Besplatne studije za sve koji se izjasne ko Srbi :)

De_Sisti:
da, ali ne tvrdis valjda da svi van srbije dolaze sa prosekom 5.00 i imaju 40 bodova u startu, a mi muceni srbijanci imamo prosek 3.00 i 24 boda zato sto su nase skole enormno teske... ja sam zavrsio gimnaziju koja ove godine slavi 170 godina postojanja (dakle jedna od prvih u srbiji), nosilac sam vukove diplome i ponavljam imao sam prosek na faxu preko 9.00... ovo ne pisem da bih se hvalio (bas me briga) vec da pokazem da ako si vredan i radan neces imati problema sto mali broj nesrbijanaca upisuje fax
Ako si vredan i radan nećeš imati problema KAD upišeš fakultet, to je tačno, ali na samom sabiranju bodova pri upisu to "vredan i radan" ne igra bogzna kakvu ulogu.
Usput, svaka čast! :)

Ne tvrdim ni slučajno za sve. Ali razlike postoje.
Nije to najveća nepravda.Stvarno mislim da je problem kada se budžet troši na one koji ga ne "pune". I to nerealno povećavanje "mase" na prijavljivanju na nepromenjeni broj mesta na fakultetima mi smeta.
 
De_Sisti:
da, ali ne tvrdis valjda da svi van srbije dolaze sa prosekom 5.00 i imaju 40 bodova u startu, a mi muceni srbijanci imamo prosek 3.00 i 24 boda zato sto su nase skole enormno teske... ja sam zavrsio gimnaziju koja ove godine slavi 170 godina postojanja (dakle jedna od prvih u srbiji), nosilac sam vukove diplome i ponavljam imao sam prosek na faxu preko 9.00... ovo ne pisem da bih se hvalio (bas me briga) vec da pokazem da ako si vredan i radan neces imati problema sto mali broj nesrbijanaca upisuje fax
Ne odnosi se na to kompatibilnost sistema.Naravno da svaka skola u Srbiji nije ista po tezini pa i kvalitetu,ali svaka prati isti obrazovni program,tj. isto gradivo,jer je to regulisano na nivou drzave.Razlicite drzave imaju razlicite obrazovne sisteme,obradjuju razlicito gradivo u razlicitom uzrastu,cak se razlikuje godiste deteta kad krece u skolu,broj razreda...
Sa EX-YU republikama imamo prilicno slicne pa i kompatibilne sisteme jer su proistekli iz SFRJ ali to se menja sve vise i svake godine su razlike vece.Vec sada nemamo tu 100% stabilnost a reforma skolstva u Srbiji jedva i da je pocela,kako je sa ostalima to ne znam.a bez te kompatibilnosti nema ni ravnopravnosti pri upisu,jer i pola boda moze znaciti razliku izmedju budzeta i 1000-2000 evra manje na racunu roditelja,pa i naravno razliku izmedju imati index zeljenog fakulteta ili ne.
 
jugosloveni su uvek bili velikodusni sa raspolaganjem svega sto pripada srbiji i njenom maticnom stanovnistvu.
delili su sakom i kapom,stanove ,kuce privilegije...
delili su kad god su mogli ali svojima
oni bi da i dalje dele.
kakva je svrha besplatnog studiranja za drzavljane drugih republika kada se niko posle studija ne vraca u svoje maticne republike?
iseljavanje da ih tamo bude manje ili doseljavanje da ih ovde bude vise?
u srbiji svi imaju svoje lobije osim nas iz srbije.
pitanje dokle krava muzara moze da izdrzi?
 
De_Sisti:
mislim, "ona odgovorno tvrdi".... al' joj je tvrdnja... inace niko nije favorizovan... daju se podsticaji samo za kvalitetne studente, a to nije diskriminacija, to je normalna politika

