Čišćenje od parazita - glista, vakcinacija... (saveti i iskustva)

Da ponovim i ovde. Štenci i mačići se u uzrastu od oko 5 nedelja prvi put čiste od glista, sa 6 nedelja primaju prvu polivalentnu vakcinu. Tretman protiv glista se ponavlja na oko 3 nedelje sve dok ima glista u izmetu, što je najčešće sve do nekih 6 meseci a posle se nastavlja na 4-6 meseci, u zavisnosti od samog preparata. Revakcina se radi na mesec dana od prve vakcine, pa posle sa godinu dana i, ako je ikako izvodljivo, na svakih godinu dana doživotno. Jako je bitno da se vakcinišu isključivo zdrave, dobro uhranjene životinje, bez vidljivih simptoma bilo koje bolesti!!!

Ako neko ima nešto da doda ili ispravi, neću se ljutiti. ;)
 
A ja procitala da se sa osam nedelja prvi put daje vakcina, a 2 nedelje pre toga ciscenje od glista. Iako je vet rekao da vec sutradan posle ciscenja moze vakcina ako nema glista u stolici:confused:

Nego, jel moguce da mace nema gliste? Ova moja ih uopste nema, bas se onako udubim:roll::lol:, ali nema:think:
Ne mora da znaci da mace nema parazite ako se ne vide u stolici(nisu svi crevni paraziti i svi njihovi razvojni oblici vidljivi)
Mozes odneti ,,kakicu" na analizu ili dati tabletu kao preventivu.I ne slusaj tog veta,mislim nista te ne kosta da sacekas nedelju dve posle ciscenja i da tad vakcinises macku.Ako ima neke oblike crevnih parazita,imunitet joj je sigurno oslabljen,sredstva za ciscenje su u sustini,otrov koji ce ih pobiti,mada ce i delimicno opteretiti jetru preko koje se metabolise(lek za ciscenje) i moguce malo umanjiti imunitet.Na stranu sto neke mace dobiju proliv usled ciscenja sto isto slabi organizam.Zatim mnogi paraziti u toku uginuca i nakon,ispustaju svoje toksine,zatim se raspadaju u crevima,itd...sto isto dodatno optereti macin organizam.
Da skratim:pusti veta i sacekaj,lakse ti je nego da razmisljas sta ce i kako ce.
Narocito sto se kod nas koristi Nobivac Tricat vakcina,sa zivim(a ne mrtvim) virusima.
 
Ne mora da znaci da mace nema parazite ako se ne vide u stolici(nisu svi crevni paraziti i svi njihovi razvojni oblici vidljivi)
Mozes odneti ,,kakicu" na analizu ili dati tabletu kao preventivu.I ne slusaj tog veta,mislim nista te ne kosta da sacekas nedelju dve posle ciscenja i da tad vakcinises macku.Ako ima neke oblike crevnih parazita,imunitet joj je sigurno oslabljen,sredstva za ciscenje su u sustini,otrov koji ce ih pobiti,mada ce i delimicno opteretiti jetru preko koje se metabolise(lek za ciscenje) i moguce malo umanjiti imunitet.Na stranu sto neke mace dobiju proliv usled ciscenja sto isto slabi organizam.Zatim mnogi paraziti u toku uginuca i nakon,ispustaju svoje toksine,zatim se raspadaju u crevima,itd...sto isto dodatno optereti macin organizam.
Da skratim:pusti veta i sacekaj,lakse ti je nego da razmisljas sta ce i kako ce.
Narocito sto se kod nas koristi Nobivac Tricat vakcina,sa zivim(a ne mrtvim) virusima.

Hvala ti na savetu:ok:

I ja sam mislila da ne moraju da se vide ali svi me ubedjuju da se vide kad se dobro pogleda. Ja sam toliko stenaca odgajila i nikad ni jednu glistu nisam videla a nije da nisam gledala:think: Inace mace je vec pre 3 nedelje dobilo pasticu protiv glista i sad ne znam da li treba jos jednom da se cisti ili moze vakcina? Ono je zdravo, nije mrsavo, dobro napreduje... A opet proslo je tri nedelje, sta ako je u medjuvremenu opet dobila gliste:confused: E da, proliv je imala, jer je dobila uzasno veliku kolicinu paste naspram svoje tezine, sto sam tek naknadno saznala, jer je dao neki student koji pojma nema:dash: Jos kad smo dosli gleda mace i kao...kog je pola, ne mogu da prepoznam... Rekoh zensko, trobojna je:roll:
 
Jao, Look, ne bi verovala kakvih studenata veterine ima. :roll: A i na faxu se genetika uči relativno površno, ne zalazi se u te složenije, poligene tipove nasleđivanja, gene vezane za polne hromozome... Čak je i dobro što je mače prvi put dobilo proliv, tako su, čini mi se, veće šanse da je izbacila uginule parazite. Kako hoćeš ali na tvom mestu bih joj sad ponovila terapiju protiv glista pa je za nedelju dana vakcinisala.
 
Jao, Look, ne bi verovala kakvih studenata veterine ima. :roll: A i na faxu se genetika uči relativno površno, ne zalazi se u te složenije, poligene tipove nasleđivanja, gene vezane za polne hromozome... Čak je i dobro što je mače prvi put dobilo proliv, tako su, čini mi se, veće šanse da je izbacila uginule parazite. Kako hoćeš ali na tvom mestu bih joj sad ponovila terapiju protiv glista pa je za nedelju dana vakcinisala.

