Čišćenje od parazita - glista, vakcinacija... (saveti i iskustva)

moji su svi dobili proliv od te paste;
stene, macak i oba tvora :lol:
+ iako su dobili propisanu dozu stene je dalje imalo problem s Toxicarom Canis...
koji smo rijesili tek s dvije ture Pratela...;)

Prvi put cujem da je neko imao problema sa BANMINTH pastom. J ai moji prijatelji (nekoliko njih imaju odgajivacnice) koristimo iskljucivo nju jer se pokazala kao najsigurnija. Mozda vam je istaekao rok ili ste dali vecu kolicinu nego sto je propisano. Daje se 2.5cm na 1 kg tezine.
Problem je sto se uvozi iz Madjarske i nema svud da se kupi a i uputsvo je naMadjarskom.;)
 
Prvi put cujem da je neko imao problema sa BANMINTH pastom. J ai moji prijatelji (nekoliko njih imaju odgajivacnice) koristimo iskljucivo nju jer se pokazala kao najsigurnija. Mozda vam je istaekao rok ili ste dali vecu kolicinu nego sto je propisano. Daje se 2.5cm na 1 kg tezine.
Problem je sto se uvozi iz Madjarske i nema svud da se kupi a i uputsvo je naMadjarskom.;)


e, nije bila u pitanju Banmiinth nego Virbac pasta...
 
Ovako - imam psa od 8 meseci, prekjuče sam mu dala tablete za čišćenje (prethodno je čišćen pre 3 meseca), i imao je nekoliko glista u stolici. Tri, četiri, pet, nisam baš brojala. Znači, ponavljamo proceduru za 3 nedelje.

Ono što me zanima je šta da radimo sa mačkom. Od kada imamo psa smo počeli i nju da čistimo svaka 3 meseca, mada ona ne izlazi napolje. Čisto sigurnosti radi, posebno s obzirom na to da vodu pije isključivo iz njegove posude. I sad ne znam da li bi i noj trebalo da ponovimo proceduru za 3 nedelje, bez obzira na to ima li parazite ili ne. Dakle? :)
 
Ovako - imam psa od 8 meseci, prekjuče sam mu dala tablete za čišćenje (prethodno je čišćen pre 3 meseca), i imao je nekoliko glista u stolici. Tri, četiri, pet, nisam baš brojala. Znači, ponavljamo proceduru za 3 nedelje.

Ono što me zanima je šta da radimo sa mačkom. Od kada imamo psa smo počeli i nju da čistimo svaka 3 meseca, mada ona ne izlazi napolje. Čisto sigurnosti radi, posebno s obzirom na to da vodu pije isključivo iz njegove posude. I sad ne znam da li bi i noj trebalo da ponovimo proceduru za 3 nedelje, bez obzira na to ima li parazite ili ne. Dakle? :)


dakle, tako i treba
mada, mozes i na 6 mjeseci...
 
Kako se macama daje tableta protiv glista, jel bese na prazan stomak? Posle koliko treba da jede?

Da, poželjno bi bilo ujutru na prazan stomak i posle bar još pola sata do sat ne davati klopicu.

Auuu pomislila sam da je moj macak samo previse debeo,ali sad sam ga bas zagledala i definitivno verujem da ima gliste jer mu samo stomak viri,bas mu je stomacic loptast :(,a nisam ga cistila od glista...

Obavezno ga očisti jednom sad i onda ponovi za 2-3 nedelje.
 
Da, daje se na prazan stomak i ne bi trebalo da jede bar tri sata posle toga (pogledaj uputstvo).
Ovo se čini da hrana ne bi razblažila lek i time paraziti preživeli.
Kod većine preparata tretman se ponavlja posle 10 do 14 dana, u zavisnosti od preparata.
Pre nego što joj daš tabletu, podseci joj kandže (ovo važi samo za mačke koje ne izlaze napolje) i pripremi špric, kojim ćeš joj posle tablete dati malo vode 2-3 ml.
Brid šake spuštiš joj na glavu, ispred ušiju i povlačiš ruku, bridom napred, ka leđima, pri tome polako zatežeš stisak, čime joj povlačiš glavu unazad. U trenutku kada joj oči gledaju pravo na gore, usta bi trebalo da budu dovoljno otvorena da možeš da ubaciš tabletu. Gledaj da tabletu ubaciš na koren jezika, kako je ne bi mogla izbaciti jezikom.
Dok je još uvek držiš, pomoću šprica joj daj i vode.
Špric pre upotrebe treba biti sterilisan, a ruke dobro oprane.

Ovo je copy-paste sa teme Sve o macama.
 
