Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Cao svima,

Imam par pitanja vezanih za zivot u Torontu pa bih Vam bio zahvalan kada biste mi odgovorili. :)
Zeleo bih da odem u Kanadu (Toronto) da radim i da studiram (kurs ili koledz). Da li je moguce priustiti skolovanje radeci obican posao? (Ucio bih za Web Developera)
Da li godine predstavljaju problem odlaska tamo? (Imam 21 godinu)

Hvala Vam unapred na odgovorima. :)

Jeste moguce ako to dovoljno zelis, motivacija je cudo.
Mozes da dobijes studentski kredit od Canade i provincije, pa ga onda otplacujes najduze 15 godina, rata za kredit ti izadje oko $200.
Moj sin radi obican posao i otplacuje kredit, zivi sa devojkom i dele troskove.
On je bartender, sanker, i ti poslovi po restoranima se prilicno isplate, jer nije samo plata nego i baksis na koji ne placas porez jer je u kesu i ne prijavljujes nikad sve.
Koledzi za nase ljude nisu teski, to sto se uci je pesma u odnosu na nase skolovanje, a to je nivo otprilike nase vise skole.
I ja i sin smo zavrsili koledz, pre tri godine, meni je bas prijalo i mislim da smo napravili dobar potez, jer smo mnogo brze i lakse usli u sistem, cujes mnoge stvari, a sve ti je novo i vazno.
I skroz je ok ziveti sa cimerima, vecina mladih tako zivi.
A tih IT kurseva po koledzima ima koliko hoces...
Malo je muka da uvece radis, a da ujutru ides na predavanja i da ucis, ali to je godinu do dve dana, zacrtas sebi da ces da izdrzis toliko, dobro se organizujes i guras.
Kad sam mogla ja sa 52, mozes i ti sa 21, mnogo lakse.
Samo napred!!!
 
Jeste moguce ako to dovoljno zelis, motivacija je cudo.
Mozes da dobijes studentski kredit od Canade i provincije, pa ga onda otplacujes najduze 15 godina, rata za kredit ti izadje oko $200.
Moj sin radi obican posao i otplacuje kredit, zivi sa devojkom i dele troskove.
On je bartender, sanker, i ti poslovi po restoranima se prilicno isplate, jer nije samo plata nego i baksis na koji ne placas porez jer je u kesu i ne prijavljujes nikad sve.
Koledzi za nase ljude nisu teski, to sto se uci je pesma u odnosu na nase skolovanje, a to je nivo otprilike nase vise skole.
I ja i sin smo zavrsili koledz, pre tri godine, meni je bas prijalo i mislim da smo napravili dobar potez, jer smo mnogo brze i lakse usli u sistem, cujes mnoge stvari, a sve ti je novo i vazno.
I skroz je ok ziveti sa cimerima, vecina mladih tako zivi.
A tih IT kurseva po koledzima ima koliko hoces...
Malo je muka da uvece radis, a da ujutru ides na predavanja i da ucis, ali to je godinu do dve dana, zacrtas sebi da ces da izdrzis toliko, dobro se organizujes i guras.
Kad sam mogla ja sa 52, mozes i ti sa 21, mnogo lakse.
Samo napred!!!

Od sankerstva moze da se zivi ?

Mozda u AB ali u ON, tesko ;)

Sto se tice motivacije, to si u pravu ; ako hoce da radi, moze se veoma lepo ziveti ;

Isto tako, postoji i voznja taksijem gde mogu isto tako lepe pare da se zarade ...
 
