Zasto su ljudi zli?

christian-bale-edit.jpg




Verovatno smo se svi mi suocili sa cinjenicom da ljudi mogu biti zli… da mogu postati zli… da nam mogu naneti zlo… Onda se pitamo zasto su neki takvi, zasto ne cene dobro, zasto nalaze zadovoljstvo u zlu… dok se drugi trude biti covecni i dobri iskreni …. Sta je ono sto neke tera da potanu takvi ili da zele biti takvi???? I Sta je to sto ih cini zlima?


Zna se da postoje UNIVERZALNO DOBRO I ZLO... samo je sada drugi problem sto ljudi usled svoje urodjene nesavrsenosti i sklonosti naginjanja ka zlu ne vide jasno tu granicu ili ne zele da je vide i to sto se nase shvatanje tih pojmova razlikuje, time se ne menja sustina...
I nije bitno sta je za nekoga dobro ili zlo, vec treba razmisljati o tome ... ako zeli biti covek, i analizirati svoje postipke, htenja, motive.... i ukoliko poznaje sustinu osobina po kojima se moze definisati zlo i ukljuci i svoju savest , sposoban je znati sta je zlo a sta dobro, mozda ne 100% objektivno, ali moze uspeti u tome. Ali to je u slucaju samo ako zeli biti DOBAR iakosu mu bitne prave vrednosti, onda ce se truditi da zna da definise zlo... da ne bi presao na stranu zla....
Mislim da oni kojima je to relativno i koji se ne trude da shvate sustinu zla i dobra, da se tako samo izgovaraju za ono sto jesu, tj za svoja (zla) dela.... ili im je tako samo lakse jer se onda ne osecaju odgovorno… Jer ako neko neku stvar ne definise kao zlu....(subjektivno), to mu moze sluziti kao opravdanje da cini zlo, pod izgovorom da nije to zlo.....
Ljudi su skloni racionalizaciji, tj da za lose postupke traze dobro smisljene argumente i da tako obmanjujuci svoj um obmanjuju i druge, ali to je sve prvenstveno na njihovu stetu.......

Skloni su da LAZU SEBE, a samim tim tako lazu I sve oko sebe… Ali odgovorni su za tu svoju samoobmanu…
Dobro je razmisljati o tome sta je dobro, sta je zlo... ukljuciti i svoju savest koja nam svedoci o tome kakvi smo.... i onda mozemo iskontrolisati svoje postupke, tako cemo bolje poznavati sebe i druge ljude... i moci ce mo da ne budemo zli... ukoliko to zelimo...... Znaci dovoljno je nekada samo ukljuciti svoju savest… kazem svoju, ne tudju…

Zlo se mnogo podcenjuje, na primer sama sebicnost je zlo... i to se podcenjuje..... ali ljudi zbog svoje sebicnosti mnogo zla nanose drugima, svojoj okolini koja ispasta zbog njihove sebicnosti, a necu o tome koliko je to i stetno po njih...., samo posledice ne dolaze odmah pa ljudi misle da ih nece ni biti... koja zabluda…

A drustvene norme nisu objektivne o tome ni necu...Jer moze nesto biti opste drustveno prihvatljivo , a zna se da je zlo...
Jedino su moralna merila ispravna....zna se da je ubiti zlo, a sada sto neko ubija u ratu ili iz nekog drugog razloga to ga ne opravdava niti menja cinjenicu da je to zlo.....
Kao na primer i abortus... zna se da je i to ubistvo, pa ipak vas nece osuditi drustvo zbog toga....Nece vas niko osuditi sto ste sebicni... sto svojom sebicnoscu unistavate nekoga ko zavisi od vas.....To se ne vidi pa ni nije zlo.... ali analizom se moze utvrditi da nesto jeste zlo.... tu su dela koja svedoce, kao i motivi ....
I ne mozemo se izgovarati da nemamo savest, to sto je neko ne ukljucije to je drugi problem..... sama savest nam mnogo govori i u dubini duse mozemo znati da je nesto zlo.... Ona moze prosuditi, moze nas osuditi, ukoliko se osvrcemo na njen osecaj... ali moze i otupeti jer je gazimo i ne uzimamo u obzir....ali mi smo sami krivi za to ukoliko je ignorisemo i imacemo posledice.....uvek su neizbezne posledice svakog zla.....
Zato je mudro malo razmisljati o sebi i svojim osobinama, motivima, i uzimati u obzir i svoju savest ...... ukoliko ne zelimo da budemo zli tj da postanemo zli......

