Vakcine - molim za odgovor

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

zbunjenamama

Obećava
Banovan
Poruka
71
Molim one koji se malo bolje razumeju, da mi pomognu oko mojih nedoumica. Imam bebu staru 2 meseca, primila je do sada 3 vakcine, i predstoji joj jos nekoliko vakcina da primi. Obisla sam nekoliko sajtova poznatih farmaceutskih kompanija koje proizvode vakcine i tamo sam videla sledece(ovo kopiram direktno):

DPT - Diphtheria-Tetanus-Pertussis GlaxoSmithKline 800.366.8900 x5231
* diphtheria and tetanus toxoids and acellular pertussis adsorbed, formaldehyde, aluminum phosphate, ammonium sulfate, and thimerosal, washed sheep RBCs

Attenuvax - Measles Merck & Co., Inc. 800-672-6372
* measles live virus neomycin sorbitol hydrolized gelatin, chick embryo

MMR - Measles-Mumps-Rubella Merck & Co., Inc. 800.672.6372
* measles, mumps, rubella live virus, neomycin sorbitol, hydrolized gelatin, chick embryonic fluid, and human diploid cells from aborted fetal tissue

Ima tamo jos dosta vakcina na spiskovima, ove sam uzela kao primer, jer za njih znam, pa me interesuje sta se sve ovo nalazi u sastavu vakcina i koliko su to bezbedne supstance po moju bebu. Nas pedijatar nije umeo da nam lepo objasni sta se ovo sve nalazi u sastavu vakcine, pa molim nekoga ako zna nesto vise da mi pomogne ili da mi prevede ovo. Hvala
 
Potpuno razumem tvoje interesovanje,ali nema svrhe ovo pojasnjavati detaljno.
Sve su to normalne komponente vakcina,koje se koriste decenijama.
Samo ti vodi racuna da beban bude redovno vakcinisan i ne brini.:)
A kad malo poraste i pocne u ishrani da koristi sto i odrasli,onda mozes na ovaj nacin da se postavis,pa da obratis paznju od cega se sta sastoji,koliko sta ima masti,vestackih boja,aroma...
Nadam se da se razumemo,iako ovo nije "ocekivan" odgovor.
 
Hvala najlepse za savet, ali sam slican savet dobila i od naseg pedijatra, a to nije ono sto zelim da znam. Licno poznajem tri bebe koje su imale komplikacije po primanju vakcina, a cula sam i za jos nekoliko slucajeva od prijatelja, pa zelim da budem informisana, imam pravo na to kao majka da znam sta se nalazi u sastavu vakcina, i sta ce se mojoj bebi ubaciti u telo. Ne znam engleski jezik dovoljno dobro da bih razumela sta sve ovo znaci, i molila bih nekoga ako moze da mi pojasni ili prevede.
 
DPT - Diphtheria-Tetanus-Pertussis GlaxoSmithKline 800.366.8900 x5231
Toksoidi difterije i tetanusa i absorbovani acelularni pertusis, formaldehid, aluminijum fosfat, amonijum sulfat, timerosal i oprana ovcija crvena krvna zrnca


Attenuvax - Measles Merck & Co., Inc. 800-672-6372
ziv virus morbila, neomicin sorbitol, hidrolizovan gelatin, pileci embrion


MMR - Measles-Mumps-Rubella Merck & Co., Inc. 800.672.6372
* zivi virusi morbila, mampsa (zauske) i rubele, neomicin sorbitol, hdrolizovan gelatin, embrionalna tecnost pileceg embriona, humane diploidne celije iz fetalnog tkiva

Vakcine su sigurne za vase dete kao i za stotine hiljada druge dece, kao i svaki lek mogu imati neko nezeljeno dejstvo na Vase dete ili bilo koje od stotine hiljada koje se vakcinisu.
 
Hvala vam najlepse za prevod. Sto se sigurnosti vakcina tice, ja bih pre rekla da su vakcine sigurne za moju bebu isto koliko i za sve bebe koje su dozivele raznorazne komplikacije po primanju vakcina.
Zaista mi nije jasno zasto se toliko forsira vakcinisanje ako postoje slucajevi gde bebama nije dobro od vakcina?
 