Poslednja izmena:
Odavno hocu ovo da te pitam. Nas veterinar tvrdi da vakcinacija nema nikakve veze sa ciscenjem od glista. Svaki put me zacudjeno pita odakle mi to da bi trebala da sacekam sa vakcinom bar nedelju dana od tablete za gliste. :rumenko:
Ja sam samo glupi inzenjer koji ima ceo zivot psa a on vazi za vrlo renomiranog (da ga ne imenujemo) pa nisam pametna :rumenko:

Stvar je u tome da gliste svojim životnim ciklusom (poznatim pod imenom entero-hepato-pulmo-enteralna migracija) ako ih ima više što kod štenaca uopšte nije redak slučaj čak i ako su redovno tretirani može da izazove razne komplikacije počev od blagih upala na pomenutim mestima-creva, jetra, pluća i "usputne stanice"-peritoneum (trbušna) i dijafragma (plućna maramica) preko jačih upala (kad štene kašlje, veterinar sa iskustvom prvo pita je li čišćenno od glista) pa sve do trovanja od raspadanja odraslih uginulih jedinki u crevima i rahitisa jer se kalcijum i ostale gradivne materije umesto na pravilan rast troše na saniranje rana koje su gliste napravile svojom migracijom. To jedno a drugo-i same tablete, ma kako da je nauka uznapredovala, su i dalje ipak pomalo toksične a vakcina ume malo da obori imunitet, bila ona "živa" (što većina ovih štenećih i mačećih i jeste) ili "mrtva" (kao ove nove protiv besnila) tako da je bitno da je štene/mače pre vakcinacije u što boljem fizičkom stanju, bez ikakvih problemčića, upala i otrova u sebi. Taj veterinar verovatno polazi od sebe i od toga kako bi on gajio svoje kuje i mačke, da bi ih on tretirao protiv glista dok su skotne, što nažalost nedovoljan broj odgajivača radi iz ovog ili onog razloga, a i oni koji rade, ne mogu da budu 100% sigurni da je ženka očišćena kako treba pa se većina mladunaca infestira glistama još kod mame u materici.

Da ne dužim više, ako ima nešto nejasno pitajte, ovo ispade post od 1km!

Ponovo copy-paste sa teme Pitajte u vezi zdravlja.
 
Poslednja izmena:
Ee sad da pitam,ujutru ce macak dobit lek protiv glista,nadam se da necu nista lose napraviti posto osim nadutog stomaka(mada imao je proliv danas) ne vidim da ima glistice,ali ako dobije dovoljnu kolicinu nece izavati dijareju,verujem u to..nego htela sam ovo,nama je vet rekao da mozemo lek izmrviti i staviti u spric sa 4-5 kapi vode i onda istisnuti mecetu u grlo,pa me zanima jel moze to tako ili ne??
 
Poslednja izmena:
Ee sad da pitam,ujutru ce macak dobit lek protiv glista,nadam se da necu nista lose napraviti posto osim nadutog stomaka(mada imao je proliv danas) ne vidim da ima glistice,ali ako dobije dovoljnu kolicinu nece izavati dijareju,verujem u to..nego htela sam ovo,nama je vet rekao da mozemo lek izmrviti i staviti u spric sa 4-5 kapi vode i onda istisnuti mecetu u grlo,pa me zanima jel moze to tako ili ne??

Mislim da može, ali čekaj ove stručnije i upućenije... ja ovo laički :rumenko:
 
Ee sad da pitam,ujutru ce macak dobit lek protiv glista,nadam se da necu nista lose napraviti posto osim nadutog stomaka(mada imao je proliv danas) ne vidim da ima glistice,ali ako dobije dovoljnu kolicinu nece izavati dijareju,verujem u to..nego htela sam ovo,nama je vet rekao da mozemo lek izmrviti i staviti u spric sa 4-5 kapi vode i onda istisnuti mecetu u grlo,pa me zanima jel moze to tako ili ne??

Može tako, ali je cimanje, jer se dešava da se tableta ne rastvori kako treba i ostanu komadići koji su dovoljno veliki da začepe otvor šprica.
Lakše je i brže dati tabletu, pa onda malo vode.
 
ma usitnicu to ja lepo,ne mogu da joj onako guram tabletu :S...nego sam se nasekirala da mozda tako ne deluje...ali sad mi je mnogo lakse,hvala vam <3

Da guraš tabletu?! Jesi li pogledala snimke koje sam postavio?!
Ne guraš tabletu, nego je ubaciš.
Deluje, nema problema što se toga tiče, samo ja i dalje mislim da je bolje tableta, pa malo vode. :think:
 
Cao svima! Potreban mi je savet u vezi vakcine,ciscenja od parazita....naime...juce mi je stiglo stene zlatnog retrivera,prvi put odvojena od majke,brace i sestara,nevakcinisana i ima 7 nedelja.Ciscena je od parazita pre 3 nedelje.Ono sto mene brine je proliv kod kuce koji je dosta vodenast i cest(imala je od jutros 4 stolice)...znaci od juce kako je stigla je sva prestrasena i samo kaki...da li to moze biti od stresa?Treba da joj dam tabletu za ciscenje pa da primi vakcinu...ali me brine ovo njeno stanje...da li da sacekam i vidim sta ce biti ili da je odmah vodim veterinaru?...ovi nasi veterinari su katastrofa...Hvala!
 
Po pravilu bi klinički pregled svakako trebalo da prethodi vakcinaciji, isključivo zdrave životinje očišćene od glista (mimi's dad smatra da je 3 dana pre vakcinacije dovoljno) smeju da prime polivalentnu vakcinu protiv zaraznih bolesti. Toj bebi treba prvo srediti pupu i ušice pa tek onda je očistiti od glista i vakcinisati. I svakako pogledati boju desni i ostalo što može da ukaže na anemiju ili nešto slično.
 

Back
Top