Ayn Rand

Sukhoi t-50

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.076
Ima li objektivista na forumu? Čita li neko radove ove genijalne autorke, po meni možda i najvećeg filozofa 20.veka? Moji omiljeni njeni radovi su Atlas Shrugged, For the new intellectual, Introduction to Objectivist Epistemology, The virtue of selfishness: A new concept of Egoism... I The Fountainhead mi se svideo, ali ne toliko kao neki njeni drugi radovi. Njeni rani radovi i dnevnički zapisi su mi naročito fascinantni. Inače mislim da je velika šteta što su Ayn Rand u tolikoj meri preuzeli američki desničari kao neku svoju ikonu i simbol kapitalizma, ja zapravo mislim da je ona kao ličnost i filozof bila daleko iznad nekakvih ekonomskih modela, i da je njen zamah daleko veći od toga, ali da je morala da se koristi i kapitalizmom ponegde u svom radu da bi bila bolje shvaćena i prihvaćena, pogotovu kao sovjetska autorka u Americi, i kako bi bolje drugima predočila aksiome Objetivizma i etičkog egoizma. Inače Rand je i kao ličnost, sama po sebi, bila sjajna i beskrajno zanimljiva i ja bih rekao šarmantna osoba, pa ovde možemo raspravljati i o tom aspektu njene priče.

Evo za početak nekoliko njenih citata:

-To say 'I love you' one must first be able to say the 'I.'

-Achievement of your happiness is the only moral purpose of your life, and that happiness, not pain or mindless self-indulgence, is the proof of your moral integrity, since it is the proof and the result of your loyalty to the achievement of your values.

-Man's unique reward, however, is that while animals survive by adjusting themselves to their background, man survives by adjusting his background to himself.

I nešto duhovito naposletku:

-When I die, I hope to go to Heaven, whatever the Hell that is.
 
Tesko da ces naci veceg pljuvaca po komunistima i njihovim diktaturama i totalitarizmima, tako da je srpski *******i sigurno ne vole.

Sve sto je ona, to je sustina kapitalizma, tj. ljudska sloboda, tako da niko nju nije iskoristio, ona je prirodno takva.

Za ekonomiju je bila laik, ali posto je dobro razumela slobodu, i to je dovoljno, jer, opet, sustina kapitalizma je sloboda.
 
Ja nju malo drugačije posmatram, tj. gledam iznad kapitalizma i uzimam kapitalizam samo kao delić njene filozofije. Ona je po mom mišljenju iskoristila kapitalizam da progura mnogo bitniju priču, a i njene rane priče kad je bila daleko oštrija i ogoljenija svedoče u prilog tome. Mene kapitalizam i socijalizam ne zanimaju kao takvi, po meni bi Ayn Rand bila i za socijalizam ukoliko bi to koristilo i odgovaralo njoj samoj, što je i suština filozofije etičkog egoizma. To što je ne vole ljubitelji sovjetije mogu da razumem, ali po meni to je skroz pogrešan pogled na priču i na samu Ayn Rand. Dakle, nije centralna tema u njenom radu kapitalizam, nego objektivizam, etički egoizam, anti-altruizam pa sam u tom pravcu i postavio temu.
 
http://www.izrekeicitati.com/autor/463/Ayn_Rand/1
Nisam čitao njene knjige,ali sudeći po ovim citatima-I ne morate-dovoljno da čitate
ovde moje komentare!
Stekao sam utisak da se ,najverovatnije ,naša razmišljanja I traženja istina ne razlikuju
skoro uopšte...Čak I stil-očigledno je zajebant!
Evo,pročitaću od nje šta ima na netu...

- - - - - - - - - -

Ah,da...Konačno I jedna žena ,prava filozofa!
 
Čitam biografske podatke...Idu u prilog rusofilima-Ayn je bila Ruskinja I školovala se na socijalistićkom
univerzitetu u (tada)Lenjingradu ...::lol:
Na žalost,preminula je 1982...
Bila opaka baba-predsednik Nikson je slušao ko boginju...Ko zna,možda je stoga ,po svima,bio najslabiji
predsednik u američkoj kratkoj istoriji...:mrgreen:
Savetujen Vučiću da sluša mene.garant će proći bolje od Niksona...Onakve budalaštine ni ja ne bih sebi dozvolio!:hahaha:
 
Babac je ko i sve zene bio shupalj na sve strane.
Njeno verovanje da totalno free ekonomija (koja nikad nigde nije postojala) samoregulise drustvo u svim aspektima je za smeh.
Koliko je jaka dovoljno govori da su je one prsotine liberterijanci uzeli na zub kao ideoloskog gurua lol
Nije imala pojma o ekonomiji ni politici, ni religiji a kao neki filozof je bila naivac.
Ima dobar film o njoj sa Helen Miren, u privatnom zivotu je bila licemer i cenim da je krajem zivota shvatila da sve sto je pricala su totalne gluposti.
 
