Zemljotres - bežati iz kuće ili ne?

Ja ležao na krevetu i čitao o pre-shockovima dan prije (5.1 i 4.9 stupnjeva) i kako seizmolozi kažu da je moguće da bude i koji jači i taman u tom trenutku je sastavilo. Skočio sam iz kreveta i stao pod štok i viknuo ženi i djeci pod štok i stol i čekao, pa što bude. ☹️
I ja sam odmah ustala i stala u okvir vrata, ali vrlo brzo je prošlo.
 
Po meni je ovo sve potpuno krivo i pogrešno. Potres se čuje, prvo ide tutnjava, ako je bliže epicentru. I nikako ni pod razno ne silaziti niz stepenice, ni sa prvog kata, a ni ne izlaziti iz kuće ili stana van. Kod nas u Majskim Poljanama su ljudi i poginuli jer su izašli van pa ih je poklopilo. Pada crijep, dimnjak.
Mislim svatko neka radi ono što misli da je najbolje za njega, ali mi smo eto imali dva potresa i vidjeli smo što se i kako dešavalo. Općenito ruše se one kuće i zgrade što su starije rađene oko 100 i više godina i novije što su loše rađene.
Ranije sam živela u zgradi u drugom gradu, koja je imala 14 spratova. Građena je nakon velikog zemljotresa u Skoplju i bila sagrađena na šinama, tako da se kliza tokom zemljotresa. Mogla je (u vreme gradnje) da izdrži prilično jake zemljotrese. U to vreme se vodilo računa o takvim stvarima. Kasnije se oko zgrade gradilo, dograđivalo, potkopavalo... Ko zna šta je bilo sa tim šinama i jesu li u funkciji uopšte. Ovde gde sad živim nije trusno područje, pa se ne brinem.
 
Ranije sam živela u zgradi u drugom gradu, koja je imala 14 spratova. Građena je nakon velikog zemljotresa u Skoplju i bila sagrađena na šinama, tako da se kliza tokom zemljotresa. Mogla je (u vreme gradnje) da izdrži prilično jake zemljotrese. U to vreme se vodilo računa o takvim stvarima. Kasnije se oko zgrade gradilo, dograđivalo, potkopavalo... Ko zna šta je bilo sa tim šinama i jesu li u funkciji uopšte. Ovde gde sad živim nije trusno područje, pa se ne brinem.
Koliko je meni poznato nakon potresa u Skoplju i Banja Luci počelo se voditi računa o protupotresnoj gradnji u bivšoj državi. Ova moja zgrada je rađena 80-tih i ovaj potres od 6.4 je izdržala bez problema. Navodno može do 7 stupnjeva bez problema.
E sad, da li nešto je ili nije trusno područje je upitno. Te ploče se stalno pomičnu, imaju ti rasjedi. Tko će to znati, ima područja koja jesu više pogođenija potresima. Ali da baš ima područja da možeš reći da ih nikada neće pogoditi potres, to nisam baš siguran.
 

Back
Top