Beogradski metro - plan

Firma Beogradski metro (sada se zovu Beogradski metro i voz i prevedeni su 2018 u javno gradsko preduzece sto ranije nisu bili)) je bila oformljena jos u vreme gradonacelnika Branka Pesica, po izradi studijre o izgradnji metroa iz 1968 ( pokojni prof. Sava Janjic, Maletin i Jovic) koje su kasnije umete u Generalni urbanisticki plana iz mislim 1976. Ne znam ko je bio prvi direktor ali je Gojko Beara bio najduze direktor te firme, od mislim kraja '70-tih do '90-tih. U svakom slucaju ekipa ljudi koji je decenijama sedela u toj firmi, kao nesto "radila" (vrteli su to prvo idejno resenje u 10tak varijanti), putovala po svetu da se "upozna" sa metro sistemima u metropolama, dobijala solidne plate iz budzeta a da nista pametno decenijama nisu uradili. Ukratko, zeznuli su Djordja Cvarkova i Dragana Jove Torbicu po neradu i uzaludnom sedenju u kancelarijama.

Kad metro nisu bili u stanju da urade u '70-tim godinama proslog veka kada je bilo i para i SFRJ je bila relativno jaka nece uspeti ni danas. Jedina mogucnost je da dodju Kinezi i da odrade taj posao, drugog nacina ne vidim jer nema ni novca ni strucne radne snage za tako sta. No, problem je sto ce celu Srbiju baciti u dugove zbog metroa u samo jednom gradu - zasto bi neko iz Kursumlije otplacivao dugove drzave za kineski kredit za bgd metro?
Како су се звали раније?
 
Videla sam da ima par tema u kojima se pominje metro, ali obično u kontekstu budžeta ili obećanja političara o njegovom završetku.

Ali mislim da metro zaslužuje posebnu temu, u smislu plana koji je napravljen. I kasnije realizacije.

Postoji JKP Beogradski metro i voz.
https://bgmetro.rs/index.php/sr-rs/
Ozvaničena je saradnja ovog preduzeća sa više fakulteta Univerziteta u Beogradu, npr sa Arhitektonskim
https://bgmetro.rs/index.php/sr-rs/...itektonskog-fakulteta-univerziteta-u-beogradu
u cilju većeg uključivanja akademske zajednice u projekat izgradnje beogradskog metroa. Tu su i Pravni fakultet, FON, Mašinski fakultet gde je održana prezentacija, sad verujem da je Građevinski prvi sa kojim treba da imaju saradnju, ali to nisam videla. Dakle, ovo preduzeće uključuje razne strukture društva u projekat Beogradski metro.

Završeni projekti i studije, kojih ima dosta, se nalaze na strani:
https://bgmetro.rs/index.php/sr-rs/bg-metro/projekti-cir/zavrseni-projekti
Projekti i studije u toku nalaze sa na sledećoj strani:
https://bgmetro.rs/index.php/sr-rs/bg-metro/projekti-cir/projekti-u-toku

Evo , konačno, usvojene sheme Metro linije 1 i Metro linije 2.

Линија 1: Железник – Ранжирна станица – Макиш – Жарково/Беле воде – Трговачка – Пожешка - Пијаца Баново Брдо – Мост на Ади – Сајам – Газела – Палата Правде – Савски трг – Трг републике – Француска – Лука Београд – Дунав станица – Панчевачки мост – Железничка станица „Карабурма“ – Диљска – Вишњичка – Миријевски булевар – Седма Београдска гимназија – Миријево, укупне дужине 21,3км са 23 станица.

Линија 2: Железничка станица Земун – Нови новосадски пут – Филипа Вишњића – Стадион Земун – Сењски трг – Александра Дубчека – Општина Нови Београд – Меркатор – Арена – Сава Центар – Савски трг – Мањеж – Макензијева – Јужни булевар – Шуматовачка – Војислава Илића – Цветкова пијаца – Мите Ружића – Устаничка – Миријево, укупне дужине 19,2 км, са 20 станица.

Pogledajte prilog 1487650
https://bgmetro.rs/index.php/sr-rs/bg-metro/projekti-cir/zavrseni-projekti

Komentari?
926 metara I 1006 metara.
Toliko je u proseku rastonanje izmedju stanica na obe linije.
 
Videla sam da ima par tema u kojima se pominje metro, ali obično u kontekstu budžeta ili obećanja političara o njegovom završetku.

Ali mislim da metro zaslužuje posebnu temu, u smislu plana koji je napravljen. I kasnije realizacije.

