Quantcast

Zivite li svoju filozofiju?

gost 427187

Aktivan član
Poruka
1.548
Ličnu filozofiju formiraju odrastanje, vaspitanje, knjige koje pročitamo, ljudi koje upoznajemo i naravno da se tokom života nadograđuje. Nekad, demantovani životnim okolnostima, odstupimo, ali važno je iz toga nešto naučiti i vratiti se u okvire svojih principa. Verujem da svi imamo momente gde sami sebe iznenadimo. Ali dok možemo sebe da pogledamo u oči sve je ok.

Poruka
3.391
Nihilista sam, mizantrop i pobunjenik protiv svega ljudskog, recimo da sam deo svoje filozofije krenuo da ostvarujem kad sam fizički napao jednu ženu što me vredjala u autobusu :D Pijem, drogiram se i tako to, mada je i to počelo da me smara... Ali ovako mimo toga, u praksi, teško je živeti taj anarho-nihilizam, čovek mora da udje u potpuni konflikt sa svetom kao Džoker, Karl Panzram ili momci što su masakrirali u Kolumbajnu... težim ka tome ali još uvek je moja filozofija ispoljena u praksi pre svega kroz neke pokušaje anti-socijalnog ponašanja i lakog kriminala... kraduckam tu i tamo neke piksle, namirnice, novine... jbg san mi je da budem pljačkaš i vagabund ali koliko je to realno danas i ovde? Svaka prodavnica ima kameru, gde god da otputuješ snimaju te satelitom iz svemira. Ovo je stvarno najgore vreme, mogao sam da se rodim pre sto godina ili čak u srednjem veku i kao Vijon budem pesnik i lopov. Ovako mogu da jedem govna i sedim ispred kompa, gledam filmove, blejim na krsti i špijuniram ljude po društvenim mrežama
Ко је те више злостављао, ујак или стриц?

svesnaglista

Legenda
Moderator
Poruka
62.534
Koliko je moguce da covek uskladi svoje teorijske stavove sa realnim zivotnim okolnostima u kojima se zatekne? Mnoge situacije mogu nas naterati da postupimo totalno razlicito od onoga kako inace imamo obicaj da pricamo da bi u toj konkretnoj situaciji postupili. Neke okolnosti u kojima se nadjemo mogu nas jednostavno vratiti na fabricka podesavanja i izazvati u nama neku primitivnu (ili plemenitu) reakciju kakvu ni mi ni bilo ko oko nas nije ni slutio da je imamo. Ima ona cuvena replika iz jednog kultnog filma "rat u nekim ljudima budi najgore, u nekim najbolje". Ne mora da bude samo rat, moze bilo koja zivotna situacija, narocito neka granicna situacija, kako je Jaspers govorio. Da li vam se desilo da sami sebe iznenadite sopstvenim postupcima, u pozitivnom ili negativnom smislu, i zapitate se "who the hell am I?"
Takve situacije privlačiš da bi proverio svoje stavove. Tu su da te
''nateraju'' da napraviš promenu i pređeš na sledeću lekciju. Al
češće se dešava da se zavrtiš u krug i da se ''baš takve'' situacije
ponavljaju i ponavljaju. Može da se desi i da se naglašavaju i
uveličavaju.

Обилић

Ističe se
Poruka
2.935
Koliko je moguce da covek uskladi svoje teorijske stavove
sa realnim zivotnim okolnostima u kojima se zatekne?
...

Ја апсолутно живим оно што мислим.
То је зато што сам своје животне законе (животне филозофије)
донео у пракси, кроз свакодневне ситуације.

Ево на пример, правда.
Ја сам у периоду одрастања видео да је правда закон јачега.
Врло често најјача је држава, али има и другачијих случајева.

Значи може овај може онај да победи - али увек јачи победи !

Па онда другарство.
Другарство је фер однос међу људима - кол'ко ја теби, тол'ко ти мени !
Кад год није тако, нема другарства !

Или рецимо
истина.
Истина је тачка гледишта - и то је једина истина о истини која увек ради !

Итд.

Као што видимо, уствари се ради о томе
како капирамо апстрактне појмове.
Очигледно да су јако важни у нашем животу.

celadon

Domaćin
Poruka
4.041
Koliko je moguce da covek uskladi svoje teorijske stavove sa realnim zivotnim okolnostima u kojima se zatekne? Mnoge situacije mogu nas naterati da postupimo totalno razlicito od onoga kako inace imamo obicaj da pricamo da bi u toj konkretnoj situaciji postupili. Neke okolnosti u kojima se nadjemo mogu nas jednostavno vratiti na fabricka podesavanja i izazvati u nama neku primitivnu (ili plemenitu) reakciju kakvu ni mi ni bilo ko oko nas nije ni slutio da je imamo. Ima ona cuvena replika iz jednog kultnog filma "rat u nekim ljudima budi najgore, u nekim najbolje". Ne mora da bude samo rat, moze bilo koja zivotna situacija, narocito neka granicna situacija, kako je Jaspers govorio. Da li vam se desilo da sami sebe iznenadite sopstvenim postupcima, u pozitivnom ili negativnom smislu, i zapitate se "who the hell am I?"

Ako želiš da poživiš još koju sekundu više, hteo - ne hteo, moraš se uskladiti sa okolnostima.
I tako, iz sekunde u sekundu. Za to je odgovorna tvoja biološka ustrojenost.
Tvoji dugoročni planovi/zamisli/stavovi gube svaki smisao u slučaju brze nadolazeće opasnosti. Onda ti ništa drugo ne preostaje nego da se prilagodiš situaciji i što pre nađeš izlaz. I tada će te samo primitivni nagoni spasiti, a ne filozofija.

Pominješ rat. Mnogi vojnici nikada nisu ispalili ni jedan metak u živu metu, mada su bili ugroženi. Oni koji to nisu učinili, a preživeli su, smatraju da su učinili veliko delo. Isto to smatraju i oni koji su ispalili metak, da bi sebe spasili.
Samo mrtva usta ne govore.

Обилић

Ističe se
Poruka
2.935
...
Kada je umro, prolio sam dve kapi i ne mogu to sebi da objasnim i dalje.
...

Жаљење је недостајање.
Не брини, осетићеш тим већу жалост, што ти више буде недостајао.

Ја сам за покојним ћалетом почео да осећам бол
кад је на чесми требало заменити гумицу - то је он одржавао, а ја струју.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.