Nevernost je posledica nedostatka neceg u vezi?

Cekam kuma:
Raselka:
Mnogi muskarci su me ubedjivali kako ne postoji medju njima onih koji ne varaju, samo sto neki to vesto kriju a neki ne. Zanima me da li je to tako i da li do toga dolazi zato sto u vezi fali emocija, ili zbog razbijanja monotonije ili je to prosto stil?
Da li do neverstva dolazi iako je sve ok u vezi? I sta se sve smatra neverstvom?

Generalno, neverstvo je posledica nedostatka ljubavi i razumevanja u vezi.
Mada tu postoje jos neki faktori: kriza morala, nezrelost jednog ili oba partnera, nezadovoljstvo itd.

Da ti kazem (iz tudjeg iskustva).Uvek se radi o poremecaju licnosti.
 
I dalje mislim da je praktikovati ljubav mnogo bolje nego pričati o njoj, al, eto, pošto sad odjednom nisam više u poziciji da je praktikujem, ajda onda malo da pričam...

Hajde prvo da vidimo šta je prevara, da probamo da damo neku definiciju.

Prevara bi se mogla definisati kao kršenje ustanovljenih pravila koja važe u jednoj vezi, a na čije su se poštovanje obavezali svi učesnici u toj vezi, na slobodan i ravnopravan način. Znači, nije prevara kad jedan od partnera pogled ili rukovanje proglasi za čin neverstva, a ostali se ne složi oko toga, niti je prevara kada se svi slože oko toga šta je prevara, ali se svi ne obavežu da je neće činiti. Potrebno je da svi partneri u jednoj vezi znaju šta se u njihovoj vezi smatra prevarom i da se svi obavežu da je neće činiti. Tek je onda moguće pozivati nekoga od njih na odgovornost zbog prevare.

Mislim da je ova definicija dosta dobra, ali da najčešće važi samo u crno-belom svetu.
U stvarnosti, partneri koji su u vezi nikad sasvim i u potpunosti ne utvrde sve moguće vidove i oblike ponašanja koje bi okaratrerisali kao neverstvo, a još ređe se obavežu da ništa od toga neće počiniti. Zato kao prevaru treba shvatati i ono ponašanje koje izneveruje razumna, realna i objektivna očekivanja ostalih partnera u vezi (ne moraju biti samo dva), a tiču se vernosti.

O uzrocima prevare pisaću neki drugi put, pošto ljudi ne vole duge postove.
 
Uzroci neverstva u partnerskim odnosima stvarno su mnogobrojni i raznovrsni. Pokušaću da navedem samo neke od njih i počeću od subjektivnih:

- mislim da je najčešći uzrok neverstva karakterna struktura osobe koja neverstva čini. Neki ljudi jednostavno nisu verni, ni sebi , ni prijateljima, ni naciji, ni idejama, pa ni ljubavnim i seksualnim partnerima. Kod njih odanost i vernost jednostavno nije na ceni, ne znači im mnogo i po tom pitanju se ništa ne može učiniti. Oni će biti neverni bez obzira na uslove i kvalitet veza i odnosa u kojim se nalaze. Ljudi koji cene vernost s takvim osobama ne treba da
se zbilžavaju jer će pre ili posle biti iznevereni.

- priroda temperamenta (a ne karaktera) određene osobe takođe može biti uzrok neverstva. Neki ljudi cene vernost, zahtevaju je u vezama, obavezuju se na nju, ali ne uspevaju da je ispoštuju zbog nagona koji ih pokreću na nevernost. Kod njih je često seksualni nagon veoma nestalan i prevrtljiv, i lako se okreće ka različitim seksualnim objektima i vezuje za njih.
Ovaj uzrok neverstva je jako čest kod mladih ljudi, tinejdžera pa i malo starijih, jer je u tim godinama polni nagon u brzom razvitku i veoma je jak i "okretan".

