Zivite li svoju filozofiju?

момоа

Legenda
Poruka
71.660
Koliko je moguce da covek uskladi svoje teorijske stavove sa realnim zivotnim okolnostima u kojima se zatekne? Mnoge situacije mogu nas naterati da postupimo totalno razlicito od onoga kako inace imamo obicaj da pricamo da bi u toj konkretnoj situaciji postupili. Neke okolnosti u kojima se nadjemo mogu nas jednostavno vratiti na fabricka podesavanja i izazvati u nama neku primitivnu (ili plemenitu) reakciju kakvu ni mi ni bilo ko oko nas nije ni slutio da je imamo. Ima ona cuvena replika iz jednog kultnog filma "rat u nekim ljudima budi najgore, u nekim najbolje". Ne mora da bude samo rat, moze bilo koja zivotna situacija, narocito neka granicna situacija, kako je Jaspers govorio. Da li vam se desilo da sami sebe iznenadite sopstvenim postupcima, u pozitivnom ili negativnom smislu, i zapitate se "who the hell am I?"
 
Kljucno pitanje je, koliko smo uskladjeni izmedju onoga sto mislimo da jesmo i onoga sto stvarno jesmo? Tj da li cemo u konkretnoj situaciji odreagovati onako kako smo pre toga mislili da cemo odreagovati? Nedavno mi je recimo umro deda, i posto sam ga mnogo gotivio, pre nego sto je umro razmisljao sam o tome koliko cu suza proliti kad jednog dana umre. Kada je umro, prolio sam dve kapi i ne mogu to sebi da objasnim i dalje. Ovo je banalan primer, ali gomila je pokazatelja da je ono sto ja mislim da jesam, samo vrh ledenog brega onoga sto zaista jesam.
 
Da mi je neko pre 10 god. rekao da bih mogla uraditi to što jesam... rekla bih mu da se šali i da me ne poznaje.Ono što se generalno meni sviđa kod sebe to je ogramna i neiscrpna energija...ništa me ne mrzi i nije mi teško.Mogu da uradim i lepe i strašne stvari... motiv može biti lep, ali i ne mora. Uradila sam neverovatne stvari iz i iz inata.Sve u svemu, ja sam borac! U tome je moja životna filozofija.Bolje i "rat", nego "pakt", pa da ceo život igram kako drugi sviraju. :zcool:
 
Kad dodje moj prijatelj Nemac inace savetnik u jednoj firmi , pa ja pocnem da pomalo kukunjavim kako je ovde
ekonomski pomalo locikavo, a on mi kaze :
Ma pusti pare , sta ce ti to , ne treba ti ni stan,ni kola , vidite li vi kako je ovde lepa priroda , sve zdravo,
ljudi se javljaju jedni drugima , rostiljaju u prirodi , ma nije Deli sve u parama .
A ja ga pitam : Pa Junke , daj sredi da malo radim tamo nesto pola godine , a on Ma , sta ce ti to ti bi samo da radis uzivaj ovde u Srbiji.
I sta sad ja Vama forumasima da kazem.
 
Kad dodje moj prijatelj Nemac inace savetnik u jednoj firmi , pa ja pocnem da pomalo kukunjavim kako je ovde
ekonomski pomalo locikavo, a on mi kaze :
Ma pusti pare , sta ce ti to , ne treba ti ni stan,ni kola , vidite li vi kako je ovde lepa priroda , sve zdravo,
ljudi se javljaju jedni drugima , rostiljaju u prirodi , ma nije Deli sve u parama .
A ja ga pitam : Pa Junke , daj sredi da malo radim tamo nesto pola godine , a on Ma , sta ce ti to ti bi samo da radis uzivaj ovde u Srbiji.
I sta sad ja Vama forumasima da kazem.
I pravu je. Nemci su radan, vredan i disciplinovan narod.Ali retko ko tamo kupuje stanove i kuće da obezbedi unapred pokolenja, kao u Srbiji. Svako misli o sebi i svom životu.Voze dobra kola, putuju, kupuju pokretne stvari i sele se iz grada u grad čim pronađu bolji posao.Sve u svemu... budući da imamo samo taj jedan život, trebalo bi ga živeti kako nama odgovara!Ja se najviše u životu grozim onih "dušebrižnika", ljudi koji veličaju svoj, tako što pljuju po tuđem životu.Ne shvatajući da neko živi svoj život, samo samo zato što mu se može, nego zato što njemu tako odgovara.
 
I pravu je. Nemci su radan, vredan i disciplinovan narod.Ali retko ko tamo kupuje stanove i kuće da obezbedi unapred pokolenja, kao u Srbiji. Svako misli o sebi i svom životu.Voze dobra kola, putuju, kupuju pokretne stvari i sele se iz grada u grad čim pronađu bolji posao.Sve u svemu... budući da imamo samo taj jedan život, trebalo bi ga živeti kako nama odgovara!
A imaju li seks ili i to kupuju.
 