Duhovno su bolesni... zato su zli...

"od svetlosti mrak prave od mraka svetlost"


Evo ovo je moja analiza...
naklonnn.gif
 
Veoma lepa analiza, nema šta.
. Ovo što sledi će ti možda izgledati kao surova kritika ali stvarno mi se dopao tvoj tekst, a pre njega tvoja namera da se oglasiš po pitanju koje značajno nadmašuje prosek okruženja ovdašnjeg. Izgleda mi kao vanredan intelektualni napor, da se prerade posledice nekog zla osrednjeg do jačeg intenziteta, pričijenog ti pre izvesnog vremena Tekst prigušuje emocije neznano koliko i koliko jake, tako da može biti da je tvoj tekst, posledica nečeg mnogo jačeg nego što bi bila svađa u gradskom prevozu, oko sedišta, kusura isl. Svakako za poštovati je tvoju nameru da o tome ne progovaraš, samo ako ispadne, da sam tvoje obraćanje shvatio nedovoljno ozbiljno, lako se može desiti da te duboko uvredim. Bez trunke takve namere, naravno.
Dakle, slika je dosta tipična. Prvo ide intelektualna obrada, argumenti monolitni bez pukotine, angažuje svo znanje i tvoju predstavu o dobru i zlu koje poseduješ iz dosadašnjeg životnog iskustva. Jedan vanredan napor, ko zna koliko jakim udarcem izazvan, ali složićeš se nadam se, da su takvi udarci jedino u stanju da nas mobilišu na neku vrednu akciju. Potom ide veoma iscrpan pokušaj da se izrečeno uopšti na najvišem mogućem nivou. Većina žena, intelektualne otiske svojih negativnih iskustava uopštava na nivou društva odn. društvene zajednice kojoj pripadaju. Tu je obično i prilika, da se uputi jača, do oštra kritika društvu, pogotovu ako u osnovi leži problem, koji više pogađa žensku populaciju. Potom se stiže do morala i tu je konačano smirenje, kao kada brod konačno uplovi u luku. Zlo, koje je napalo, je odrađeno, i manje ili više možemo da nastavimo plovidbu kao i pre.
To je to, ali ne bih se ovde javljao za reč, da ne bi tvoje poslednje rečenice:

Zato je mudro malo razmisljati o sebi i svojim osobinama, motivima, i uzimati u obzir i svoju savest.

Veoma mi se dopada.
Ona dolazi na kraju, nakon što je rečeno sve što treba, o pojavi zla u tzv. spoljašnjem svetu, ovom našem okruženju. Varam li se, ili je tu krenulo razmišljanje o korenu zla iz onog dela stvarnosti što nije spolja? O tome nikad, ni jedno društvo čoveka nije pričalo glasno, ali pričaju pojedinci i to samo u poverenju. Ako se varam onda ništa, kao da nisam ništa napisao. Ako se ne varam, možda bih smeo da te u mislima vratim na sam neposredni uzrok pojave zla, koji je doveo do ovog pisanija i priupitam, šta misliš, koliko u svemu što se izdešavalo ima udela tvoje delovanje ili nedelovanje.

Dobar dan ti želim
 
Ko podcenjuje zlo
budala je to
jer zlo je na ovoj planeti..dominantno.

Zlo je prirodno,odvija se lako uz oslobadjanje energije egoizma sputanog pravilima civilizacije. Prati ga porast entropije i teče u skladu sa zakonima fizike.Zlo je opojno i onima koji ga praktikuju pruža zadovoljstvo,ali trenutno samo;kao i kod svake droge a trajno prazninu nepovratnu stvara.Zato doza mora da se pojačava.
Zlo je po svojoj prirodi destruktivno i autodestruktivno ali čini se da je neophodno kao antipod dobru jer njihovom interakcijom ostvaruje se dinamika života.
Dobro je zlu suprotno u svemu.Ono potrebuje i apsorbuje energiju ali rezultat je trajno ostvarivanje novih kvaliteta života i poimanje smisla i svrhe njegove.
Dobro može da razume zlo pa i da mu oprašta ali zlo ne podnosi dobro nikako.Najbolji primer za to je raspeće Hristovo.
Zato svako ko praktikuje dobro na putu sopstvene Golgote je i treba da je spreman na to.Zato biti dobar ..nije lako.
 