Zato sto su bolesti koje se sprecavaju vakcinisanjem daleko opasnije od mogucih,izuzetno retkih komplikacija nakon vakcinacije.
I zato sto je broj tih komplikacija reda velicine nekoliko mesta iza decimalnog zareza u odnosu broj dece koji se u svetu vakcinise (nekoliko desetina milona svake godine).
Dakle,odnos rizik/korist je nedvojbeno na strani koristi.
Uostalom,svi zanju koliko su opasne bolesti: DIfterija,TEtanus,PERtusis(veliki kasalj),poliomielitis,tuberkuloza...
Dovoljno je pogledati film "Variola vera" i shvatiti koliko je znacajna bila vakcina protiv velikih boginja,koje su,zahvaljujuci njoj,iskorenjene kao bolest,sve i da je ta vakcina veoma retko dala neke komplikacije.
I na kraju,ne vakcinise se dete samo zbog sebe,vec i zbog okoline.
 
Sve ovo sto ste napisali sam cula milion puta, samo ne verujem da bi ste isto ovako pisali da se nalazite u kozi mojih prijateljica cije bebe su imale komplikacije od vakcina. Po meni, fer bi bilo da pedijatri sve roditelje upoznaju sa mogucim komlikacijama koje mogu nastati od vakcinisanja.
Malo sam trazila po internetu ove pojmove sto ste mi preveli, a ja se izvinjavam ako sam dosadna, pa moram sad da pitam: pronasla sam sledece - neomicin je antibiotik, sorbitol je vestacki zasladjivac, formaldehid je neka kancerogena supstanca, timerosal je neka supstanca koja sadrzi dosta zive i koju lekari povezuju sa autizmom kod dece.
Zasto se sve to nalazi u vakcinama? I za sta sluze pileci embrion, ovcija krvna zrnca. I ovo sto ste napisali, humane diploidne celije iz fetalnog tkiva - je li to znaci da u vakcini ima ljudskih celija? Ako ima, cije su to celije?
Unapred hvala.
 
Da li bih mogla da znam o kakvim komplikacijama tacno govorite?
Razumem zabrinutost ali ovo je vec preterivanje, da li ste Vi vakcinisani?
Da li zelite da Vase dete dobije neku od ovih bolesti u jako teskom klinickom obliku?
Svaki pedijatar i sestra koja daje detetu vakcinu majku upozori na sve sto moze da se desi u narednih par dana, u zavisnosti od vakcine do vakcine zato me interesuje o kakvim se tacno komplikacijama radi?
 
Sve ovo sto ste napisali sam cula milion puta, samo ne verujem da bi ste isto ovako pisali da se nalazite u kozi mojih prijateljica cije bebe su imale komplikacije od vakcina. Po meni, fer bi bilo da pedijatri sve roditelje upoznaju sa mogucim komlikacijama koje mogu nastati od vakcinisanja.
Malo sam trazila po internetu ove pojmove sto ste mi preveli, a ja se izvinjavam ako sam dosadna, pa moram sad da pitam: pronasla sam sledece - neomicin je antibiotik, sorbitol je vestacki zasladjivac, formaldehid je neka kancerogena supstanca, timerosal je neka supstanca koja sadrzi dosta zive i koju lekari povezuju sa autizmom kod dece.
Zasto se sve to nalazi u vakcinama? I za sta sluze pileci embrion, ovcija krvna zrnca. I ovo sto ste napisali, humane diploidne celije iz fetalnog tkiva - je li to znaci da u vakcini ima ljudskih celija? Ako ima, cije su to celije?
Unapred hvala.

Sto rece dr,lepo bi bilo znati koje to komplikacije stvaraju ovoliku sumnjicavost.
I sto rece WW,ovoliko informacija moze da vam pruzi samo proizvodjac.
Cemu preterivanje?Da,ovo sad postaje preterivanje.
Ipak,delimicno cu se upustiti u obrazlozenje,pre nego sto napustim temu.
Dakle,antibiotik sluzi za sprecavanje bakterijske kontaminacije virusnih vakcina.
Dalje,proces dobijanja vakcine ukljucuje kultivisanje uzrocnika u nekim zivotinjama ili njihovim embrionima(da bi mu se oslabilo dejstvo,pa se tako oslabljen "stavlja" u vakcinu da ne bi stetio ljudima).
Neke supstance sluze da ocuvaju tu vakcinu u dobrom stanju do upotrebe(a sve u predvidjenom roku za to).
Eto,kako je sve bezazleno,iako se ne cini takvim,jel da?:)
Sve u svemu,izrada vakcine je jedan ozbiljan i kontrolisan proces i nikako nije trivijalan,kako to "zabrinute majke" dozivljavaju.
I jos nesto,formaldehid,timerosal...pa nema njih kilogram u vakcini.Uostalom,koliko moze stati u jednu dozu,ha?To su miligramske kolicine,mozda i manje.Ne ubija to!
Casa-dve vode na svakih par sati je neophodna,ali litar-dva u istom razdoblju bi mogao biti veoma opasan po zdravlje( u najmanju ruku).Zato pijemo iz case,a ne iz kante.:) I niko ne brine o posledicama preteranog unosa vode.
Isto je i sa vakcinama.One sadrze samo najmanju neophodnu kolicinu onoga sto treba da deluje .Zato-ne brinite.:wink:
 