Čitam biografske podatke...Idu u prilog rusofilima-Ayn je bila Ruskinja I školovala se na socijalistićkom
univerzitetu u (tada)Lenjingradu ...::lol:
Na žalost,preminula je 1982...
Bila opaka baba-predsednik Nikson je slušao ko boginju...Ko zna,možda je stoga ,po svima,bio najslabiji
predsednik u američkoj kratkoj istoriji...:mrgreen:
Savetujen Vučiću da sluša mene.garant će proći bolje od Niksona...Onakve budalaštine ni ja ne bih sebi dozvolio!:hahaha:

Ona je sve ono sto danasnji srpski rusofili ne podnose, ukratko. Tesko da ces naci u istoriji osobu koja je toliko udaljena po vrednostima od nje u odnosu na srpske rusofile koji se loze na velicanje zajednice i pljuvanje po individui. To koliko je ona pljuvala totalitarni komunisticki rezim, koliko je mrzela tu odvratnost koja je postojala u Rusiji tada; opet, tesko da postoji neko ko ih je vise mrzeo.

- - - - - - - - - -

Babac je ko i sve zene bio shupalj na sve strane.
Njeno verovanje da totalno free ekonomija (koja nikad nigde nije postojala) samoregulise drustvo u svim aspektima je za smeh.
Koliko je jaka dovoljno govori da su je one prsotine liberterijanci uzeli na zub kao ideoloskog gurua lol
Nije imala pojma o ekonomiji ni politici, ni religiji a kao neki filozof je bila naivac.
Ima dobar film o njoj sa Helen Miren, u privatnom zivotu je bila licemer i cenim da je krajem zivota shvatila da sve sto je pricala su totalne gluposti.

Ona je bila laik za ekonomiju, i cesto ju je vodila mrznja prema komunistickim idiotima, zato je i pricala kao laik o tome naravno, preterivala cak i cesto. Oseca se ta mrznja, emotivnost, sto znaci da je normalna zena, jer onakav olos od sistema koji je postojao u SSSR-u, izaziva takve emocije u normalnim osobama. To sto su Srbi uplasene ***** pa imaju neke druge vrednosti, to je druga stvar. Ali cak i takva je 13354353 puta normalnija osoba od bilo kog srpskog *******a koji lupeta kako se lozi na diktature i autokratije.
 
Vajningerova umna zena, ili ti zena filozof koja stvara, mora biti muskobanjasta ... kako li se uklapa u definiciju :D

66547-004-C8271A82.jpg
 
Ima li objektivista na forumu? Čita li neko radove ove genijalne autorke, po meni možda i najvećeg filozofa 20.veka? Moji omiljeni njeni radovi su Atlas Shrugged, For the new intellectual, Introduction to Objectivist Epistemology, The virtue of selfishness: A new concept of Egoism... I The Fountainhead mi se svideo, ali ne toliko kao neki njeni drugi radovi. Njeni rani radovi i dnevnički zapisi su mi naročito fascinantni. Inače mislim da je velika šteta što su Ayn Rand u tolikoj meri preuzeli američki desničari kao neku svoju ikonu i simbol kapitalizma, ja zapravo mislim da je ona kao ličnost i filozof bila daleko iznad nekakvih ekonomskih modela, i da je njen zamah daleko veći od toga, ali da je morala da se koristi i kapitalizmom ponegde u svom radu da bi bila bolje shvaćena i prihvaćena, pogotovu kao sovjetska autorka u Americi, i kako bi bolje drugima predočila aksiome Objetivizma i etičkog egoizma. Inače Rand je i kao ličnost, sama po sebi, bila sjajna i beskrajno zanimljiva i ja bih rekao šarmantna osoba, pa ovde možemo raspravljati i o tom aspektu njene priče.

Evo za početak nekoliko njenih citata:

-To say 'I love you' one must first be able to say the 'I.'