Jeste moguce ako to dovoljno zelis, motivacija je cudo.
Mozes da dobijes studentski kredit od Canade i provincije, pa ga onda otplacujes najduze 15 godina, rata za kredit ti izadje oko $200.
Moj sin radi obican posao i otplacuje kredit, zivi sa devojkom i dele troskove.
On je bartender, sanker, i ti poslovi po restoranima se prilicno isplate, jer nije samo plata nego i baksis na koji ne placas porez jer je u kesu i ne prijavljujes nikad sve.
Koledzi za nase ljude nisu teski, to sto se uci je pesma u odnosu na nase skolovanje, a to je nivo otprilike nase vise skole.
I ja i sin smo zavrsili koledz, pre tri godine, meni je bas prijalo i mislim da smo napravili dobar potez, jer smo mnogo brze i lakse usli u sistem, cujes mnoge stvari, a sve ti je novo i vazno.
I skroz je ok ziveti sa cimerima, vecina mladih tako zivi.
A tih IT kurseva po koledzima ima koliko hoces...
Malo je muka da uvece radis, a da ujutru ides na predavanja i da ucis, ali to je godinu do dve dana, zacrtas sebi da ces da izdrzis toliko, dobro se organizujes i guras.
Kad sam mogla ja sa 52, mozes i ti sa 21, mnogo lakse.
Samo napred!!!

Hvala vam na odgovoru. Sada sam dodatno motivisan da dodjem tamo. :)
Nece mi to predstavljati problem jer uvek sam tezio ka tome da napredujem, sirim svoja znanja i konstantno nesto ucim. Veoma sam fleksibilan po tom pitanju a i po pitanju promene zivotne sredine. Mozda je zbog godina ali lako se prilagodim gde god da sam. :)
Sto se tice muke, posao - koledz - ucenje, ne deluje strasno jer sama pomisao da ces jednog dana zavrsiti sa tim (mozda i imati posao u toj struci) ti daje ogromnu motivaciju da to izdrzis, koliko god vremena bilo potrebno.
 
Unapred se izvinjavam ako ovaj tekst sto cu napisati nije dozvoljen na forumu, mada u 112 strana teme "Zivot u Kanadi" postojalo je par slicnih diskusija ali nista konkretno.

U pitanju je ilegalan nacin odlaska u Kanadu (ili bar ja mislim da je :think: ).

S' obzirom na moje godine (21), ocigledno je da nemam zavrsen fakultet (nikad i nisam imao zelju upisivati ga, ovde), sto automatski iskljucuje opciju za dobijanje radne vize.
Moja jedina opcija za odlazak je turisticka viza. Da li to znaci da moram da se ozenim tamo kako bih mogao jednog dana da apliciram za drzavljanstvo ili postoji jos neki nacin? (vise sam za neku drugu opciju, ako postoji)


Hvala Vam unapred! :)
 
Unapred se izvinjavam ako ovaj tekst sto cu napisati nije dozvoljen na forumu, mada u 112 strana teme "Zivot u Kanadi" postojalo je par slicnih diskusija ali nista konkretno.

U pitanju je ilegalan nacin odlaska u Kanadu (ili bar ja mislim da je :think: ).

S' obzirom na moje godine (21), ocigledno je da nemam zavrsen fakultet (nikad i nisam imao zelju upisivati ga, ovde), sto automatski iskljucuje opciju za dobijanje radne vize.
Moja jedina opcija za odlazak je turisticka viza. Da li to znaci da moram da se ozenim tamo kako bih mogao jednog dana da apliciram za drzavljanstvo ili postoji jos neki nacin? (vise sam za neku drugu opciju, ako postoji)


Hvala Vam unapred! :)

Ako dodjes na turisticku vizu ; neko mora da ti napravi papire da bi ostao u protivnom moras da apliciras za produzavanje vize

Iz licnog isksutva, proces je mukotrpan i dugo traje do te mere da zazalis sto si uopste i pokusavao da apliciras.
 
Ako dodjes na turisticku vizu ; neko mora da ti napravi papire da bi ostao u protivnom moras da apliciras za produzavanje vize

Iz licnog isksutva, proces je mukotrpan i dugo traje do te mere da zazalis sto si uopste i pokusavao da apliciras.