Osim toga, od svih naucnh sajtova koji postoje Vi ste se bas opredelili za jedan od onih paranoidnih ludaka koji spore sve sto sa medicinom ima veze i imaju teoriju zavere za svaki lek na kugli zemaljskoj. Radjene su brojne naucne studije, koje su potvrdile da timerosal u vakcinama ne izaziva autizam kod dece i da nije odgovoran za to, timerosal sluzi da u vakcini unisti sve eventualno zaostale (rezidualne) zive mikroorganizme i spreci razvoj gljivica. Formaldehid je stabilizator, gelatin cini podlogu.....razliciti aditivi u vakcini se dodaju strogo kontrolisanim procesima pod jos strozom kontrolom u mikro i nano kolicinama. Da li mogu izazvati alergijske reakcije - da, ima osnova za oprez, ali da li treba napraviti apsolutnu paniku oko primanja vakcine? Mislim da za tim stvarno nema potrebe. Najzad, i Vi ste vakcinisani, i te su vakcine bile mnogo i prostije i losije kontrolisane nego danas, pa ste eto preziveli kao i svi mi, i niste razvili fatalne komplikacije, a pri tome niste zaradili veliki kasalj, TBC ili neku drugu gadnu bolsecinu.
 
Osim toga, od svih naucnh sajtova koji postoje Vi ste se bas opredelili za jedan od onih paranoidnih ludaka koji spore sve sto sa medicinom ima veze i imaju teoriju zavere za svaki lek na kugli zemaljskoj. Radjene su brojne naucne studije, koje su potvrdile da timerosal u vakcinama ne izaziva autizam kod dece i da nije odgovoran za to, timerosal sluzi da u vakcini unisti sve eventualno zaostale (rezidualne) zive mikroorganizme i spreci razvoj gljivica. Formaldehid je stabilizator, gelatin cini podlogu.....razliciti aditivi u vakcini se dodaju strogo kontrolisanim procesima pod jos strozom kontrolom u mikro i nano kolicinama. Da li mogu izazvati alergijske reakcije - da, ima osnova za oprez, ali da li treba napraviti apsolutnu paniku oko primanja vakcine? Mislim da za tim stvarno nema potrebe. Najzad, i Vi ste vakcinisani, i te su vakcine bile mnogo i prostije i losije kontrolisane nego danas, pa ste eto preziveli kao i svi mi, i niste razvili fatalne komplikacije, a pri tome niste zaradili veliki kasalj, TBC ili neku drugu gadnu bolsecinu

Nije mi bas najjasniji ovakav ton i stav, imam osecaj da bi ste me osamarili kada bih bila pored vas. Kao prvo, ne znam o kakvim paranoidnim ludacima pricate i teorijama zavere, ja sam obilazila sajtove merck, pfizer, gsk i sl. trazeci podatke o vakcinama, pogotovo o onoj 5 u 1.
Kako tumaciti onda naucne studije, koje niko nije demantovao, o stetnosti timerosala, odnosno zive iz njega? Te studije su radili naucnici, lekari koji su potpuno isti kao i ovi naucnici i lekari koji kazu da timerosal nije stetan. Iste skole su studirali, iste naucne metode koristili. Zasto bih ja sada pre verovala jednima nego drugima. Zasto se protiv vakcina pise i prica od samog pocetka vakcinisanja, tamo jos u 19 veku? I to ne od strane nekih sto vi kazete paranoidnih ludaka, vec sve redom doktora, lekra, pedijatara?

