Zavisnost od alkohola i da li i kako je se resiti

Alkohol je jedna od najstarijih supstanci koje je čovek otkrio u potrazi za zanimljivim stvarima koje mogu izmeniti način na koji čovek misli i oseća. Danas je alkohol (alkoholizam) droga izbora za većinu zapadne civilizacije. Duvan je dosao u Evropu tek kada je Kolumbo otkrio Ameriku, pre toga je to zadovoljstvo
bilo nepoznato, ali alkohol u ovakvom ili onakvom obliku postoji od kako i covek postoji.Vino postoji vec hiljadama godina, nadjeni
su ostaci cupova u kojima je nekada bilo skaldisteno vino, sa novim naucnim metodama utvrdjeno je da su stari i nekoliko hiljada godina.
To bi znacilo da su ljudi uvek zeleli da uzivaju u neko omamljujucem napitku. Neki svetovi ( Azija, Afrika)i dan danas piju samo u posebnim
prilikama u smislu da nesto slave, nikako svakog dana. U Evropi i Americi problem sa alkoholicarima je veliki, drustva, drzave ne znaju kako
da se izbore sa tim problemom, a narocito posledicama jer je to na neki nacin i tabu tema.Ljudi ce pitati za savet kako da prestanu da puse,
kako da oslabe, ali nikada kako ce prestati da piju jer niko nije ni svestan da je alkoholicar ili ne zeli da o tome govori.
Tesko je i odrediti momenat kada covek iz povremenog uzivanja u alkoholu prelazi u zavisnost. Zavisnik gubi kontrolu
iz silne zelje za alkoholom, pojavljuju se i fizicki simptomi tipa tremor, problemi sa spavanje, a naravno ima i tezih slucajeva.

Zavisnost uključuje i potrebu za alkoholom nad kojom osoba gubi kontrolu, kao i fizičke simptome i pojavu krize kada alkohola nema. Nakon sat vremena bez pića već se javljaju simptomi kao što su tremor (trešenje), anksioznost, poremećaj spavanja, a u težim slučajevima halucinacije i epileptički napadi.
Alkohol utice na mozak, gubi se kontrola i nad sopstvenim zivotom.

Reakcije na alkohol su individualne, tako da se mogu veoma razlikovati od osobe do osobe. Takođe reakcije zavise od organizma svake osobe, njenih godina, pola, zdravstvenog stanja, psihološkog stanja i naročito od unesene količine alkohola.
Odvikavanje od alkohola jako je komplikovano jer kako je Eric Clapton u svojoj biografiji napisao alkoholicar je uvek alkoholicar cak
i kad ne pije jako dugo.

Pre godinu dana sam imala jedan sasvim slucajan susret ( neki bus,5 autobuskih stanica) u Beogradu sa alkoholicarem koji
mi je za tih desetak minuta ispricao da vec sedam godina ne pije, ali jednom nedeljno mora da ide na terapiju sa anononimnim
alkoholicarima jer je samo tako nekako i siguran da nece podleci neko izazovu.

Temu sam otvorila jer takvih tema za diskusiju obicno nema, ljudi kriju svoju zavisnost od alkohola, ovo je anoniman
forum i mozda ne bi bilo lose da malo diskutujemo o tome.
Da li ste alkoholicar(ka), pitanje je sad;)

Alcohol-v-2-resized.jpg
1. Pre čoveka alkohol su otkrile životinje.
Na primer, postoji "prećutni dogovor" kod majmuna, žirafa i slonova da deo drveća sa voćem NE DIRAJU dok voće ne prezri tj počne alkoholno vrenje. Tada počinje narodno veselje u savani

2. Analizirajući nepisane narodne običaje, na Oksfordu su uradili studiju da baš srpska šljivovica predstavlja prirodnu prevenciju od kardiovaskularnih bolesti. Ali jedino ako se uzima čašica ujutru i uveče.

3. Svet je podeljen na ljubitelje vina i ljubitelje piva. Ja o vinu ne znam ništa. Što se piva tiče stvari stoje ovako: pivo je hranljivo a najviše crno jer sadrži 4 vrste hmelja dakle sadržajnije je. Takodje postoje razne vrste piva ja se dtžim klasičnih bez voćnih aroma. Svetlo lager, IPA, Crno... najčešće varijante. Jedino što kapitalisti vole da varaju zarad profita pa stavljaju kukuruzni sirup kako bi uśtefeli na osnovnim žitaricama zbog kojih pivo zovemo pivom. Od trenutne domaće industrijske proizvodnje izdvajam: Valjevsko pivo koje je čisto lager pivo, trenutno je dobar i Carlsbergov Lav Premium i samo je pitanje dokle će da ugrožavaju svoj Carlsbetg a od crnog piva bih naglasio Zaječarslo Crno, nije navala pa je stoga i kvalitetno. Zaječarsko svetlo (najprodavanije) sadrži kukuruzni sirup da Heineken ne bi bio na šteti, bolje potrošači. Jelen nema šanse pored pomenutih a i nešto se zajebavaju sa sastojcima a ja ne mogu sa zdravljem, hvala, to više nije ono pivo.

