Quantcast

Zavisnost od alkohola i da li i kako je se resiti

pesho

Poznat
Poruka
9.985
Jel zna neko zasto kad pijem rakiju i legnem da spavam,zatvorim oci,imam osecaj da se sve vrti i da se ja vrtim? Taj osecaj ne postoji dok su ti oci otvorene,ali kad zaklopis oci,nastaje haos. Ja sam cuo da ti neki alkosi vole taj osecaj i da im ne smeta,medjutim kod mene izaziva katastrofu,mucninu i nagon za povracanjem. Ja stvarno ne znam kako to trpite..
meni preskakalo srce nocas a ne sjecam se ni kako sam lego

A anonimus

Početnik
Poruka
1
Za osobu koja je pitala kako pomoci osobi od.40 god da prestane da pije jer ce izgubiti porodicu.
Na zalost ,Muslim da u Belgrade nema nikakva klinika, centar za odvikavanje koji pristupa probrlemu zavisnosti sa zeljom da stvarno pomognu pacijentu. Znam iz iskustva, bila sam u jednom. Uzmi ti pare, jako puno para, skinu te sa fizicke zavisnosti bensedinima I to je to. Tako sam ja prvi put mislela da sam izlecena, ugradili mi blokator, esperal ispod koze I objasnili funkciju. To me nije sprecilo da nastavim da pijem. I tako Jo's nekoliko godina dok nisam pozelela da sam mrtva, her he to jedini izlaz bio, nije mi jasno bilo kako ne mogu da prestanem da pijem, a svi oko mene pate, sve sam bukvalno srusila, porodicu, prijatelje, nesposobna da radim. Sve to vidim I znam I opet nastavljam. Dok mi neko nije rekao da je alkoholizam bolest, I da idem ovde u Kanadu u rehab, tu su mi objasnili da pomoci ima, da nisam sama u ovom problemu, pocela da idem na AA sastanke. I verujte, tu se osecam odlicno I zahvalhujuci sastancima sam uspela. Evo tri godine ne.pijem, srecna I presrecna. Jer ja vise ne zivim u paklu, nego jedan normalan zivot I zahvalna sam za svaki dan bez alkohola I za sa.sastanke. ima ih u Belgrade. Neka neko ode sa njim prvi put I ja vam garantujem da ce mu se svideti, her ce videti da nije sam, da he tu neko ko ga razume, ko je prosao I bio tu gde I on. On je u gorem paklu od vas, on sve vidi koliko vas unistava, on pati, ali on sebi ne moze da pomogne jer je bolestan, a vi ne mozetw je ne razumete. Samo Alkoholicar moze pomoci akoholicaru. Potrazite u Google anonimni akoholicari I videcete. Bilo kakvo pitanje ako vam treba, pitajte. Moja je duznost kao alkoholicar da pomognem drugom alkoholicaru. Ja sada za.sebe kazem da sam zahvalni alkoholicar. Zahvalna, jer sada zivim zivot bez stresa, bez icega da mi pomogne da preguram neki problem ili prepreku, jer sada znam da zivim I I uzivam danas, a sutta sta ce biti, ne znam, a juce je vec proslost .ako hocete I ja mogu pricati sa njim.

Ariodante

Elita
Poruka
17.116
Alkohol je jedna od najstarijih supstanci koje je čovek otkrio u potrazi za zanimljivim stvarima koje mogu izmeniti način na koji čovek misli i oseća. Danas je alkohol (alkoholizam) droga izbora za većinu zapadne civilizacije. Duvan je dosao u Evropu tek kada je Kolumbo otkrio Ameriku, pre toga je to zadovoljstvo
bilo nepoznato, ali alkohol u ovakvom ili onakvom obliku postoji od kako i covek postoji.Vino postoji vec hiljadama godina, nadjeni
su ostaci cupova u kojima je nekada bilo skaldisteno vino, sa novim naucnim metodama utvrdjeno je da su stari i nekoliko hiljada godina.
To bi znacilo da su ljudi uvek zeleli da uzivaju u neko omamljujucem napitku. Neki svetovi ( Azija, Afrika)i dan danas piju samo u posebnim
prilikama u smislu da nesto slave, nikako svakog dana. U Evropi i Americi problem sa alkoholicarima je veliki, drustva, drzave ne znaju kako
da se izbore sa tim problemom, a narocito posledicama jer je to na neki nacin i tabu tema.Ljudi ce pitati za savet kako da prestanu da puse,
kako da oslabe, ali nikada kako ce prestati da piju jer niko nije ni svestan da je alkoholicar ili ne zeli da o tome govori.
Tesko je i odrediti momenat kada covek iz povremenog uzivanja u alkoholu prelazi u zavisnost. Zavisnik gubi kontrolu
iz silne zelje za alkoholom, pojavljuju se i fizicki simptomi tipa tremor, problemi sa spavanje, a naravno ima i tezih slucajeva.

