10 zapovesti - kontadiktornost?!

bezibre!

Poznat
Banovan
Poruka
8.923
Deset Božijih Zapovesti

1. Ja sam Gospod Bog Tvoj, nemoj imati drugih bogova osim mene,

2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika, nemoj im se klanjati niti im služiti.


...

sad nešto kontam, ja nevernik... u prvoj tački kaže ja sam tvoj Bog jedan jedini, nema drugih, meni se moli, služi mi... a odmah zatim nemoj imati nikakvih idola i nemoj im služiti... mislim, meni to nešto nije logično, čak mi dođe i malo licemerno?! pa bih molio nekoga ko se razume u crvenu dogmu da mi rasumači ovo?!:confused:
 
Ne postoji 10 božjih zapovesti. U originalu ih ima 18 i potiču iz Indije iz vremena Krišne. Jevreji su ih smanjili na 10.

Od tih 18 indijskih ja ću pokušati da parafraziram 13-tu:

"Prosvetljeni pojedinac ne treba više nego što je potrebno da se vezuje za ljude koji su u rodbinskim vezama sa njegovim telom, jer on nije samo telo."

Bhagavad-gita (ne znam koji stih).
 
Deset Božijih Zapovesti

1. Ja sam Gospod Bog Tvoj, nemoj imati drugih bogova osim mene,

2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika, nemoj im se klanjati niti im služiti.


...

sad nešto kontam, ja nevernik... u prvoj tački kaže ja sam tvoj Bog jedan jedini, nema drugih, meni se moli, služi mi... a odmah zatim nemoj imati nikakvih idola i nemoj im služiti... mislim, meni to nešto nije logično, čak mi dođe i malo licemerno?! pa bih molio nekoga ko se razume u crvenu dogmu da mi rasumači ovo?!:confused:
Ovako sto se tice prve, Gospod i jeste Jedan i Jedini, samo je isto tako i Trojican, Patris, Filii i Spiritus Sancti.
Sto se tice druge, to je problem crkve, ne religije sto pojedine "lokalne svetce" dize iznad gospoda. Ali nije slucaj sa svim svetcima ;)
 
WEI§HAUPT
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!
Ne postoji 10 božjih zapovesti. U originalu ih ima 18 i potiču iz Indije iz vremena Krišne. Jevreji su ih smanjili na 10.

Od tih 18 indijskih ja ću pokušati da parafraziram 13-tu:

"Prosvetljeni pojedinac ne treba više nego što je potrebno da se vezuje za ljude koji su u rodbinskim vezama sa njegovim telom, jer on nije samo telo."

Bhagavad-gita (ne znam koji stih).

U bibliji božije zapovesti nisu numerisane a ima ih više od 10.Crkva je formulisala onaj redosled od l do 10.Božije zapovesti (biblijske) ne potiču iz Bhagavad-gite već iz Egipatske knjige mrtvih iz 125 stiha.

Inače ono Bhagvad-giti su više upustva i konstatacije nego zapovesti. Tako u njoj piše i
...''Ko odbaci zakon Pisma, pa živi po ćudi želja, niti stiže savršenstvu, ni sreći, ni meti višnjoj.'' A piše i...''čovek vidi samo ono što je spreman da vidi''...
felix.gif
 
Deset Božijih Zapovesti

1. Ja sam Gospod Bog Tvoj, nemoj imati drugih bogova osim mene,

2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika, nemoj im se klanjati niti im služiti.


...

sad nešto kontam, ja nevernik... u prvoj tački kaže ja sam tvoj Bog jedan jedini, nema drugih, meni se moli, služi mi... a odmah zatim nemoj imati nikakvih idola i nemoj im služiti... mislim, meni to nešto nije logično, čak mi dođe i malo licemerno?! pa bih molio nekoga ko se razume u crvenu dogmu da mi rasumači ovo?!:confused:

Nema kontradiktornosti. Ove dve se podupiru a ne ponistavaju.
 
Ne postoji 10 božjih zapovesti. U originalu ih ima 18 i potiču iz Indije iz vremena Krišne. Jevreji su ih smanjili na 10.

Od tih 18 indijskih ja ću pokušati da parafraziram 13-tu:

"Prosvetljeni pojedinac ne treba više nego što je potrebno da se vezuje za ljude koji su u rodbinskim vezama sa njegovim telom, jer on nije samo telo."

Bhagavad-gita (ne znam koji stih).

WEI§HAUPT
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!


U bibliji božije zapovesti nisu numerisane a ima ih više od 10.Crkva je formulisala onaj redosled od l do 10.Božije zapovesti (biblijske) ne potiču iz Bhagavad-gite već iz Egipatske knjige mrtvih iz 125 stiha.

