A šta ako nije tako?

Ko hoće za mnom da ide neka se odrekne sebe i uzme krst svoj, i za mnom ide. Jer ko hoće dušu svoju da sačuva, izgubiće je; a ko izgubi dušu svoju mene radi i jevanđelja onaj će je sačuvati. Jer kakva je korist čoveku ako zadobije sav svet, a duši svojoj naudi? Ili kakav će otkup dati čovek za dušu svoju?[2]
Skrenuo bih ti pažnju da se obratio judejske vere koji još nisu postali hrišćani. Za njih je reč duša imala drugačiji smisao.
 
Misliš da ne daje po blagodati i Indijancima, samo krštenima?
upravo tako mislim, samo ne znate svi sta znaci Blagodat, ali to je vas problem...

ali nastavi se ti, i odgovori mi:
jel to Hristos trazi da se odreknemo nase individualne sustine, svako svoje, sta ga odredjuje?
Ko to diktira formu življenja?
ja ne mislim da mi zivimo po diktatu, "Bog rece i bi", nikome nije diktirao; mi smo bogatstvo zivota, tako shvataj zivotnu formu, ali po definiciji Bog je Duh, nema druge sustine, i opet se pozivam na apostola Pavla, "ali je prvo dusevno, potom duhovno", sto ce reci da mi trebamo da sazremo na neki nacin, tj da "dospemo u vaskrsenje", jer isto rece da se jos trudi, da jos nije dospeo apostol
 
ali nastavi se ti, i odgovori mi:
jel to Hristos trazi da se odreknemo nase individualne sustine, svako svoje, sta ga odredjuje?
Kažem obraćao se judejcima kojima je poimanje o duši bilo potpuno različito od hrišćanskog.

On umre, raspadne mu se telo a Dah ode Bogu i ništa ne ostane...

Dakle, tu im je u stvari rekao da ne žale živote, jer će ih zadobiti ako ga prate.
 
Kažem obraćao se judejcima kojima je poimanje o duši bilo potpuno različito od hrišćanskog.
opet ne razumem
On umre, raspadne mu se telo a Dah ode Bogu i ništa ne ostane...
to je istrgnut Propovednik iz konteksta - on to pita, a ne tvrdi, a u odgovru kaze da je tastina nad tastinama - sto mislis da je zaista... izvini, ali nije, sta ima da se vraca Bogu. sta ce mu? mislis duh, a ne dah
plus ne bi nam trebao zaloig Duha svetoga da je tako kako ti mislis i arijana, i mnogi

Ostanu necije svete mosti
Dakle, tu im je u stvari rekao da ne žale živote, jer će ih zadobiti ako ga prate.
ok
 
ja ne mislim da mi zivimo po diktatu, "Bog rece i bi", nikome nije diktirao; mi smo bogatstvo zivota, tako shvataj zivotnu formu, ali po definiciji Bog je Duh, nema druge sustine, i opet se pozivam na apostola Pavla, "ali je prvo dusevno, potom duhovno", sto ce reci da mi trebamo da sazremo na neki nacin, tj da "dospemo u vaskrsenje", jer isto rece da se jos trudi, da jos nije dospeo apostol
Pa kako nas je stvorio po svome Obrazu, te smo mu slični? Po telu? Gde je sedište čovekove famozne slobodne volje onda ako nema individualnu suštinu?

To što nas na krštenju osene Svetim Duhom je potpuno drugo pitanje, da ne širom...
 
Sa druge strane imaš hrišćansku dušu, koja ne umire kad i telo, koju smrt ne uništava.

Potpuno različit pojam u odnosu na judejski. Ako to nije čovekova suština, ne znam šta bi bilo. Jer se nagrađuje ili kažnjava u zavisnosti od načina delovanja.
 
