"ČEKAJU DA IZRASTE U NOVOG KOSTU KECMANOVIĆA"! Devojčica koju je drugarica iz odeljenja juče davila u Borči već godinu dana trpi nasilje: "Ubiću te, s

To prikrivanje izaziva gnev
Zato sam i postavila post iz ličnog iskustva, ništa ne prikrivamo a opet niko ne rešava problem, mi dalje od centra za socijalni rad i nemamo kome da prijavim više ,osim policiji u ekstremnim slučajevima.
 
Deca umesto da se prcaju oni se dave i tuku?!??
Pa, znate, to baš nije nova stvar. Deca su oduvek bila nemirna u školi, valjda je to neka faza odrastanja i nije bilo ničega novo ni kad su u pitanju tuče među decom. Čak su neki učitelji bili notorni po tome da "nalete" na decu, što je sada potpuno neprihvatljivo, ali valjda se nekad drugačije gledalo na stvari. Ipak, danas se trudimo da stvorimo bezbednije okruženje za decu u školi, gde se više naglašava razgovor i rešavanje konflikata na miran način..a koliko uspevano ...?Nisam bas siguran
 
Zato sam i postavila post iz ličnog iskustva, ništa ne prikrivamo a opet niko ne rešava problem, mi dalje od centra za socijalni rad i nemamo kome da prijavim više ,osim policiji u ekstremnim slučajevima.

Pa ja mislim ako dijete davi drugo dijete to jeste za policiju
 
Poslednja izmena:
Nisu se deca masovno ubijala po školama kako to objašnjavaš?!??

Pa, znaš, stvarno ne kapiraš da ja nisam za nasilje, al' i dalje tvrdim da su problemi uvek postojali među decom u školama. To nije opravdanje za nasilje, nego realnost. Treba razgovarati o tome kako to rešiti, a ne samo kriviti ili opravdavati stvari. Možda je vreme da se fokusiramo na prevenciju, obrazovanje o međuljudskim odnosima, i rad na stvaranju pozitivnijeg okruženja u školama. To je pravi put ka rešenju, bez obzira na to koliko problema možda već postoji
 
E, još uvek po zakonima kod nas, roditelji su prvi na tapetu kad maloletno dete napravi nešto. Al', da budemo iskreni, nije baš super. Ako je dete, recimo, psihički bolesno, zašto bi roditelji odmah nosili teret? To se svakome može desiti, zar ne? Trebalo bi više gledati kako pomoći porodici umesto odmah kriviti roditelje. Nije uvek sve crno i belo.
Roditelji su krivci u svakom slučaju, jer su negde promašili, a neki i svesno napravili idiota....iz dobrih namera...pa ako nekoga treba uhvatiti za kragnu onda je otac prvi, a za njim mamica....
 
Roditelji su krivci u svakom slučaju, jer su negde promašili, a neki i svesno napravili idiota....iz dobrih namera...pa ako nekoga treba uhvatiti za kragnu onda je otac prvi, a za njim mamica....
Brate, realno, ne vidim kako bi roditelji mogli biti odgovorni ako im dete dobije neku bolest, bilo da je u pitanju leukemija ili neka mentalna bolest. To su stvari koje se jednostavno dogode, i često su izvan kontrole roditelja. Niko ne bira da li će biti bolestan, pa ni deca. Trebalo bi više gledati kako pružiti podršku porodici u takvim teškim trenucima, umesto da se traže krivci.
 
Verujem da imaš neku priču iza ovih komentara, ali ne verujem da tu ima objektivnosti....Kako si uspeo da umešaš bolest u nasilje, koja nije otkrivena?

Recimo Kosti niko nije našao ni jednu bolest, pa ni psihološku, pa se samo pod pritiskom javnosti i roditelja pobijene dece došlo do sudjenja roditeljima, iako realno za ta ubistva treba da odgovaraju i otac i majka kao podstrekivači i jedini odgovorni za postupke svog deteta....
 
Verujem da imaš neku priču iza ovih komentara, ali ne verujem da tu ima objektivnosti....Kako si uspeo da umešaš bolest u nasilje, koja nije otkrivena?

Recimo Kosti niko nije našao ni jednu bolest, pa ni psihološku, pa se samo pod pritiskom javnosti i roditelja pobijene dece došlo do sudjenja roditeljima, iako realno za ta ubistva treba da odgovaraju i otac i majka kao podstrekivači i jedini odgovorni za postupke svog deteta....
E, stvarno, kad razmišljam o tome, ne podržavam nikoga posebno, ali shvatam da u životu može sve i svašta. Bolest ne bira, to je sigurno, i nije isključeno da neko može biti bolestan, iako možda nema očiglednih dokaza. Ono što me stvarno pogađa su roditelji te dece koja su tragično stradala, to je teško i tužno.
Ja sam inače neki pragmatik, gledam stvari onako kako jesu. Ako nema konkretnih činjenica i dokaza, teško je doneti čvrste zaključke. Ali, ipak, situacija je teška i zaista mi je žao što su roditelji suočeni s ovakvim nedoknadivim gubitkom.
 
Pa ja mislim ako dijete davi drugo dijete to jeste za policiju
Ne, to je procedura drugačija
Prvi se obaveste roditelji i uključi pedagoško- psihološka služba, timovi protiv nasilja i Na st.veća. Ako se ne odazovu roditelji, šalje se centru za Soc
rad.
 