Za jednu stvar niste u pravu - nisam vakcinisana, i to zahvaljujuci odluci mojih roditelja (koji nazalost nisu vise sa nama). Razloge te odluke nikada nisam saznala, jer sam bila mala kada su poginuli. Nisam vakcinisana, a prezivela sam, nikog nisam zarazila nicime, nisam predstavljala opasnost po okolinu, niti sam bilo kada ozbiljnije obolevala od bilo cega. Rodila sam zdravu i pravu bebu, kojoj nista ne nedostaje, i sa punim pravom se brinem po pitanju vakcina. Korisnik sa imenom dr je trazio da opisem komplikiacije za koje znam i to cu i uraditi, samo da mi se kuma vrati iz inostranstva, pa da mi detaljno opise sta je i kako bilo sa njenom cerkom. Sada mogu da spomenem neke detalje drame sa klincem od komsinice koju sam prozivela od pocetka do kraja. Jedna potpuno normalna, zdrava beba, koja je dojena, normalno spava, znaci sve je u potpunom redu. I kada je vakcinisana DPT-om za 15 minuta mu se nadula cela butina i bila je prekrivrena nekakvim osipom. Kroz pola sata je poceo nenormalno da place, vristi, nekontrolisano. Nista nije moglo da ga smiri. Idiot od pedijatra koji je bio tu je izjavio da je mogucnost da je to reakcija na vakcinu, to je najsmesnija stvar koju je cuo u zivotu. A Joca vristi. A onda je poceo nekontrolisano da se rukama udara po ledjima, odnosno da pokusava kao da skine nesto sa ledja. Drugi pedijatar kada je stigao ih je uputio u bolnicu, gde su na kraju Joci konstatovali alergijsku reakciju na DPT. Plac se smirio tek sledeceg jutra, ali je to bilo zbog iznemoglosti. Od tog sledeceg jutra san mu je postao neobicno duzi, a kada je bio budan stalno je bio kenjkav i mrzovoljan, placljiv, nista nalik na bebu koja je bio pre vakcinisanja. Od tada pocinju i stalne infekcije nosa, grla, pluca, problemi sa ocima(stalno su mu suzile oci, ponekad i sa nekom sluzi), doslovce na svakih mesec dana je morao na neke terapije lekovima. Tako je bilo do jocinog drugog rodjendana, stalno vucaranje po domovima zdravlja, po specijalistima, privatnicima, a onda nisu vise mogli tako da izdrze, ni psihicki ni finansijski, i otisli su kod homeopate na nagovor jednog lokalnog lekara. Dva meseca tretmana homeopatskim lekovima i joca je bio bez ikakvih problema (potpuno), i do dan danas je, sada ima 4 godine. Na mestu vakcine ima stvrdnuti cvor koji stoji tako jos od dana vakcinisanja.

Jos jedna stvar mi nije jasna, odnosno, da sam na vasem mestu, bilo bi me sramota da dam nekome odgovor kao sto ste vi meni dali da se obratim proizvodjacima po pitanju sastojaka vakcina i zasto se oni nalzae tamo. Ako ste vi neki lekar, onda bi ste vi na prvom mestru trebali da znate sta ubacujete malim bebama u telo, a ne da nadmeno i arogantno odgovarate da se ja obratim proizvodjacu. Takav stav je samo jos jedno protiv na listi za i protiv vakcine.
I jos jedna stvarme muci. Svu decu koju znam su vakcinisana protiv malih boginja, i sva ta deca su pre ili kasnije oboljevali od malih boginja. Kako to, i zasto?
\
 
Pa eto - sta da Vam kazem, mene nije sramota. Ja ne odem u samoposlugu da kupim mleko pa onda satima prevrcem internet da vidim sta sve ima u mleku i za sta sluzi svaki pojedini aditiv (kafi, soku, dezodoransu, antibiotiku, gelu za tusiranje, aluminijumskoj foliji, i drugim produktima). Nazovite me potpuno ludom, vidite - sta da Vam kazem, sumnjicavost te vrste meni je potpuno strana. Niko nije rekao da se na vakcinu ne moze imati alergijska reakcija - i jedino u cemu cemo se sloziti jeste da je pedijatar zaista bio idiot kada se zapanjio da je rekacija deteta mozda alergija i da bi to bila najsmesnija stvar na svetu. Sve drugo dozivljavam kao potpuno i bezrazlozno preterivanje. Odlicno sto niste dosad oboljevali, toplo Vam zelim da posebno sad ne dobijete morbile (od kojih se u Vasim godinama moze umreti) varicele, koju odrasli tesko podnose i imaju od njih mnoge komplikacije, rubelu (ukoliko odlucite da ponovo ostanete trudni to bi mopglo trajno ostetiti Vasu bebu, ali valjda necete potrefiti obe stvari odjednom), pertusis jer je to vraski neprijatnbo ako nisi vakcinisan, TBC daleko bilo, e to je tek nezgodacija od bolesti, zauske bole ali prezivecete, od tetanusa se bogme umire veoma brzo tako da daj boze da se ne porezete na zardjali metal, a sto se tice difterije...eh difterija...valjda nece grom u koprive. A i ako se desi - tu je homeopatija, za dva meseca ili dve godine bicete ko novi. Valjda. Ali posto ste svih ovih godina zdravi ko dren, to znaci da Vam je imunitet odlican (verovatno zato sto niste bili izlozeni diploidnim humanim celijama, timerosalu, gelatinu i drugim aditivima iz vakcina) pa nemate zasto da se brinete.
Takodje nemojte vakcinisati ni dete (mislim, Vase)- tako je najsigurnije.

