Žena i izbori

dok je covek mlad izgleda mu da je broj izbora skoro pa neogranicen, sa godinama se broj suzava i dolazi do usmeravanja na odredjeni kolosek sa koga je tesko skrenuti, jer rizik postaje veci. svaki sledeci izbor je posledica prethodnog izbora, a taj onog prethodnog, dok se ne dodje do onog prvog izbora koji je delom uslovljen i sredinom u kojoj je covek, a delom potencijalom koji nosi u sebi. i svaki sledeci izbor zavisi i od sredine.
ovo se ne odnosi samo na zene.
 
Zasto se izbori dele na muske i zenske?
Izbori su izbori ...odluka coveka!

Pa ovo je pdf žene ...
Vjerovatno se može povući neka paralela i sa izborom muškarca - posebno na ovim prostorima, međutim mene zanimaju mišljenja i iskustva žena o izborima koje im društvo nameće i koje one žele - podudaranja i razmimoilaženja
U vezi sa izborima su i društvene osude koje ih prate
S obzirom na ove osude koliko možemo reći da su izbori 'široki' uopšte
Izbor suzuju i biološki, gender uslovi
Nijedan izbor žene nije lak ..
Kako bi nabrojali današnje izbore žene - recimo: orjentisanost prema kući i porodici i orjentisanost prema želji za ostvarenjem sebe van ovog okružja (karijera, putovanja i sl.)..šta prati jedan, a šta drugi izbor...?
 
ja mislila da se radi o politickim izborima :neutral:

mislim da su izbori neograniceni samo na pocetku naseg svesnog donosenja odluka i prihvatanja nekih puteva. posle se sve vise suzavaju jer jedan izbor vodi drugom izboru i vodi nas u nekom smeru. npr ako se odlucis da imas porodicu dete posao i sistematizujes se kako se kaze u nekim zemljama, nemas bas previse izbora jer ne mozes tek tako da sutnes dete, vec tvoji izbori idu u pravcu u kojem podrazumeva tvoju odgovornost za to nesto cega si se prihvatio. isto kao sto neko ko je izabrao da napusti skolu nakon zavrsene osnovne i prepusti se carima...hipi zivota, ne moze sutra da izabere da radi u advokatskoj kancelariji, vec je donosenjem jedne odluke suzio lepezu svojih buducih izbora/odluka.
 
Izbori su nam neograničeni dokle god sami snosimo posledice tj.dokle god te posledice imaju uticaja samo na nas lično.
Onog momenta kad postanemo odgovorni za tuđe živote, mislim naravno na decu, sve se menja...

Da li su zaista..?
Jedna moja dobra prijateljica, udata, ne želi da ima djecu. Želi da putuje, izlazi - kaže ja volim sebe i znam šta želim. Tako je ona dočekala Novu u Madridu; dok njen muž voli nešto drugačije destinacije, obično planinarenje, no ovu Novu je dočekao na poslu..
Iznenadili bi ste se da sve kućne poslove ustvari obavlja ona i djete bi joj svakako oduzelo slobodu što se tiče putovanja..međutim da je muškarac mogla bi imati i djete i ne odreći se svojih putovanja i izlazaka kao što je situacija kod više bračnih parova koje znam.
Ženini izbori su limitirani mnogo više nego izbori muškarca ...
Pored toga njena porodica,a i porodica muža želi unuče i morali su se odseliti dalje od jednih i drugih roditelja da bi mogli živjeti kako žele ..
Čak i kad žena napravi izbor koji se toleriše više kod muškarca (ali ni kod njega više ne u određenim godinama) snosi teret i društvenu osudu okoline radi svoje odluke da unutar svojih predodređenih uloga napravi mjesto koje njoj odgovara ...
Da li je ova žena sebična? Iz patrijahalnog ugla svakako jeste
Da li je pobjegla od patrijahalnih ženinih okova (ukoliko jedan njen dio ipak želi djete) ili žena jednostavno ne može pobjeći od tih okova..?
 
Da li su zaista..?
Jedna moja dobra prijateljica, udata, ne želi da ima djecu. Želi da putuje, izlazi - kaže ja volim sebe i znam šta želim. Tako je ona dočekala Novu u Madridu; dok njen muž voli nešto drugačije destinacije, obično planinarenje, no ovu Novu je dočekao na poslu..
Iznenadili bi ste se da sve kućne poslove ustvari obavlja ona i djete bi joj svakako oduzelo slobodu što se tiče putovanja..međutim da je muškarac mogla bi imati i djete i ne odreći se svojih putovanja i izlazaka kao što je situacija kod više bračnih parova koje znam.
Ženini izbori su limitirani mnogo više nego izbori muškarca ...
Pored toga njena porodica,a i porodica muža želi unuče i morali su se odseliti dalje od jednih i drugih roditelja da bi mogli živjeti kako žele ..
Čak i kad žena napravi izbor koji se toleriše više kod muškarca (ali ni kod njega više ne u određenim godinama) snosi teret i društvenu osudu okoline radi svoje odluke da unutar svojih predodređenih uloga napravi mjesto koje njoj odgovara ...
Da li je ova žena sebična? Iz patrijahalnog ugla svakako jeste
Da li je pobjegla od patrijahalnih ženinih okova (ukoliko jedan njen dio ipak želi djete) ili žena jednostavno ne može pobjeći od tih okova..?

