Cena sata za čišćenje po stanu

Nisam rekla da onaj koji radi treba se stidi tog posla niti da je posao nepošten.
Ali je i ponižavajuć. Pored toga što je težak. Za onog ko radi, ne za onog ko plaća, njega boli uvo.

To što je negde drugde uobičajen ne čini ga dostojanstvenim. Pogrešan argument.
Sticem utisak da TI vise gledas na taj posao kao na nesto ponizavajuce, a ne da je on stvarno takav. Mozda gresim, ali ti o tome pises kao o poslu gde neko cisti tudju prljavstinu. Neko drugi struze tudje pete, menja tudje pelene, šiša kosu, cisti toalete, ulice, svasta se nesto radi i svi jedni druge trebamo.
Na tu pomoc u odrzavanju privatnog stana/kuce se gleda kao na neki luksuz. Za neke mozda i jeste luksuz, a za neke potreba ili nacin da se olaksa svakodnevica.
 
Sticem utisak da TI vise gledas na taj posao kao na nesto ponizavajuce, a ne da je on stvarno takav. Mozda gresim, ali ti o tome pises kao o poslu gde neko cisti tudju prljavstinu. Neko drugi struze tudje pete, menja tudje pelene, šiša kosu, cisti toalete, ulice, svasta se nesto radi i svi jedni druge trebamo.
Na tu pomoc u odrzavanju privatnog stana/kuce se gleda kao na neki luksuz. Za neke mozda i jeste luksuz, a za neke potreba ili nacin da se olaksa svakodnevica.
Pogrešan utisak si stekla, prljavština je samo paradigma za sve ono što je naša lična, porodična, ljudska obaveza koju treba da obavimo sami ako smo sposobni, ali nam je mrsko (a i imponuje nam) i zato nalazimo opravdanja da neko radi za nas. To je ona granica koja odvaja klase i koju svako ko je iskreno humanistički okrenut ne bi trebalo da prelazi. Ili bar da je bude svestan, za početak.
 
Pogrešan utisak si stekla, prljavština je samo paradigma za sve ono što je naša lična, porodična, ljudska obaveza koju treba da obavimo sami ako smo sposobni, ali nam je mrsko (a i imponuje nam) i zato nalazimo opravdanja da neko radi za nas. To je ona granica koja odvaja klase i koju svako ko je iskreno humanistički okrenut ne bi trebalo da prelazi. Ili bar da je bude svestan, za početak.
U redu, ali moje misljenje je da preterujes.

Spremanje hleba se stotinama godina smatralo osnovnom porodicnom obavezom, a sada ga vecina kupuje. I retko ko se seti kad naspavan udje u pekaru da je pekar covek koji je zamenio dan za noc, ustao u 2h i krenuo da mesi testo.
A vecina je sposobna da taj hleb spremi, ali im je jednostavnije i komotnije ovako.

Ljudi su se izborili za mogucnost da prodaju svoje usluge i umeca i da od tih usluga i umeca zive. I to je dobro tako dokle god za to mogu da dobiju adekvatnu naknadu.
 
Poslednja izmena:
Pre x godina sam poznavao ljude koji su vozili neke krševe i jedva sipali gorivo ali jednom nedeljno 1000 din pranje automobila spolja unutra i kao važan gospodin čekaju da se auto opere. Ja kada gde stignem usisam i ispuškiram za 100 din koliko je bilo na omv tada.

Tako ima i ljudi koji plate 1000-2 dinara da neko pere i riba. To je neka dominacija štali.
 
Pre x godina sam poznavao ljude koji su vozili neke krševe i jedva sipali gorivo ali jednom nedeljno 1000 din pranje automobila spolja unutra i kao važan gospodin čekaju da se auto opere. Ja kada gde stignem usisam i ispuškiram za 100 din koliko je bilo na omv tada.

Tako ima i ljudi koji plate 1000-2 dinara da neko pere i riba. To je neka dominacija štali.
To je zato sto je Balkan dugo bio jedan veoma siromasan region. :( I ljudi se duboko stide tog siromastva, pa se radije prave imucnijim nego sto to jesu. U tom kontekstu se meri sve. Pa i to koriscenje usluga ciscenja stana se gleda kroz to i dozivljava kao neko šepurenje ili foliranje.
A promenilo se dosta toga. Bar za jedan deo ljudi, koji zivi bolje i koji ne pozira i ne glumata, jer nema potrebu za tim.
 
U redu, ali moje misljenje je da preterujes.

