SPC je pod anatemom i kletvom Svetog Save?

Dobio je kontrolu od jeretika papista. Dok su bili pravoslavni, amanet Savin je cuvan.Sad ih .oseri!

Члан 105.Устава Републике Грчке, уређење Свете Горе

1.Атонско полуострво, од Велике Вигле надаље, које покрива област Свете Горе је, у складу са древним повлашћеним статусом, самоуправни део Грчке Државе, чија власт над њом остаје неприкосновена. Са духовног гледишта, Света Гора је под директном јурисдикцијом Васељенске Патријаршије. Сви који на њој монахују стичу грчко држављанство чим постану искушеници или монаси, без другог документовања.

2.Светом Гором управља, сагласно њеном уређењу, двадесет Светих Манастира, међу којима је подељено читаво атонско полуострво, чија територија је неотуђива. Њоме управљају представници Светих Манастира, који чине Свештену Заједницу. Није дозвољена апсолутно никаква измена система управљања или броја светогорских Манастира, нити њиховог хијерархијског поретка и њиховог положаја према подређеним обитељима. Иновернима и шизматицима забрањено је настанити се на Светој Гори.

3.Детаљна формулација светогорских уређења и њиховог функционисања износи се у Повељи Свете Горе коју, у сарадњи са представником Државе, саставља и изгласава двадесет манастира, а верификује Васељенска Патријаршија и Влада Грчке.

4.Доследно поштовање светогорских уређења спада у духовном смислу под врховни надзор Васељенске Патријаршије, а у управном смислу под надзор Државе, којој искључиво припада и очување јавног реда и безбедности.

5.Горе наведене власти Државе спроводи управитељ, чија су права и дужности дефинисане законом. Законом су такође прописане и судска власт коју спроводе манастирске власти и Свештена Заједница, као и царинске и пореске предности Свете Горе.
 
Члан 105.Устава Републике Грчке, уређење Свете Горе

1.Атонско полуострво, од Велике Вигле надаље, које покрива област Свете Горе је, у складу са древним повлашћеним статусом, самоуправни део Грчке Државе, чија власт над њом остаје неприкосновена. Са духовног гледишта, Света Гора је под директном јурисдикцијом Васељенске Патријаршије. Сви који на њој монахују стичу грчко држављанство чим постану искушеници или монаси, без другог документовања.

2.Светом Гором управља, сагласно њеном уређењу, двадесет Светих Манастира, међу којима је подељено читаво атонско полуострво, чија територија је неотуђива. Њоме управљају представници Светих Манастира, који чине Свештену Заједницу. Није дозвољена апсолутно никаква измена система управљања или броја светогорских Манастира, нити њиховог хијерархијског поретка и њиховог положаја према подређеним обитељима. Иновернима и шизматицима забрањено је настанити се на Светој Гори.

3.Детаљна формулација светогорских уређења и њиховог функционисања износи се у Повељи Свете Горе коју, у сарадњи са представником Државе, саставља и изгласава двадесет манастира, а верификује Васељенска Патријаршија и Влада Грчке.

4.Доследно поштовање светогорских уређења спада у духовном смислу под врховни надзор Васељенске Патријаршије, а у управном смислу под надзор Државе, којој искључиво припада и очување јавног реда и безбедности.

5.Горе наведене власти Државе спроводи управитељ, чија су права и дужности дефинисане законом. Законом су такође прописане и судска власт коју спроводе манастирске власти и Свештена Заједница, као и царинске и пореске предности Свете Горе.

Кад је тај пропис написан?
 
Духовна управа Свете Горе

СВЕТА ЗАЈЕДНИЦА

Сагласно са статутом Свете Горе Атонске, свештеничку администрацију бира административно тело Света заједница, налази се у Кареји и састављена је од 20 монаха – представника манастира. Сваки манастир бира једног представника, који управља канцеларијом годину дана и бива замењен почетком Нове године. Протатска црква припада Светој заједници. Посвећена је Успењу Пресвете Богородице и живописана је од стране познатог сликара светих икона – Мануела Панселиноса.

20 манастира подељено је у 5 група од по 4 манастира, с тим да само вође тих група, имају право да сваке пете године дају протоепистатиса. Групе су сачињене овако:


Велика Лавра (Дохијар, Ксенофонт и Есфигмен)
Ватопед (Кутлумуш, Каракал и Ставроникита)
Ивирон (Пантократор, Филотеј и Симонопетра)
Хиландар (Ксиропотам, Свети Павле и Григоријат)
Дионисијат (Зограф, Пантелејмон и Констамонит)



Смена прота одвија се у протатској цркви у Кареји сваке године на празник Свих Светих Атонских (14. јун по Григоријанском календару).