Svi mi posedujemo tu zlu stranu, ali je ogromna većina nas i ne ispoljava.Šta je to što čoveka natera na taj put, put zla, teško je reći.Možda nesrećno detinjstvo, nezadovoljstvo životom koji živi......uglavnom to je za njih jedini način da ostvare neke svoje ‚‚ambicije", da budu primećeni ili šta već oni misle da će postići time.
 
MPMcB;bt164214:
Veoma lepa analiza, nema šta.
. Ovo što sledi će ti možda izgledati kao surova kritika ali stvarno mi se dopao tvoj tekst, a pre njega tvoja namera da se oglasiš po pitanju koje značajno nadmašuje prosek okruženja ovdašnjeg. Izgleda mi kao vanredan intelektualni napor, da se prerade posledice nekog zla osrednjeg do jačeg intenziteta, pričijenog ti pre izvesnog vremena Tekst prigušuje emocije neznano koliko i koliko jake, tako da može biti da je tvoj tekst, posledica nečeg mnogo jačeg nego što bi bila svađa u gradskom prevozu, oko sedišta, kusura isl. Svakako za poštovati je tvoju nameru da o tome ne progovaraš, samo ako ispadne, da sam tvoje obraćanje shvatio nedovoljno ozbiljno, lako se može desiti da te duboko uvredim. Bez trunke takve namere, naravno.
Dakle, slika je dosta tipična. Prvo ide intelektualna obrada, argumenti monolitni bez pukotine, angažuje svo znanje i tvoju predstavu o dobru i zlu koje poseduješ iz dosadašnjeg životnog iskustva. Jedan vanredan napor, ko zna koliko jakim udarcem izazvan, ali složićeš se nadam se, da su takvi udarci jedino u stanju da nas mobilišu na neku vrednu akciju. Potom ide veoma iscrpan pokušaj da se izrečeno uopšti na najvišem mogućem nivou. Većina žena, intelektualne otiske svojih negativnih iskustava uopštava na nivou društva odn. društvene zajednice kojoj pripadaju. Tu je obično i prilika, da se uputi jača, do oštra kritika društvu, pogotovu ako u osnovi leži problem, koji više pogađa žensku populaciju. Potom se stiže do morala i tu je konačano smirenje, kao kada brod konačno uplovi u luku. Zlo, koje je napalo, je odrađeno, i manje ili više možemo da nastavimo plovidbu kao i pre.
To je to, ali ne bih se ovde javljao za reč, da ne bi tvoje poslednje rečenice:

Zato je mudro malo razmisljati o sebi i svojim osobinama, motivima, i uzimati u obzir i svoju savest.

Veoma mi se dopada.
Ona dolazi na kraju, nakon što je rečeno sve što treba, o pojavi zla u tzv. spoljašnjem svetu, ovom našem okruženju. Varam li se, ili je tu krenulo razmišljanje o korenu zla iz onog dela stvarnosti što nije spolja? O tome nikad, ni jedno društvo čoveka nije pričalo glasno, ali pričaju pojedinci i to samo u poverenju. Ako se varam onda ništa, kao da nisam ništa napisao. Ako se ne varam, možda bih smeo da te u mislima vratim na sam neposredni uzrok pojave zla, koji je doveo do ovog pisanija i priupitam, šta misliš, koliko u svemu što se izdešavalo ima udela tvoje delovanje ili nedelovanje.