Inače ono Bhagvad-giti su više upustva i konstatacije nego zapovesti. Tako u njoj piše i
...''Ko odbaci zakon Pisma, pa živi po ćudi želja, niti stiže savršenstvu, ni sreći, ni meti višnjoj.'' A piše i...''čovek vidi samo ono što je spreman da vidi''...

дакле не зна се тачно корен заповести
 
WEI§HAUPT
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!


U bibliji božije zapovesti nisu numerisane a ima ih više od 10.Crkva je formulisala onaj redosled od l do 10.Božije zapovesti (biblijske) ne potiču iz Bhagavad-gite već iz Egipatske knjige mrtvih iz 125 stiha.

Inače ono Bhagvad-giti su više upustva i konstatacije nego zapovesti. Tako u njoj piše i
...''Ko odbaci zakon Pisma, pa živi po ćudi želja, niti stiže savršenstvu, ni sreći, ni meti višnjoj.'' A piše i...''čovek vidi samo ono što je spreman da vidi''...

Е па не знам да ли се тако нешто може са сигурношћу тврдити јер:
Књигa мртвих јe нaстaлa oтприликe измeђу 1500.-1300. гoдинe прe нoвe eрe, oднoснo у врeмe oсaмнaeстe динaстијe. Прoнaђeнa јe пoрeд умрлoг Сeсoстрисa, писaрa, кoји сeбe у Књизи нaзивa Oзирисoм, збoг тoгa штo,пo eгипaтскoм вeрoвaњу, свaки умрли пoстaјe Oзирис.
 
Е па не знам да ли се тако нешто може са сигурношћу тврдити јер:
Књигa мртвих јe нaстaлa oтприликe измeђу 1500.-1300. гoдинe прe нoвe eрe, oднoснo у врeмe oсaмнaeстe динaстијe. Прoнaђeнa јe пoрeд умрлoг Сeсoстрисa, писaрa, кoји сeбe у Књизи нaзивa Oзирисoм, збoг тoгa штo,пo eгипaтскoм вeрoвaњу, свaки умрли пoстaјe Oзирис.

Otkud znaš da nije bilo starijih izdanja, da ne kažem prepisa?
 
Deset Božijih Zapovesti

1. Ja sam Gospod Bog Tvoj, nemoj imati drugih bogova osim mene,

2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika, nemoj im se klanjati niti im služiti.


...

sad nešto kontam, ja nevernik... u prvoj tački kaže ja sam tvoj Bog jedan jedini, nema drugih, meni se moli, služi mi... a odmah zatim nemoj imati nikakvih idola i nemoj im služiti... mislim, meni to nešto nije logično, čak mi dođe i malo licemerno?! pa bih molio nekoga ko se razume u crvenu dogmu da mi rasumači ovo?!:confused:

aha izvinjavam se nisam razumeo pitanje, jos je prostije nego ovo sto sam ja odgovorio :lol:

Te dve zapovesti nisu kontradiktorne, Gospod se nikada nije predstavio u bilo kakvom obliku jevrejima da ne bi bili ikonoljupci, tako da nije imao lika, niti ga ima sada, sve do Isusa Hrista ;)
 
Zao mi je sto neki koji veoma dobro poznaju bibliju , ne znaju ovu stvar.
ali pre svega kratak odgovor na temu; nema kontrodiktornosti.

a za dalje sta reci, zapovesti nisu ni iz knjige mrtvih nitisu postale bukvalno za vreme Mojsija, nego jos mnogo pre su bile poznate ljudima, jer razmislite ovako , kako bi kain rekao gospodu zgresih mnogo iako nije toboz znao zapovesti, kada ubi brata svoga.
i kako je gospod mogao reci da ce avram zapovediti sinovima nakon njega se drze puteva gospodnjih i da ce ciniti sta jepravo i dobro. Znaci oni su znali i pre nego sto su javno na tablici ispisane zapovesti. Postoje jos primera ali me mrzi da trazim , i ovo je dovoljno.
Pozdrav Miti i Saletu .
 
Deset Božijih Zapovesti

1. Ja sam Gospod Bog Tvoj, nemoj imati drugih bogova osim mene,

2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika, nemoj im se klanjati niti im služiti.


...

sad nešto kontam, ja nevernik... u prvoj tački kaže ja sam tvoj Bog jedan jedini, nema drugih, meni se moli, služi mi... a odmah zatim nemoj imati nikakvih idola i nemoj im služiti... mislim, meni to nešto nije logično, čak mi dođe i malo licemerno?! pa bih molio nekoga ko se razume u crvenu dogmu da mi rasumači ovo?!:confused:


A, šta ti konkretno ovde nije jasno?
 
eremita
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!