Arogantno upucivanje da se obratite proizvodjacu odnosi se na tvrdoglavo odbijanje proporcije benefita i rizika primanjem vakcine, pa onda - zasto bi se dalje upustali u bilo kakva ubedjivanja i objasnjavanja - Vi svakako i onako znate bolje nego lekari, farmaceuti, WHO....

A da se ne biste dalje mucili sto se tice vakcine protiv morbila - sva deca se ne vakcinisu odvajkada od morbila, od 1991 do 2001. god zbog nestanka i nemogucnosti uvoza veliki broj dece nije vakcinisan (zbog cega je pri poslednjoj velikoj epidemiji prosle godine i vrsena revakcinacija u Srbiji sve dece!) da je vakcina protiv morbila obavezna planom vakcinacije u Srbiji u vidu MMR vakcine u poslednjih desetak godina., roditelji cesto mesaju morbile i rubelu, a imunitet protiv morbila (kao ni protiv gripa) ne mora biti trajan pa ipak obezbedjuje dovoljno zastite da eventualno oboljevanje prodje u lakoj formi, bez komplikacija i sekvela (posledica, zaostalih ostecenja).
 
"Od vakcina beže iz neznanja"

Pelcovanje najmlađih je obavezno, a izbegavaju ga samo stanovnici nehigijenskih naselja. Zahvaljujući dugoj tradiciji, u našoj zemlji iskorenjene najopasnije zarazne bolesti - dečja paraliza, tetanus, difterija, tuberkuloza...
BEOGRAD - Vakcinacija dece je zakonska obaveza koju država propisuje kao preventivnu meru za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti i jedna je od oblasti u kojoj je Srbija postigla viši nivo nego mnoge visoko razvijene zemlje. Najopasnije bolesti od kojih se štiti imunizacijom su dečja paraliza, difterija, tetanus, tuberkuloza, veliki kašalj, koje su pre pronalaska vakcine bile smrtonosne. Zahvaljujući dugoj tradiciji obavezne imunizacije, kod nas su ove zarazne bolesti iskorenjene, a posledice nedavnih epidemija su znatno ublažene.

- Najbolji primer za to je činjenica da u Beogradu nismo imali nijedan zabeleženi slučaj kada se nedavno pojavila epidemija morbile - kaže za Glas Predrag Kon, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje. On navodi da je obuhvat vakcinisanih u prestonici veći od 95 odsto.

I pored toga što je evidencija ovog vida preventive obaveza i države i roditelja, dešavaju se propusti, tako da dete ne primi sve vakcine. Verski ili drugi razlozi zbog kojih se u nekim zemljama izbegava ova obaveza, kod nas su daleko ređi od same nemarnosti ili nedostatka evidencije.

- Vidljivi problemi, gotovo nerešivi, nastaju kod imunizacije dece u nehigijenskim naseljima, gde nijedna od oprobanih metoda nije dala zadovoljavajuće rezultate - objašnjava doktor Kon.

U kampanjskim imunizacijama, po njegovim rečima, najlakši je bio sam proces davanja vakcina. Problemi su nastajali kod pokušaja evidentiranja stanovnika nehigijenskih naselja.

ZASTRAŠUJUĆE BROJKE

Zbog odsustva programa vakcinacije, svake godine u svetu umire oko 5 miliona dece, i to 2,7 miliona od morbila, 1,2 miliona od neonatalnog tetanusa, milion od pertusisa, 0,1 milion od difterije.