-Achievement of your happiness is the only moral purpose of your life, and that happiness, not pain or mindless self-indulgence, is the proof of your moral integrity, since it is the proof and the result of your loyalty to the achievement of your values.

-Man's unique reward, however, is that while animals survive by adjusting themselves to their background, man survives by adjusting his background to himself.

I nešto duhovito naposletku:

-When I die, I hope to go to Heaven, whatever the Hell that is.

Baba je legenda!

govor Johna Galta treba čitati prije dnevnika svakodnevno:
 
Ayn Rand je nažalost preuzeta od strane američkih desničara kao nekakva ikona kapitalizma, iako ona sama nije mnogo marila za kapitalizam i više ga je koristila kao sponu ka uspehu i ništa više. Znala je da kao sovjetska autorka u Americi ima veće šanse ako ubaci kapitalizam u priču i ključne delove svoje filozofije (a to su objektivizam i etički egoizam) donekle poistoveti sa kapitalizmom, pa ga je samim tim inkorporirala u svoje radove. Kako je i sama govorila: „Nisam zagovornica kapitalizma, već egoizma; ipak, ne zagovaram ni egoizam, već zdrav razum. Ako neko prepozna moć zdravog razuma i prihvati ga i slijedi, sve ostalo dolazi samo po sebi“. Iz ovoga sledi da Ayn Rand ne bi bila protiv nekog egoističnog autokrate koji bi stvorio takav sistem jer bi to njemu odgovaralo, ili recimo protiv vodje kulta koji ispira mozak sledbenicima da bi od njih dobio nešto što želi. Naprotiv, ona ovakvo ponašanje pojedinca smatra pohvalnim i poželjnim.
 
Ayn Rand je nažalost preuzeta od strane američkih desničara kao nekakva ikona kapitalizma, iako ona sama nije mnogo marila za kapitalizam i više ga je koristila kao sponu ka uspehu i ništa više. Znala je da kao sovjetska autorka u Americi ima veće šanse ako ubaci kapitalizam u priču i ključne delove svoje filozofije (a to su objektivizam i etički egoizam) donekle poistoveti sa kapitalizmom, pa ga je samim tim inkorporirala u svoje radove. Kako je i sama govorila: „Nisam zagovornica kapitalizma, već egoizma; ipak, ne zagovaram ni egoizam, već zdrav razum. Ako neko prepozna moć zdravog razuma i prihvati ga i slijedi, sve ostalo dolazi samo po sebi“. Iz ovoga sledi da Ayn Rand ne bi bila protiv nekog egoističnog autokrate koji bi stvorio takav sistem jer bi to njemu odgovaralo, ili recimo protiv vodje kulta koji ispira mozak sledbenicima da bi od njih dobio nešto što želi. Naprotiv, ona ovakvo ponašanje pojedinca smatra pohvalnim i poželjnim.
Ima nešto što tu ne valja...A to je zakopavanje u datu situaciju...
To ne može biti korisna doktrina...
Ok je reči popu pop i bobu bob,ali valja i kreirati,a ne samo se svađati s prošlošću tj.sa sećanjima...
Valja prionuti na posao i šampionski dostići sebi zadat cilj!
Nemate cilj?
Radite na tuđim ciljevima u tuđim firmama?
Sa mnom nemate zajednički jezik!
Ja imam svoje ciljeve,neke sam dostigao-gibam ka njima i dalje...:manikir:
 
Ayn Rand je nažalost preuzeta od strane američkih desničara kao nekakva ikona kapitalizma, iako ona sama nije mnogo marila za kapitalizam i više ga je koristila kao sponu ka uspehu i ništa više. Znala je da kao sovjetska autorka u Americi ima veće šanse ako ubaci kapitalizam u priču i ključne delove svoje filozofije (a to su objektivizam i etički egoizam) donekle poistoveti sa kapitalizmom, pa ga je samim tim inkorporirala u svoje radove. Kako je i sama govorila: „Nisam zagovornica kapitalizma, već egoizma; ipak, ne zagovaram ni egoizam, već zdrav razum. Ako neko prepozna moć zdravog razuma i prihvati ga i slijedi, sve ostalo dolazi samo po sebi“. Iz ovoga sledi da Ayn Rand ne bi bila protiv nekog egoističnog autokrate koji bi stvorio takav sistem jer bi to njemu odgovaralo, ili recimo protiv vodje kulta koji ispira mozak sledbenicima da bi od njih dobio nešto što želi. Naprotiv, ona ovakvo ponašanje pojedinca smatra pohvalnim i poželjnim.
any rand ako je išta bila, bila je zagovornica ekstremnog, nereguliranog, laissez faire kapitalizma.
žena je napisala knjigu(zbirku eseja) o kapitalizmu:
 
Ne sviđa mi se ta žena, iz ovog što sam pročitao da o njoj pišete.