Е па не знам да ли се тако нешто може са сигурношћу тврдити јер:
Књигa мртвих јe нaстaлa oтприликe измeђу 1500.-1300. гoдинe прe нoвe eрe, oднoснo у врeмe oсaмнaeстe динaстијe. Прoнaђeнa јe пoрeд умрлoг Сeсoстрисa, писaрa, кoји сeбe у Књизи нaзивa Oзирисoм, збoг тoгa штo,пo eгипaтскoм вeрoвaњу, свaки умрли пoстaјe Oзирис.

Ranije od nastajanja biblije u svakom slučaju.

Па не знам наравно, свашта је могуће - зато и кажем да се не може са сигурношћу тврдити.

Egipatsku knjigu mrtvih čini nekoliko da kažem različitih zapisa.Najstariji zapisi su takozvani tekstovi piramida koji datiraju iz 2700 do 2400 godine u periodu izmedju treće i pete dinastije.Pozdrav.
felix.gif
 
Marty Misterija
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!
Када сте код књиге мртвих..прича о митарствима која никада у Хришћанству није потврђена званично....је уз њен утицај настала..

To ne može da se tvrdi ali da ima neke sličnosti u osnovi jedne i druge priče ...ima.
A što se tiče postojanja kontradiktornosti izmedju prve i druge zapovesi...

1. Ja sam Gospod Bog Tvoj, nemoj imati drugih bogova osim mene,
2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika, nemoj im se klanjati niti im služiti.

lično mislim da ih nema.Ali u samoj prvoj zapovesti ima nečeg što je malo zanimljivo.
Iz same prve zapovesti proizilazi da su postojali i neki drugi bogovi a u već spominjanoj egipatskoj knjizi mrtvih piše i ovako...
''Pozdravljam te, veliki bože, vladaru dve istine. Došao sam tebi, moj
vladaru, kako bi me odvesti da vidim tvoje lepote. Ja znam tebe, ja znam
tvoje ime, ja znam imena od 42 Boga
koji su sa tobom u ovoj širokoj dvorani dve istine.''
felix.gif
 
eremita
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!

Ranije od nastajanja biblije u svakom slučaju.

Egipatsku knjigu mrtvih čini nekoliko da kažem različitih zapisa.Najstariji zapisi su takozvani tekstovi piramida koji datiraju iz 2700 do 2400 godine u periodu izmedju treće i pete dinastije.Pozdrav.
Египћани постадоше Хришћани...а ви који сте на самом извору....трагате за барама које су они давно напустили.......
невероватно!
 
Marty Misterija
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?! Iz same prve zapovesti proizilazi da su postojali i neki drugi bogovi a u već spominjanoj egipatskoj knjizi mrtvih piše i ovako...
''Pozdravljam te, veliki bože, vladaru dve istine. Došao sam tebi, moj
vladaru, kako bi me odvesti da vidim tvoje lepote. Ja znam tebe, ja znam
tvoje ime, ja znam imena od 42 Boga
koji su sa tobom u ovoj širokoj dvorani dve istine.''
felix.gif

Da tačno. Bog 2 istine je Lucifer a ostali bogovi su njegovi demoni. Oni su stvarni i sve civilizaciju su im se klanjale.

Bog je gori Sinaj IZGOVORIO LIČNO svoj zakon jevrejskom narodu, ali - porijeklo zakona, tj. pravednosti koju zakon propisuje starije je od svih civilizacija pa u tom smislu u Bibliji nisu "prepisani" zakoni, već oni postoje od onog trenutka u kojem su Adam i Eva dobili upustva da poslušaju Boga i ne okuse sa drveta poznanja dobra i zla. Zato je zakon, proširen ili sužen - poznat svim narodima.

Zakon nema nikakvu drugu ulogu osim da osvjedoči, ili pokaže čovjeku da je napravio neki grijeh i to je sve. Zakon je savršen (ma koja ga civilizacija ili knjiga objavila), ali niko ne može da pomogne čovjeku da zakon održi osim Boga.

Po zakonu će svima biti suđeno, jer svi se hvale kaok su znali zakon - i to će im biti kost u grlu. Najveći broj ljudi će poginuti kada prođe vrijeme milosti bez ijedne jedine trunke nade da se spasi ili nađe izbavljenje.
 
Marty Misterija
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!


