Krofne

Sastojci
500g brasna,3dl mlakog mleka,paketic kvasca,8 kasika secera,4 zumanceta,malo soli,7 kasika ulja,ulje za pecenje.
Priprema
u mlakom mleku rastopiti kvasac i secer.kada kvasac pocne da vri dodati brasno,zumanca,so i ulje.dobro promesati,mesiti oko 5 minuta da se testo dobro sjedini,a zatim ostaviti na toplom da naraste.na pobrasnjenoj radnoj povrsini razvuci testo oko 1cm debljinei okruglom modlom vaditi krofne.sto veca modla,lepse su krofne,prave vazdusaste.peci u dosta ulja.ko voli nek izvoli.marijana brankov.prijatno svima...
 
Za krofne postoji specijalna smesa . Pakovanja su velika i sluze u industrijsku svrhu. Sve je u prahu i zamesi se sa malo vode i kvasca. Krofne , one divne i meke sa punjenjima u pekarama i pakovanjima u trznim centrima, zapravo se sastoje od jaja u prahu , mleka u prahu,aditiva , emulgatora i prze se uglavnom na palminom ulju koje se ne baca i ne pere friteza ili masina za przenje vec se samo doliva. Vec godinama niko ne pravi u industriji prave domace krofne . Ove su sigurne, bez obzira na okolnosti one u komori narastu i budu na izgled savrsene. Zapravo nista od toga nije zdravo niti dobro, natrpane su aromom , bojom , konzervansom i svakojakim cudom. Zato ako imate vreme mesite i uzivajte u domacoj hrani.
 
zivio govornik ......odnosno nasa drugarica ali dragi zenskici to je ISTINA.....I MI OVDE _mislim ja ne __ali u mojoj firmi kupujemo zamrznute i to przimo i umacemo u rastopljenu cokoladu_koja opet nije prava cokolada nego neki rastvor_...i PARIS to pojede i trazi jos ....da ne poverujes
 
Postovane gospodje i gospodjice,

Pre par meseci sam se posluzio vasim receptima i sada mogu da se pohvalim da sam postao pravi expert za krofne! :)

Evo ovako, prvo uzmete jedno 300 ml mlakog mleka i u mleko stavite 8-9 kasika secera i svez kvasac (nemojte da stavite bas celo pakovanje, nego malcice odsecite!). Pustite kvasac da proradi. (Sa naucne strane, hemijska reakcija kvasca se odvija u dodiru sa vodom i secerom. Masnoca i so ga koce! Tako da je veoma pozeljan taj secer u mleku. ;) )Dok cekate da kvasac krene da raste, spremite 500-600 g brasna, cetiri zumanceta, 8 kasika maslaca ili putera (ja npr otopim u mikrotalasnoj pa je onda merodavno) ...ili ulja, i malo posolite. E, a belanca koja ste izvadili mogu da posluze! Ovo jos nisam dokazao u praksi, ali teoretski kad bi umutili penu od tih belanaca i stavili u testo, dobili bi penusaviju strukuturu. Probajte! ;) Na kraju stavite mleko sa kvascem (ako niste dobro rastopili secer, hoce da se zadrzi na dnu) . Mutite mikserom sa onim metlicama za testo. Kad ste dobro izmesali ostavite da odstoji nekih 15-20 min. Zatim ga razvucite na dasku, ali ne previse, ne sme se rasturiti ta penustava struktura! Recimo da bude debljine 2 cm...Ne zaboravite da stavite malo brasna na dasku da se ne lepi. Modlom ili casom vaditi krofne i jos jednom ih ostavite 10ak min da ostoje! Sto se tice ulja, ne sme da bude previse vrelo, jer ce onda dobiti tamnu, zagorelo boju...I kad stavljate u ulje rupa je sa donje strane!

