Prepariranje i nasi majstori zanata

Posto puno ljudi i cesto pita za prepariranje divljaci , ribe, ptice 'ajde da pocnem temu.

Ko zna za nekog dobrog majstora zanata, neka napise, koji je, gde je (grad), kontakt telefon, adresu, cene otprilike i sve drugo zanimljivo, iskustvo neko ako je imao....
Zanimaju nas majstori koji rade tako da primerak izgleda kao ziv...da traje i da bude lep, prijatan za oko a ne da se smrznesh kad vidis.:mrgreen:

Vazno je, koliko ja znam , da divljac sto pre stigne na obradu i zato je vazno da se napise i gde se ko nalazi.

p.s. licno nisam ljubitelj toga ali ima ljudi koji vole i hoce da sacuvaju neku divljac a informacija o tome kao da nema. Kad se ima kontakt onda se moze i dogovoriti unapred , skratiti postupak jer je vazno da divljac sto pre stigne na prepariranje. Po onome sto sam cuo na tu temu, uspesno prepariranje pocinje od momenta ostrela ili vadjenja ribe iz vode.
 
Poslednja izmena:
Posto puno ljudi i cesto pita za prepariranje divljaci , ribe, ptice 'ajde da pocnem temu.

Ko zna za nekog dobrog majstora zanata, neka napise, koji je, gde je (grad), kontakt telefon, adresu, cene otprilike i sve drugo zanimljivo, iskustvo neko ako je imao....
Zanimaju nas majstori koji rade tako da primerak izgleda kao ziv...da traje i da bude lep, prijatan za oko a ne da se smrznesh kad vidis.:mrgreen:

Vazno je, koliko ja znam , da divljac sto pre stigne na obradu i zato je vazno da se napise i gde se ko nalazi.

p.s. licno nisam ljubitelj toga ali ima ljudi koji vole i hoce da sacuvaju neku divljac a informacija o tome kao da nema. Kad se ima kontakt onda se moze i dogovoriti unapred , skratiti postupak jer je vazno da divljac sto pre stigne na prepariranje. Po onome sto sam cuo na tu temu, uspesno prepariranje pocinje od momenta ostrela ili vadjenja ribe iz vode.
E baš mi je drago da je neko postavio ovo pitanje !
Posto se prepariranjem ptica bavim već više od deset godina; mada više za sebe nego uslužno . Ali ne zato što nije isplativo, nego zato što nemam vremena. Trenutno nisam u mogućnosti da postavim slike, pošto nemam skener, ali ću se potruditi u skorije vreme da ih nabacim, pa bih želeo da Vi procenite kvalitet mojih preparata. Što se tiče samog postupka pred prepariranje , nije to baš toliko hitno, samo treba pticu sačuvati na taj način da se previše ne uprlja krvlju i telesnim tečnostima. Inače radio sam preparate koji su u zamrzivačiva proveli i više od pet godina. :bye:
 