Poslusacu tvoj savet, mislim da je tako najsigurnije. A verujem da nema veze ako je vakcinisem sa malo vise od 2 meseca...

Sto se tice studenata... nekako mi je za nekog ko zeli da se bavi zivotinjama normalno da zna te neke osnovne stvari o njima, bez obzira da li ih uce ili ne... Ma da ko zna kakvi su ciji motivi za bavljenje tim pozivom:roll: Inace taj decko toliko pojma nema da je, kad sam rekla da bih volela da je ocistimo od parazita otisao i doneo tabletu:eek: I jos komentarise kako ne zna kako da je izlomi na tako mali deo kakav je potreban:dash: Morala sam ja da mu dam ideju za pastu i bilo je:"A pa da, mogli bismo i pastu":roll:
 
Nadam se da cemo "nabaviti" psa (jos nismo sigurni koje rase) i on ce biti sa nama u stanu...E sad kako da znam da je odgajivac ocistio psa od parazita i da li mu odma moram dati tabletu protiv parazita...?Bojim se ehinokokusa...kazu da je bolest teska...pogotovu kada se parazit,daleko bilo,nastani u mozgu...

Svi ozbiljni odgajivaci ociste stence od crevnih parazita i vakcinisu ih.
Moj vam je savet da stene uzmete od nekog proverenog odgajivaca. Bez obzira na to stene treba cistiti od parazita (dok je malo) svakih 20 dana (za svaki slucaj). Nece mu skoditi nista i ako nema gliste.Sto je sigurno, sigurno je.:bye:
 
Svi ozbiljni odgajivaci ociste stence od crevnih parazita i vakcinisu ih.
Moj vam je savet da stene uzmete od nekog proverenog odgajivaca. Bez obzira na to stene treba cistiti od parazita (dok je malo) svakih 20 dana (za svaki slucaj). Nece mu skoditi nista i ako nema gliste.Sto je sigurno, sigurno je.:bye:

Sa ovim se slažem. Odgajivač, onaj ozbiljan, koji drži do sebe i voli te životinje koje prodaje, će novom vlasniku dati karton vakcinacija, mada njega ima i u rodovniku izdatom od KSS tako da tu nema problema. A to sa terapijom na svake 3 nedelje je sasvim na mestu, mladunci (u ovom slučaju štenci i mačići do 6 meseci) su naročito podložni infestaciji valjkastim glistama koje naročito kod tako osetljivih beba mogu da naprave haos od anemije, rahitisa, preko upale pluća pa sve do uginuća ako se zapuste.
 
..A jesu li ti ljubimci u stanu?Treba da prodje neko vreme dok se zivotinja ne ocisti od parazita...pa gde su ti ljubimci bili za to vreme?

U stanu.

Imaju dva izbora. Ili da budu u stanu ili na ulici o kojoj mislim...manje vise zna se sta, kad su zivotinje u pitanju. Nema trece varijante...:aha:.

Davanje tabletica na period koji mi je recen i standardno vodjenje racuna o higijeni svih nas, njihovoj reakciji, zdravlju....
 
Pas mojih rodjaka je uginuo upravo zbog lazi odgajivaca...Rekli su da je vakcinisan i da je sve to zavrseno pa je pas dobio stenecak...
@EGYPTIAN CAT

A jesu li ti ljubimci u stanu?Treba da prodje neko vreme dok se zivotinja ne ocisti od parazita...pa gde su ti ljubimci bili za to vreme?

tableta, pasta...dva puta; jednom, pa za 21 dan opet...da se ubiju paraziti
koji su u medjuvremenu dovrsili ciklus
nema neka narocite filozofije tu
onda ste mirni oko 6 mjeseci...pa sve ponovis...

normalno, da su u stanu i nemas razloga bojati se toliko...
mislim, jasno mi je zasto se bojis (podsjecas me na mene kad smo uzeli prvu macku...), ali
iz iskustva znam da nema razloga za toliku paniku...tj. sad znam, tada nisam znala...

sto se :"uzgajivaca" tice;
vecini nista ne vjerujem...
imala sam slucaj s tvoricom da krelac tvrdi da je vakcinisana, a nije bila...+ je imala urinarnu i koznu infekciju....
rijesili smo to tako sto je bila mjesec dana u izolaciji pa je procedura vakcinisanja
odradjena kako treba....
pretpostavljam da je i kod pasa slicno, ali najbolje nazovi svog veta i raspitaj se
sta da radite i kako/kada...
 
Iz licnog iskustva za ciscenje stenaca od crevnih parazita preporucujem "BANMINTH" pastu. Daje se 2.5 cm na 1kg tezine. Posle nje jos nisam imao slucaj da mi stenci dobiji proliv sto se desavalo posle nekih tableta. Vakcinisem ih (obicno dajem petovalentne Vangard ili Quantum) najranije sa 45 dana.

moji su svi dobili proliv od te paste;
stene, macak i oba tvora :lol:
+ iako su dobili propisanu dozu stene je dalje imalo problem s Toxicarom Canis...
koji smo rijesili tek s dvije ture Pratela...;)
 

Back
Top