Цивилна управа Свете Горе



Света Гора је аутономни део Грчке државе и политички припада Министарству иностраних послова, а духовно је под јурисдикцијом Васељенске Патријаршије у Цариграду. Света Гора је подељена на 20 аутономних области. Сваком облашћу, као и монашким насеобинама на тој територији, управља по један манастир. Цивилни управитељ – гувернер и његов заменик, постављени су од стране министра спољних послова Грчке, који је једини компетентан да их поставља и разрешава тих дужности. Седиште им је у Кареји.
 
Ако је све ово писано после 20и неке онда баш показује колико је држава у Грчкој на страни свега лошег на пољу верског живота у Грчкој.Јер потврђује пуну власт над Светом Гором патријарху који више није православан.
 
Ако је све ово писано после 20и неке онда баш показује колико је држава у Грчкој на страни свега лошег на пољу верског живота у Грчкој.Јер потврђује пуну власт над Светом Гором патријарху који више није православан.

Verovatno da je taj ustav pisan daleko pre toga, ali bih sacekao sa odgovorom, jer mozda ima nekoga koji je upuceniji po tom pitanju.
Trazio sam po netu , ali slaba vajda, tako da ne znam tacan datum.
 
Mislim da nesto sa tobom ne stima?:eek:
Pa covece ja kao Hriscanin ne smem da dignem glas ni na ateistu a kamoli na svetogorce, znas li ti sta govoris?
Pa zar tako jedan pravoslavac sme da govori.?
Svaka cast, ali mislim da je necastivi umesao svoje prste.:evil:

To hriscanstvo koje ti ispovijedas je tvoja vjera. Moje svetosavsko Pravoslavlje je moja vjera. Ti se ponasaj u skladu tvoje, a ja se ponasam u skladu moje vjere.I zato vicem na nevjerne pse da izlaze iz svetosavske svetinje!

Hilandar je nas, svetosavskih Srba, a ne fanarskih jeretickih pasa!
Glava 12: O SLOBODI MANASTIRA

Zapovedam svima vama od Gospoda Boga Svedržitelja da ovaj sveti manastir bude slobodan od svih tu vlasti, i od prota i od drugih manastira, i od osobnih vladika. I da nije ni pod čijim pravima, ni carskim, ni crkvenim ni drugim ničijim, nego da je pod jedinom slavljenom Bogorodicom Nastavnicom, i pod molitvom preblaženoga i svetoga oca i onoga koji igumanuje u njemu.

A čuvati i ispravljati i upravljati i vladati još i hrisovuljima blaženih careva, kojima se slobodno i ničijom vlasti neporaboćeno tvrđe privezuje, da imate nepokolebljivu i neizmenjenu slobodu, koja neće nikako propasti.

Ako li ko ushte nekada, u neko vreme, da na koji način poraboti ovo, ili učini pod nekom vlašću, ili ko od klirika ili od laika, ili sam iguman ili ko od bratije u njemu, potaknut demonskim iskušenjem, da je kriv ne samo božanstvenom telu i krvi Gospoda i Boga i Spasa našega Isusa Hrista i Bogomateri Gospođi našoj Blagodeteljnici, nego neka mu je i anatema, kao što reče božanstveni apostol,(54) i kletva na njemu 318 svetih otaca, i neka je naslednik Jude izdajnika i učasnik sa onima koji su rekli: "Uzmi, uzmi, raspni ga!"(55) i neka se pribroji onima koji su vikali: "Krv njegova na nas i na decu našu!"(56)

A ti,BOKYSTAMY, ocigledno nisi svetosavac.Jer da jesi ove gore rijeci Svetog Save znacile bi ti nesto.
 
Poslednja izmena:
To hriscanstvo koje ti ispovijedas je tvoja vjera. Moje svetosavsko Pravoslavlje je moja vjera. Ti se ponasaj u skladu tvoje, a ja se ponasam u skladu moje vjere.I zato vicem na nevjerne pse da izlaze iz svetosavske svetinje!

Hilandar je nas, svetosavskih Srba, a ne fanarskih jeretickih pasa!


