Zasto Srbija ne moze napred?

Ne, ja mislim na regenta Aleksandra koji uopšte sa vama nije ni imao potrebu da se patrga, al izgleda da mu je neko od vaših obećo ko zna šta.

Potpuno pogrešno tumačenje ondašnjih političkih okolnosti. Regent Pavle je morao pronaći adekvatno rješenje za zadovoljenje Hrvata, koji su, u trenutku, ozbiljnih tektonskih poremećaja u Europi koji su vodili ka svjetskom sukobu. Upravo zbog toga je Pavle morao stabilizirati unutarnju političku situaciju državi koja je bila narušena dikaturom i stalnim nezadovoljstvom Hrvata, jer je znao da Kraljevina Jugoslavija oslabljena iznutra ne može izdržati vanjski pritisak, što se napolsljetku pokazalo točnim.

Tako da ovo tvoje "nije imao potrebu" možeš slobodno okačiti mačku o rep, jer to je promašena tvrdnja.
 
Ovako, kao neko ko ne zivi u Srbiji ves preko 20 godina, malo je probutovao po svetu, ali ne turisticki nego i poslovno pa je tako i na duze boravio na raznim mestima i upoznao zivot i ljude po raznim zemljama, na osnovu svega toga mogu da donesem sledeci zaljucak.

Srbi su veoma “komplikovani” ljudi koji zive u jednom nezdravom drustveniom uredjenju, a da mnogi toga nisu ni svesni.
To nezdravo drustveno uredjenje se ne odnosi na to koje je to uredjenje, dalo je to socijalizam, kapitalizam I tako dalje nego po tome koje ljudske I drustvene vrednosti to drustvo praktikuje, tolerise, prihaata, odbacije, tezi ka i slicno...

Prvo, vecina ljudi u Srbiji imaju o sebi visoko misljenje, mnogo vislje nego sto bi trebalo, iako iza tog misljenja velike vecina nema nista cime bi to misljenje poduprli…
Svi (citaj vecina) se u sve razumeju, i u fudbal i u politiku i u ekonomiju i tako dalje i imaju vremne da se bave tim glupostima iako nemaju ni za prost zivot. U 30tim rade za crkavicu, ako uopste i rade, zive kod roditelja I prosto se sa tim zadovoljavalu ili ne ali nista ne pokusavaju da promene, pokusavajuci da vise rade, da se obrazuju, kvalifikuju, da otvore neki svoj biznis ves se radije bave svim I svacim samo de se ne bave sami sobom…
Naravno uz to za svoje stanje moraju i da imaju krivca ili krivce… kralj Aleksandar sto je formirao jugostavilju, Tito, komunisti, Sloba, ……..

Tolerisu se pevaljke, nemoral, lopovluk, nerad….
Ne postuju se rad, ucitelji, nastavnici, profesori, roditelji, komsije, sugradjani, drzava…..

I sve pocinje i zavrsava sa ovim gore. I dok se ovo gorevsto sam naveo ne promeni nece se ni promeniti ni stanje u Srbiji….

Moze da bude i malo bolje i malo gore, zavisno od svetske politike, ekonomije, I million dugih faktora ali dok se usustini sami ljudi ne promene, vecih promena na bolje nece ni biti…

Nije ništa bolje ili barem ne puno bolje ni u drugim državama bivše Jugoslavije. U nekim od navedenih problema, nije izuzetak niti Slovenija, koja se općenito smatra najnaprednijom od svih bivših republika bivše SFRJ.
 
Naravno da nije ok.
Trebalo ga je streljati za to.
Mozda da je tako postupljeno, nebi bilo ni onog u Marseju i istorija bi se drugacije odvijala.
Ipak to ne moze da bude opravdanje ni razlog za ono sto su kasnije uradile Ustase.

Vjerojatno bi suđenje, adekvatna kazna i nedvosmislena javna osuda tog čina, pridonijela snižavanju tenzija. Ovako je dovela do najcrnjeg mogućeg scenarija. Stvaranja ustaškog pokreta. Naravno ne kažem da je sam čin atentata u Narodnoj skupštini bio dovoljan razlog za nastajanje te terorističke organizacije, niti da je opravdanje za kasnije zločine tog režima. Ali uzročno-posljedična korelacija ipak postoji.
 