Jevrejima koje je pozvala ga prate. Po judejskoj veri, čovek je samo prah animiran Božjim Dahom.
samo je Adam
I dok je u životu je živa duša.
i sta je ti problem, tako se kaze, ja moja dusa, ne znam da je neko mrtav tako govorio
Tako da ako pogine, rastavi se na sastavne delove i ne ostane ništa. Tako su verovali.
ma to ja ne znam; moz' satana da se rastavi, i da ne opstane, a za coveka ne znam, recimo da raznima razno biva, samo sam te ispravio za Propovednika, setih se Arijane, nju sam vise piota jer se stalnoi na taj citat pozivaju, i ja onda trazim da ga bas vidimo, da ga citiramo, sta zaista kaze, sta pita, a sta odgovara

Propovjednik 3,20Sve ide na jedno mjesto; sve je od praha i sve se vraća u prah.
Propovjednik 3,21Ko zna da duh sinova ljudskih ide gore, a duh stoke da ide dolje pod zemlju?

Propovjednik 12,7I prah se vrati u zemlju, onako, kako je bio, i duh se vrati k Bogu, koji ga je dao - :
Propovjednik 12,8"Taština nad taštinama!" veli propovjednik, "sve je taština!"

tastina da se duh vrati k bogu? nece biti druskane, vec je vase verovanje ta tastina, a u ppoglavlju 3 on pita "KO ZNA", a sta tvrdi jasno je.
Da duh sinova ljuskih ide gore, pa ne bi se ad/sheol zvao podzemlje, ajde prestanite da ucitavate, vec citajte lepo Propovednika
 
Pa nema On formu, samo suštinu, O tome se i radi.
to je sad vec ozbiljna diskusija, pitanje je.... takodje to "po oblicju" je iz onog drugog izvestaja o Stvaranju, secas da sam priocao o kompilaciji dva razlicita, u jednom je aAdam prvi, pa Eva, a u drugom musko i zensko zajedno stvoreni?
Sa druge strane imaš hrišćansku dušu, koja ne umire kad i telo, koju smrt ne uništava.
heh, mislis da je dovoljno samo biti deklarisani hriscanin, i da se automatski kategorises drugacije u da kazemo dusevno-duhovnoj perspektivi?
Potpuno različit pojam u odnosu na judejski. Ako to nije čovekova suština, ne znam šta bi bilo. Jer se nagrađuje ili kažnjava u zavisnosti od načina delovanja.
da je covekova dusa ta vecna sustina, ako sam te dobro shvatio, onda duh ne bi bio ni potreban, sve bismo zavrsili sa dusevnim, jel, koje nije materijalno, samo bismo rekli da je Bog Dusa, i da imamo i Svetu Dusu, ne bi uopste bilo potrebno da se uvodi pojam DUHA, pitanje je koncepta, sad smo dusevno, a bicemo duhovni, zna se sta je prvo, a sta je posle, to se tako shvata apostol pavle, ja sam sada samo razlozio da se bolje shvati.

da je covekova dusa ta vecna sustina, ne bi mogao Hristos da trazi da je se odreknemo, da omrznemo na nju itd - ja ti lepo kazem da nije, nego ste pogresno nauceni da jeste
 
Pa nije, svi su po judejcima tako stvoreni. Samo je tvoje telo manje propadljivo.
i sta je ti problem, tako se kaze, ja moja dusa, ne znam da je neko mrtav tako govorio
Problem je što im je Hristos rekao i "ne bojte se onih koji duše mogu pogubiti a duše ne mogu..." Njima je tada špansko selo bilo takvo viđenje čovekovog ustrojstva. Čini mi se i tebi.
ajde prestanite da ucitavate, vec citajte lepo Propovednika
Šta ima da čitam tuđu veru? Prestani ti ako nisi sektaši? S malo više Novi zavet?
 
