Specialni status za Kosovo

Tacno je da mi namere nisu bile lose. Hajde ademe, ti si pristojan sagovornik i dosta objektivan, reci, da li Kosovo ima evroperspektivu pri sadasnjem stanju stvari? Reci nesto vise o pravom stanju stvari ako zelis, uz nadu da ces biti sto je moguce vise objektivan.

ono sto si naveo u ranijem postu stoji i to ne komentarisati. ali znas li da je kosovo najbogatiji deo evrope sto se mladosti "tice", zatim da se uz nezavisnost otvaraju neslucene perspektive ovom narodu. doduse trebat ce nam neki iskusniji mentor, ali njega svi prizeljkujemo, cisto da bi racun bio sto pristojniji. malo bi se manje kraduckalo, kako kaze vas proslavljeni ministar, malo zarad postovanja jednih drugih, makar krace vreme, kasnije to predje u naviku, da ne duzim, mi imamo sta ako imamo sa kim. znaci ljudstvo kojima bi primarni cilj bio ovaj narod-drzava, a ne licno bogacenje
 
ono sto si naveo u ranijem postu stoji i to ne komentarisati. ali znas li da je kosovo najbogatiji deo evrope sto se mladosti "tice", zatim da se uz nezavisnost otvaraju neslucene perspektive ovom narodu. doduse trebat ce nam neki iskusniji mentor, ali njega svi prizeljkujemo, cisto da bi racun bio sto pristojniji. malo bi se manje kraduckalo, kako kaze vas proslavljeni ministar, malo zarad postovanja jednih drugih, makar krace vreme, kasnije to predje u naviku, da ne duzim, mi imamo sta ako imamo sa kim. znaci ljudstvo kojima bi primarni cilj bio ovaj narod-drzava, a ne licno bogacenje

Ali, da li je ta mladost dovoljna? Pa, nije poenta samo u mladosti. Uz to ide i niz drugih faktora, kao npr, stepen obrazovanja, infrastruktura, investicije...Zar zaista mislis da sa takvim prirodnim prirastajem stanovnistva gradjani Kosova mogu sebi obezbediti ekonomski prosperitet na jednoj tako maloj teritoriji kao sto je Kosovo? Zar mislis da ce taj prirastaj pratiti investicije i otvaranje novih radnih mesta? Ko ce ulagati u Kosovo, ako se zna da tamo cvetaju kriminal i korupcija, ako ono izgleda tako kako izgleda danas? Pretpostavimo i da dobije nezavisnost, da li ce to promeniti ustaljene navike i vekovne obicaje ljudi? Navike i obicaje koji su antipod evropskim civilizacijskim tekovinama?
 
Ali, da li je ta mladost dovoljna? Pa, nije poenta samo u mladosti. Uz to ide i niz drugih faktora, kao npr, stepen obrazovanja, infrastruktura, investicije...
ako ti mislis da ovde ne postoje skole, da smo mi i dalje nepismeni da ne znamo niti umemo puno stvari onda se varas, doduse i mi bolujemo od iste bolesti kao i vi, ako imas para studiras ako ne niko te ne pita sto si odlikas i sl., zatim u visoke ustanove se mozes upisati samo ako "podmazes" itd. ali znas li samo koliko skola [osnovni, srednjih i univerziteta] privatnih imamo. a te sigurno ne zaostaju za onim u srbiji
Zar zaista mislis da sa takvim prirodnim prirastajem stanovnistva gradjani Kosova mogu sebi obezbediti ekonomski prosperitet na jednoj tako maloj teritoriji kao sto je Kosovo?
koliko ja znam postoje i manje zemlje od kosova koje zive sasvim dobro, samo je stvar u svesnosti tih ljudi
Zar mislis da ce taj prirastaj pratiti investicije i otvaranje novih radnih mesta? Ko ce ulagati u Kosovo, ako se zna da tamo cvetaju kriminal i korupcija, ako ono izgleda tako kako izgleda danas?
za ulaganja se ne brinem, na osnovu toga sto citam ili sto cujem, a sto se kriminala tice, jednom sam rekao ovde da se na kosovu desi manje kriminala i sl. nego u bilo kojem evropskom gradu koji ima dva miliona stanovnika. ili sam ja slep ili zaista ne vidim kako to kosovo izgleda danas, mislim onako kako ga vi "vidite". a cisto sumnjam da ga ti [koji ponekad citas nesto u novinama] vidis bolje od mene koji zivi u njemu
Pretpostavimo i da dobije nezavisnost, da li ce to promeniti ustaljene navike i vekovne obicaje ljudi? Navike i obicaje koji su antipod evropskim civilizacijskim tekovinama?
ista stvar kao i gore, o svim ti "ustaljenim" obicajima ti si saznao iz novina koje i dalje prenose sliku o kosovu od pre pola veka. samo da ponovim jos jednom, oko pola miliona albanaca zivi u evropi, mislis li da oni nista nisu primili od te civilizacije. zatim mi evo vec deset godina zivimo sa tom evropom [oko 50.000 tih ljudi je na kosovu], zar mislis da bas ne vidimo sta je zivot gledajuci te ljude, zar mislis da smo toliko zaostali i da i dalje zivimo i petnaestom veku? ponavljam, imamo problema, ali su to problemi koje imate i vi ili cak hrvatska ili nemacka. ali budi siguran da nema razlike medju nama ili bilo kog balkanskog naroda. raspitaj se malo o nasim filmovima, imamo i neke nagrade, o muzici... rekoh ja, vas zamisljanje kosova je slika iz davnih vremena. idealno nije, ali sigurno nije gore nego u srbiji ili....
 