Ja se stvarno izvinjavam što gnjavim,:worth: ali ja sam terenac pa bih vas molio da me razumete (što se tiče vremena)
Pošto ja radim ptice to ide ovako : pticu položite na leđa (pre toga opranu od krvi i ostalog i isfeniranu na suvo ) i skalpelom napravite rez od vrha grudne kosti, do (guze) .
Onda pažljivo odvajate kožu od tela (levo i desno), dok vam se ne pojavi batak sa karabatkom . Tad odvojite zglob (batak - karabatak) kad ste stigli do leđa (sa obe strane) odvojite trticu sa repom od tela ne oštećujući kožu ! od odvojenog repa gulite kožu prema glavi dok ne stignete do krila ,tad odvajate krila od grudne kosti i stigli ste do prostora sa zadnjim obrokom ptice . sledeći korak je svlačenje vrata (kao čarapa naopačke) do kljuna (kod pataka i grabljivica to nije moguće ) i odsecate vrat od same lobanje !
sledeći postupak je skidanje mesa sa kosti batka (temeljno) a kost ostaje !
krilo se sastoji od tri dela a čiste se dva od unutrašnjosti prema van znači vrh se ne dira (kod preparata sa raširenim krilima postupak je drugi) sledi najvažniji deo za trajnost preparata čišćenje od sala (koje se nežno struže tupim nožićem u pravcu korena perja , od repa prema glavi) Posle toga se vade oči i mozak (obavezno zapišite veličinu i boju očiju, boju kljuna i nogu da bi ste kad preparat bude gotov vratili njegovu živost)
Kad vam je već utrnulo DUPE od sedenja i struganja vreme je za uvođenje žica u noge i krila .(za fazana u noge ide 3mm a u krila 2,2 mm) Jedan kraj žice se zašilji u obliku igle i provlači se između krljušti i kosti od prstiju prema batku i izvučete ga u unutrašnjost ptice toliko da od nje inprovizujete karabatak i ostavite deo koji ćete fiksirati za veštačko telo ! Krila ; zicu obavijete oko kostiju od vrha krila prema unutra i ostavite da viri 15 cm za fiksiranje u veštačko telo, e sad kožu premažete (iznutra) arsenovom pastom i ostavite da odstoji . U međuvremenu napravite veštačko telo od neke suve trave i utegnete ga koncem tako da liči na orginal koji ste izvadili iz ptice ! u očne šupljine stavite ilovaču a u glavu ugipsate žicu koja će je kroz vrat povezati sa telom !kad sve ekstremitete(od žice) zabodete u veštačko telo na ona mesta gde su bili pravi zglobovi ostaje vam samo da zašijete pticu od grudi ka guzi (odstranjeno meso nogu i krila nadomestite vatom) !Šavovi su u cik cak u dužini 1cm a u dubinu ne idu više od 3-4 mm
PS. Izvinjavam se zbog gramatike . Poz... :bye:
 
Nemoj se izvinjvati, kad i kako stignes, razumem te i ja sam terenac.

Hu, ovo nisam radio nikad..kapiram sta se radi i kako ali iskustvo je znacajno...kako da sve to posle vratis na mesto da ptica lici na nesto?
Znaci poenta je da pticu oderes sa perjem, sve iznutra se zamenjuje necim drugim.
Kako oci? Nisu oci izgleda i boje gline, mora da ima da se kupi i to?
Kako kljun i noge, vracas ili pravis druge?

Zasto se maze tom pastom?
p.s.kad stignes, odgovori, nemoj da si u frci...
 
Nemoj se izvinjvati, kad i kako stignes, razumem te i ja sam terenac.

Hu, ovo nisam radio nikad..kapiram sta se radi i kako ali iskustvo je znacajno...kako da sve to posle vratis na mesto da ptica lici na nesto?
Znaci poenta je da pticu oderes sa perjem, sve iznutra se zamenjuje necim drugim.
Kako oci? Nisu oci izgleda i boje gline, mora da ima da se kupi i to?
Kako kljun i noge, vracas ili pravis druge?

Zasto se maze tom pastom?
p.s.kad stignes, odgovori, nemoj da si u frci...

Kao prvo, moraš dobro poznavati anatomiju ptica.Moraš znati tačno mesto gde se zglob nalazi. Pravi izgled najviše uslovljava autentičnost veštačkog tela, koje si pre toga napravio što identičnije, da liči na pravo.Što se tiče očiju kupuju se gotove staklene oči, u raznim veličinama.Boje se sa unutrašnje strane, bojom prirodnih očiju. Kljun i noge ostaju, samo posle sušenja gube prirodnu boju i ona se nadoknadjuje veštačkom bojom. Pastom se maže, da bi se koža trajno zaštitila od bakterija, koje je vremenom razaraju (inače, ta pasta sadrži u sebi arsentrioksid, jako opasan otrov, a i izuzetno se teško nabavlja). Pasta inače u sebi sadrži i ostale hemikalije, koje održavaju mekoću i sprečavaju da se preparat rasuši.Pozdrav.:super:
 