Potpuno pogrešno tumačenje ondašnjih političkih okolnosti. Regent Pavle je morao pronaći adekvatno rješenje za zadovoljenje Hrvata, koji su, u trenutku, ozbiljnih tektonskih poremećaja u Europi koji su vodili ka svjetskom sukobu. Upravo zbog toga je Pavle morao stabilizirati unutarnju političku situaciju državi koja je bila narušena dikaturom i stalnim nezadovoljstvom Hrvata, jer je znao da Kraljevina Jugoslavija oslabljena iznutra ne može izdržati vanjski pritisak, što se napolsljetku pokazalo točnim.

Tako da ovo tvoje "nije imao potrebu" možeš slobodno okačiti mačku o rep, jer to je promašena tvrdnja.
Ma pričaj mi priču¡¿
Uopšte niste ni trebali da budete sa nama u jednoj državi.
To je samo kompletni ludak mogo da izvede.
 
Lako je biti general nakon bitke. Te 1918. godine, iako je već samo ujedinjenje bilo provedeno nakaradno i to je bio jasan indikator da se radi loše, nitko nije mogao odmah znati u što će se izroditi ta država i odnosi u njoj.
Ali, kaži ti meni, šta su ikad konkretno Hrvati uradili za stvaranje zajedničke države, osim što je bilo pitanje ili podela na italijanski, mađarski i srpski deo, pa morali da izaberu najmanje bolnu opciju.
Jesu se digli na oružje zarad zajedničke države? Nisu...
Jesu uradili išta osim teoretisanja o budućem uređenju? Nisu...
 
Ali, kaži ti meni, šta su ikad konkretno Hrvati uradili za stvaranje zajedničke države, osim što je bilo pitanje ili podela na italijanski, mađarski i srpski deo, pa morali da izaberu najmanje bolnu opciju.
Jesu se digli na oružje zarad zajedničke države? Nisu...
Jesu uradili išta osim teoretisanja o budućem uređenju? Nisu...

Hrvati su pristali da se sjedine teritorije bivše Austro-Ugarske na Balkanu sa Kraljevinom Srbijom u novu državu. Malo li je? Bi li radije volio da su Srbi išli na silu ostvarivati svoju vlast pa da je gerila udarala iz šuma i gora svo vrijeme postojanja nove države?
 
Hrvati su pristali da se sjedine teritorije bivše Austro-Ugarske na Balkanu sa Kraljevinom Srbijom u novu državu. Malo li je? Bi li radije volio da su Srbi išli na silu ostvarivati svoju vlast pa da je gerila udarala iz šuma i gora svo vrijeme postojanja nove države?
S' tim što su, pre nego li su Hrvati odlučikli da se teritorija bivše AU na Balkanu ujedini sa KS (ne znam kakva su to prava Hrvati imali da odluče sa kim će srpske etničke teritorije da se ujedine), 2/3 opština u Bosni i Hercegovini odabrale da se direknto prisajedine Kraljevini Srbiji, a istor je uradila i Vojvodina - do duše, Baranja i Srem su Srbiji pristupili direktno, ali ne zajedno sa Vojvodinom.
 
Ne znam koliko su hrvati tu imali izbora i koliko su se pitali. Da li su uopste mogli da sami stvore drzavu... Mislim da je odgovor lak... Nisu...

Točno. Tada nisu imali potrebnu infrastrukturu (vojska, policija...) i podršku međunarodnih čimbenika da uspostave samostalnu državu, ali činjenica je da su u novoj državi, koja se organizirala kao državna zajednica bliskih slavenskih naroda, očekivali barem minimum onoga što im je bilo garantirano u Austro-Ugarskoj, odnosno:

1) jasno definiran i osiguran vlastiti državni teritorij unutar nove države
2) vlastiti parlament koji upravlja hrvatskim autonomnim
3) vlastita vlada koja ima ovlasti u hrvatskom dijelu države u sferi unutarnjih poslova, sudstva, školstva itd.
4) državni službenik koji upravlja tom jedinicom - ban
5) vlastite represivne organe - policija, žandarmerija
6) uporaba vlastitih državnih simbola unutar autonomne jedinice - grb, zastava