Koliko je moguce da covek uskladi svoje teorijske stavove sa realnim zivotnim okolnostima u kojima se zatekne? Mnoge situacije mogu nas naterati da postupimo totalno razlicito od onoga kako inace imamo obicaj da pricamo da bi u toj konkretnoj situaciji postupili. Neke okolnosti u kojima se nadjemo mogu nas jednostavno vratiti na fabricka podesavanja i izazvati u nama neku primitivnu (ili plemenitu) reakciju kakvu ni mi ni bilo ko oko nas nije ni slutio da je imamo. Ima ona cuvena replika iz jednog kultnog filma "rat u nekim ljudima budi najgore, u nekim najbolje". Ne mora da bude samo rat, moze bilo koja zivotna situacija, narocito neka granicna situacija, kako je Jaspers govorio. Da li vam se desilo da sami sebe iznenadite sopstvenim postupcima, u pozitivnom ili negativnom smislu, i zapitate se "who the hell am I?"



Upravo to i jeste svrha 'filozofije'; da se postavi u praksu. Iako ono što pričam ne smatram filozofijom,
ali u skladu sa temom, da, upravo živim po principima koje i ovdje iznosim. Najvažniji dio cjelovitog
procesa je sposobnost odvajanja identifikacije bića od ega. To je početak oslobođenja od svih zabluda.

Kada se teorija svede na najužu primjenjivu vrijednost, onda se svo znanje koristi u bljesku, između
dva momenta u vremenu, bez razmišljanja, što daje mogućnost posmatranja metafizičke postavke
realnosti kao i usmjerenja pažnje prije nego nego li se pažnja fiksira na moguću stvarnost, prije nego
li se načini izbor i mogućnost postavi u vrijeme.

Pri tom, naravno, Savjest mora biti aktivirana, jer bez aktivirane Savjesti ne postoji Matrica koja biću ukazuje,
bez razmišljanja, da li je ili nije u skladu sa iskonskim namjerama, sa dušom. U svemu što činim, koristim
znanja koja i ovdje iznosim da, bez obzira na trenutno stanje projekcije (situaciju), uvijek pronalazim odgovore
i rješenja koja dolaze iz duhovnog mira, ljubavi i harmonije. To osigurava i manifestaciju realnosti koja, iako
možda nije po očekivanju ega, u sebi ima sve ono što je važno za ovaj ili onaj momenat.

Kada bih svu teoriju koju sam ovdje ikada iznio trebao svesti na jednu riječ s upotrebnom vrijednošću
(ne, to ne bi bila riječ 'apsolut' :), iako je sve u neraskidivoj vezi sa njim), bila bi to riječ 'dopuštanje'.
Primjenska vrijednost svih znanja bi se mogla svesti na značenje ove riječi, i to zaista i obilato koristim.
To znanje takođe prenosim svima koji su spremni za takav korak.


...
Veoma dobro pitanje, dobra tema. Hvala Momčilo.
 
Koliko je moguce da covek uskladi svoje teorijske stavove sa realnim zivotnim okolnostima u kojima se zatekne? Mnoge situacije mogu nas naterati da postupimo totalno razlicito od onoga kako inace imamo obicaj da pricamo da bi u toj konkretnoj situaciji postupili. Neke okolnosti u kojima se nadjemo mogu nas jednostavno vratiti na fabricka podesavanja i izazvati u nama neku primitivnu (ili plemenitu) reakciju kakvu ni mi ni bilo ko oko nas nije ni slutio da je imamo. Ima ona cuvena replika iz jednog kultnog filma "rat u nekim ljudima budi najgore, u nekim najbolje". Ne mora da bude samo rat, moze bilo koja zivotna situacija, narocito neka granicna situacija, kako je Jaspers govorio. Da li vam se desilo da sami sebe iznenadite sopstvenim postupcima, u pozitivnom ili negativnom smislu, i zapitate se "who the hell am I?"
ako je ne 'zivis' onda to i nije tvoja filozofija.
ako ti dela demantuju 'teoriju' obavezno se zapitaj

ljudi koji ne mogu da ugrade 'uvid' u osnovni program (nadgradnja i interakcija) nisu za filozofiju.
 
Da, ali to je povrsina, imaginacija..

Da bi zivot po licnoj filozofiji mogao da postoji mora da postoji i slobodna volja...
Ili licna slobodna volja....a volja ne postoji vec je zamisljena, pa tako nema ni licne filozofije.....:)
al' malo juce....
A danas, kaze, moja filozofija je moja volja i kao takva uvek postoji.
Sasvim je nevazno da li je slobodna, ogranicena, nametnuta izmisljena ona je moja...
 
