Ауторство Светог Писма

Јеси свјестан да је Христос рекао да је Мојсије ПИСАО о Њему чиме је потврдио да је Мојсије аутор Петокњижја?
pisao je u jednoj pesmi, a ne u svih 5 knjiga, halo? pravi razliku, jedna referenca nasuprot 5 knjiga koje su podebele bas - ne mozes da aplikujes na svih 5 knjiga to, razumes? Hristos ne kaZe SVIH 5 KNJIGA, glupiras se bezveze, pa i knj. Postanja su ti dva NEZAVISNA IZVORA, a kamoli jedan Mojsije da je pisao oba, van pameti...
Analogno imas tritoisaiju, ej, 3 coveka pisala, a jedno ime Isaija - pa ako kaze Isaija, ne odnosi sa na svu trojicu, vec samo na jednoga, nema ni sansi da su sva trojica zivela u isto vreme, ukljuci mozak, bez vredjanja
 
Poslednja izmena:
А после смрти које писао остало ?
Исус Навин или Јездра.

pisao je u jednoj pesmi, a ne u svih 5 knjiga, halo? pravi razliku, jedna referenca nasuprot 5 knjiga koje su podebele bas - ne mozes da aplikujes na svih 5 knjiga to, razumes? Hristos ne kaZe SVIH 5 KNJIGA
Ма да Христос је мислио на један мали дио Петокњижја а не на читаво Петокњижје. Уосталом секуларни историчари сматрају да Мојсије не да није написао ниједан редак већ да није ни постојао. То вам је документарна хипотеза па изволите.
 
Исус Навин или Јездра.


Ма да Христос је мислио на један мали дио Петокњижја а не на читаво Петокњижје. Уосталом секуларни историчари сматрају да Мојсије не да није написао ниједан редак већ да није ни постојао. То вам је документарна хипотеза па изволите.
bezveze ides u krajnosti, pa i dok samom sebi ne uskocis u usta, ako kazes ISUS NAVIN
 
Pa šta uskačem sebi u usta. Mojsije je napisao cijelu Toru a sami kraj o njegovoj smrti je kasnije dopisan.
imas o tome dosta na netu, jasno ljudi vole uprosceno, ali nekada se ne moze uprostiti, i onda ti ides na prvu loptu - sve osim 8 poslednjih versi
imaju i druge ideje, da li je Mojsije to odjednom, ili u vise navrata itd... samo ne reci da negiramo Mojsija, ostalo cemo se valjda jednog dana dogovoriti

The tradition claims it was Moses, but the Torah itself says otherwise.

Who Wrote the Torah? - Ideas | Institute for Advanced Study

Did Moses Write the Torah?


Based on this text, Moses wrote all of the Torah, with the exception, perhaps, of the final eight verses. Did God give all of the Torah at one time, on Mount ...
 
Pa to je sekundarno u kojem vremenskom periodu. Bitno je istaknuti da je Mojsije autor.
on je bio covek akcije, a ne pisac
secas se kada smo debatovali ko je cuo za ime jhvh prvi, zapravo 4 pocetna slova cele recenice, on ili praoci, jakov avram?
onda kada insistiram na adamu, jel adam prvi, ili su eva i adam zajedno musko i zensko stvoreni? - DVA izvestaja o stvaranju, kakve veze Mojsije ima sa ADAMOM? ko zna ko je to pisao, mozda sam ja ADAM LICNO? verujes sve sto kazu jevreji, umesto da mislis svojom glavom, a vidis i sam da sekta hasidska hoce sve da prisvoji, ma ceo svet?! isto i fariseji u Hristovo vreme! - pa valjda moras da imas neke rezerve prema njihovoj tradiciji, i sam Hristos ti rece da zamenise svojom obicajima ono sto je Bozije? ah, da, mislis podrzis njihovu tradiciju, opstace i nasa, tvoja, cija li? malo sutra ce.

pa kada Hristos kaze "vama je to Mojsije dopustio zbog okorelosti vasih srdaca, a iz pocetlka nije bilo tako", sta ti to govori? diktirao mu Bog?> jes malo sutra. Ali pazi, ja ne negiram Mojsija, samo kazem da je sve malo slozenije nego sto ti mislis, a on jes bio na Tavoru sa Isusom.
 