A ti,BOKYSTAMY, ocigledno nisi svetosavac.Jer da jesi ove gore rijeci Svetog Save znacile bi ti nesto.

Ja sam Hriscanin pravoslavac, i nisam ni Pavlov , ni Kifin ni Petrov ni Savin.
Dakle sta sada?

I jos nesto, na koga se misli kada se kaze u ovom tekstu?''

Zapovedam svima vama od Gospoda Boga Svedržitelja da ovaj sveti manastir bude slobodan od svih tu vlasti, i od prota i od drugih manastira, i od osobnih vladika. I da nije ni pod čijim pravima, ni carskim, ni crkvenim ni drugim ničijim, nego da je pod jedinom slavljenom Bogorodicom Nastavnicom, i pod molitvom preblaženoga i svetoga oca i onoga koji igumanuje u njemu
 
Ja sam Hriscanin pravoslavac, i nisam ni Pavlov , ni Kifin ni Petrov ni Savin.
Dakle sta sada?

I jos nesto, na koga se misli kada se kaze u ovom tekstu?''

Zapovedam svima vama od Gospoda Boga Svedržitelja da ovaj sveti manastir bude slobodan od svih tu vlasti, i od prota i od drugih manastira, i od osobnih vladika. I da nije ni pod čijim pravima, ni carskim, ni crkvenim ni drugim ničijim, nego da je pod jedinom slavljenom Bogorodicom Nastavnicom, i pod molitvom preblaženoga i svetoga oca i onoga koji igumanuje u njemu

"...spominjući u prepodobnim vašim molitvama bogopočivšega oca našega i nastavnika Simeona monaha, ne zaboravljajući ni moje nedostojanstvo. Ovo čineći, istinu govorim, u Hristu vam svedočim da ćete se naći nepostidni na strašnom sudu, i primiti večna dobra. "Blagodat i mir Gospoda i Boga Spasa našega Isusa Hrista, i ljubav Boga i Oca, i zajednica Svetoga Duha neka bude svagda na vekove sa svima vama, amin!"
(37)"

Ne hvatas ukupnu misao i svoj duhovni um, nego izdavas samo jedan sporedni. A Sveti Sava rece ovako:

"I da nije ni pod čijim pravima, ni carskim, ni crkvenim ni drugim ničijim, nego da je pod jedinom slavljenom Bogorodicom Nastavnicom, i pod molitvom preblaženoga i svetoga oca i onoga koji igumanuje u njemu."

Manastir ima da bude samo pod upravom Bogorodice Nastavnice pod molitvama sv Simeona Nemanje i igumana koji igumanjuje u njemu, tj u Manastiru)

1. Pod upravom Bogorodice Nastavnice

2. i preblazenog i svetog oca (sv SimeOna Nemanje) i onoga koji igumanuje u njemu
tj. igumana koji igumanuje u njemu, tj. u Manastiru.

Hilandarski tipik:

http://www.rastko.rs/knjizevnost/liturgicka/svsava-sabrana/svsava-sabrana_04.html
 
Poslednja izmena:
Vidi kako se povinuje moderatoru, a protivnik je da se manastir povinuje zakonu patrijarsije i drzave?:eek:
:rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:

Moderator je domacin i gost treba da se povinuje kucnom redu domacina.

Citaj kucni red (Tipik) domacina Hilandara:

Zapovedam svima vama od Gospoda Boga Svedržitelja da ovaj sveti manastir bude slobodan od svih tu vlasti, i od prota i od drugih manastira, i od osobnih vladika. I da nije ni pod čijim pravima, ni carskim, ni crkvenim ni drugim ničijim, nego da je pod jedinom slavljenom Bogorodicom Nastavnicom, i pod molitvom preblaženoga i svetoga oca i onoga koji igumanuje u njemu

I sve do 1990-tih godina bilo je po Tipiku (zakonu) Svetog Save.Tu samostalnost Hilandara Grcka svjetovna vlast nikad nije narusavala niti je to dovodila u pitanje. Tada su bezbozni razbojnici ukinuli ovaj Savin Zakonik i podcinili se jeretiku iz Istambula.
Barabe treba istjerati napolje! :rtfm:
 
Moderator je domacin i gost treba da se povinuje domacinu.