Upravo tako. Sve drzave, koje to mogu, pokusavaju da privuku malde i talentovane ljude jer im to znatno povecava ljudski kapital koji je, kao sto ce ti svaki ekonomista reci, najznacajniji faktor ekonomskog rasta i prosperiteta. U Americi, na primjer, talentovanim imigrantima se protive samo oni Redneci koji zive po nekim vukojebinama u svojim kontejnerima na tockicima. Ovi nasi reformski teletabisi, koji izgleda vjeruju u postovanje ljudskih prava sviju osim Srba izvan Srbije, se izgleda protive tome jer znaju da nece biti u stanju da se takmice sa talentovanim i ambicioznim Bosancima, Hercegovcima itd. ****** prosjecan tip iz Gacka ima IQ bar za 20-30 veci od prosjecnog reformskog teletabisa cija se filozofija diskusije svodi na koristenje pridjeva "fasisticki", dok je bilo kakva dublja diskusija u kojoj se koristi i po neki argument, za njih, jednostavno visa matematika. :roll: U svakom slucaju njih i onako niko ne slusa a ovaj program ce, ako Bog da, zazivjeti. :D
 
medved_bg:
Ako si vredan i radan nećeš imati problema KAD upišeš fakultet, to je tačno, ali na samom sabiranju bodova pri upisu to "vredan i radan" ne igra bogzna kakvu ulogu.
Usput, svaka čast! :)

Ne tvrdim ni slučajno za sve. Ali razlike postoje.
Nije to najveća nepravda.Stvarno mislim da je problem kada se budžet troši na one koji ga ne "pune". I to nerealno povećavanje "mase" na prijavljivanju na nepromenjeni broj mesta na fakultetima mi smeta.

Obrazovanje je vjerovatno investicija sa nejvecom stopom povrata (to je generalizacija posto pojedinacne investicije mogu imati veci povrat) i ako talentovan Bosanac zeli doci u Srbiju onda ce taj novac potrosen na njegovo/njeno skolovanje imati daleko vecu stopu povrata nego ulaganje na netalentovanog Srbijanca. Od njegovog/njenog obrazovanja i kasnijeg rada (podrazumjevajuci da ostane u Srbiji sto bi trebalo biti uslov) cjelo drustvo i drzava ce imati koristi a ne samo on/ona.
 
UofC:
Upravo tako. Sve drzave, koje to mogu, pokusavaju da privuku malde i talentovane ljude jer im to znatno povecava ljudski kapital koji je, kao sto ce ti svaki ekonomista reci, najznacajniji faktor ekonomskog rasta i prosperiteta. U Americi, na primjer, talentovanim imigrantima se protive samo oni Redneci koji zive po nekim vukojebinama u svojim kontejnerima na tockicima. Ovi nasi reformski teletabisi, koji izgleda vjeruju u postovanje ljudskih prava sviju osim Srba izvan Srbije, se izgleda protive tome jer znaju da nece biti u stanju da se takmice sa talentovanim i ambicioznim Bosancima, Hercegovcima itd. ****** prosjecan tip iz Gacka ima IQ bar za 20-30 veci od prosjecnog reformskog teletabisa cija se filozofija diskusije svodi na koristenje pridjeva "fasisticki", dok je bilo kakva dublja diskusija u kojoj se koristi i po neki argument, za njih, jednostavno visa matematika. :roll: U svakom slucaju njih i onako niko ne slusa a ovaj program ce, ako Bog da, zazivjeti. :D
ti nisi merodavan da sudis o tome imajuci u vidu da nisi iz Srbije. a te fore o koeficijentu inteligencije su cista glupost
 
Pretprosle godine na upisu za stomatoloski. Proso onaj krug upisa za budzet , prosao krug za samofinansiranje od 2000 eura i ostala mesta za 5 hiljada eura. Ostali neki bosanci , crnogorci i nesto Beogradske dece i iz ostatka Srbije. I sada neki imali i dali 5000 eura. Bosanci i Crnogorci su se naravno snasli i usli za 2000. I ostao je samo jedan decko iz Beograda, pazite JEDAN JEDINI. Koji nije imao da plati 5000 nego 2000.

I mislite da su ga ubacili? NISU!!! JEDNOG COVEKA!!! Ubacili su 20 dodjosa ali 1 svog nisu mogli.

NA SVE TO JE ZAVRSIO JEDNU OD NAJTEZIH GIMANZIJA U SRBIJI AKO NE I NAJTEZU. GDE ZA DOBAR USPEH IMA DA DELJETE STOLICU. A ZA ODLICAN DA SE BUKVALNO ODREKNETE ZIVOTA JELO SPAVANJE I UCENJE I IZLASCI MOZDA JEDNOM MESECNO!!!
 