- narcisoidnost. Narcisoidni ljudi ne doživljavaju druge ljude kao kompletna ljudska bića, kao punopravne i punovažne subjekte, već kao objekte, koji, doduše, imaju neku važnost, ali samo sa stanovišta njihovih narcisoidnih potreba i interesa. I što je još gore, doživljavaju ih uglavnom na intelektualnom nivou, a ne i na emocionalnom, tako da ne uspevaju da shvate da i drugi imaju emocije i da su te emocije tim drugima jednako važne kao i njihove emocije njima samima. Narcisoidni ljudi zahtevaju vernost, ali samo vernost drugih prema njima samima. Oni sami su prema drugima verni samo dok ta vernost služi njihovim poterbama i interesima. Nemaju problem sa savešću zbog vlastitig neverstva, pa ih treba po svaku cenu izbegavati.
 
Objektivni uzroci neverstva bi bili:

- nezadovoljene potrebe. Ako ja ne mogu da zadovoljim većinu potreba svoje partnerke, ne mogu tražiti od nje da te potrebe drži nezadovoljenima i da ju one po malo "jedu".

- neverstvo drugog partnera. Ako veza treba da bude zasnovana na ravnopravnosti i recipročnosti, onda je neverstvo jednog partnera indukovano neverstvom drugog sasvim na mestu i razumljivo. Što ne znači da je i dobro.

- monotonija i "ustajalost" veze čest je uzrok neverstva, pa i prekida veze. A ne bi trebalo da bude, pošto bi se bar to dogovorom lako moglo rešiti. Al ne i kod nezrelih i primitivnih ljudi.

- "bolja ponuda" sa strane. Veoma amoralan, ali i čest uzrok neverstva.
 
Đenka, ima istine u tome što zboriš, ali nisi dovoljno sistematično izložio svoju priču i negde si uleteo u logičke greške.

U svakom slučaju, čestitam ti na hrabrosti da se upustiš u raščešljavanje neverstva.

Ipak, mislim da je i vaspitanje jako, jako važno. Neki ljudi su prosto programirani (npr. myself) da budu verni. Kod mene je to toliko izraženo da sam jedan prelaz iz veze u vezu, bez da sam na vreme obavestila dečka o našem raskidu smatrala preljubom, mada to ona nije bila... ja sam osećala krivicu tolikoo jaku da sam se razbolela, najgoru gnojnu anginu sam tada dobila, temperatura od koje sam padala u nesvest... Naravno da se kod mene ne radi samo o vaspitanju, ali ono čini čvrstu osnovu za sve dalje...
 
Hihi, hvala na čestitkama. :wink:
Samo me vi ispravite ako sam pogrešio. Pa pričamo...

I ja sam veoma veran i odan čovek, i ne samo partnerkama, već svemu što moju odanost zaslužuje - familiji, prijateljima, naciji, nekim idejama...
Ne kažem da nikad nikog nisam izneverio, ali to nikad nije bilo bez grižnje savesti i iz zle namere. Prosto, po nekad čovek mora i da izda radi nekih viših interesa... a ponekad izda jer ga situacija "ugura" u izdaju, ponekad izda a da toga nije ni svestan... (ne govorim o ljubavnim vezama, već uopšte, o životu).

Izdaja (neverstvo, prevara) je jedno od najtežih nedela koje čovek može da počini i uvek se oštro kažnjava - u ljubavi, u ratu, u prijateljstvu.
Posle izdaje često sledi smrt - ova ili ona, biološka ili simbolična...

Teško mogu da shvatim ljude kojima je izdaja način življenja. I nikako ne mogu da ih prihvatim.
 
Đenka:
Teško mogu da shvatim ljude kojima je izdaja način življenja. I nikako ne mogu da ih prihvatim.

ok...ni ja ne mogu da shvatim...ne samom to, mnogo stvari, ali mislim da moram tako nesto da prihvatim...
pa imas ljudi koji se od tebe razlikuju u misljenju, stavovima, nacinu zivota...ako je covek, zasto ga ne prihvatiti sto ima drugacije stavove ???

P.S.
ja recimo ne mogu da shvatim zasto je onaj karic ozenio karleusu :lol:
naravno moras da prihvatis da jeste :lol::lol::lol::lol::lol:
 
Đenka:
Objektivni uzroci neverstva bi bili:

- nezadovoljene potrebe. Ako ja ne mogu da zadovoljim većinu potreba svoje partnerke, ne mogu tražiti od nje da te potrebe drži nezadovoljenima i da ju one po malo "jedu".