Zavisnost uključuje i potrebu za alkoholom nad kojom osoba gubi kontrolu, kao i fizičke simptome i pojavu krize kada alkohola nema. Nakon sat vremena bez pića već se javljaju simptomi kao što su tremor (trešenje), anksioznost, poremećaj spavanja, a u težim slučajevima halucinacije i epileptički napadi.
Alkohol utice na mozak, gubi se kontrola i nad sopstvenim zivotom.

Reakcije na alkohol su individualne, tako da se mogu veoma razlikovati od osobe do osobe. Takođe reakcije zavise od organizma svake osobe, njenih godina, pola, zdravstvenog stanja, psihološkog stanja i naročito od unesene količine alkohola.
Odvikavanje od alkohola jako je komplikovano jer kako je Eric Clapton u svojoj biografiji napisao alkoholicar je uvek alkoholicar cak
i kad ne pije jako dugo.

Pre godinu dana sam imala jedan sasvim slucajan susret ( neki bus,5 autobuskih stanica) u Beogradu sa alkoholicarem koji
mi je za tih desetak minuta ispricao da vec sedam godina ne pije, ali jednom nedeljno mora da ide na terapiju sa anononimnim
alkoholicarima jer je samo tako nekako i siguran da nece podleci neko izazovu.

Temu sam otvorila jer takvih tema za diskusiju obicno nema, ljudi kriju svoju zavisnost od alkohola, ovo je anoniman
forum i mozda ne bi bilo lose da malo diskutujemo o tome.
Da li ste alkoholicar(ka), pitanje je sad;)
nisam i nadam se da necu ni postati, ali cale mi je alkos, znam kako to izgleda u praksi.
letos je imao operaciju, upao u delirijum dok je cekao da se operise.
nedaj boze nikome.

Perem ruke

Primećen član
Banovan
Poruka
664
Zavisi od osobe veoma je jednostavno ali nije lako. Doneses odluku i drzis se nje.
Cenim za 90% alkoholicara nema sanse uvek se vrate, moras da budes jak karakter.
I nema leka, samo tih 10% odloze sledecu cashicu do smrti.
Ako imaju porodicu ona treba da apeluje da urade zbog njih ako im stalo...mada najcesce to nije dovoljno.
Sad dal to znaci da im nije dovoljno stalo ili jednostavno nemaju snage...kokoska ili jaje.

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
64.533
Zavisnost od alkohola je strasna stvar,nazalost osetila sam to u svoj porodici,muz je posta alkos I maltretiranja su pocela.Strasno je gledati u sta se covek pretvori kad se napije,a jos strasnije je to stop svi u porodici pate I stradaju
Alkoholicar se ne postaje od danas na sutra. Dug je to proces,
verovatno je to bio i pre nego sto si se udala za njega. Vremenom
je to sve strasnije, a ako ne zeli da se leci onda bih ja gledala da
se otarasim takvog coveka jer be biti sve gore i gore.

Fakje

Primećen član
Poruka
670
Fakje nisi valjda ozbiljan?
Pa, jesam. Ne moze svako izdrzati sa alkoholizmom i da normalno funkcionise u drustvu istovremeno, ali ko to moze da podnese, potvrdice da je alkohol koristan generalno. Ne i zdravstveno, ali ko sto rekoh, zivim brzo, umrecu mlad. Pa, u nebrojeno mnogo situacija alkohol mi je spasio glavu i da nisam bio pijan ne znam kako bih reagovao, ali sigurno losije. Alkoholizam daje, ali i uzima, te je potrebna velika snaga uma i volja kako bi se alkohol ukrotio. Naravno, alkoholizam se ne moze izbeci, ali to je cena koju vredi platiti.

E sad, mnogi postaju agresivni od toga i tu je i niz drugih nacina kako povredjuju ljude oko sebe zbog toga. Takvi ljudi svakako treba da izbegavaju alkohol, ali to ne znaci da je los bas za svakog, vec zavisno od licnosti.