Овде није и не треаба да буде реч о поједничним случајевима него о систремским решењима која доводе између осталог и до драстичних догађања. :rtfm:
 
Tog majmuna je policija trebala da likvidira na licu mesta; kao i sve masovne ubice; tu nema sta da se prica.
dali bi ti pucao u neko dete za koje ti je neko rekao da je napravilo zlocin...a ni sam neznas sta se desilo i ko je on i zasto je ispred tebe ?
 
dali bi ti pucao u neko dete za koje ti je neko rekao da je napravilo zlocin...a ni sam neznas sta se desilo i ko je on i zasto je ispred tebe ?
Da sam pandur i uletim u skolu i prodjem pored mrtve dece koja leze i nadjem gomno kako je spustilo pistolj … posteno da ti kazem; ako ga nebi ubio na mestu, sigurno bi ga predao roditeljima koji prvi stignu i zatvorio vrata.

Btw On je ubica.
 
Roditelji su krivci u svakom slučaju, jer su negde promašili, a neki i svesno napravili idiota....iz dobrih namera...pa ako nekoga treba uhvatiti za kragnu onda je otac prvi, a za njim mamica....
:ok: , porodica
 
Pa ja mislim ako dijete davi drugo dijete to jeste za policiju
tačno , tako treba , ali policija uvek , ali uvek izlazi na teren ili na mesto zločina , kada se zločin , problem , tuča desi i kada je sve pri kraju , nikad ne reagira preventivno
 
Zašto škola ne reaguje, pitaju se zabrinuti roditelji.

5f5e830f5aa9414487d83ed8c0ca314e35ee84d9.webp


Foto: shutterstock
Pozadina dramatičnog događaja koji se juče odigrao u Borči u Osnovnoj školi “Jovan Ristić”, kada je jedna učenica drugog razreda davila drugu, bio je zapravo samo kulminacija višemesečnog nasilja.
Kako javlja čitateljka portala Republika, majka jednog deteta koje pohađa školu u kojoj se dogodio incident, napadnuta devojčica već godinu dana trpi vršnjačko nasilje od učenice koja ju je juče uhvatila za vrat.


- Devojčica M. je davila najmanje već petoro dece, a nastavnici u produženom boravku bacila laptop sa stola i slomila ga. Škola ne reaguje, već čeka da izraste u (novog) Kostu Kecmanovića - poručuje naša čitateljka

Naime, M. K. verbalno i fizički zlostavlja drugaricu iz razreda, M. M, duži vremenski period, zbog čega je majka žrtve (ime poznato redakciji) podnela prijavu u vezi vršnjačkog nasilja direktorki škole (fotografije dokumenata je podelila u roditeljskoj grupi na Vajberu). Međutim, kako tvrdi, njena ćerka nije jedino dete koje M. K. maltretira, već su mete zlostavljanja bili i još neki učenici iz odeljenja.
- Redovno, bar dva puta nedeljno od početka školovanja, M. je verbalno prećeno (rečima "ubiću te, slomiću te, zadaviću te..."). Uziman joj je novac za užinu iz ranca, bacani su joj udžbenici i školski pribor, da bi nakon toga ona bila fizički zlostavljana tako što je udarana po glavi i telu, dolazeći kući u suzama i sa modricama po glavi i telu - navodi majka u prijavi.

Kulminacija nasilja, otkriva ona, dogodila se kada je M. sa slomljenom rukom i gipsom na njoj došla u školu, nakon čega ju je, bez ikakvog razloga, M. K. udarala rancem po ruci i telu, govoreći joj:
- Hoćeš li da ti slomim i drugu ruku?
Nasilje se nastavilo i nakon toga, kada je M. K. gurnula M. niz stepenice, što se, napominje majka, može proveriti gledanjem snimka sa školskih kamera.
Direktorka škole je konstatovala njenu prijavu, međutim, kako ona tvrdi, konkretne odgovore na svoja pitanja nije dobila.

Na Vajber grupi u kojoj se nalaze roditelji dece iz odeljenja nasilnice, javila se majka dečaka S. koja otkriva da ja i njen sin bio žrtva nasilničkog ponašanja M. K.:
- Ona je davila S. u prvom razredu, u boravku, a učiteljica mi je rekla da nemaju saradnju s roditeljima. Na kraju sam ga ispisala iz boravka, niko ništa nije rekao.
Nakon nje, javili su se još neki roditelji čija deca su takođe potvrdila priče o nasilničkom ponašanju M. K. Po njihovim rečima, ona otima stvari od dece, viče na njih, udara ih i gura, dok je jedna devojčica roditeljima rekla da je videla kako M. K. gura M. uz zid i davi je rukama.
Postavlja se pitanje da li će, kako i u kom roku, škola rešiti ovaj ozbiljan problem koji može ostaviti ozbiljne psihičke, a u najgorem slučaju – i fizičke, posledice na decu koje M. K. targetira i zlostavlja svakodnevno.
Vršnjačko nasilje nije nepoznat problem u školama u Srbiji (a i u svetu), ali škole i njihovi direktori često rade sve u svojoj moći da ga zataškaju, pravdajući ovakve incidente kao "zadirkivanje", "koškanje" i "dečiju igru", dok su s druge strane, roditelji nasilnika ili nespremni da prihvate da je moguće da je njihovo dete loše, ili ih jednostavno ne zanima šta njihova deca rade van svog doma.


591048_vrsnjacko-nasilje-6_iff.jpeg


https://archive.is/ClNqT#selection-2201.0-2221.399
Razvojni put ponosne vlasnice nekog poremećaja ličnosti.
 

Back
Top