Kartman:
ti nisi merodavan da sudis o tome imajuci u vidu da nisi iz Srbije. a te fore o koeficijentu inteligencije su cista glupost

Da, ali imam srpsko drzavljanstvo pa prema tome imam svako pravo da sudim o tome. Izvinjavam se, prosjecan Albanac, ima veci IQ od prosjecnog reformskog teletabisa. IQ Gacanina i reformskog teletabisa se ne moze ni porediti posto se za IQ reformskog teletabisa mora koristiti skup cijelih brojeva dok je za Gacanina dovoljan skup prirodnih. :lol:
 
UofC:
Da, ali imam srpsko drzavljanstvo pa prema tome imam svako pravo da sudim o tome. Izvinjavam se, prosjecan Albanac, ima veci IQ od prosjecnog reformskog teletabisa. IQ Gacanina i reformskog teletabisa se ne moze ni porediti posto se za IQ reformskog teletabisa mora koristiti skup cijelih brojeva dok je za Gacanina dovoljan skup prirodnih. :lol:
to drzavljanstvo si dobio zbog debilne politike kostunjavog, a mi se protiv njega borimo 8)
 
De_Sisti:
registra i dalje tera svoje...
ja sam srbijanac, nedavno sam zavrsio ekonomski fakultet u BG, sa prosecnom ocenom iznad 9 i tokom studiranja nisam osetio da sam imalo ostecen time sto i nesrbijanci mogu studirati na teret budzeta...


U pravu si, ali do sada nisu mogli da studiraju besplatno ljudi iz Hrvatske, Bosne, Slovenije. Žena je u pravu, tamo gde plaćaju porez nek se školuju o trošku države. Moja deca su još mala, ko zna šta će biti dok oni porastu, ali bih poludeo da ne mogu da se upišu na fakultet koji su izabrali zbog ogromnog priliva sa strane.

Nemam pojma kakav je sad školski program, samo znam da smo u srednjoj školi imali njih šestoro iz nekih sela iz Srbije, dvoje su ponavljali - nivo znanja - nula. A i ovi što su prošli jedva su se provukli. *ebi ga, ne može u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, pa i Čačku i Užicu škola da se završi na piliće i prasiće.

Tebi svaka čast, ali završiti gimnaziju u Beogradu i u nekom malom mestu nije isto.

Ima pametne dece svuda, slažem se, naravno da takve treba favorizovati, ali koliko mesta ima na tim srpskim univerzitetima kad pola Evrope može da dodje i besplatno se školuje.

Predlog im je *ranje.
 
A bodova sto se tice i upisa SVUDA U SVETU se gleda iz koje srednje skole dolazis, tacno se zna koliko se uci u kojoj srednjoj skoli i koji je nivo znanja gde. Pa ne moze neko iz neke skole sa prosekom 5.0 a zavrsio je u kaficu prekoputa uz pivo da ima prednost u odnosu na nekog sa prosekom 4.0 ili 3.0 koji je za tu ocenu morao da uci ko lud.
 
Luciferko:
A bodova sto se tice i upisa SVUDA U SVETU se gleda iz koje srednje skole dolazis, tacno se zna koliko se uci u kojoj srednjoj skoli i koji je nivo znanja gde. Pa ne moze neko iz neke skole sa prosekom 5.0 a zavrsio je u kaficu prekoputa uz pivo da ima prednost u odnosu na nekog sa prosekom 4.0 ili 3.0 koji je za tu ocenu morao da uci ko lud.

Da ali će na uspeh 5.0 (kupio tata tele profesoru) da namakne te bodove koji mu fale.

Kako ćeš da znaš iz kakve škole iz Hrvatske dolazi neko. Nema šanse.

To se gleda svuda u svetu, samo u Srbiji to nije važno. Ovde tutneš ovde i onde, upišeš se, posle opet tutkaš, polažeš ispite ovako i onako i dobiješ diplomu.

Sad još samo fale ovi iz ex yu republika i šire da se školuju, a ja da plaćam porez. Onda kažu, šalio sam se, nisam ja Srbin, i ko vas *ebe.
 