Nihilista sam, mizantrop i pobunjenik protiv svega ljudskog, recimo da sam deo svoje filozofije krenuo da ostvarujem kad sam fizički napao jednu ženu što me vredjala u autobusu :D Pijem, drogiram se i tako to, mada je i to počelo da me smara... Ali ovako mimo toga, u praksi, teško je živeti taj anarho-nihilizam, čovek mora da udje u potpuni konflikt sa svetom kao Džoker, Karl Panzram ili momci što su masakrirali u Kolumbajnu... težim ka tome ali još uvek je moja filozofija ispoljena u praksi pre svega kroz neke pokušaje anti-socijalnog ponašanja i lakog kriminala... kraduckam tu i tamo neke piksle, namirnice, novine... jbg san mi je da budem pljačkaš i vagabund ali koliko je to realno danas i ovde? Svaka prodavnica ima kameru, gde god da otputuješ snimaju te satelitom iz svemira. Ovo je stvarno najgore vreme, mogao sam da se rodim pre sto godina ili čak u srednjem veku i kao Vijon budem pesnik i lopov. Ovako mogu da jedem govna i sedim ispred kompa, gledam filmove, blejim na krsti i špijuniram ljude po društvenim mrežama
 
Nihilista sam, mizantrop i pobunjenik protiv svega ljudskog, recimo da sam deo svoje filozofije krenuo da ostvarujem kad sam fizički napao jednu ženu što me vredjala u autobusu :D Pijem, drogiram se i tako to, mada je i to počelo da me smara... Ali ovako mimo toga, u praksi, teško je živeti taj anarho-nihilizam, čovek mora da udje u potpuni konflikt sa svetom kao Džoker, Karl Panzram ili momci što su masakrirali u Kolumbajnu... težim ka tome ali još uvek je moja filozofija ispoljena u praksi pre svega kroz neke pokušaje anti-socijalnog ponašanja i lakog kriminala... kraduckam tu i tamo neke piksle, namirnice, novine... jbg san mi je da budem pljačkaš i vagabund ali koliko je to realno danas i ovde? Svaka prodavnica ima kameru, gde god da otputuješ snimaju te satelitom iz svemira. Ovo je stvarno najgore vreme, mogao sam da se rodim pre sto godina ili čak u srednjem veku i kao Vijon budem pesnik i lopov. Ovako mogu da jedem govna i sedim ispred kompa, gledam filmove, blejim na krsti i špijuniram ljude po društvenim mrežama

"Zaklinjem te mojom ljubavlju i nadom: ne odbacuj svoju ljubav i nadu! Neka ti sveta bude tvoja najviša nada!" :lol:
 
Koliko je moguce da covek uskladi svoje teorijske stavove sa realnim zivotnim okolnostima u kojima se zatekne?
...

Апсолутно живим у складу са својим схватањима,
а знаш зашто ?

Зато што су сви моји ставови успостављени у животним ситуацијама.
Јао ономе ко има ставове научене у књигама или наметнуте од других !
 
Апсолутно живим у складу са својим схватањима,
а знаш зашто ?

Зато што су сви моји ставови успостављени у животним ситуацијама.
Јао ономе ко има ставове научене у књигама или наметнуте од других !



I ti stavovi koji su naučeni iz knjiga a primijenjeni u praksi su ništa manje stvarni u životnim situacijama.
Koliko su tvoji a koliko ti naučeni stavovi ispravni i u skladu sa apsolutnom istinom, to je drugo pitanje.
 
Nihilista sam, mizantrop i pobunjenik protiv svega ljudskog, recimo da sam deo svoje filozofije krenuo da ostvarujem kad sam fizički napao jednu ženu što me vredjala u autobusu :D Pijem, drogiram se i tako to, mada je i to počelo da me smara... Ali ovako mimo toga, u praksi, teško je živeti taj anarho-nihilizam, čovek mora da udje u potpuni konflikt sa svetom kao Džoker, Karl Panzram ili momci što su masakrirali u Kolumbajnu... težim ka tome ali još uvek je moja filozofija ispoljena u praksi pre svega kroz neke pokušaje anti-socijalnog ponašanja i lakog kriminala... kraduckam tu i tamo neke piksle, namirnice, novine... jbg san mi je da budem pljačkaš i vagabund ali koliko je to realno danas i ovde? Svaka prodavnica ima kameru, gde god da otputuješ snimaju te satelitom iz svemira. Ovo je stvarno najgore vreme, mogao sam da se rodim pre sto godina ili čak u srednjem veku i kao Vijon budem pesnik i lopov. Ovako mogu da jedem govna i sedim ispred kompa, gledam filmove, blejim na krsti i špijuniram ljude po društvenim mrežama

:lol: :pop:
 

Back
Top