Sta li je duh a sta dusa

Platonova učenja su duboko uticala na religiozna ubeđenja miliona ljudi, uključujući i one koji se izjašnjavaju kao hrišćani. Mnogi od njih pogrešno misle da se ta verovanja temelje na Svetom pismu. Njegovo najpoznatije učenje je da čovek ima besmrtnu dušu koja nadživljava smrt fizičkog tela.
Besmrtnost duše [je] jedna od Platonovih omiljenih tema.“ (Body and Soul in Ancient Philosophy)
Platon je bio zaokupljen životom nakon smrti. U knjizi Body and Soul in Ancient Philosophy kaže se da je „besmrtnost duše jedna od Platonovih omiljenih tema“. * Bio je čvrsto uveren da čovek treba da „živi što pravednije i pobožnije, te da, kada umre, ne bi trpeo kaznu za svoje teške grehe“ (Platon — Zakoni, XII knjiga).

KAKO SU SE PLATONOVA UČENJA PROŠIRILA?​

Platonova Akademija je postojala devet vekova, od 387. pre n. e. do 529. n. e. i imala je veoma velik uticaj. Platonove ideje su postale popularne u zemljama koje su bile pod dominacijom Grčke i Rima. Filozof jevrejskog porekla Filon iz Aleksandrije prihvatio je platonizam, a to su učinile i mnoge verske vođe hrišćanskog sveta. Zbog toga su se paganske, filozofske ideje, uključujući i onu o besmrtnosti duše, uvukle u učenja judaizma i hrišćanstva.
„Celokupna hrišćanska teologija zavisi, barem u nekoj meri, od antičke filozofije, prvenstveno od platonizma“, navodi se u jednoj biblijskoj enciklopediji, „i neki hrišćanski mislioci [...] zaslužuju da nose titulu hrišćanskih platonista“ (The Anchor Bible Dictionary). Uporedite ono što piše u sledećim izvorima.
 
Treba pogledati originale sta su oci stvarno rekli jer me ne bi cudilo da kod ovakvog ponasanja i to prevode u prevodima kako im odgovara.
Ignjatihe po meni najbolje objasni.
Ustaj iz svoje postelje kao da vaskrsavas iz mrtvih; lezi u svoju postelju kao u grob: san je slika smrti, a nocna tama vesnik grobne tame, posle koje ce zasijati svetlost vaskrsenja, radosna za sluge Hristove i strasna za Njegove neprijatelje.
 
Životinje su žive pa nisu dobile duh. Ne možeš učitavati učenje JS u Teofanove riječi. Svaki čovjek ima u sebu tjelesnu i duhovnu komponentu. Tjelesnu komponentu čini tijelo a duhovnu duh i duša koji se često skupa nazivaju samo dušom jer su duh i duša spojena cjelina (a i sam sv. Teofan na drugom mjestu to govori). Dakle kada se stvara ljudska duša u njoj je sadržan i duh i po tome se razlikuje od životinjskih. Kada ne bi imala duha ljudska duša bi bila identična životinjskoj kako sam već objasnio. U tome je suština i gore navedenog citata sv. Teofana. Sv. Teofan zasigurno nije vjerovao da je duša duh + tijelo kako JS uče.
Mislim da i životinje imaju dušu. Kad pogledaš mačke na primjer. Svaka ima svoj karakter. Neke su nježne i pažljive, neke su preke i ljute. Sve žute mace koje sam poznavala su umiljate i nježne.
Moja ćerka ima plačkavog mačora a njen momak psa, crni labrador. Jedno jutro je mačak plakao i pas je zahvatio zubima svoju hranu i odnio pred niega. Ostala sam zapanjena.
Duh vidim samo kao dah života, duša je nešto što se dogradjuje, tu je onda i svijest.
Možda je kod životinja samo manje izražena svijest ali i one mogu da pokažu bijes, ljubav, ljubomoru..
 
Duh i dusa su izgledaju slicno ali su zapravo veoma razliciti. Oni imaju razlicite funkcije u nasim zivotima kao sto je napisano u jevrejima 4:12

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.

E sad sta je sta pojma nemam.ko zna nek pise.
Da ti Deda kaže ...Duša je vezano za tjelo a duh nije.
Duša preko tjela se razvija dok duh ne,on je neovisan zato se kaže slobodan u duhu.
No poenta je da ta sloboda duha moze biti problematicna tako imamo duševne bolesti u extremnim slucajevima.
Zato je potrebno uskladiti s tjelom i dušom da ne bude predominantan duh.
 
Nisu slučajno riječi “duh” i “dah(života) slične.
Radjamo li se sa duhom različite frekvencije i vibracije kao što se radjamo u različitim krvnim grupama?
Taman duh, slobodan duh, divlji duh..jel to urodjeno ili stvar volje?
Zašto postoji termin “kroćenje duha”?
Zašto ne mora svak da kroti svoj duh?
 
Nisu slučajno riječi “duh” i “dah(života) slične.
Radjamo li se sa duhom različite frekvencije i vibracije kao što se radjamo u različitim krvnim grupama?
Taman duh, slobodan duh, divlji duh..jel to urodjeno ili stvar volje?
Zašto postoji termin “kroćenje duha”?
Zašto ne mora svak da kroti svoj duh?
To su nagoni ne moze ih obuzda duh a zato sluzi.Nije on bezivotni zakon nad ambusim greha.
 
Nisu slučajno riječi “duh” i “dah(života) slične.
Radjamo li se sa duhom različite frekvencije i vibracije kao što se radjamo u različitim krvnim grupama?
Taman duh, slobodan duh, divlji duh..jel to urodjeno ili stvar volje?
Zašto postoji termin “kroćenje duha”?
Zašto ne mora svak da kroti svoj duh?
16:15 И рекоше Саулу слуге његове: Гле, сада те узнемирује зли дух Божији.

ako ti se to desi uzmi gusle
 

Back
Top