Znaci za uzbunu

Uvek treba slusati intuiciju. Kad ti glas sapuce da nesto nije u redu, kad osecas nelagodnost iako nemas racionalnog objasnjenja. To sto nas neko dize u zvezde, ne znaci nista (to prija sujeti), gledati kako se ophodi i prica o drugima je najmerodavnija stvar. U kakvim odnosima je sa drugima.
 
Postoje neke opste karakteristike u koje se potencijalni nasilnici mogu uklopiti... Vece je pitanje da li zena zeli to da vidi, a na pocetku obicno ne zeli...

Znak 1
Na pocetku veze on ubrzava napredovanje vaseg odnosa. Prerano predlaze i insistira na nekim stvarima kao sto su useljavanje u istu kucu, ili brak, postavljajuci situaciju tako da se ti predlozi cine kao obaveze.

Znak 2
Koristi fraze kao sto su “zauvijek zajedno”, “uvijek” ili “bez obzira na sve”, cime vama otezava situaciju da malo usporite korake u vasoj vezi.

Znak 3
Hvatate sebe da odbacujete sumnje i bojazni koje mogu varirati od strepnje da vas on moze povrijediti do nejasnog osjecanja da nesto nije u redu. Zene se ponekad u ovom stadijumu odlucuju na povjeravanje bliskoj osobi, ali svaku objektivnu kritiku odbacuju “slijepe od ljubavi”.

Znak 4
On pati od promjena raspolozenja. Ponekad pazite kao da hodate po staklu jer nikada ne znate zbog cega ce se naljutiti i sta ce vam zamjeriti. Zene cesto pripisuju ovakvo ponasanje nekom problemu koji ga tisti. Istina je da nervozan covjek ne moze da kontrolise svoj bes.

Znak 5
Postaje bolesno posesivan. Ljubomoran je na sve i svakog ko vas moze necim zadrzati dalje od njega i trazi da mu se pravdate za svaki minut proveden bez njega. Zene su sklone romantiziranju situacije. One ponekad ovo ispitivanje vide kao njegovu zastitu, a ljubomoru kao znak ljubavi.

Znak 6
Cesto je verbalno uvredljiv, koristi prijetnje da bi vas ubjedio da je ono sto on govori ispravno. Povreduje vas, postiduje i koristi siledzijski jezik u raspravama. Sve vise ogranicava vasu slobodu.

Znak 7
Lomi stvari ili udara o sto dok se raspravlja sa vama i koristi simbolicko nasilje kao sto je cijepanje slika ili unistavanje vasih licnih stvari.

Znak 8
Ne prihvata odbacivanje, odbijanje. Sto se njega tice vasa veza je gotova tek kad on tako odredi.

Znak 9:
Povezuje sve u svom zivotu sa vama, npr. “Bez tebe ne bi bilo smisla zivjeti”. To nije ljubav, to je opsesija.

Znak 10
Koristi novac da vas kontrolise.

Znak 11
Minimizira svoje nasilnicke incidente na razlicite nacine, bilo da umanjuje njihov broj “desilo se samo jednom”, ili intenzitet “malo sam te dodirnuo, a ti…”. Ubjeduje vas da nije nasilna osoba i da ste za lose stvari koje se desavaju izmedu vas vi podjednako krivi.

Znak 12
Krivi druge za svoje ponasanje. Najcesce ima tuznu pricu iz detinjstva ili krivi vas kako umijete mnogo da ga nasikirate. U svakoj zeni postoji majcinski instinkt pa zbog toga ova prica cini da vam njega bude zao i da opravdavate njegove postupke, jer “nije on kriv”.

Znak 13
U kriznim situacijama moli za oprostaj, kune se da se to desilo zadnji put, prijeti samoubistvom, i slicno. Nasilnici su skloni samopovredivanju, a ako se lose osjecaju, uzrok pripisuju sikiraciji zbog svega sto mu radite.
 
Ja bih rekla da je zastrasujuce puno zena koje to rade...:neutral:
Licno, svako malo podsjecam sebe na ove znakove, iako mi to svaki put priziva duhove proslosti... Jedno takvo iskustvo dovoljno mi je za cijeli zivot...
Bilo, ne ponovilo se...
 
Veliki je problem stigma koju ovo pitanje prati u drustvu... Ako je maltretirana verbalno, psihicki ili fizicki, zena ne samo da je zrtva, nego nerijetko biva proglasena i krivcem u svojoj okolini...
U stvari, ne znam sta je gore - da je zale ili okrivljuju za ono sto se desava...
Od svega, cini mi se da je ponajmanje onoga sto joj treba - Podrske!
 
Ne ulazim kako i zasto..ko je kriv..samo prelazim na drugu stranu ulice kad naletim na takvu..ili opet zeli takav tretman ili je u cudu sta je snaslo..kako neko moze biti dobar i pazljiv..pa samo trazi mane i poneke znakove koji je podsecaju na prozivljeno..neka fala.
 
Ne ulazim kako i zasto..ko je kriv..samo prelazim na drugu stranu ulice kad naletim na takvu..ili opet zeli takav tretman ili je u cudu sta je snaslo..kako neko moze biti dobar i pazljiv..pa samo trazi mane i poneke znakove koji je podsecaju na prozivljeno..neka fala.

Veliki je problem stigma koju ovo pitanje prati u drustvu... Ako je maltretirana verbalno, psihicki ili fizicki, zena ne samo da je zrtva, nego nerijetko biva proglasena i krivcem u svojoj okolini...
jao džordži.
mislila sam da je loženje na one fotošopovane cice jadno
pa sam mislila da je ono sa sunčanjem sisa najgluplje što je neko na ovom forumu izvalio.
dr igija i one er maks patike sam u nastupu dobre volje zanemarila.

ali ova količina plitkoće, nedostatka empatije i seljačkog rezonovanja je nešto što čak ni od tebe nisam očekivala.
 
Ja bila nekoliko dana sa likom koji me je pratio kad sam isla da se vidim s drugom, drugaricom ili vec, drustvom..znak uzbune je bila njegova makina (stojadin :D) ispred lokala u kome ja blejim :D

:shock:
dobro je meni mama govorila - čim on vozi stojadina...:lol::lol::lol:

sad, ozbiljno - srećom, nisam imala ovakva iskustva, ali poznajem neke osobe koje jesu...strašno
 
Poslednja izmena:
Na pocetku veze on ubrzava napredovanje vaseg odnosa. Prerano predlaze i insistira na nekim stvarima kao sto su useljavanje u istu kucu
Gazdo slazem se sa svim osim ovog. Napredovanje odnosa (pa cak i forsiranje do limita) mi je pozeljno na pocetku. Lakse puca ili se bolje lepi... kako god.
Ne znam na cemu je akcenat. Ako je na ON PREDLAZE i ON INSISTIRA onda o.k. ali else, meni je zajednicki zivot a.s.a.p. dobar test odnosa. Moze/ne moze da ne gubim vreme. Jerbo besmislene veze gde ljudi ne zive zajedno godinama pa se usele nakon 2-3-5 i razidju za mesec dana su mi cist energetski minus stanja.
 
Veliki broj vas je, pretpostavljam, bilo u nekoj vezi koju biste okarakterisalii kao nasilnu ili posesivnu (ne mislim pritom nuzno na ekstreme, ... batine itd...).
Zanima me, jesu li postojali neki znaci za uzbunu u prvih nekoliko sastanaka...?
Kako ih prepoznati ...?
P.S. ukoliko je bila slicna tema unapred se izvinjavam!

nasilan sam verbalno ako me iznervira...
 

Back
Top