POTREBNA IHFORMACIJA O PULMOLOGU

Giordanna

Zainteresovan član
Poruka
379
Gde u Beogradu mogu naci dobrog pulmologa i eventualno uraditi snimak pluca?Informacija treba da se odnosi na privatnu praksu.Sa studentske su me poslali u Rifata Burdzevica i tamo se naravno dosta ceka.Meni je potrebno da to zavrsim sto pre jer problemi sa jakim kasljem traju vec duze i praceni su visokom temperaturom od 4-5 dana.
 
U R.Burdzevica se nalazi ATD. Kasalj je prateci simptom gripa (ako se ne varam grip je u pitanju) i kada se krene sa kasljem pacijenti kaslju i 2 do 3 nedelje, to je vreme koje trepljastom epitelu treba da bi se oporavio nakon infekcije.
Snimak pluca se radi da se potvrdi sumnja na upalu pluca kada se slusalicama cuje nalaz koji na to upucuje.Naopako da slikamo pluca svakom ko kaslje .
Kada je neko pod infekcijom i temperaturom upucen na pregled onda se takav pacijent prima preko reda, ne zakazuje mu se da dodje kasnije.
U svim privatnim domovima zdravlja i ambulantama rade pulmolozi sa drzavnih klinika, generalno imamo jako dobre pulmologe.
 
Evo i ja da se nadovezem iako nisam u Bg-u.
Meni redjen rentgen pluca da bi bila ustanovljena upala plucne maramice.Posto je bilo dosta tecnosti, morali su da punktiraju. Posle punkcije je opet bio obavezan rentgen. Znaci, 2 puta u roku od par nedelja. Posto je usvakom slucaju stetno zelim da pitam da li postoji nesto za "prociscavanje" organizma od tog zracenja. Mama mi je rekla da jedem cveklu da je to dobro mada ne kapiram bas kako moze da pomogne. Pozdrav!
p.s. Jos jedno pitanje nevezano za to- kako se kod nas zove skracenica u analizi krvne slike kojom se oznacava upala?
 
Veruj mi da ti nista nece biti od toga sto si radila RTG pluca 2 puta u roku od dve nedelje - nemas razloga niti za paniku niti za posebnim prociscavanjem mimo onoga sto normalno radis (pod pretpostavkom da zdravo zivis, zdravo se hranis itd). Ako pusis - ostavi cigarete. A od zracenja se nikako ne mozes 'procistiti' sve i da hoces.
 
u analizi krvne slike ne postoji skracenica kojom se oznacava upala jer krvna slika nije testiranje na postojanje upale (upale cega?). POvisena sedimentacija moze biti pokazatelj neke infekcije ili upalnog procesa ako si na to mislila, kao i povisen broj leukocita (belih krvnih zrnaca), ali ni jedno ni drugo nisu specificni za odredjeno stanje.
 
C-reactive protein (CPR) je nespecificni proinflamatorni citokin - marker iz krvi koji ukazuje, kao i sedimentacija, na nespecificne zapaljenske i infektivne procese u organizmu. Njegovo povecanje u odnosu na refernetnu vrednost moze biti indikator povisenog rizika za srcana oboljenja, reumatoidni artritis, tumor kolona....On ne znaci nista izolovan sam po sebi, dok se ne dovede u vezu sa odredjenim stanjem i celokupnom dijagnostikom.

CPR je biohemijski parametar i nema veze sa krvnom slikom, iz koje se dobijaju vrednosti kvnog tkiva (eritrocita, trombocita, leukocita te njihovi specificni parametri, hemoglobin, hematokrit itd), dakle nema razloga da se brines. Ako si imala pleuritis (upalu plucne maramice) normalno je da ti je CRP mozda bio delimicno povisen kao i sedimentacija i leukociti, nista strasno.
 
Drage koleginice, sve ispravno napisano- ne bih ja tu ništa dirala!!!
A ti, Alexandra, ajd' malo u šetnju- stiglo proleće!Popij neku ceđenu limunadu ili narandžu u nekoj baštici i gledaj (za početak- samo gledaj) dobre frajere:od toga glava ne boli a koristi! Marina, pulmolog
 
U ATD-u U Rifata Burdzevica je dobra ekipa lekara i uopste dobra ustanova, pa ako su te tamo poslali iz studentske to nije bz razloga pa zato ih poslusaj. Naravno i u privatnim domovima zdravlja isto ima dobrih lekara svih specijalnosti koji inace rade u drzavnim ustanovama a kod privatnika "tezgare'' kao konsultanti. Ako do sada nisi otisla kod pulmologa onda slobodno idi u ATD u Rifata Burdzevica inace ta ulica se od nedavno zove Presevska. Ako nisi iz Beg potrazi ulicu na planu grada a, kao dodatna informacija moze da ti posluzi orjentir predpredzadnja stanica trolejbusa 28 i 40 na Zvezdari. Pozdrav
 

Back
Top