bilo bi mi drago da čujem i tvoje mišljenje....
a tiće se također Kosova

http://forum.krstarica.com/threads/175670


ma citao sam temu, i pratio ko sta misli, nego sve je to .... ako rusija odustane od veta, oni ostali nikog ne interesuju, ako ne onda ce se naci drugi "modul" priznavanja, i tada cemo [i mi i srbi] umesto da idemo napred tapkati u mesto sledecih pola veka, doduse i to ce biti uspeh, jer mozda budemo napravili neki korak unazad. znaci za obostrani boljitak je potrebno srpsko "DA" i tada ogromnim koracima idemo u evropu, inace sve ostalo je "zabole me za drzavu, ja zivim dobro"
 
ako ti mislis da ovde ne postoje skole, da smo mi i dalje nepismeni da ne znamo niti umemo puno stvari onda se varas, doduse i mi bolujemo od iste bolesti kao i vi, ako imas para studiras ako ne niko te ne pita sto si odlikas i sl., zatim u visoke ustanove se mozes upisati samo ako "podmazes" itd. ali znas li samo koliko skola [osnovni, srednjih i univerziteta] privatnih imamo. a te sigurno ne zaostaju za onim u srbiji
koliko ja znam postoje i manje zemlje od kosova koje zive sasvim dobro, samo je stvar u svesnosti tih ljudi
za ulaganja se ne brinem, na osnovu toga sto citam ili sto cujem, a sto se kriminala tice, jednom sam rekao ovde da se na kosovu desi manje kriminala i sl. nego u bilo kojem evropskom gradu koji ima dva miliona stanovnika. ili sam ja slep ili zaista ne vidim kako to kosovo izgleda danas, mislim onako kako ga vi "vidite". a cisto sumnjam da ga ti [koji ponekad citas nesto u novinama] vidis bolje od mene koji zivi u njemu
ista stvar kao i gore, o svim ti "ustaljenim" obicajima ti si saznao iz novina koje i dalje prenose sliku o kosovu od pre pola veka. samo da ponovim jos jednom, oko pola miliona albanaca zivi u evropi, mislis li da oni nista nisu primili od te civilizacije. zatim mi evo vec deset godina zivimo sa tom evropom [oko 50.000 tih ljudi je na kosovu], zar mislis da bas ne vidimo sta je zivot gledajuci te ljude, zar mislis da smo toliko zaostali i da i dalje zivimo i petnaestom veku? ponavljam, imamo problema, ali su to problemi koje imate i vi ili cak hrvatska ili nemacka. ali budi siguran da nema razlike medju nama ili bilo kog balkanskog naroda. raspitaj se malo o nasim filmovima, imamo i neke nagrade, o muzici... rekoh ja, vas zamisljanje kosova je slika iz davnih vremena. idealno nije, ali sigurno nije gore nego u srbiji ili....

OK, ja zaista nisam bio na Kosovu i moje vidjenje je bazirano na onome sto procitam u novinama ili vidim na TV-u. Ako ti kazes da se stvari na Kosovu razvijaju u dobrom pravcu, ostaje mi samo da ti verujem na rec.Medjutim, statistika je direktno suprotstavljena tvom vidjenju stvari...npr, stopa prirodnog prirastaja na Kosovu, najvisa je u Evropi i, ako se ne varam na samom je vrhu i u svetu. Pa, da li postoji neka zemlja u svetu sa takvom stopom prirastaja a da je razvijena? Kada bi ta stopa pratila i privredni rast, to bi bilo sasvim OK i moglo bi se govoriti o bogatstvu naroda, olicenom u njegovoj mladosti. Medjutim, da li je to bas tako...? Nije li samo ovaj primer dovoljan da prikaze pravu sliku stanja na Kosovu? Ili sam ja mozda u krivu, mozda je natalitet u padu?

p.s. naravno da ne mislim da zivite u 15-tom veku, daleko bilo...
 