Probajte pa recite kako vam se cini! Prijatno! :ok:
 
Ne sumnjam da su krofne odlične. :super:
Nego, belanca sačuvaj za nešto drugo. Nije slučajno što u tkz. "kiselo testo" (to su testa sa kvescem) uvek idu samo žumanca (eventualno celo jaje, ali je uvek lepše bez belanca). ;)
 
Meni se nešto prijele krofne (obožavam ih... pa izbegavam da ih pravim :roll: ;) ) i napravim za večeru.
Fino se ispržile, narasle, sve po propisu, ja iznela pekmez (domaći od kajsija - taj najviše volim), a moj ti dragi ustane, ode do frižidera, odfikari komadinu kobasice, naseče paradajz i udri po krofnama! :eek::zcepanje:
 
Eeee muskarci su takvi razbijaci romantike :(
Zato se meni mnogo svidja ona reklama za amstel pivo i muzika......"...if you don't know me by now, you will never, never, never know me..."
 
Пробајте "крофне" на нови начин. Ово је словачки специјалитет: НАДЛАЦКЕ.
Немојте да вас превари изглед. Доста су неугледне, јер су бледе, делују као непечене. У ствари, то је кувано тесто и одлично је за оне који не подносе (тешко варе) кисела теста.
Замесите најобичније кисело тесто (што значи замутите свез квасац са мало воде, шећера и брашна и оставите да расте). Вода коју користите не сме бити ни прехладна ни преврућа, само млака. Кад се квасац подигне, додате га брашну које сте претходно мало посолили. Додајте и 2 жуманца и снег од 2 беланца. Тесто не мора да нарасте, али није на одмет ако мало одстоји. Развуцете га на дебљину прста и вадите чашом кругове (као кад се праве крофне).
Потребно је да имате шерпу или тигањ са поклопцем, по могућству провидним. Прекрите уљем или машћу дно тигања и загрејте. Када се масноћа загреје, крофне слажите у тигањ, налијете са пола чаше воде, поклопите и вратите на шпорет на средњу ватру да кратко врије. Тигањ не сме да се отклапа све док се тесто пече (ослоните се на своје чуло мириса и док чујете да вода шушка). Готове „крофне“ се вруће умачу у шећер, мак или орахе, а одлично иду и са ренданим качкаваљем.
У мојој кући се прави овако, а видела сам код других рецепата да се тесто ставља на хладну масноћу па пече.
 
Samo jedan savet kad smo kod kiselih testa,a savet je profesionalnih pekara.Kvasac ne sme doci direktno u dodir sa soli.Znaci izmesano sa brasnom kako je i Olgicag i rekla pa tek onda u kvasac koji je izasao.
Ovaj recept Olgiceg deluje zanimljivo s tim sto mi deluje dugotrajno.Kod mene se krofne mese i jedu u ogromnim kolicinama.A ako nije ostalo za sutra ,kao da ih nije ni bilo!Kao i palacinke.
 
Samo jedan savet kad smo kod kiselih testa,a savet je profesionalnih pekara.Kvasac ne sme doci direktno u dodir sa soli.Znaci izmesano sa brasnom kako je i Olgicag i rekla pa tek onda u kvasac koji je izasao.
Ovaj recept Olgiceg deluje zanimljivo s tim sto mi deluje dugotrajno.Kod mene se krofne mese i jedu u ogromnim kolicinama.A ako nije ostalo za sutra ,kao da ih nije ni bilo!Kao i palacinke.

Pa i nije, mislim na vreme. Doduše, mi smo odrasli - ne jedemo mnogo iz zdravstvenih i estetskih razloga (ćerke), pa se i ne pravi mnogo, ali i krofne ako se peku u dubokoj masnoći, ne mogu da se peku 7 odjednom kao nadlacke.
 
Ima recept,a bio je u plehu za krofnice i ja nisam bas nesto oduševljena,mada napisacu ga pa se mozda nekom i svidi:) Ja bi pre stavljala neku masu od mufina.... a te americke nemam pojma poreklo,tj.recept sam dobila sa Zlatibora.....Recept cu napisati kad spremim malene na spavanje....
 

Back
Top