Mozes li nesto vise da mi kazes o tom procesu i papirima?
Imao bih garantno pismo od coveka kod koga bih bio (turisticki), mozda i radio. Ostatak je na meni da pokusam da ostanem tamo. :)
 
Dosta je dugacak proces ; tesko je to objasniti ovako "ukratko" ... moj je trajao gotov dve godine

To je bas ono sto mi jos fali da upotpunim sve moguce informacije koje sam procitao, cuo, pronasao o odlasku u Kanadu. :)
Ako imas vremena bio bih ti zahvalan kada mi objasnio (moze privatna poruka), ako ne, zahvalan sam ti svakako na informaciji da postoji mogucnost ostanka.
 
Ja nemam odgovor na ovo pitanje, mi smo dosli sa Permanent Residence vizom.
Ali definitivno mislim da fakultet nije jedini nacin da dobijes radnu vizu, znam mnogo ljudi ovde koji nemaju fakultet a imaju radnu vizu, cak vecina, oni sa fakultetom idu odmah na permanent residence.
A kako ide proces nemam pojma, za to imas druge teme, one o dobijanju vize.
Jedan od nacina je da bides vozac kamiona, oni su trazeni, nema ih dovoljno, ali i to je proces, treba ti ovdasnja dozvola, sad ako imas nasu, onda polazes "razliku", ne moras u auto skolu i sve po redu, polazes testove i voznju.
Ovo je samo ideja...

A sto se tice toga da li moze da se zivi od sankerisanja, pa moze, nije to nekakav luksuz i da, mi kao roditelji uskocimo kad zagusti povremeno, ne cesto, ali on placa svoje racune, rentu, hranu, kredit, kupio je i kola pa otplacuje i taj kredit i osiguranje za kola...
 
Ja nemam odgovor na ovo pitanje, mi smo dosli sa Permanent Residence vizom.
Ali definitivno mislim da fakultet nije jedini nacin da dobijes radnu vizu, znam mnogo ljudi ovde koji nemaju fakultet a imaju radnu vizu, cak vecina, oni sa fakultetom idu odmah na permanent residence.
A kako ide proces nemam pojma, za to imas druge teme, one o dobijanju vize.
Jedan od nacina je da bides vozac kamiona, oni su trazeni, nema ih dovoljno, ali i to je proces, treba ti ovdasnja dozvola, sad ako imas nasu, onda polazes "razliku", ne moras u auto skolu i sve po redu, polazes testove i voznju.
Ovo je samo ideja...

A sto se tice toga da li moze da se zivi od sankerisanja, pa moze, nije to nekakav luksuz i da, mi kao roditelji uskocimo kad zagusti povremeno, ne cesto, ali on placa svoje racune, rentu, hranu, kredit, kupio je i kola pa otplacuje i taj kredit i osiguranje za kola...

Da, to sam vec cuo. Ti ljudi bez fakultetske diplome su obicno zanatlije koji su trazeni u Kanadi (opet kazem, tako sam samo cuo)

Da li mozda znate bokaruki da li je moguce polagati za auto/kamion (kako vec ide redosled) dok si turisticki tamo?
 
Da, to sam vec cuo. Ti ljudi bez fakultetske diplome su obicno zanatlije koji su trazeni u Kanadi (opet kazem, tako sam samo cuo)

Da li mozda znate bokaruki da li je moguce polagati za auto/kamion (kako vec ide redosled) dok si turisticki tamo?

Dok si turisticki ovde ne mozes nista da radis nego da uzivas u lepotama Kanade ili da radis negde na crno
 
Dok si turisticki ovde ne mozes nista da radis nego da uzivas u lepotama Kanade ili da radis negde na crno

Zbog toga i zelim da dodjem u Kanadu. Jedna od najlepsih i najboljih drzava po pitanju uredjenosti, prirodnih lepota, necu izostaviti ni metropole. :)
Novac, iako igra vaznu ulogu, nije mi najbitniji. Ako bih tako gledao, sigurno ne bih odlazio na drugi kontinent. :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top