Ko donosi odluke protivne ili prosto različite od "društveno-prihvatljivog" obrasca, rizikuje da nosi taj teret osude čaršije.
Ko sa tom osudom ne može da živi, neka donosi odluke koje neće izazvati osudu.

I to je izbor pojedinca.

I to opet važi i za muškarce i za žene. Glupo je uzimati jedan primer i na osnovu njega graditi priču o nekim patrijahalnim ženinim okovima i to plasirati kao izgovor. I širiti dalje na (ne)mogućnost izbora.
Jel' ona ume da kaže "ja to hoću i neću ovo"? Ume.
Zašto joj treba nategnuto opravdanje i vajkanje "Eh, da sam muško..."? Ako ne želi decu, ne želi decu i ende i treba da kao odrasla osoba stane iza svojih izbora, a ne da traži izgovore u tome šta muškarac može, a šta ne može u tamo nekim hipotetičkim brakovima.

Ovaj primer koji si iznela nema veze sa mogućnošću izbora nego sa nemanjem herca da se izvesni izbori naprave i odbrane.
 
Da li su zaista..?
Jedna moja dobra prijateljica, udata, ne želi da ima djecu. Želi da putuje, izlazi - kaže ja volim sebe i znam šta želim. Tako je ona dočekala Novu u Madridu; dok njen muž voli nešto drugačije destinacije, obično planinarenje, no ovu Novu je dočekao na poslu..
Iznenadili bi ste se da sve kućne poslove ustvari obavlja ona i djete bi joj svakako oduzelo slobodu što se tiče putovanja..međutim da je muškarac mogla bi imati i djete i ne odreći se svojih putovanja i izlazaka kao što je situacija kod više bračnih parova koje znam.
Ženini izbori su limitirani mnogo više nego izbori muškarca ...
Pored toga njena porodica,a i porodica muža želi unuče i morali su se odseliti dalje od jednih i drugih roditelja da bi mogli živjeti kako žele ..
Čak i kad žena napravi izbor koji se toleriše više kod muškarca (ali ni kod njega više ne u određenim godinama) snosi teret i društvenu osudu okoline radi svoje odluke da unutar svojih predodređenih uloga napravi mjesto koje njoj odgovara ...
Da li je ova žena sebična? Iz patrijahalnog ugla svakako jeste
Da li je pobjegla od patrijahalnih ženinih okova (ukoliko jedan njen dio ipak želi djete) ili žena jednostavno ne može pobjeći od tih okova..?

Svako pravi svoje izbore na svoj način i selektuje kako mu odgovara.
O sebičluku bih imala puno da kažem, ali to nije tema. Ukratko, ne može čovek da bude ispunjen i zadovoljan ako ne čini ono što želi.
Stvar je u tome što svaka odluka ima ZA i PROTIV pa kad ih izvagamo, sprovodimo ih u dela.
 
Ko donosi odluke protivne ili prosto različite od "društveno-prihvatljivog" obrasca, rizikuje da nosi taj teret osude čaršije.
Ko sa tom osudom ne može da živi, neka donosi odluke koje neće izazvati osudu.

I to je izbor pojedinca.

I to opet važi i za muškarce i za žene. Glupo je uzimati jedan primer i na osnovu njega graditi priču o nekim patrijahalnim ženinim okovima i to plasirati kao izgovor. I širiti dalje na (ne)mogućnost izbora.
Jel' ona ume da kaže "ja to hoću i neću ovo"? Ume.
Zašto joj treba nategnuto opravdanje i vajkanje "Eh, da sam muško..."? Ako ne želi decu, ne želi decu i ende i treba da kao odrasla osoba stane iza svojih izbora, a ne da traži izgovore u tome šta muškarac može, a šta ne može u tamo nekim hipotetičkim brakovima.

Ovaj primer koji si iznela nema veze sa mogućnošću izbora nego sa nemanjem herca da se izvesni izbori naprave i odbrane.

:ok:

:D Great minds think alike :whistling:

Vrlo jednostavno, imamo mi izbora, ali svaki izbor koji napravimo ima svoju cenu.

Pitanje je samo koliko smo spremni da platimo
 

Back
Top