Zelim ipak da naglasim da ovim ne nastojim nikog da podstaknem na alkoholizam, samo dajem svoj dozivljaj iz licnog ugla, kako je meni bilo i jos jeste. Ne bih nikom savetovao da se olako upusti u to jer ne zelim da imam to na dusi ako podje naopako. Znam da ima strasnih slucajeva maltretiranja, sto je stvarno gadno i ne treba se na to gledati blagonaklono.

monbel

Obećava
Poruka
66
Znam čoveka koji je bio na lečenju od zavisnosti od alkohola. Posle toga
jedno duže vreme (5-6 godina) nije popio ni kap alkohola.
Pričali smo o tome sa jednim našim prijateljem psihijatrom ali je on sumnjičavo zavrteo glavom...

I stvarno, počeo je ponovo da pije, sve više i više.

Umro je u Junu prošle godine jer je jeftino nabavio neku rakiju (verovatno metil alkohol) od nekog albanca.

Poruka
15.329
To je standardna prica svakog zavisnika, a u tom su momentu oni
i ubedjeni da kao mogu.

Postoje ljudi koji mogu prestati kad god požele. No kod takvih ljudi obično nije problem zavisnost od alkohola,
već izmenjeno stanje svesti kod konzumacije. Netolerantnost organizma na alkohol.
Često se ljudi i podvrgnu terapiji, slobodnom voljom, ali loš pristup često ne dovede do rezultata.
Lekar bi trebao da utvrdi gde je srž problematike te u skladu s tim i pristupiti lečenju.
Bar ovde na našim prostorima, lečenju zavisnosti se ne pristupa kao nekom ozbiljnom problemu,
a vrlo je ozbiljan, ne samo po zavisnika nego celu porodicu.
Zato se u proces lečenja uključuje i porodica, poslovni saradnici, bliskiji prijatelji.
Iskreno, nisam nešto istraživala u zadnje vreme da li kod nas ima napretka na tom polju i koliko se pristupa lečenju
na način iznad naveden.

jolemisa

Veoma poznat
Poruka
13.831
Postoje ljudi koji mogu prestati kad god požele. No kod takvih ljudi obično nije problem zavisnost od alkohola,
već izmenjeno stanje svesti kod konzumacije. Netolerantnost organizma na alkohol.
Često se ljudi i podvrgnu terapiji, slobodnom voljom, ali loš pristup često ne dovede do rezultata.
Lekar bi trebao da utvrdi gde je srž problematike te u skladu s tim i pristupiti lečenju.
Bar ovde na našim prostorima, lečenju zavisnosti se ne pristupa kao nekom ozbiljnom problemu,
a vrlo je ozbiljan, ne samo po zavisnika nego celu porodicu.
Zato se u proces lečenja uključuje i porodica, poslovni saradnici, bliskiji prijatelji.
Iskreno, nisam nešto istraživala u zadnje vreme da li kod nas ima napretka na tom polju i koliko se pristupa lečenju
na način iznad naveden.
Cigarete sam ostavio odjednom i nisam sebi ni nikom rekao danecu vise zapaliti.Kad god su me pitali,rekao sam "Do sutra".Imao sam povremeno te snove kako zapalim,a ona slatka,pa se odjednom setim da sam ostavio i to me probudi iz sna,ponekad i sav znijav,jer mi je momentalno krivo st sam zapalio,pa kad se razbudim,veliko olaksanje,a pice,koje sam poceo mnogo vise da pijem posle ostavljanja cgareta,sam lako ostavio.Jednostavno sam rekao sam sebi "Nema vise i gotovo".I tako je i bilo.

Affro*

Zaslužan član
Poruka
104.503
Cigarete sam ostavio odjednom i nisam sebi ni nikom rekao danecu vise zapaliti.Kad god su me pitali,rekao sam "Do sutra".Imao sam povremeno te snove kako zapalim,a ona slatka,pa se odjednom setim da sam ostavio i to me probudi iz sna,ponekad i sav znijav,jer mi je momentalno krivo st sam zapalio,pa kad se razbudim,veliko olaksanje,a pice,koje sam poceo mnogo vise da pijem posle ostavljanja cgareta,sam lako ostavio.Jednostavno sam rekao sam sebi "Nema vise i gotovo".I tako je i bilo.
Bravo. Cigarete sam i ja ostavila odjednom i nisam zapalila više ni jednu evo 6 punih godina i sedma. Alkihola za sve vreme svog života nisam popila ni pola litra niti imam želju. Bivši isto nije pio, ne dopada mi se kad se ljudi osećaju na alkohol bilo koji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.