To ne može da se tvrdi ali da ima neke sličnosti u osnovi jedne i druge priče ...ima.
A što se tiče postojanja kontradiktornosti izmedju prve i druge zapovesi...

1. Ja sam Gospod Bog Tvoj, nemoj imati drugih bogova osim mene,
2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika, nemoj im se klanjati niti im služiti.

lično mislim da ih nema.Ali u samoj prvoj zapovesti ima nečeg što je malo zanimljivo.
Iz same prve zapovesti proizilazi da su postojali i neki drugi bogovi a u već spominjanoj egipatskoj knjizi mrtvih piše i ovako...
''Pozdravljam te, veliki bože, vladaru dve istine. Došao sam tebi, moj
vladaru, kako bi me odvesti da vidim tvoje lepote. Ja znam tebe, ja znam
tvoje ime, ja znam imena od 42 Boga
koji su sa tobom u ovoj širokoj dvorani dve istine.''
felix.gif


ПРВА ЗАПОВЕСТ

Ја сам Господ Бог твој и немој имати других богова уза ме.

Ово значи:

Један је Бог, и нема других богова сем Њега. Од Њега долазе сва створења, Њиме живе и к Њему се враћају. У Богу је сва моћ, и нема моћи ван Божје. И моћ светлости, и воде и ваздуха, и камена јесте Божја моћ. Моћ којом мрав мили, риба плива, и тица лети јесте Божја моћ. Моћ семена да расте, и траве да дише, и човека да живи јесте Божја моћ. Сва моћ је својина Божја, и сва створења позајмљују своју моћ од Бога. Бог свакоме позајмљује колико хоће и узима натраг кад хоће. Зато кад тражиш моћи тражи је само од Бога, јер Бог је извор живе и страшне моћи, и ван тога извора других нема.

И немој имати других богова осим мене, заповеда Господ.

На шта ће ти други богови, ако имаш Господа Бога Саваота? Чим имаш два бога, знај, један од њих је ђаво. А ти не можеш служити и Богу и ђаволу, као што не може један во орати две њиве у исто време. Не требају волу два домаћина, јер ће га растрзати; нити гори требају два сунца, јер ће је сагорети; нити мраву требају две капи воде, јер ће га утопити; нити детету требају две мајке, јер неће имати ниједне. Не требају ни теби два бога, јер нећеш бити богатији но сиромашнији. А ти остај сам са твојим једним Господом Саваотом, у кога је сва моћ, сва мудрост и сва доброта, неподељена, неисцрпна, бесконачна. Њега јединог поштуј, Њему се клањај и Њега се бој. А кад Му семолиш моли му се овако:

– Господе Боже, Ти можеш имати безбројно много створења, но створења Твоја не могу имати више од Тебе јединога Бога свога. Разагнај, Боже драги, све моје ружне мисли и снове о другим боговима као што снажан ветар разгони отровни рој мува. Очисти моју душу, осветли је, рашири је,

Боже, и настани се Ти једини у њој као цар у својој палати. То ће мене подићи, оснажити, уљудити, поправити и освежити. Слава Ти и хвала, једини истинити Боже, који се уздижеш над свима лажним божанствима као висока гора над сенкама у бари. Амин.

---------

ДРУГА ЗАПОВЕСТ

Не обожавај никакав лик резан нити икакву слику од онога, што је горе на небу, или доле на земљи, или у води и испод земље.

Ово значи:

Не обожавај створење као створитеља. Ако си се већ уздигао на гору високу, на којој си се срео са јединим Господом Богом, на што се обзиреш на сенке у бари под гором? Кад један човек жуди да види цара и после дугог труда успе да изађе пред лице његово, на што се онда обзире лево и десно и гледа по слугама царским? Можда се обзире лево и десно из два разлога: или зато, што не сме сам да стоји у присуству цара, или пак зато, што мисли, да му сам цар не може помоћи?

Но то још није најцрњи грех. Најцрњи је грех, кад човек обожава своје сопствено дело, направу свога мозга и својих руку. Дивљи људи истешу себи бога из дрвета, па му се онда клањају и моле. Но дивљим људима да се и опростити. Њихова дивљина њих оправдава. Према њима је прави и вечити Бог милостив и снисходљив, те оне молитве, које они упућују својој направи од дрвета, Он прима као да су њему упућене и шаље своју помоћ и заштиту непросвећеној деци својој.

Ако ли један човек усретсреди све своје мисли и све своје срце на то да се дигне над другим људима, да буде први, да предњачи пошто–пото, да се слави од других, да се хвали од других, и ако сматра себе бољим од свих људи, од свих ствари на небу и на земљи, онда је такав човек сам себи божанство, коме он жртвује све. То је болест душевна треће врсте.