pozdrav svima,imam jedno pitanje gdje se mogu nabaviti oči za prepariranje zivotinja,ja sam čuo da u Vinkovcima ima trgovina,da li je to nekom poznato,ako jeste molim vas da mi napisete kako mogu stupiti u kontakt sa njima...ili ako postoji radnja na prostorima bivše Jugoslavije.
Hvala
 
drug jednog mog druga radi to, neznam koliko naplacuje jer mi nije reko jer i on nije siguran. Inace covek je iz Leskovca i ima sve to sto treba,oci, dlake, preparati za zastitu, otrovi neki za premazivanje, lakovi itd, itd. Radio je za dosta jaka udruzenj, a mislim da je radio i za Srdjana Despota neke ribe, za njega ili nekog od njegovih nisam siguran tacno za koga.
 
Postovanje,drugari mi rekose da vas interesuje prepariranje i da nemate moju adresu pa vam je saljem Trenutno sam na sajtu ribolovackog magazina ( www.ribolovacki-magazin.co.rs/recepti/prepariranje-riba.php ) ,posto imam odlicnu saradnju sa gospodinom Stankom Popovicem,njihovim urednikom.Inace,moje preparate mozete svake godine videti na njihovom standu na sajmu lova i ribolova u Novom Sadu.Za razliku od drugih preparatora ja radim muzejsko prepariranje,sto znaci da vam mogu dati neogranicenu garanciju na svaki preparat koji izadje iz mog ateljea.
Pozdrav
Filip Knezevic
muzejski preparator
 
Postovanje,drugari mi rekose da vas interesuje prepariranje i da nemate moju adresu pa vam je saljem Trenutno sam na sajtu ribolovackog magazina ( www.ribolovacki-magazin.co.rs/recepti/prepariranje-riba.php ) ,posto imam odlicnu saradnju sa gospodinom Stankom Popovicem,njihovim urednikom.Inace,moje preparate mozete svake godine videti na njihovom standu na sajmu lova i ribolova u Novom Sadu.Za razliku od drugih preparatora ja radim muzejsko prepariranje,sto znaci da vam mogu dati neogranicenu garanciju na svaki preparat koji izadje iz mog ateljea.
Pozdrav
Filip Knezevic
muzejski preparator

Hvala na javljanju na temu i pozdrav !

Za Vas sam cuo, "odlican majstor, zove se Filip, iz Zemuna je , valjda bese Knezevic" pa sam izostavio prezime.

I bas mi je drago da ste se javili. :ok: :D


p.s. ono sto vidim na linku, od riba da ste radili, Svaka cast majstore, ono izgleda svetski!
 
Poslednja izmena:
Hvala na pohvalama,za pocetak,Trudim se da opravdam poverenje koje mi lovci i ribolovci ukazuju time sto mi poveravaju nesto sto se nekada ulovi samo jednom u zivotu.Kvalitet je uvek bio najbolja reklama tako da ona uvek ide sa mojim preparatima.A,s obzirom da se ovim poslom bavim vise od 16 godina i da sam posao naucio od jedinog priznatog muzejskog preparatora Iz Prirodnjackog muzeja u Beogradu ,Ranka Knezevica,(naravno,mog oca),ona mi i nije bila narocito potrebna.Cak sam i sajt postavio na molbu mojih prijatelja ribolovaca.A i kada vidim sta se sve reklamira kao "prepariranje",ja se najezim.Neki cak i ne znaju sta ta rec u stvari znaci a pokusavaju da se reklamiraju kao veliki stucnjaci.Prave strasila koja se raspadnu posle par meseci.
Ako vas interesuju i trofeji lovne divljaci,mogu vam poslati slike naj interesantnijih zivotinja koje sam do sada radio.Ima tu svega.Leopardi,gepard,antilope,mongolski kozorog,reko 300 MB slika....Napisite adresu pa vam saljem...
pozdrav
Filip
 

Back
Top