„Strašna volja koja više hoće da poseduje zemlju nego da je istražuje“

Citiraću Hesea:

“onaj ko procenjuje jedno na račun drugog postaje ‚‚bolestan'', više nije čovek već samo specijalist; ko previše naginje radoznalom razumu, čini to na račun celine čovečanstva; isto tako nisu dovoljne ni samo duša i fantazija da bi čovekovo delanje bilo upotrebljivo''
 

Hvala za link,

U ovoj poslednjoj navedenoj izreci je malo pogrešila; {"Postoje dvije strane svakog problema: jedna je ispravna, a druga pogrešna, ali sredina je uvijek zla."}
Između ispravne (dobre) i neispravne (možemo reći zle strane) je neutralna sredina koja je ujedno najbolji put.O tom neutralnom ili srednjem putu imamo čak i kod nas u narodnim pesmama; "Ni po babu ni po stričevima, već po pravdi..." a to je govorio i Budda kao i mnogi drugi koji su bili na putu ka istini.
 
Sad bi ti Tuki objasnio Ničeovu "sredinu"...Ja mislim da od njega potiče (ne od Tukija pobogu:mrgreen:)
ono "Koj u sredi tri ******* vredi...":hahaha:

- - - - - - - - - -

Umerenost koju protežira Platon (ili Sokrat-nije najjasnije:cool:) ne znači sredinu već izbalansiranost između krajnosti...
Nekad je bliže jednom ekstremu,nekad drugom...
Kao vrlina,umerenost je bila na najvišoj ceni u antičkoj Grčkoj.
 
Kakve to (filozofske) istine ima u pisanju ove žene?

Pa savršeno je realna, zalaže se za delovanje po objektivnoj realnosti, smatra da je altruizam suštinski besmislen (što i jeste, kad se priča o pomaganju drugima nikad se ne polazi od objektivne realnosti nego se uvek koriste nekakve apstrakne konstrukcije kao štaka o koju se pripovedač oslanja), propoveda vladavinu zdravog razuma i racionalnog, etičkog egoizma po kom je etično samo ono što vodi sreći individue (ma šta to bilo)... bitni su i njeni rani radovi, jer se u njima vidi šta su njena prava stanovišta neokrnjena kasnijim pisanijem o kapitalizmu i sličnim stvarima kojima se kao racionalni, etički egoista koristila da bi sebi pribavila što više uspeha u američkom društvu i ekonomiji... tad je bila dosta radikalnija, kasnije je to ublažila.
 
Izuzetno popularna na krajnjoj i ekstremnoj desnici u USA, gotovo obavezna literatura članova Tea Party.

"The Simpsons" o Ayn Rand (pravo ime Alisa Rosenbaum):
- "Ooo, The Fountainhead!" coos Marge appreciatively.
- "Mom! Isn't that book the bible of right-wing losers?" chides Lisa.
 
Izuzetno popularna na krajnjoj i ekstremnoj desnici u USA, gotovo obavezna literatura članova Tea Party.

"The Simpsons" o Ayn Rand (pravo ime Alisa Rosenbaum):
- "Ooo, The Fountainhead!" coos Marge appreciatively.
- "Mom! Isn't that book the bible of right-wing losers?" chides Lisa.

A Simpsonovi su inače merilo bilo čega u životu. :lol:

Tačno je da je igrom slučaja postala simbol američkih right wingera, ali šta sa tim? Pa i Niče je bio ikona nacizma, pa opet ne možemo poistovećivati to dvoje tek tako.