Citaj naredbu domacina Hilandara:

Zapovedam svima vama od Gospoda Boga Svedržitelja da ovaj sveti manastir bude slobodan od svih tu vlasti, i od prota i od drugih manastira, i od osobnih vladika. I da nije ni pod čijim pravima, ni carskim, ni crkvenim ni drugim ničijim, nego da je pod jedinom slavljenom Bogorodicom Nastavnicom, i pod molitvom preblaženoga i svetoga oca i onoga koji igumanuje u njemu

I sve do 1990-tih godina bilo je po Tipiku (zakonu) Svetog Save.Tu samostalnost Hilandara Grcka svjetovna vlast nikad nije narusavala niti je to dovodila u pitanje. Tada su bezbozni razbojnici ukinuli ovaj Savin Zakonik i podcinili se jeretiku iz Istambula.
Barabe treba istjerati napolje! :rtfm:

A citaj ti ustav domacina :lol:

Члан 105.Устава Републике Грчке, уређење Свете Горе

1.Атонско полуострво, од Велике Вигле надаље, које покрива област Свете Горе је, у складу са древним повлашћеним статусом, самоуправни део Грчке Државе, чија власт над њом остаје неприкосновена. Са духовног гледишта, Света Гора је под директном јурисдикцијом Васељенске Патријаршије. Сви који на њој монахују стичу грчко држављанство чим постану искушеници или монаси, без другог документовања.

2.Светом Гором управља, сагласно њеном уређењу, двадесет Светих Манастира, међу којима је подељено читаво атонско полуострво, чија територија је неотуђива. Њоме управљају представници Светих Манастира, који чине Свештену Заједницу. Није дозвољена апсолутно никаква измена система управљања или броја светогорских Манастира, нити њиховог хијерархијског поретка и њиховог положаја према подређеним обитељима. Иновернима и шизматицима забрањено је настанити се на Светој Гори.

3.Детаљна формулација светогорских уређења и њиховог функционисања износи се у Повељи Свете Горе коју, у сарадњи са представником Државе, саставља и изгласава двадесет манастира, а верификује Васељенска Патријаршија и Влада Грчке.

4.Доследно поштовање светогорских уређења спада у духовном смислу под врховни надзор Васељенске Патријаршије, а у управном смислу под надзор Државе, којој искључиво припада и очување јавног реда и безбедности.

5.Горе наведене власти Државе спроводи управитељ, чија су права и дужности дефинисане законом. Законом су такође прописане и судска власт коју спроводе манастирске власти и Свештена Заједница, као и царинске и пореске предности Свете Горе.
 
BOKYSTAMY:
3.Детаљна формулација светогорских уређења и њиховог функционисања износи се у Повељи Свете Горе коју, у сарадњи са представником Државе, саставља и изгласава двадесет манастира, а верификује Васељенска Патријаршија и Влада Грчке.

4.Доследно поштовање светогорских уређења спада у духовном смислу под врховни надзор Васељенске Патријаршије, а у управном смислу под надзор Државе, којој искључиво припада и очување јавног реда и безбедности

Pa sto ne postavi godinu kad je ovo izglasano. Bas me zanima kad su masoni ovo ustanovili! ;)
 
Poslednja izmena:
Nije bitna godina bitan je zakon , kojem treba da se povinuju svi , kao sto ti moras postrovati pravila foruma , DAKLE KAO STO SI SAM REKAO.....:mrgreen:

Od kada, od kada je pod upravom Carigradske patrijarsije (koju ovdje zovu Vaseljenskom patrijarsijom). Nije vazna drzava i njene svjetovne nadleznosti, jer bila je i Turska drzava prije Grcke, ali se ne moze reci da je Hilandar pod upravom Turske osim okupatorskom upravom kao i sad pod Grckom.Zato ne volim Grke okupatore!

Dakle, kad je donesen taj grcki (masonski) zakon da nad Hilandarom vlast dobija carigradski jeretik?
 
Od kada, od kada je pod upravom Carigradske patrijarsije (koju ovdje zovu Vaseljenskom patrijarsijom). Nije vazna drzava i njene svjetovne nadleznosti, jer bila je i Turska drzava prije Grcke, ali se ne moze reci da je Hilandar pod upravom Turske osim okupatorskom upravom kao i sad pod Grckom.Zato ne volim Grke okupatore!

Dakle, kad je donesen taj grcki (masonski) zakon da nad Hilandarom vlast dobija carigradski jeretik?

Pravo da ti kazem nemam pojma, mozda 1975 ili tako nesto, inace svi se povinuju tom zakonu......:)
 

Back
Top