OK, ja zaista nisam bio na Kosovu i moje vidjenje je bazirano na onome sto procitam u novinama ili vidim na TV-u. Ako ti kazes da se stvari na Kosovu razvijaju u dobrom pravcu, ostaje mi samo da ti verujem na rec.Medjutim, statistika je direktno suprotstavljena tvom vidjenju stvari...npr, stopa prirodnog prirastaja na Kosovu, najvisa je u Evropi i, ako se ne varam na samom je vrhu i u svetu. Pa, da li postoji neka zemlja u svetu sa takvom stopom prirastaja a da je razvijena? Kada bi ta stopa pratila i privredni rast, to bi bilo sasvim OK i moglo bi se govoriti o bogatstvu naroda, olicenom u njegovoj mladosti. Medjutim, da li je to bas tako...? Nije li samo ovaj primer dovoljan da prikaze pravu sliku stanja na Kosovu? Ili sam ja mozda u krivu, mozda je natalitet u padu?

p.s. naravno da ne mislim da zivite u 15-tom veku, daleko bilo...

stopa je bila takva,i dalje je najveca u evropi verovatno, a kao da je to tesko, ali je daleko od one koja je bila pre dvadeset ili trideset god. ako ti ovo govori nesto. ali da cujem neki tvoj drugi argument
 
stopa je bila takva,i dalje je najveca u evropi verovatno, a kao da je to tesko, ali je daleko od one koja je bila pre dvadeset ili trideset god. ako ti ovo govori nesto. ali da cujem neki tvoj drugi argument

Dobro, znaci menja se mentalitet.Koliko, po tvojoj proceni Albanci imaju dece u proseku sada? Bas me zanima.

A ovo sam ti skinuo sa wikipedie, valjda dosta govori o ekonomskom stanju na Kosovu, za koje ti kazes da je slicno kao i u Srbiji, u sta cisto sumnjam, da budem iskrem.

Kosovo has one of the most under-developed economies in Europe, with a per capita income estimated at €1,565 (2004).[27] Despite substantial development subsidies from all Yugoslav republics, Kosovo was the poorest province of Yugoslavia.[28] Additionally, over the course of the 1990s a blend of poor economic policies, international sanctions, poor external commerce and ethnic conflict severely damaged the economy.[29]

Kosovo's economy remains weak. After a jump in 2000 and 2001, growth in Gross Domestic Product (GDP) was negative in 2002 and 2003 and is expected to be around 3 percent 2004-2005, with domestic sources of growth unable to compensate for the declining foreign assistance. Inflation is low, while the budget posted a deficit for the first time in 2004. Kosovo has high external deficits. In 2004, the deficit of the balance of goods and services was close to 70 percent of GDP. Remittances from Kosovars living abroad accounts for an estimated 13 percent of GDP, and foreign assistance for around 34 percent of GDP.[30]

Most economic development since 1999 has taken place in the trade, retail and the construction sectors. The private sector that has emerged since 1999 is mainly small-scale. The industrial sector remains weak and the electric power supply remains unreliable, acting as a key constraint. Unemployment remains pervasive, at around 40-50% of the labor force.[31][32]

UNMIK introduced de-facto an external trade regime and customs administration on September 3, 1999 when it set customs border controls in Kosovo. All goods imported in Kosovo face a flat 10% customs duty fee.[33] These taxes are collected from all Tax Collection Points installed at the borders of Kosovo, including those between Kosovo and Serbia.[34] UNMIK and Kosovo institutions have signed Free Trade Agreements with Croatia,[35] Bosnia and Herzegovina,[36] Albania[37] and Macedonia.[38]

Macedonia is Kosovo's largest import and export market (averaging €220 million and €9 million, respectively), followed by Serbia-Montenegro (€111 million and €5 million), Germany and Turkey.[39]

The Euro is the official currency of Kosovo and used by UNMIK and the government bodies.[40] The Serbian Dinar is used in the Serbian populated parts.

The economy is hindered by Kosovo's still-unresolved international status, which has made it difficult to attract investment and loans.[41] The province's economic weakness has produced a thriving black economy in which smuggled petrol, cigarettes and cement are major commodities. The prevalence of official corruption and the pervasive influence of organised crime gangs has caused serious concern internationally. The United Nations has made the fight against corruption and organised crime a high priority, pledging a "zero tolerance" approach.[42]
 
A ti sam kazes da je nezaposlenost cak i veca od 50%, sto je katastrofalno visoki procenat.U Srbiji je ona daleko manja, ako vec pravimo poredjenja.