Postoji JKP Beogradski metro i voz.
https://bgmetro.rs/index.php/sr-rs/
Ozvaničena je saradnja ovog preduzeća sa više fakulteta Univerziteta u Beogradu, npr sa Arhitektonskim
https://bgmetro.rs/index.php/sr-rs/...itektonskog-fakulteta-univerziteta-u-beogradu
u cilju većeg uključivanja akademske zajednice u projekat izgradnje beogradskog metroa. Tu su i Pravni fakultet, FON, Mašinski fakultet gde je održana prezentacija, sad verujem da je Građevinski prvi sa kojim treba da imaju saradnju, ali to nisam videla. Dakle, ovo preduzeće uključuje razne strukture društva u projekat Beogradski metro.

Završeni projekti i studije, kojih ima dosta, se nalaze na strani:
https://bgmetro.rs/index.php/sr-rs/bg-metro/projekti-cir/zavrseni-projekti
Projekti i studije u toku nalaze sa na sledećoj strani:
https://bgmetro.rs/index.php/sr-rs/bg-metro/projekti-cir/projekti-u-toku

Evo , konačno, usvojene sheme Metro linije 1 i Metro linije 2.

Линија 1: Железник – Ранжирна станица – Макиш – Жарково/Беле воде – Трговачка – Пожешка - Пијаца Баново Брдо – Мост на Ади – Сајам – Газела – Палата Правде – Савски трг – Трг републике – Француска – Лука Београд – Дунав станица – Панчевачки мост – Железничка станица „Карабурма“ – Диљска – Вишњичка – Миријевски булевар – Седма Београдска гимназија – Миријево, укупне дужине 21,3км са 23 станица.

Линија 2: Железничка станица Земун – Нови новосадски пут – Филипа Вишњића – Стадион Земун – Сењски трг – Александра Дубчека – Општина Нови Београд – Меркатор – Арена – Сава Центар – Савски трг – Мањеж – Макензијева – Јужни булевар – Шуматовачка – Војислава Илића – Цветкова пијаца – Мите Ружића – Устаничка – Миријево, укупне дужине 19,2 км, са 20 станица.

Pogledajte prilog 1487650
https://bgmetro.rs/index.php/sr-rs/bg-metro/projekti-cir/zavrseni-projekti

Komentari?
Od metroa nema nista
 
Nešto drljaju kod Makiša

Snimak-ekrana-2024-01-24-201437.jpg
 
Како су се звали раније?
Beogradski metro. Sad se zovu Beogradski metro i voz. Od 2018, tad su postali i javno preduzece u okviru ingerencija Skupstine Grada Beograda.

Sad gledam njihov sajt, i OPAAAA, v.d. direktora mu Andreja Mladenovic, bivse djubre bivseg djubreta Kostunice. Jbt, ta zemlja klizi u nepovratnu propast.
A direktor infrastrukture im Crnogorac koji je osnovne stufdije na Gradjevinskom fakultetu u BGD zavrsio sa 33 godine zivota, direktor elektro-masinskih poslova im lik koji je zavrsio masinski fakultet u 32-oj godini zivota na smeru industrijsko masinstvo. Nidje vez sa obim cime se bave. Pravnici i ekonomisti su isto tako moj do moga, radili po osnovnim skolama kao sekretari, zavrsili "univerzitet" Singidunum itd.

Sve moj do moga, nema teorije da oni bilo sta urade u zivotu a ima veze sa metroom, cela prica ce se vrteti neko vreme dok ne zaboravimo na to opet. Kao 6-7 puta u zadnjih 50 godina koliko su do sad "pokretali" izgradnju metroa u BGD.
 
A za deo gde mogu, neboderi gde su bgH20, NBG, jednostavnije i isplativiji im je vazdušni metro...

Mada će biti i rupa.
Mada tramvaji rade to isto...

Će BG da bude preko 3 miliona uskoro?
pa ne može se više razvijati bez metroa. saobraćaj je postao nemoguć u špicu. automobila previše. ne postoje mogućnosti ni za biciklizam u starom delu grada. Bgd je već najveći grad u Evropi bez brze metro pruge, i prosto stanovnici gube ogromno vreme u prevozu i mlađi i stariji, sve to vreme bi se moglo pametnije utrošiti. Prosto ja recimo idem autom samo od 10 do 12 i vraćam se oko 15 ili uveče posle 19h. inače za 6 km mi treba 45 min.
 
možda sa prigradskim naseljima?
Da, vidis ti tu zanimljivost:
Dublin: city: 550.000, metropolitan area: 1.26 miliona
Belgrade: city 1.2 miliona, metropolitan area: 1.68 miliona.