- neverstvo drugog partnera. Ako veza treba da bude zasnovana na ravnopravnosti i recipročnosti, onda je neverstvo jednog partnera indukovano neverstvom drugog sasvim na mestu i razumljivo. Što ne znači da je i dobro.

- monotonija i "ustajalost" veze čest je uzrok neverstva, pa i prekida veze. A ne bi trebalo da bude, pošto bi se bar to dogovorom lako moglo rešiti. Al ne i kod nezrelih i primitivnih ljudi.

- "bolja ponuda" sa strane. Veoma amoralan, ali i čest uzrok neverstva.
Ovo je tako dobro objasnjeno (mislim i na dr. tvoja objasnjenja vezana za neverstvo, i licno misljenje), pa se pitam da se ne bavis ti mozda nekim istrazivanjem musko-zenskih odnosa? :D Volim cuti ovako nesto pogotovo od muskarca...VELIKI pozdrav :roll:
 
Hvala, Raselka. :)

Ne bavim se istraživanjem muško-ženskih odnosa, bar ne akademski. Ja sam prosto jedan umereno inteligentan i obrazovan čovek zainteresovan za svet oko sebe, a posebno za važne stvari kao što su međuljudski odnosi. Bilo bi čudno kad ih ne bih koliko-toliko razumevao i poznavao.

@korisnicko ime
Kad sam rekao da izdaju ne mogu da prihvatim, mislio sam - u svojim vezama, ne u tuđim, naravno. :lol:
Dok se u nekim vezama manja neverstva čine i tolerišu s obe strane, meni to nikako ne odgovara. Jer, manja neverstva vode u veća, ozbiljnija, ova opet u još veća... i cela veza je nekako "trulkasta" i "bušna". Ja sam više za čvrste, stabilne i pouzdane odnose.

Eto, ja nisam do sad mnogo mudrovao na LJiS, moram priznati da i nije tako loše... Lepo je naći se sa istomišljenicima, posebno kad su važne stvari u pitanju.
 
Đenka:
Objektivni uzroci neverstva bi bili:

- nezadovoljene potrebe. Ako ja ne mogu da zadovoljim većinu potreba svoje partnerke, ne mogu tražiti od nje da te potrebe drži nezadovoljenima i da ju one po malo "jedu".

Ili ne zadovoljan/na samim sobom, pa očekuje da će sa nekim drugim/om da se desi čudo (sva ona opisana po časopisima, knjigama, razgovorima ...)-

neverstvo drugog partnera. Ako veza treba da bude zasnovana na ravnopravnosti i recipročnosti, onda je neverstvo jednog partnera indukovano neverstvom drugog sasvim na mestu i razumljivo. Što ne znači da je i dobro.

Naravno da nije dobro, naročito ako srlja iz gneva i osvete
-

monotonija i "ustajalost" veze čest je uzrok neverstva, pa i prekida veze. A ne bi trebalo da bude, pošto bi se bar to dogovorom lako moglo rešiti. Al ne i kod nezrelih i primitivnih ljudi.

Slažem se u vezi dogovora, ali mediji užasno deluju na psihu - bombardujući nas idealnom ljubavlju i stašću
-

"bolja ponuda" sa strane. Veoma amoralan, ali i čest uzrok neverstva.

Uglavnom ponesen "slepilom" trenutka, osim ako je izuzetno proračunat - tad je naravno krajnje amoralan, pa ti još tvrdi kako te još uvek voli i sve uz to
 
korisnicko_ime:
Đenka:
Teško mogu da shvatim ljude kojima je izdaja način življenja. I nikako ne mogu da ih prihvatim.

ok...ni ja ne mogu da shvatim...ne samom to, mnogo stvari, ali mislim da moram tako nesto da prihvatim...
pa imas ljudi koji se od tebe razlikuju u misljenju, stavovima, nacinu zivota...ako je covek, zasto ga ne prihvatiti sto ima drugacije stavove ???

P.S.
ja recimo ne mogu da shvatim zasto je onaj karic ozenio karleusu :lol:
naravno moras da prihvatis da jeste :lol::lol::lol::lol::lol:

Izdajnici idu u 9. krug pakla :twisted:
 

Back
Top