NEMA RAZLOGA ZA STRAH

Mnogi roditelji strepe da bi vakcine mogle da ugroze imunitet deteta. One, međutim, deluju tako što jačaju detetovu odbranu od bolesti, tvrde lekari, pa zato nema razloga za strah. Oni kažu: kada se dete razboli, jer nije vakcinisano, kasno je za imunizaciju.

- U tim naseljima nikada nije isti broj porodica i dece. Taman što ih evidentiramo izgubi im se trag, a drugi se registruju po nekoliko puta, jer neprekidno migriraju. Taj posao je veoma težak i zahteva veliki trud, ali i velika finansijska sredstva. Zdravstveni radnici ga sa razlogom izbegavaju. Taman kada mislite da ste na kraju posla, shvatite da ste uradili tek nešto više od polovine onoga što ste hteli - priča Predrag Kon. Zbog toga je, po njegovim rečima, 66 odsto najviši procenat vakcinisane dece u tim naseljima.

Često se i među obrazovanim stanovništvom relativizuje značaj vakcinacije, kaže doktor Kon, a neretko se čuju i krajnje negativni stavovi o toj vrsti zaštite.

- Iza takvih priča stoji krajnje neznanje. Svako ko relativizuje značaj imunizacije, odlučuje se za prirodnu selekciju. To je krajnje neodgovorno - ističe doktor i upozorava:

- Kada bi se makar na kratko, i u pojedinim slučajevima, prekinuo proces vakcinacije, obolele bi čitave generacije.

Vakcinacija je, objašnjava, zdravstvena strategija i jedna od osnovnih preventivnih mera. Zato država mora da bude principijelna u sankcionisanju roditelja i zdravstvenih radnika koji se ne odazivaju ovoj obavezi. Stalna edukacija o značaju imunizacije je, insistira Kon, mnogo važnija i korisnija od kažnjavanja neodgovornih.
 
P.s. I u dodatku, bez ikakve zelje da VAs ubedjujem, jer ko sto rekoh - najbolje je da uopste ne vakcinisete Vase dete i da se oslonite na homeopatiju po potrebi, ipak da objasnim:

"Kako tumaciti onda naucne studije, koje niko nije demantovao, o stetnosti timerosala, odnosno zive iz njega? Te studije su radili naucnici, lekari koji su potpuno isti kao i ovi naucnici i lekari koji kazu da timerosal nije stetan. Iste skole su studirali, iste naucne metode koristili. Zasto bih ja sada pre verovala jednima nego drugima?"

Tumacim ih tako sto su neke instance REFERENTNE u odnosu na druge, a neke naucne studije imaju veci naucni kredibilitet od drugih: u takve na primer spadaju WHO ili FDA (Svetska Zdravstvena organizacija, Americka federalna agencija za lekove), zatim U.S. Environmental Protection Agency (Americka Agencija za zastitu zivotne sredine) kao i U.S. Agency for Toxic Substances and Disease Registry (Americka Agencija za toksicne substance i registarciju bolesti). Dakle, pomenute organizacije su dugotrajno proucavale timerosal u vakcinama i donele TACNE odredbe (safety guideliness - siguronosne smernice) koje se kolicine timerosala (a iusto je uradjeno i za sve druge aditive) smeju naci u kojim vakcinama. Ta cifra je tacno utvrdjena i proizvodjaci (licencirani) postupaju po tim smernicama (kao i za bilo koji drugi lek). Sve se to takodje moze naci na Internetu guglanjem. Ako se izbaci teorija zavere kojom se u decu trpaju razne gadarije sa ciljem da nam decu otruju i na njima eksperimentisu raznim stetnim materijama koje su kancerogene,m otrovne,m stetne, nesigurne, alergogene, i po zivot opasne - ostane benefit i cinjenica da milioni beba prezive zbog ovih vakcina, da su procesi proizvodnje strogo kontrolisani, smernice donesene na najvisim naucnim instancama i da bi svakako i zdrava i normalna reakcija bila verovati u to. No....moze se takodje i neverovati.

A sto se tice prica iz 19. veka...i ranijih vekova...nesto se prisecam da su iscelitelji tog vremena bili podlozni gorenju na lomaci....proglaseni za zaposednute djavolom. Djavolska rabota je ta medEcina, jos pre 19. veka bila - pricali su o tome mnogi; a mnogi zbog toga i glavu izgubili. I ja bi se tim pricama rukovodila na Vasem mestu, naravno. Pre nego cinjenicama i naucnim faktama. To je, je li, krajnje racionalno....
 
