Nove godine sam iimala fiks ideju i odlučila da pravim Vasinu tortu, kao neki naš klasik. Provela sam 6 sati mutila belanca i žumanca na pari , miksala na šporetu i čekala da me udari struja ,i mrtva umorna otišla na doček. :lol:
Napravila sam je savršeno , ali nije bila vredna truda - ništa posebno.
@Senna se seća toga možda i zezao me je što pravim tortu satima , a zaboravila sam sa čime je to poredio :D
 
Ne pravim često čizkejk, kada pravim, pravim sa šlagom, nekim krem sirom, kremfiksom,možeš i mladi sitni sir (švapski), šećer, limun, vanila
Kremom premažem podlogu od keksa, malo mleka i 1/2 putera ili margarina. Pravim u kalupu, ostavim u frižider da se stegne.
Prelijem skuvanim, zašećerenim, voćem u koje sam dodala 2 kesice želatina.

Voće može crveno ( jagode, višnje, maline) ili žuto ( mandarina, narandža)

Ostavi da se stegne, otvori kalup i to je to.

Sve radim odokativno.
Opciono sira 1/2 kg, u Lidlu imaš šlag od 180 gr ( 2 kesice)
Ovo drugo sve otprilike, nečeš pogrešiti.
 
Ne pravim često čizkejk, kada pravim, pravim sa šlagom, nekim krem sirom, kremfiksom,možeš i mladi sitni sir (švapski), šećer, limun, vanila
Kremom premažem podlogu od keksa, malo mleka i 1/2 putera ili margarina. Pravim u kalupu, ostavim u frižider da se stegne.
Prelijem skuvanim, zašećerenim, voćem u koje sam dodala 2 kesice želatina.

Voće može crveno ( jagode, višnje, maline) ili žuto ( mandarina, narandža)

Ostavi da se stegne, otvori kalup i to je to.

Sve radim odokativno.
Opciono sira 1/2 kg, u Lidlu imaš šlag od 180 gr ( 2 kesice)
Ovo drugo sve otprilike, nečeš pogrešiti.
Koliko keksa za podlogu ? Znači, 500 gr sira , 180 g šlaga .
 
Uoči prošle Nove godine sam iimala fiks ideju i odlučila da pravim Vasinu tortu, kao neki naš klasik. Provela sam 6 sati mutila belanca i žumanca na pari , miksala na šporetu i čekala da me udari struja ,i mrtva umorna otišla na doček. :lol:
Napravila sam je savršeno , ali nije bila vredna truda - ništa posebno.
@Senna se seća toga možda i zezao me je što pravim tortu satima , a zaboravila sam sa čime je to poredio :D
https://www.foodtempel.de/saftiger-kaesekuchen-mit-kirschen-und-muerbeteig/

Ovo ti je zvijer od recepta, ako želiš, mogu ti prevesti.
Nema nikakve pavlake u sebi, ide posni sir, ali je sočan.
To moja stara pravi.
 
Koliko keksa za podlogu ? Znači, 500 gr sira , 180 g šlaga .
A, šta znam, 300 - 350 gr.
Umuti 1/2 margarina ( čvršči je), dodaj koju kašiku mleka da sve spojiš ali da bude čvrsto.
Utapkaj po dnu kalupa.
Izmešaj sir sa šećerom, vanilom, limunovim sokom ( varjačom)
Umuti šlag i kremfiks, spoji sa sirom, sipaj preko podloge, stavi da se hladi

Skuvaj voće 1/2 kg,( možeš i više) u malo vode 1 šolja, želatin po uputstvu dodaj i mlakim želeom preko belog fila.

Kada se dobro ohladi, otvori kalup.
 
Sastojci za podlogu (prhko tijesto):
150 gr. margarina (sobna temperatura)​
1 žličica praška za pecivo​
60 gr. šećera​
1 jaje​

Sastojci za nadjev:
750 gr. posnog sira​
200 gr. šećera​
5 jaja​
1 žlica bijelog brašna​
300 gr. otkoštenih višanja​


Priprema podloge:
Umutiti margarin sa šećerom i jajetom. Dodati brašno sa praškom za pecivo i zamijesiti u prhko tijesto. Prhko tijesto staviti u frižider na 20 - 30 minuta.


Priprema nadjeva:
Pomiješati posni sir, šećer, jaja i brašno. Kalup namastiti i obložiti dno i rubove prhkim tijestom. Na tijesto uliti nadjev, a po vrhu rasporediti višnje.


Peći u pećnici oko 50 minuta na temperaturi od 175 - 180 stupnjeva. Da se kolač ne uruši, nakon pečenja ostaviti u ugašenoj pećnici oko 15 minuta. Nakon toga nožem oprezno odvojiti rub kolača od kalupa. Po volji posuti po kolaču razno voće poput borovnica, jagoda, malina.
 
Sastojci za podlogu (prhko tijesto):
150 gr. margarina (sobna temperatura)​
1 žličica praška za pecivo​
60 gr. šećera​
1 jaje​

Sastojci za nadjev:
750 gr. posnog sira​
200 gr. šećera​
5 jaja​
1 žlica bijelog brašna​
300 gr. otkoštenih višanja​


Priprema podloge:
Umutiti margarin sa šećerom i jajetom. Dodati brašno sa praškom za pecivo i zamijesiti u prhko tijesto. Prhko tijesto staviti u frižider na 20 - 30 minuta.


Priprema nadjeva:
Pomiješati posni sir, šećer, jaja i brašno. Kalup namastiti i obložiti dno i rubove prhkim tijestom. Na tijesto uliti nadjev, a po vrhu rasporediti višnje.


Peći u pećnici oko 50 minuta na temperaturi od 175 - 180 stupnjeva. Da se kolač ne uruši, nakon pečenja ostaviti u ugašenoj pećnici oko 15 minuta. Nakon toga nožem oprezno odvojiti rub kolača od kalupa. Po volji posuti po kolaču razno voće poput borovnica, jagoda, malina.
Koliko brašna za podlogu?
 

Back
Top