Заиста, браћо, само болесне душе не знају за правога Бога. А здраве су душе здраве од свога познања и признања правога и јединога Бога, који је господар и владалац свих резби и свих слика, и свих фамилија људских, и свега злата и сребра, и свих смртних људи на земљи.

– Господе Једини, Тебе Јединога познајем, признајем и славим: и када ми дан открије сву красоту Твоју — кроз красоту Твојих дела — и када се ноћ огрне тамним плаштом и остави мене самог с Тобом. Амин.


ПРВИ БОЖЈИ ЗАКОН
СВ. ВЛАДИКА НИКОЛАЈ
 
Marty Misterija
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!
Citat:
Original postavio jerohinac Pogledaj poruku
eremita
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!
Ranije od nastajanja biblije u svakom slučaju.
Egipatsku knjigu mrtvih čini nekoliko da kažem različitih zapisa.Najstariji zapisi su takozvani tekstovi piramida koji datiraju iz 2700 do 2400 godine u periodu izmedju treće i pete dinastije.Pozdrav.
Египћани постадоше Хришћани...а ви који сте на самом извору....трагате за барама које су они давно напустили.......
невероватно!

Daleko sam od toga da bih bio na samom izvoru.A kako su mi veoma zanimljive stare mitološke bare,prosto nekako volim da malo ''brkam'' po njima.

turizamcg
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!

Da tačno. Bog 2 istine je Lucifer a ostali bogovi su njegovi demoni. Oni su stvarni i sve civilizaciju su im se klanjale.

U dvorani dve istine bog Anibus meri srce umrloga,bog Tot daje svoje mišljenje.Ne bih zalazio udetalje te ''ceremonije''.Suština je u tome da ako je srce teže od pera na drugom tasu vage neko čudovište će pojesti to srce a ako nije onda ga bog Ra odvodi sa sobom.
Slikovito to ima ovde...
http://mysite.verizon.net/rogmios/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/.pond/ani.jpg.w560h283.jpg
U toj priči nema Lucifera ali ga ima u nekim drugim pričama.
felix.gif
 
eremita
Re: 10 zapovesti - kontadiktornost?!



Ranije od nastajanja biblije u svakom slučaju.



Egipatsku knjigu mrtvih čini nekoliko da kažem različitih zapisa.Najstariji zapisi su takozvani tekstovi piramida koji datiraju iz 2700 do 2400 godine u periodu izmedju treće i pete dinastije.Pozdrav.

Али Стари завет је дужи период времена (како се у њему описује) био усмено предање...
 
Али Стари завет је дужи период времена (како се у њему описује) био усмено предање...

Da, ali to u stvari ipak ne može da se uzme kao argument. Zakoni su poznati kod nekih drugih naroda, u pisanoj formi, duže nego što su se našle u vrijeme kada ih je Bog izgovorio na Sinaju tj, kada su konačno zapisane kod Jevreja.

Ali, da je zakon postaojao i prije Sinaja pokazuje npr. Avramov primjer za koga Bog kaže:

Postanje 26:5 Zato što je Avram slušao glas moj i čuvao naredbu moju, zapovijesti moje, pravila moja i zakone moje.

To što su drugi narodi poznavali zapovijesti i zakon, to nije nikakva filozofija. Na kraju krajeva, ne treba zaboraviti da se đavo, lucifer, upravo na nebu pobunio protiv Boga i Njegovog zakona - tako da je on sa zakonom upoznat mnogo ranije nego je uopšte i stvoren čovjek i ljudske civilizacije. On je takođe inspirisao svoje "sveštenike" da zapišu zakon onako kako ih on tumači i objašnjava, iako je Isus svih 10 zapovijesti sveo na samo dvije:

Ljubav prema Bogu i prema bližnjem kao prema samom sebi.

"O ovome visi cijeli zakon i proroci.".
 
Deset Božijih Zapovesti

1. Ja sam Gospod Bog Tvoj, nemoj imati drugih bogova osim mene,

2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika, nemoj im se klanjati niti im služiti.


...

sad nešto kontam, ja nevernik... u prvoj tački kaže ja sam tvoj Bog jedan jedini, nema drugih, meni se moli, služi mi... a odmah zatim nemoj imati nikakvih idola i nemoj im služiti... mislim, meni to nešto nije logično, čak mi dođe i malo licemerno?! pa bih molio nekoga ko se razume u crvenu dogmu da mi rasumači ovo?!:confused:

pa jel vidis da je neki sizofrenicar pisao te gluposti!
 

Back
Top