Dokaz koliko je Beograd lose urbano uredjen, kad su se svi stanovnici nabili u sam grad. Svuda u svetu ljudi zude da zive u perifernim prigradskim naseljima, samo u Srbiji obrnuto - svi hrle u centar.
 
pa ne može se više razvijati bez metroa. saobraćaj je postao nemoguć u špicu. automobila previše. ne postoje mogućnosti ni za biciklizam u starom delu grada. Bgd je već najveći grad u Evropi bez brze metro pruge, i prosto stanovnici gube ogromno vreme u prevozu i mlađi i stariji, sve to vreme bi se moglo pametnije utrošiti. Prosto ja recimo idem autom samo od 10 do 12 i vraćam se oko 15 ili uveče posle 19h. inače za 6 km mi treba 45 min.
Pa ja biciklom brze predjem 6km, i to da se ne oznojim :D
 
Dublin je manji, cirka 550 hiljada stanovnika, prebiciklao sam ga uzduz i popreko, jedno 3-4 puta manji od Beograda.

Ne znam odakle ova cifra od 1.38 miliona 🤔
Metro/County je 1,5 miliona...

BG će kao metropola dostići i 3 miliona, sad je skoro 2 miliona, 1,6 stalnih i sigurno barem četvrt od toga nestalnih korisnika prevoza Beograda...
Zbog toga je potreban i četvrti prevoz.
Razvoj grada.
Drumski, javni drumski, šinski nadzemni i podzemni...
 
pa ne može se više razvijati bez metroa. saobraćaj je postao nemoguć u špicu. automobila previše. ne postoje mogućnosti ni za biciklizam u starom delu grada. Bgd je već najveći grad u Evropi bez brze metro pruge, i prosto stanovnici gube ogromno vreme u prevozu i mlađi i stariji, sve to vreme bi se moglo pametnije utrošiti. Prosto ja recimo idem autom samo od 10 do 12 i vraćam se oko 15 ili uveče posle 19h. inače za 6 km mi treba 45 min.
Išla bi metroom?
Što ne ideš tramvajem/busom?

Ili se nadaš da svi u špicu hoće sem tebe?
Pa da se provozaš.
Vrv malo vrv.
Jedino što je bivši gradonačelnik pametno izjavio da ne koristi svako sopstveni automobil.


Za 6km to i nije tako strašno.
Sačekaj da prođe špic pa ćeš uštedeti skoro 30 minuta u prevozu sigurno, za tih sat dva možeš uraditi nešto drugo, ili ići putem gde ne idu svi :)...

U BG je veći problem sam sistem saobraćajnica na osnovu količine putničkih vozila. Malo traka...
Javni saobraćaj je svoj...
 
Da, vidis ti tu zanimljivost:
Dublin: city: 550.000, metropolitan area: 1.26 miliona
Belgrade: city 1.2 miliona, metropolitan area: 1.68 miliona.

Dokaz koliko je Beograd lose urbano uredjen, kad su se svi stanovnici nabili u sam grad. Svuda u svetu ljudi zude da zive u perifernim prigradskim naseljima, samo u Srbiji obrnuto - svi hrle u centar.
Зато што је то код нас могуће. У развијеним економијама је становање у центру сурово скупо. Кућа, са 3-4 пута више простора буде јефтинија... Разлика буде "поједена" у трошковима превоза до посла. Изађе на исто, али није исто живети у 50-70 или у 200-300 квадрата.
И све велике продавнице буду по периферији, тако да је од куће ближе. А стан у центру (ко зна да ли уопште имаш ауто) је пешке у домету скупих продавница (као Шоп&гоу према Максију/Темпу).
 
Metro/County je 1,5 miliona...

BG će kao metropola dostići i 3 miliona, sad je skoro 2 miliona, 1,6 stalnih i sigurno barem četvrt od toga nestalnih korisnika prevoza Beograda...
Zbog toga je potreban i četvrti prevoz.
Razvoj grada.
Drumski, javni drumski, šinski nadzemni i podzemni...
Садашњом брзином ширења, Београд неће стићи до 3 милиона ни за сто година у будућност... Немају одакле да дођу ти становници који би га попунили.
То је проблем сам по себи... Много већи од простог броја становника у Београду, и то ћемо на некој другој теми.
 
Садашњом брзином ширења, Београд неће стићи до 3 милиона ни за сто година у будућност... Немају одакле да дођу ти становници који би га попунили.
То је проблем сам по себи... Много већи од простог броја становника у Београду, и то ћемо на некој другој теми.
Preko noći to može da se dogodi...
 

Back
Top