Ayn Rand je mnogo više od svega toga, i njena životna priča kao i filozofija je mnogo kompleksnija... postoji mnogo ljudi koje je okupljala oko sebe, a koji su njenu filozofiju doslovno primenjivali u svom životu. Inače priča o tome kako je njena glavna crta "mržnja prema totalitarnim i autokratskim pojavama" je smešna u najmanju ruku.. ona ništa nije mrzela.. Pa taj njen krug, odnosno objektivistički pokret koji je okupljala oko sebe je nosio naziv "Kolektiv" (gle čuda, kakav naziv za nekoga ko navodno ne voli kolektivizam ni u jednoj varijanti :lol:), a da ne pričam o tome da je ona bila na čelu Kolektiva i da se ponašala doslovno kao diktator, ili vodja kulta. Poznato je da nikada nije izgubila raspravu sa nekim od članova i sledbenika - iz prostog razloga što niko nije smeo da je izazove ili se trudi da je pobedi u raspravi. Da ne pričam tek o slučaju poznatog psihoterapeuta i autora Nathaniela Brandena, rodjenog kao Nathaniel Blumenthal, koji je sa četrnaest godina pročitao The Fountainhead i bio toliko opčinjen sa Ayn Rand da ju je kontaktirao, da bi ga kad je napunio dvadeset godina Rand (tada četrdesetpetogodišnjakinja) pozvala da dodje u njen dom i postane deo Kolektiva. Nathaniel Blumental je tada odbacio svoje prezime Blumenthal i odlučio da uzme novo prezime, u koje će inkorporirati prezime same Rand, pa je tako postao Nathaniel Branden. Pet godina kasnije zbog nezadovoljstva seksom u svom braku, Ayn Rand kao pedesetogodišnjakinja stupa u seksualnu vezu sa dvadesetpetogodišnjim Nathanielom, a da stvar bude još jača sazvala je sastanak sa svojim rodjenim mužem i Nathanielovom ženom Barbarom, i objasnila im kako će od sad ona i Nathaniel provoditi vreme zajedno jedne večeri i jednog popodneva u nedelji. I njen muž je ladno pristao, čak je dolazilo do situacija da joj muž stoji ispred vrata njenog stana u Njujorku dok se ona seksala sa Nathanielom, pa bi se Nathaniel po izlasku iz stana rukovao sa njenim mužem (zbog toga joj se muž valjda i propio). Ali šta je fora? Kad je deset godina kasnije onda dosadila Nathanielu, izbacila je i njega i njegovu ženu Barbaru iz Kolektiva, a Branden je morao da se seli iz grada jer se plašio da će ga njeni sledbenici pronaći i ubiti.

Zašto ovo pišem? Pa zato što se jasno vidi koliko je samoj Ayn Rand bilo zaista stalo do priče o kapitalizmu, i zlom kolektivizmu i totalitarizmu. Ali normalno u Americi se uvek nadju neki likovi pa se uhvate za jedan aspekt nečijeg života i dela, i onda čitavu priču svedu na to,
 
A Simpsonovi su inače merilo bilo čega u životu. :lol:

Tačno je da je igrom slučaja postala simbol američkih right wingera, ali šta sa tim? Pa i Niče je bio ikona nacizma, pa opet ne možemo poistovećivati to dvoje tek tako.

Ayn Rand je mnogo više od svega toga, i njena životna priča kao i filozofija je mnogo kompleksnija... postoji mnogo ljudi koje je okupljala oko sebe, a koji su njenu filozofiju doslovno primenjivali u svom životu. Inače priča o tome kako je njena glavna crta "mržnja prema totalitarnim i autokratskim pojavama" je smešna u najmanju ruku.. ona ništa nije mrzela.. Pa taj njen krug, odnosno objektivistički pokret koji je okupljala oko sebe je nosio naziv "Kolektiv" (gle čuda, kakav naziv za nekoga ko navodno ne voli kolektivizam ni u jednoj varijanti :lol:), a da ne pričam o tome da je ona bila na čelu Kolektiva i da se ponašala doslovno kao diktator, ili vodja kulta. Poznato je da nikada nije izgubila raspravu sa nekim od članova i sledbenika - iz prostog razloga što niko nije smeo da je izazove ili se trudi da je pobedi u raspravi. Da ne pričam tek o slučaju poznatog psihoterapeuta i autora Nathaniela Brandena, rodjenog kao Nathaniel Blumenthal, koji je sa četrnaest godina pročitao The Fountainhead i bio toliko opčinjen sa Ayn Rand da ju je kontaktirao, da bi ga kad je napunio dvadeset godina Rand (tada četrdesetpetogodišnjakinja) pozvala da dodje u njen dom i postane deo Kolektiva. Nathaniel Blumental je tada odbacio svoje prezime Blumenthal i odlučio da uzme novo prezime, u koje će inkorporirati prezime same Rand, pa je tako postao Nathaniel Branden. Pet godina kasnije zbog nezadovoljstva seksom u svom braku, Ayn Rand kao pedesetogodišnjakinja stupa u seksualnu vezu sa dvadesetpetogodišnjim Nathanielom, a da stvar bude još jača sazvala je sastanak sa svojim rodjenim mužem i Nathanielovom ženom Barbarom, i objasnila im kako će od sad ona i Nathaniel provoditi vreme zajedno jedne večeri i jednog popodneva u nedelji. I njen muž je ladno pristao, čak je dolazilo do situacija da joj muž stoji ispred vrata njenog stana u Njujorku dok se ona seksala sa Nathanielom, pa bi se Nathaniel po izlasku iz stana rukovao sa njenim mužem (zbog toga joj se muž valjda i propio). Ali šta je fora? Kad je deset godina kasnije onda dosadila Nathanielu, izbacila je i njega i njegovu ženu Barbaru iz Kolektiva, a Branden je morao da se seli iz grada jer se plašio da će ga njeni sledbenici pronaći i ubiti.