Dobar dan ti želim
Hvala, hvala :heart:
i za ovo veoma mi se dopada, i na tvojoj iscrpnoj analizi:)
Takodje ti zelim dobro:)
 
nesa973;bt164396:
Svi mi posedujemo tu zlu stranu, ali je ogromna većina nas i ne ispoljava.Šta je to što čoveka natera na taj put, put zla, teško je reći.Možda nesrećno detinjstvo, nezadovoljstvo životom koji živi......uglavnom to je za njih jedini način da ostvare neke svoje ‚‚ambicije", da budu primećeni ili šta već oni misle da će postići time.
Da, svi mi posedujemo zrno zla u sebi zbog nasledjene nesavrsenosti...
Al opet nista ne moze biti izgovor za to kada neko krene na put zla ili ako postane zao...
Svako se moze izvuci iz toga gde je i raditi na sebi da bude dobar tj bolji covek..
Neki izaberu put zla jer je trenutno laksi ali na kraju im se dobro naplati..
Sve ima svoju cenu...
 
Poslednja izmena:
zxy;bt164288:
Ko podcenjuje zlo
budala je to
jer zlo je na ovoj planeti..dominantno.

Zlo je prirodno,odvija se lako uz oslobadjanje energije egoizma sputanog pravilima civilizacije. Prati ga porast entropije i teče u skladu sa zakonima fizike.Zlo je opojno i onima koji ga praktikuju pruža zadovoljstvo,ali trenutno samo;kao i kod svake droge a trajno prazninu nepovratnu stvara.Zato doza mora da se pojačava.
Zlo je po svojoj prirodi destruktivno i autodestruktivno ali čini se da je neophodno kao antipod dobru jer njihovom interakcijom ostvaruje se dinamika života.
Dobro je zlu suprotno u svemu.Ono potrebuje i apsorbuje energiju ali rezultat je trajno ostvarivanje novih kvaliteta života i poimanje smisla i svrhe njegove.
Dobro može da razume zlo pa i da mu oprašta ali zlo ne podnosi dobro nikako.Najbolji primer za to je raspeće Hristovo.
Zato svako ko praktikuje dobro na putu sopstvene Golgote je i treba da je spreman na to.Zato biti dobar ..nije lako.
Da u pravu si...
Zlo je dominantno a opet mnogi podcenjuju zlo... :(
Mozda na taj nacin se tese...
Treba biti realan i objektivan i nazvati ga pravim imenom gde god da je...
Takodje za to je potrebna i hrabrost...
A mnogi ne zele da vide, stave ruzicaste naocare i tako zive da bi im bilo lakse...
a tako se samo zavaravaju jer kad tad ce morati da se suoce...
Da i oni koji konzumiraju zlo, pricinjava im radost trenutno... ali ih i truje na duze staze...
Da, kao kod droge...
Da, dobro moze da razume zlo, ali zlo ne moze dobro...
Dobar primer si naveo... Primer Hrista...
Zasto su hteli da ga ubiju? Jer su zli...
Samo bi dodala da Bog nije stvorio zlo, ono je samo nastalo, i da je prirodno nase stanje sreca.. da mozemo bez zla...
Biti dobar nije lako kao ni slediti Hristov put ali je to jedini put istine... i ljubavi..
i isplati se...
Nagrada je ljubav i vecnost...
 
mona *;bt164488:
Da u pravu si...
Zlo je dominantno a opet mnogi podcenjuju zlo... :(
Mozda na taj nacin se tese...
Treba biti realan i objektivan i nazvati ga pravim imenom gde god da je...
Takodje za to je potrebna i hrabrost...
A mnogi ne zele da vide, stave ruzicaste naocare i tako zive da bi im bilo lakse...
a tako se samo zavaravaju jer kad tad ce morati da se suoce...
Da i oni koji konzumiraju zlo, pricinjava im radost trenutno... ali ih i truje na duze staze...
Da, kao kod droge...
Da, dobro moze da razume zlo, ali zlo ne moze dobro...
Dobar primer si naveo... Primer Hrista...
Zasto su hteli da ga ubiju? Jer su zli...
Samo bi dodala da Bog nije stvorio zlo, ono je samo nastalo, i da je prirodno nase stanje sreca.. da mozemo bez zla...
Biti dobar nije lako kao ni slediti Hristov put ali je to jedini put istine... i ljubavi..
i isplati se...
Nagrada je ljubav i vecnost...
Pa ...drago mi je da se slažemo:ok::D
 

Back
Top