Ja ti kažem Sam Hristos lično kaže da je Mojsije pisao o Njemu a da se to odnosi na čitavu Toru pokazuje to što je čitava Tora od početka do kraja prepuna proročanstava o Hristu počev od obećanja Evi preko Jakovljeve izjave da palica vladalačka neće otići od Jude preko Valaamove izjave o Zvijezde iz Jakova do obećanja proroka poput Mojsija u PZ. Ti svi dijelovi su po istoričarima nastali iz različitih izvora ali Hristos kaže da ih je zapisao Mojsije. Ja vjerujem Hristu Bogu koji to najbolje zna.
 
Ja ti kažem Sam Hristos lično kaže da je Mojsije pisao o Njemu
ti sada zadires u jedna od najtezih i najdubljih teoloskih pitanja, kada kazemo Bog je Rec [Logos] da li mislimo na izgovorenu Rec - Stvaranje, ili mislimo na "napisani sud"... ako razumes razliku, a ona zasigurno postoji, zna se sta je prvo, a sta je poslednje.

pozivas se na
https://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?knjiga=Ivan&prijevod=sve&glava=5
gde se jasno navodi, idem redom:
Jovan 5,24Zaista, zaista vam kažem: ko moju riječ sluša
a ne kaze CITA, kasnije se apostol poziva i na citat: danas ako njegoiv glas CUJETE, A NE KAZE AKO "PROCITATE"
Dalje pominje svedocanstvo
Jovan 5,31Ako ja svjedočim za sebe, svjedočanstvo moje nije istinito.
pa kaze svedocantsvo Krstitelja
pa kaze svedocanstvo Oca Boga
Jovan 5,38I riječi njegove nemate u sebi da stoji; jer vi ne vjerujete onome koga on posla.
Jovan 5,39Pregledajte pisma, jer vi mislite da imate u njima život vječni; i ona svjedoče za mene.
i dalje govori o svedocenju, a oni su Zasigurno morali da iscitaju Pisma, pa kako nemaju svedocanstva, i reci Bozije ako su ih procitali?
i onda na kraju posle koriscenja reci SVEDOCANSTVA, mi imamo da Mojsije PISA
Jovan 5,46Jer da ste vjerovali Mojsiju tako biste vjerovali i meni; jer on pisa za mene.
Zar ne treba da stoji isto da Mojsije svedoci za Isusa?
I sada te vracam na Postanje, na Stvaranje, Genezu, i na sud:

pazi, Bog rece i bi, a sud je napisan.
Psalam 149,9I izvrše na njima napisani sud. Ova je čast svima svecima njegovijem. Aliluja!

slovo [misli se na napisano] ubija, a Rec tj GLAS ozivljuje, secas se? da trazim i tu versu? veruj ti slobodno da je sve Mojsije ispisao, ja ti ne branim, samo kazem da ima i nesto drugo, Mojsije je bio covek akcije, a ne skriboman.
 
Poslednja izmena:
Govorim direktno Njegovim riječima da je Mojsije PISAO o Njemu. Dakle riječ je o pisanom tragu koji je ostao iza Mojsija a koji svjedoči o Hristu. To može biti samo Petoknjižje.
kada trazim napismeno to je zato sto ti ne verujem, a kada sam vernik dovoljna je rec da za - da, ili Bozija "rece Bog i bi" - Stvaranje, a nije pisao i pravio koncept kako ce sta da Stvori, samo je REKAO, i sto je izrekao to je i Stvorio, simple as that.