BG1109:
Da ali će na uspeh 5.0 (kupio tata tele profesoru) da namakne te bodove koji mu fale.

Kako ćeš da znaš iz kakve škole iz Hrvatske dolazi neko. Nema šanse.

To se gleda svuda u svetu, samo u Srbiji to nije važno. Ovde tutneš ovde i onde, upišeš se, posle opet tutkaš, polažeš ispite ovako i onako i dobiješ diplomu.

Sad još samo fale ovi iz ex yu republika i šire da se školuju, a ja da plaćam porez. Onda kažu, šalio sam se, nisam ja Srbin, i ko vas *ebe.

Bodovi iz skole presudjuju i te kako. Svaki bod je bitan.
 
Luciferko:
Pretprosle godine na upisu za stomatoloski. Proso onaj krug upisa za budzet , prosao krug za samofinansiranje od 2000 eura i ostala mesta za 5 hiljada eura. Ostali neki bosanci , crnogorci i nesto Beogradske dece i iz ostatka Srbije. I sada neki imali i dali 5000 eura. Bosanci i Crnogorci su se naravno snasli i usli za 2000. I ostao je samo jedan decko iz Beograda, pazite JEDAN JEDINI. Koji nije imao da plati 5000 nego 2000.

I mislite da su ga ubacili? NISU!!! JEDNOG COVEKA!!! Ubacili su 20 dodjosa ali 1 svog nisu mogli.

NA SVE TO JE ZAVRSIO JEDNU OD NAJTEZIH GIMANZIJA U SRBIJI AKO NE I NAJTEZU. GDE ZA DOBAR USPEH IMA DA DELJETE STOLICU. A ZA ODLICAN DA SE BUKVALNO ODREKNETE ZIVOTA JELO SPAVANJE I UCENJE I IZLASCI MOZDA JEDNOM MESECNO!!!


E o tome ti pričam - kod nas je to tako. Zabole nekog tamo za dobrog učenika iz neke jake gimnazije, daj ove što imaju lovu, mazaće i za vreme studija. Od ovoga nemaju koristi, samo će da uči i da polaže.
 
Luciferko:
Bodovi iz skole presudjuju i te kako. Svaki bod je bitan.
Naravno!
Osim toga, boduje se i kvalifikacion ispit za fakultet, i tu ima limit.
Ako je neko dobio dovoljno bodova da ide na budzet, to i cini.
Oni koji nemaju dovoljno bodova da ispune taj uslov, finansiraju svoje studije (samofinanisrajuci studenti)!
Ja bih na isti nacin postupila i prema studentima Srbima iz CG. Znaci, ne mogu biti povlasceni u odnosu na studente iz Srbije. Jednostavno, jednaki arsini za sve.
 
*BILJA*:
Naravno!
Osim toga, boduje se i kvalifikacion ispit za fakultet, i tu ima limit.
Ako je neko dobio dovoljno bodova da ide na budzet, to i cini.
Oni koji nemaju dovoljno bodova da ispune taj uslov, finansiraju svoje studije (samofinanisrajuci studenti)!
Ja bih na isti nacin postupila i prema studentima Srbima iz CG. Znaci, ne mogu biti povlasceni u odnosu na studente iz Srbije. Jednostavno, jednaki arsini za sve.

Ne mozes govoriti o jednakim arsinima. Zato sto skolstvo u samoj Srbiji a da ne pricamo sire nije uskladjeno. Cesto imas situaciju da neki ucenik u nekoj skoli treba za ocenu 3 da uci posteno a neko u nekoj drugoj ima ocenu 5 , ne ide na casove, po ceo dan vidi u kaficu preko puta. I onda se na kraju taj sa ocenom 5 upise a ovaj nesrecnik koji je i za tu trojku radio ne upise se.

Svatas o cemu pricam?
 
Luciferko:
Ne mozes govoriti o jednakim arsinima. Zato sto skolstvo u samoj Srbiji a da ne pricamo sire nije uskladjeno. Cesto imas situaciju da neki ucenik u nekoj skoli treba za ocenu 3 da uci posteno a neko u nekoj drugoj ima ocenu 5 , ne ide na casove, po ceo dan vidi u kaficu preko puta. I onda se na kraju taj sa ocenom 5 upise a ovaj nesrecnik koji je i za tu trojku radio ne upise se.