Medicinska mera za pivo je do litar dnevno za muškarce a pola za žene i tada postoje pozitivni efekti.

Najteže je biti umeren
Da bi to i bili potrebno je biti samoodgovoran i svestan šta se konzumira

 
Poslednja izmena:
Sada me sve ovo navelo na novo razmišljanje...

Rekoh da se ne razumem u vina ali mi ko dan jasno da nema šanse da 2 litra vina može da se kupi za 99 dinara pa sve da je groždje kradeno!

Liči mi na duvansku.mafijašku imdustriju.
Kada se namotate običnog duvana sa pijace a zatim probate ponovo neku industrijsku cigaretu, tačno osetite svu onu kancerogenu i smrdljivu hemiju...

evo za pičetak - Srbija ne može da proizvede dovoljno ječma samo za pivo. Dakle šta se onda radi?

Ajd ovo što stavljaju kukuruzni sirup, ali svetska količina piva zahteva malo mnogo toga. Da nije gmo kukuruz osnova?

neko će reći - Craft pivare
ok, ali...
oni nemaju veliki kapacitet a kontrola kvaliteta se svodi na "časna Titova pionirska", razumem ja da će biti kvalitetno dok se razvija ime

za 4X veću cenu od industrijske flaše najčešće dobijate lager piva sa voćnim ukusima a neke Craft pivare su dovoljno poštene da napišu odakle nabavljaju ekstrakte koji su možda i gmo?
 
Poslednja izmena:
Pasterizovano ili nepasterizovano pivo?

Pasterizovano pivo je mikrobiološki ispravnije i može se konzumirati još neko vreme van naznačenog roka za razliku od nepasterizovanog koje postaje jako opasno po zdravlje.

Nepasterizovano pivo ima mnogo lepši ukus jer visokom temperaturom pasterizacije nisu uniśtene njegove osobine. Medjutim, gde ima žitarica ima i glodara. Miševi i pacovi po pivarama rade sa svojim kolegama ljudima u sve tri smene a neki put upadnu u direktan proces proizvodnje. Menadžer za glodarske resurse nema problema da nadomesti upražnjeno radno mesto.
 
Godinama sam bila u tom paklu zavisnosti, tek kad sam pala na dno da nize ne moze, odlucila sam da se lecim. Nakon godinu dana, zavrsila sam sa tom pricom zauvek. Proslo je sedam godina, bez kapi, bez zelje za tim sranjem i znam da ce tako ostati. Alkohol uvek ide korak ispred, vi zaista verujete da imate kontrolu i da niste zavisni, a istina je sasvim suprotna.
 
Godinama sam bila u tom paklu zavisnosti, tek kad sam pala na dno da nize ne moze, odlucila sam da se lecim. Nakon godinu dana, zavrsila sam sa tom pricom zauvek. Proslo je sedam godina, bez kapi, bez zelje za tim sranjem i znam da ce tako ostati. Alkohol uvek ide korak ispred, vi zaista verujete da imate kontrolu i da niste zavisni, a istina je sasvim suprotna.
Svaka ti cast, kod tebe ce tako i ostati.
Alkohol je jako perfidna zavisnost, podmuklla, nije kao duvan ili neka droga za koju znas da ili ces je ostaviti ili neces jer
#ne postoji malo hocu , malo necu, a kod alkohola bas to postoji i zavarava coveka da moze tu i tamo da popije.
 
Godinama sam bila u tom paklu zavisnosti, tek kad sam pala na dno da nize ne moze, odlucila sam da se lecim. Nakon godinu dana, zavrsila sam sa tom pricom zauvek. Proslo je sedam godina, bez kapi, bez zelje za tim sranjem i znam da ce tako ostati. Alkohol uvek ide korak ispred, vi zaista verujete da imate kontrolu i da niste zavisni, a istina je sasvim suprotna.
podrska!
 
Godinama sam bila u tom paklu zavisnosti, tek kad sam pala na dno da nize ne moze, odlucila sam da se lecim. Nakon godinu dana, zavrsila sam sa tom pricom zauvek. Proslo je sedam godina, bez kapi, bez zelje za tim sranjem i znam da ce tako ostati. Alkohol uvek ide korak ispred, vi zaista verujete da imate kontrolu i da niste zavisni, a istina je sasvim suprotna.
El,bila frka,,,neka terapija
 
Godinama sam bila u tom paklu zavisnosti, tek kad sam pala na dno da nize ne moze, odlucila sam da se lecim. Nakon godinu dana, zavrsila sam sa tom pricom zauvek. Proslo je sedam godina, bez kapi, bez zelje za tim sranjem i znam da ce tako ostati. Alkohol uvek ide korak ispred, vi zaista verujete da imate kontrolu i da niste zavisni, a istina je sasvim suprotna.
I ja sam isto iskustvo imao sa alkoholom i ostalim supstancama. Preko 15 godina... al sad posle dve godine terpaije sam extra. Želim i drugima da ozdrave od ove bolesti jer je izlaz postoji.
 

Back
Top