Spremanje hleba se stotinama godina smatralo osnovnom porodicnom obavezom, a sada ga vecina kupuje. I retko ko se seti kad naspavan udje u pekaru da je pekar covek koji je zamenio dan za noc, ustao u 2h i krenuo da mesi testo.
A vecina je sposobna da taj hleb spremi, ali im je jednostavnije i komotnije ovako.
Ekonomska logika i prvobitni cilj je da se lančanom proizvodnjom olakša svakome život. Tipa ti ćeš da nas lečiš, ja ću da pravim cipele, Pera će da mesi pice, Milica će da nam čuva decu. Iznajmljivanje ženice da nam čisti kuću i čuva decu nije lančani posao kojim se uvećava ukupna korist sa vremenskom uštedom 1:10 ili 1:5 ili nebitno koliko, već čisto prebacivanje teškog i neprijatnog posla na nekog drugog sa nultom ekonomskom uštedom, samo jer nam se tako može. Prvi korak u pravljenju klasnih razlika.
Ljudi su se izborili za mogucnost da prodaju svoje usluge i umeca i da od tih usluga i umeca zive. I to je dobro tako dokle god za to mogu da dobiju adekvatnu naknadu.
To nije umeće, ti sad kao Paula pokušavaš da romantizuješ posao koji je realno težak i ponižavajuć.
U normalnom društvu, svako bi imao svoje zanimanje koje bi mogao da radi i bio za to pristojno plaćen pa ne bi morao da ide po tuđim kućama i čisti.
 
Poslednja izmena:
Pre korone nam je dolazila žena 8 godina za 350-400 din sat, dva puta nedeljno po 4-5 sati zavisi koliko je imala da pegla.
Ta je bila odlična a i nije bila lopov. Imala ključ od stana, dolazila je i kada nismo tu. Divna žena znala i decu da pričuva.

Posle smo imali par koje samo zamažu a i drpaju šta stignu. za oko 600din sat .
A sada dolazi žena jednom nedeljno 5 sati 800 din sat, srednje je dobra razvlači peglanje,
a i nešto se u poslednje vreme žali na cenu , kao 1000 din traži.
 
Ekonomska logika i prvobitni cilj je da se lančanom proizvodnjom olakša svakome život. Tipa ti ćeš da nas lečiš, ja ću da pravim cipele, Pera će da mesi pice, Milica će da nam čuva decu. Iznajmljivanje ženice da nam čisti kuću i čuva decu nije lančani posao kojim se uvećava ukupna korist sa vremenskom uštedom 1:10 ili 1:5 ili nebitno koliko, već čisto prebacivanje teškog i neprijatnog posla na nekog drugog sa nultom ekonomskom uštedom, samo jer nam se tako može. Prvi korak u pravljenju klasnih razlika.

To nije umeće, ti sad kao Paula pokušavaš da romantizuješ posao koji je realno težak i ponižavajuć.
U normalnom društvu, svako bi imao svoje zanimanje koje bi mogao da radi i bio za to pristojno plaćen pa ne bi morao da ide po tuđim kućama i čisti.
Ne romantizujem, vec sam realna.
Ono sto ti pises kao da je sad izaslo iz Manifesta komunisticke partije.

Kada budem napunila 50-55 godina i budem videla da mi za ciscenje prozora treba puno vise vremena nego ranije (a tog vremena nemam bas toliko i moram dobro da se organizujem) i da me nakon svega toga 3 bole ruke, noge ili kicma svakako cu platiti nekog da mi pomogne u odrzavanju zivotnog prostora.
 
Inače sama sam radila prije 20 godina upravo taj posao, deca bila mala i u vrtiću

Cistila sam 5 godina kod doktora kuću
3x sedmicno po 5 sati a petkom i duže jer sam peglala bele kosulje, šestoclana porodica i pas

Imala sam ključeve od kuće a kad bi išli na odmor zamole me lepo da obilazim kuću i zalijevam cveće na terasi i vadim postu

Za rodjendan uvec 200 eura na poklon za bozic isto toliko a kad bi išla na odmor opet 200 eura

Imaju trezor u kući čak mi je rekla gde je ključ u slucaju da neko upadne u kuću da otkljucam trezor i nek nosi šta god da nadje u njemu

Dostupna voda, kafa, voće

Kad sam rekla da idem žena plakala ali sam isto rekla da ću nekog naći ko dobro radi i osobu od poverenja, sto sam i uradila

Uvjek kulturni i zahvalni, izuzetno fini i pošteni
 
Mnogo ti hvala sto me neces pitati! :lol: Jednom i ti da se ne bavis tudjim zivotom, ne moralises, ne zavidis i ne pustas otrove.

Zracis kao Chernobil, a zivot je kratak, pa ono…poyyyy.
I ti si daleko od slatkoće.
Dovoljno je da se nađeš potkačena u svojim principima pa da pokažeš lažnu finoću i krhki ego.
A ni logika kao ni pamćenje ti nisu jače strane jer da jesu setila bi se da si sama iznela svoj život i ukapirala da je moja konstatacije retorička, a svi postovi uopšteni.
 

Back
Top