Svatas o cemu pricam?
I vise nego sto mislis...
Ali, bod je bod, i zalosno je sto je tako, ali je tako.
Mislim da nijedan profesor ne bi smeo da oceni ucenika ocenom koju ne zasluzuje.
Naravno, ima nekih izuzetaka, ali, to nije tema, valjda.
 
Ja sam da se svima omoguće jednaki uslovi. Znači, čim svi Srbi imaju identične uslove sa domicilnim stanovništvom, njima je već pružena ruka. Nikakave besplatne studije, ili ako već tako, da njihova domicilna Vlada finansira određen broj studenata i na taj način im omogući besplatno školovanje ovde. Ne znam šta je gore sa ovim iz Crne Gore, ako im daš da džabe studiraju, ako se vrate nazad, bacio si pare, ako ostanu u Bg. napravio si 2X sebi veći problem.
 
De_Sisti:
da, ali ne tvrdis valjda da svi van srbije dolaze sa prosekom 5.00 i imaju 40 bodova u startu, a mi muceni srbijanci imamo prosek 3.00 i 24 boda zato sto su nase skole enormno teske... ja sam zavrsio gimnaziju koja ove godine slavi 170 godina postojanja (dakle jedna od prvih u srbiji), nosilac sam vukove diplome i ponavljam imao sam prosek na faxu preko 9.00... ovo ne pisem da bih se hvalio (bas me briga) vec da pokazem da ako si vredan i radan neces imati problema sto mali broj nesrbijanaca upisuje fax

A kome ja da objasnim da je kod Lude Izvorinke, profesorke srpskog, petica rezervisana za Onog gore (!?), 4 za Nobelovce, 3 za Crnjanskog i njemu slične, dvojka za one što mogu da napišu gramatiku bez pomoćnih udžbenika a kec za 99 posto njenih učenika?
 
De_Sisti:
mislim, "ona odgovorno tvrdi".... al' joj je tvrdnja... inace niko nije favorizovan... daju se podsticaji samo za kvalitetne studente, a to nije diskriminacija, to je normalna politika

Ta tvoja tvrdnja može da bude tačna samo u visoko razvijenim zemljama. Amerika prima ljude sa svih strana, selekcija je jeziva i ostaju samo najtalentovaniji i oni se školuju o trošku države. A zašto? Zato što će posle studija ostati da rade u Americi i zato što Amerika na njega nije bacila pare, nego je u njega finansirala da bi joj se višestruko vratilo (korist je obostrana). Drugo, Amerika prima studente svih nacionalnosti, a ne samo Amerikance iz dijaspore (ako takvo nešto uopšte postoji), tako da je to što predlaže ova sumanuta vlada i fašistički pristup gledanja na stvari.

A sad situacija u Srbiji: stopa nezaposlenosti je 25%. Ni deca koja su rodjena ovde i koja su se školovala ovde nemaju velike šanse da se zaposle. Budžet jedva izdržava i ovo malo studenata koji se besplatno školuju, a to znači da smo mi jedna beda od države.

Sad malo nam je to što smo beda, nego ćemo još da školujemo decu iz evropskih zemalja po principu nacionalne pripadnosti.

Mi ćemo u njih da uložimo (svi mi), oni će pre studija reći da su Srbi, završiće studije za naše pare i vratiće se tamo gde je bolje (što je i normalno). I gde je tu logika? Gde ti vidiš tu bilo kakvu korist za Srbiju - za sve nas?. Da ne misliš da će neko od njih iz zahvalnosti prema nama ostati ovde da radi za platu od 300 evra, a 1/4 radno sposobnog stanovništva u Srbiji nema posao.

Stavi prst na čelo pre nego što nešto kažeš. Zabole me baš da li je neko Srbin ili nije ako nije državljanin Srbije. On je ovde zvanično stranac i tako mora da se tretira. A država mora da pronadje način da pomogne svojim ljudima u dijaspori, ali ne mora baš sve preko naših ledja, da bi oni ispali velike patriote i veliki Srbi.
 

Back
Top