Problem je što im je Hristos rekao i "ne bojte se onih koji duše mogu pogubiti a duše ne mogu..." Njima je tada špansko selo bilo takvo viđenje čovekovog ustrojstva. Čini mi se i tebi.
Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, ali duše ne mogu ubiti. Bojte se više onoga koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu.

i sad, moze pogubiti, a ovamo sta, garantujes da su duse besmrtne? malo si zglajznuo, radi se o blagodati po kojoj su besmrtne, ali to opet ne znaci da ja negiram, vecne muke

Šta ima da čitam tuđu veru? Prestani ti ako nisi sektaši? S malo više Novi zavet?
citirao si Prpovednika van konteksta, a on je iz starog zaveta, pa sam ja ga naveo potpuno u kontekstu.
 
eh, mislis da je dovoljno samo biti deklarisani hriscanin, i da se automatski kategorises drugacije u da kazemo dusevno-duhovnoj perpektivi?
Normalno, s tim da Indijance ne pravi bez duše, nego kao ni Judejci,nisu obavešteni kako je to u stvari ustrojeno.
da je covekova dusa ta vecna sustina ako sam te dobro shvatio, onda duh ne bi bio ni potreban, sve bismo zavrsili sa dusevnim, jel, koje nije materijalno, samo bismo rekli da je Bog Dusa, i da imamo i Svetu Dusu, ne bi uopste nilo potrebno da se uvodi pojam DUHA, pitanje je koncepta
Nemoj da misliš da ako imaš suštinu da je ona nešto prefinjeno. Jok samo besmrtno. Hrišćanstvom se edukuje da ne zgreši i propadne u paklu...
 
Nemoj da misliš da ako imaš suštinu da je ona nešto prefinjeno. Jok samo besmrtno. Hrišćanstvom se edukuje da ne zgreši i propadne u paklu...
ako je nesto besmrtno, niko ga ne moze pogubiti, ali to nije slucaj, vidi ovde
Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, ali duše ne mogu ubiti. Bojte se više onoga koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu.
ne mozes ti da pogubis dusu, shvatas, ali ima koji moze, pa onda ne izmisljas da je besmrtna jer nije osim samo po BLAGODATI

da li ce Bog da pogubi one bez Blagodati, ja to ne znam, sta to mene briga sta ce da bude u paklu, kada krenu da kukaju, pogubi nas, mucimo se mnogo?
 
Poslednja izmena:
Pa kako nas je stvorio po svome Obrazu, te smo mu slični? Po telu?
po svome oblicju, mislis
jel si bio na diskusiji kada sam se raspravljao da li su heruvim ili serafim, i koliko ono bese imaju lica 2 ili 4? knj. otkrovenja vs jezekilj, da te samo uputim sad

vidis, zato je dobro imati i druge prevode, kada smo vec kod apostola Pavla
1. Korinćanima 15,51Ja ću vam obznaniti jednu *tajnu. Mi nećemo svi umrijeti, već ćemo svi biti preobličeni,

to su najvece tajne nase vere, a ja sam sada samo insistirao da sustina mora biti duhovna, a ne dusevna tek, znamo razne dusevne ljude sto se kaze ali je jedan Bog koji je Duh, i jedan je Sveti Duh
 
po svome oblicju, mislis
jel si bio na diskusiji kada sam se raspravljao da li su heruvim ili serafim, i koliko ono bese imaju lica 2 ili 4? knj. otkrovenja vs jezekilj, da te samo uputim sad
Pa da, radi se o ustrojstvu. Valjda ne zamišljaš čiču s bradom ili đavola s rogovima?

Ne nego imamo telo, materijalno i propadljivo, podložno istim zakonima kao svemir ali i suštinu u besmrtnoj duši sa individualnom voljom i svešću. Radi se samo o magnitudi. Nije džabe rečeno i ono " Ja vam kažem, bogovi ste..."
ali je jedan Bog koji je Duh, i jedan je Sveti Duh
Komplikuješ. Nemam predstavu odakle ti da je Bog Duh? Ima 3 ipostasi i to je to.
da sustina mora biti duhovna, a ne dusevna
Ne znam koja je tu razlika? Duša je nematerijalna kako je Sale citirao to je deo predanja, ne neka izmišljotina. Malo bi duša bez suštine značila i granice nisu najjasnije definisane, možda ni bitne.
 

Back
Top