Za jednu stvar niste u pravu - nisam vakcinisana, i to zahvaljujuci odluci mojih roditelja (koji nazalost nisu vise sa nama). Razloge te odluke nikada nisam saznala, jer sam bila mala kada su poginuli. Nisam vakcinisana, a prezivela sam, nikog nisam zarazila nicime, nisam predstavljala opasnost po okolinu, niti sam bilo kada ozbiljnije obolevala od bilo cega.

...nisam ni ja... mama kaze da je tako odlucila jos pre mog rodjenja posle razgovora sa nekim ruskim akademikom... imala sam frku kad sam bila u USA zbog toga :)
 
Vakacina DTPer kojima drzavne bolnice vakcinisu (besplatno )decu mogu da izazovo strasne reakcije.Ja sam kupila zamenu za DTPer , zove se PENTAXIN. Skupa je ali daleko sigurnija .Raspitaj se detaljno u nekoj privatnoj apoteci.
 
Uuuuuu, spuuuukiiii.
CItam i ne verujem.

Pa i od penicilina i od bilo kog drugog leka koje vase dete mozda mora da primi, moze da ima reakcije, So what... ako dobije upalu pluca, svaku kutiju leka cu najpre prouciti, obratiti se proizvodjacu, proguglati, procitati 15 naucnih studija, a u medjuvremenu necu davati detetu te -otrove- jer bozemoj, moze imati na to strashne, reakcije.

Da, postoje forumi i sajtovi koji govore o zaverama, o vakcinama kojima nas sitematski truju, o psihijatrijskim lekovima kojima nas unistavaju, o velikoj zaveri na svakom koraku.....mislim, sta reci.

Ono sto milioni dece u svetu dobijaju i sto je poslednjih decenija doprinelo da se smanji broj smrtnosti, sad odjednom ne valja.
Pa pitajte samo svoju baku koliko je dece uspela da ocuva i od cega su jadna umirala, sve ce vam biti jasno.
I nemojte mi samo reci da su bila zdrava kao drenovi i da pre 50 ili 70 godina bar jedno dete u svakoj porodici nije prezivelo dalje od par godina zbog bolesti koje se danas sprecavaju vakcinama

Uh, moram da dodam.
Kad kupujete nesto u prodavnici, obratite paznju. Gotovo sve sto kupite za dete ima konzervanse, vestacke boje i arome.
Da li to znaci da mu bas nista iz prodavnice ne kupujete...
 
Za korisnika WithdrawnWater

Ako ste lekar, onda zaista ne razumem vasu ironiju u odgovorima. Ja sam sve lepo pitala, a vi me kroz vase odgovore omalovazavate. Stav vam je nadmen i prepotentan, samo sto ne kazete - cuti kozo(ili curko), slusaj nas, mi sve znamo, nema sta ti da se pitas. Ali posto to niste rekli, presli ste na ironiju i omalovazavanje, a pri tome sve u cemu ste mi pomogli je da prevedete sa engleskog ono sto sam zamolila. Za to vam hvala. Za sve ostalo, vasi odgovori su mutni, nejasni, neodredjeni, nista konkretno. Kopirali ste clanak u kojem dr.Kon prica o neophodnosti vakcinisanja. Svi vasi odgovori izgledaju kao prosirena varijanta tog intervjua uz dodatak ironiocnog komentariisanja onoga sto sam ja napisala ili pitala.
Ono sto ja zelim da mi dr.Kon ili neki drugi lekar lepo i jasno obajsni zasto su ti sastojci u vakcinama. Ali da to ne bude prepotentni odgovor - sta ti imas tu da se pitas, ti nisi lekar, sta tebe to interesuje, cuti i i vakcinisi, to je dobro i korisno. Ne, ja zelim da znam, imam potencijal da razumem, imam pravo da znam i necu odustati od toga. Mislila sam da cu mozda ovde naici na odgovor, ali opet corak.