to poglavlje, Isusove reci su "svedocannstvo", Krstitelja, Boga, PISMA, tako da nema logike da je za Mojsija rekao drugu REC nego isto "svedocanstvo".
Svedocanstvo je kudikamo vaznije od napisane reci koja te vodi na sud, slovo ubija, znas. Prvo smo progovorili kao i Bog, posle smo se opismenili, najveca greska ikada, jer smo prestali da slusamo, i jer smo razdelili REC na slova. Ruski ce ih opraviti, slovo = Rec.

master Menahem Mendel of Rymanov (d. 1815), all God actually said was the first letter of the first word, Aleph, which actually makes no sound alone at all (as reported by his student Naphtali Zevi Ropshitzer, Zera Kodesh, on Shavuot). What the people heard, however, is not the same as what was revealed to Moses. https://www.myjewishlearning.com/article/the-torah-of-moses/
 
Poslednja izmena:
Osim što nije rekao da je Mojsije rekao riječ već PISAO o Njemu pozivajući se na SZ.
samo sto je to nelogicno, van pameti jer je mogao da kaze da u Pismima PISE za njega, a ne da ONA svedoce
Jovan 5,39Pregledajte pisma, jer vi mislite da imate u njima život vječni; i ona svjedoče za mene.
mogao je da kaze da je Otac diktirao Pisma, ali isto nije:
Jovan 5,37I otac koji me posla sam svjedoči za mene. Ni glasa njegova kad čuste ni lica njegova vidjeste.
 
I koja je tu razlika? Pismo svojim tekstom svjedoči o Hristu.
Razlika je drasticna, jer i danas ove sekte pretrazuju samo Pisma [sola scriptura] kao i fariseji umesto da cuju glas:
Jevrejima 3,7Zato, kao što govori Duh sveti: danas ako glas njegov čujete,
jel Pavle glup, nije znao da napise da se procita rec Bozija?
Ti jos uvek na kapiras razliku, kada Hristos kaze niko ne moze prici k meni ako mu nije dato od Oca moga nebeskoga? nit je pavle mogao, nit ti ili ja mozemo da nateramo ljude da otvore jevandjelje, nego mora da im sapne onaj odozgore, a da je ovim sektama zaista dosapnuo, pa nikada se ne bi pozivali na sola scriptura - za ISUSA JE KLJUC JEVANDJELJE, a ne Mojsije za koga rece da je njima tamo dopustio da otpustaju zene zbog okorelosti njihovih srdaca, ili subote za koje su i Isusa prozivali, TJ. ucenike

tekst - slovo ubija, a rec ozivljuje
sud - napisani
ponavljam se, preskaces gradivo opet, ne'es da slusas
 
Poslednja izmena:
Razlika je drasticna, jer i danas ove sekte pretrazuju samo Pisma [sola scriptura] kao i fariseji umesto da cuju glas:
Jevrejima 3,7Zato, kao što govori Duh sveti: danas ako glas njegov čujete,
jel Pavle glup, nije znao da napise da se procita rec Bozija?
Ti jos uvek na kapiras razliku, kada Hristos kaze niko ne moze prici k meni ako mu nije dato od Oca moga nebeskoga? nit je pavle mogao, nit ti ili ja mozemo da nateramo ljude da otvore jevandjelje, nego mora da im sapne onaj odozgore, a da je ovim sektama zaista dosapnuo, pa nikada se ne bi pozivali na sola scriptura - za ISUSA JE KLJUC JEVANDJELJE, a ne Mojsije za koga rece da je njima tamo dopustio da otpustaju zene zbog okorelosti njihovih srdaca, ili subote za koje su i Isusa prozivali, TJ. ucenike

tekst - slovo ubija, a rec ozivljuje
sud - napisani
ponavljam se, preskaces gradivo opet, ne'es da slusas
Pa i mi smo pozvani da pretražujemo Pismo samo pod uslovom da ga stavimo u pravi kontekst u okviru šireg Predanja.
 

Back
Top