tacno je to, medjutim koliko cujem kazu da je to zbog neulaganja stranog kapitala, a sa njim bi pocele da se otvaraju fabrike [od kojih ni jedna trenutno ne radi] i to pitanje je najmanji problem, mislim na nezaposlenost. doduse ostaje jos puno drugih problema ali ni jedan nije neresiv. kao sto rekoh uz malo vise dobre volje i uz pomoc svih onih koji zive na kosovu perspektiva nije losa, doduse potrebno je vreme ali.... inace da li u okruzenju nekome cvetaju ruze????
zamisli samo da hrvatska vama drzi lekcije o nesposobnosti, a imala bi pravo, ili slovenija... svako se snalazi onako kako zna i kako mu pomazu [a ovo je veoma bitno u danasnje vreme jer niko bez te pomoci ne moze opstati]

dodatak. tacno je da je stanje otprilike kao u wiki, ali resenje je u gornjam delu.
 
ovo je kada sam mislio da je danas svakome potrebna neka pomoc, covek coveku, grad gradu, drzava drzavi

Crveni krst je povodom međunarodnog dana protiv gladi saopštio da u Srbiji ima 20 odsto stanovnika koji žive ispod apsolutne granice siromaštva i od Vlade Srbije zatražio da u zimskom periodu pomogne realizaciju programa narodnih kuhinja za 20.735 korisnika u 57 gradova. Korisnici narodne kuhinje dobijaju samo jedan besplatan topli obrok dnevno.
 
ovo namerno ne stavljam na lepljivu temu okosovu, mislim da bi ona trebala sadrzati samo vesti u vezi kosova bez neke velike polemike, znaci hronoloski izvestaji.... doduse ne zelim ni da otvorim novu temu o kosovu, mislim da ih je bilo previse ali ova vest mi zaista izgleda zanimljiva. znaci pored vec nekoliko mogucnosti za resavanje "kosovskog problema" ovo mi je nekako bas nov nacin. znaci da se ide na to kako vecina kaze, demokratski zar ne, a da se eliminise pravo veta svih ucesnika.mislim da je relativno fer ponuda i da se odbijanjem ovoga samo pokazuje da se vec unapred zna kakav bi bio moguc ishod glasanja.
ps.da se pravimo kao da ne znamo

Ren: Pregovori poslednja šansa
19. oktobar 2007. | 10:31 -> 21:01 | Izvor: Beta, Tanjug
Brisel, Beograd, Priština, Pariz -- Pregovori Beograda i Prištine pod okriljem "trojke" su poslednja šansa za postizanje rešenja o statusu Kosova kazao je Oli Ren.

"Budući status Kosova je najevropskiji bezbednosni problem s kojim se trenutno suočavamo. Ni Rusija ni SAD nisu tako direktno pogodjeni situacijom na Balkanu kao što smo mi Evropljani", naglasio je večeras evropski komesar za proširenje u Briselu.

"Ukoliko ovaj proces propadne, Evropa će biti ta koja će platiti cenu. Pregovori pod okriljem 'trojke' EU-SAD-Rusija, koji bi trebalo da se okončaju 10. decembra, poslednja su šansa" izjavio je Oli Ren.

"EU je spremna da ispita sve mogućnosti, pa čak i više, da olakša pronalaženje dogovornog rešenja. Očekujemo to isto i od obe strane, kao i od naših medjunarodnih partnera" naglasio je Ren.

Za skup o Kosovu bez prava veta

SAD predložile skup o Kosovu na kom bi se odluke donosile većinom glasova, uz dogovor, bez mogućnosti veta. Vlada Srbije protiv.

SAD i Francuska smatraju da bi u sklopu rešavanja statusa Kosova trebalo imati u vidu kao mogućnost i neku vrstu međunarodnog skupa o Kosovu, s tim što Vašington smatra da učesnici takve konferencije ne treba da imaju pravo veta, preneli su Beti pouzdani diplomatski izvori u Briselu.

Ti izvori navode da je zamisao o međunarodnoj konferenciji o Kosovu iznela ambasadorka SAD u NATO-u Viktorija Noland, na sastanku Saveta NATO-Rusija i "trojke" Kontakt grupe, u ponedeljak u Briselu. Ona je dodala da bi skup mogao biti organizovan krajem novembra ili početkom decembra.

Diplomate tvrde da Francuska smatra da potrebu održavanja takvog skupa treba razmotriti, ali da bi on mogao biti organizovan u roku od više meseci, posle 10. decembra.

Ambasadorka SAD je precizirala da skup ne bi trebalo da liči na Dejtonski, gde su dve strane bile prinuđene da prihvate jedno rešenje. Na takvom skupu angažovanih država, međunarodnih organizacija i Beograda i Prištine niko ne bi imao pravo veta, a odluke bi bile donošene većinom glasova.

Vlada Srbije je odbacila svaku mogućnost da pitanje uređenja Kosova i Metohije bude izmešteno iz Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i preneto na neku međunarodnu konferenciju, rečeno je danas u kabinetu premijera Vojislava Koštunice

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=10&dd=19&nav_category=11&nav_id=268525
 

Back
Top