I jos jedna stvar mi nije jasna(mlada sam, treba jos da ucim) - obzirom da ne mogu da se otmem utisku da ste lekar, kako mozete napisati ovo i da vam savest bude mirna:
Ja ne odem u samoposlugu da kupim mleko pa onda satima prevrcem internet da vidim sta sve ima u mleku i za sta sluzi svaki pojedini aditiv (kafi, soku, dezodoransu, antibiotiku, gelu za tusiranje, aluminijumskoj foliji, i drugim produktima). Nazovite me potpuno ludom, vidite - sta da Vam kazem, sumnjicavost te vrste meni je potpuno strana.
Ako imate dece, zelite li da kazete da ne gledate i ne vodite racuna sta im stavljate u usta? Mozda je ovo bapski, a mozda i ne, ali zdravlje na usta ulazi. Ako vi kao lekar ne vodite racuna sta jedete vi ili vasa deca, kako onda mozete bilo kome drugome davati bilo kakve savete po pitanju zdravlja. Ja znam da se u planu i progrsmu medicinskog fakulteta skoro nista ne posvecuje hrani i ishrani. Vecina lekara su laici po ovom pitanju, no naravno to nije nikakvo opravdanje.

P.S.Sto se mleka tice, trebalo bi kao lekar da ste culi za dr.Spoka i njegov zakljucak da ne preporucuje davanje kravljeg mleka deci. Kravlje mleko je za tele i njegove potrebe, majcino mleko je za bebu i njene potrebe.
Hvala vam za vreme i trud koji ste ulozili u pokusaju da mi iznesete vase vidjenje.
 
...prelezala sam skoro sve decije bolest, boginje, zauske...cak i veliki kasalj ali se ni jednom nisam zakasljala, samo sam bila crvena u licu... i mononukleozu kad sam isla u vrtic...a frka je bila kad sam rekla da nisam vakcinisana - zgranuli su se... morala sam da lazem da sam se salila :)
 
Znam da u usa deca primaju mnogo vise vakcina nego kod nas, tamo je prosle godine vodjena velika diskusija oko neke vakcine za rak grlica materice, jer su u oko 20 drzava proglasili obavezno vakcinisanje za sve dvanestogodisnje devojcice. A ta vakcina, ne znam joj ime, znam da je merck pravi, je na trzistu godinu i po dana i za nju kazu da je efikasna u 70% slucajeva. Ono sto mi nije jasno kako mogu da znaju za efikasnost u praksi kad je vakcina tek godinu i po dana u prometu. A rak grlica materice mogu da dobiju seksualno aktivne devojke.
I ja sam takodje prelezala sve decije bolesti bez ikakvih zdravstvenih problema.
Pozdrav
 
Tako sto prodje 10 godina u kojima se lek istrazuje pre nego sto dodje na trziste.

Nazalost, ja sam jedan od moderatora na ovom forumu, pri tome lekar, i moram da citam sve sto se pise ali bih tvoje postove vrlo rado preskocila.
Ovo sto ti pises, ako stvarno uradis svom detetu...nemam reci.
Frapirana sam.
 
Zbunjena: Vi ste se bas zbunili? U mojim odgovorima ima ironije taman onoliko koliko zasluzuje Vasa preterana dramaticnost, ni manje ni vise od toga. Na pitanja koja ste postavili dobili ste odgovore, vise nego dovoljno precizne i adekvatne, i od mene i od drugih korisnika. Sto se samog vakcinisanja tice, vakcinisanje je zakonski regulisano, kao i krsenje tog zakona. I nemam vise sta tu da dodam.

Sto se tice Vaseg zgrazanja nadamnom kao lekarom i roditeljem: ja itekako vodim racuna sta i sebi i deci stavljam u usta - samo sto nisam nepotrebno dramaticna i sumnjicava oko toga, ne posmatram svet kao mesto urote gde me na svakom koraku vrebaju neverovatne zavere usmerene na to da osakate mene, moju decu, komsije, prijatelje......A opasnosti leze svuda oko nas, i mnogo vise tamo gde ne postoje etikete kojima se vi ocigledno u nedogled bavite - verovatno imate vremena za to, ja eto nemam.

Sto se tice knjiga dr Spocka, ja citam ipak malo ozbiljniju literaturu:I ne znam odakle ste samo izvukli repliku na pricu o mleku?? ko je uopste spominjao decu i mleko, kravlje ili drugo, u bilo kom kontekstu (inace, mleko uopste ne bi trebalo davati deci kad dobiju zube, jer samim procesom prestanka sisanja prestaju biti aktivni i enzimi koji razlazu mleko adekvatno te se njegova nutritivna vrednost svodi na nulu ako se izuzme ukus, i jednom recju sem odoijcadi deca nemaju ama bas nikakvu potrebu niti korist od mleka uprkos uvrazenim idejama kako je mleko super i kako je bas fenomenalno da dete sisa do.....polaska u skolu po mogucstvu, ako bi slusali neke pedijatre!).
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top