Zašto ovo pišem? Pa zato što se jasno vidi koliko je samoj Ayn Rand bilo zaista stalo do priče o kapitalizmu, i zlom kolektivizmu i totalitarizmu. Ali normalno u Americi se uvek nadju neki likovi pa se uhvate za jedan aspekt nečijeg života i dela, i onda čitavu priču svedu na to,

A da li ti mislis da je u komunizmu neko ko nema drzavnu moc i poziciju uopste i bio u mogucnosti da se tako ponasa u zivotu?
 
A da li ti mislis da je u komunizmu neko ko nema drzavnu moc i poziciju uopste i bio u mogucnosti da se tako ponasa u zivotu?

Nije ovde poenta u komunizmu i kapitalizmu brate. Upravo u tome je tvoj problem, što si ostrašćeni pristalica i idealista koji od drveća ne vidi šumu. Ti ne shvataš da bi Ayn Rand komunizam apsolutno odgovarao kad bi od njega imala neku veliku korist, ali pošto se našla u jednom drugačijem svetu ona je iskoristila preovladavajuću kapitalističku priču čisto kako bi progurala svoju osnovu priču (onu o objektivizmu i etičkom egoizmu), i kako bi došla do onoga što je želela (literarne slave, para i pozicije u društvu). Znači ti u jednoj nadekonomskoj i nadpolitićkoj (filozofskoj) priči uporno tražiš neki razlog kako bi zapljunuo komunizam i pohvalio kapitalizam, umesto da stvar posmatraš celovito, bez stajanja na ovu ili onu stranu. Znači ja niti branim niti pljujem kapitalizam ili komunizam, već prosto dajem uvid u činjenicu da je Ayn Rand igrom slučaja postala simbol nekakvih američkih desničara, i da je ona zapravo filozof, a ne ekonomski ili politički ideolog. To da li bi neko mogao u komunizmu tako da se ponaša u životu ili ne Ayn Rand ne bi zaista zanimalo sve dok se ne bi ticalo nje same. Ona je bila individualista, apsolutni objektivista i etički egoista - i nju dobrobit drugih ljudi i to kako oni generalno žive u bilo kojoj varijanti nije ni najmanje zanimala. Jer da ju je zanimala - da se ona zaista intimno bavila time i brinula o tome da li "neko u komunizmu može tako da se ponaša u životu", onda ona ne bi bila to što je bila - apostol objektivizma, žena koja je racionalni egoizam stavila u domen etike i slično. Zato sam i podelio ovaj detalj iz njenog života gore - a ima ih još, znači samo kad bih citirao neke stvari iz njenog ranog života ljudima bi stvari bile jasnije - kako bih ljudima približio i dao na uvid njeno ironično poigravanje sa samim opštim mišljenjem o njoj kao o apostolu kapitalizma i anti-totalitarizma. Znači imaš ženu koja vodi objektivistički pokret pod nazivom "Kolektiv" gvozdenom pesnicom i saopštava svom mužu i ženi svog ljubavnika kako će imati seks svake nedelje sa njim i kako oni jednostavno moraju da se slože sa njom bez pitanja - a ovamo propagira kapitalizam i slično. :lol: Zato je to bitno.
 

Back
Top