To je najmanje što su politički predstavnici Hrvata bili očekivali u novoj državi, jer su to imali u prethodnoj. Ukidanje tih prava, koja su Hrvati već bili uživali i unižavanjem njihova političkog statusa na niži nivo, u odnosu na onaj koji su imali u državi koju su vodili neslavenski narodi, stvorilo je problem već na početku postojanja Kraljevine SHS/JUgoslavije.
 
Točno. Tada nisu imali potrebnu infrastrukturu (vojska, policija...) i podršku međunarodnih čimbenika da uspostave samostalnu državu, ali činjenica je da su u novoj državi, koja se organizirala kao državna zajednica bliskih slavenskih naroda, očekivali barem minimum onoga što im je bilo garantirano u Austro-Ugarskoj, odnosno:

1) jasno definiran i osiguran vlastiti državni teritorij unutar nove države
2) vlastiti parlament koji upravlja hrvatskim autonomnim
3) vlastita vlada koja ima ovlasti u hrvatskom dijelu države u sferi unutarnjih poslova, sudstva, školstva itd.
4) državni službenik koji upravlja tom jedinicom - ban
5) vlastite represivne organe - policija, žandarmerija
6) uporaba vlastitih državnih simbola unutar autonomne jedinice - grb, zastava

To je najmanje što su politički predstavnici Hrvata bili očekivali u novoj državi, jer su to imali u prethodnoj. Ukidanje tih prava, koja su Hrvati već bili uživali i unižavanjem njihova političkog statusa na niži nivo, u odnosu na onaj koji su imali u državi koju su vodili neslavenski narodi, stvorilo je problem već na početku postojanja Kraljevine SHS/JUgoslavije.
Хм сада испаде да сте имали већа права под Угарима него као Република у Титовој Југи.Дај молим те буди барем трунку објективан.Мислим чак и да не причамо о Краљевини а не видим зашто не би рецимо у периоду 29-39 нисте имали ни мање ни више од Срба, били сте једнаки по сваком основу.А пред други велики 39-41 рат добили сте бановину Хрватску која је чак и већа него данашња Хрватска.Мислим да је то било и више него фер собзиром да Срби под српском круном нису добили ни слично.Стално се подилазило Хрватима као народу на уштрб Срба.
Ми смо стварно луд народ и нисмо заслужили боље јер данас по нама пишају народи који до 1918 нису смјели дићи главу а камо ли тражити државу према томе...
800px-Kingdom_of_Yugoslavia_%281929-1939%29-sr.svg.png

Banovina_Hrvatska_kotari.jpg
 
Točno. Tada nisu imali potrebnu infrastrukturu (vojska, policija...) i podršku međunarodnih čimbenika da uspostave samostalnu državu, ali činjenica je da su u novoj državi, koja se organizirala kao državna zajednica bliskih slavenskih naroda, očekivali barem minimum onoga što im je bilo garantirano u Austro-Ugarskoj, odnosno:

1) jasno definiran i osiguran vlastiti državni teritorij unutar nove države
2) vlastiti parlament koji upravlja hrvatskim autonomnim
3) vlastita vlada koja ima ovlasti u hrvatskom dijelu države u sferi unutarnjih poslova, sudstva, školstva itd.
4) državni službenik koji upravlja tom jedinicom - ban
5) vlastite represivne organe - policija, žandarmerija
6) uporaba vlastitih državnih simbola unutar autonomne jedinice - grb, zastava

To je najmanje što su politički predstavnici Hrvata bili očekivali u novoj državi, jer su to imali u prethodnoj. Ukidanje tih prava, koja su Hrvati već bili uživali i unižavanjem njihova političkog statusa na niži nivo, u odnosu na onaj koji su imali u državi koju su vodili neslavenski narodi, stvorilo je problem već na početku postojanja Kraljevine SHS/JUgoslavije.
Ja znam da je to sto ti govoris opste misljenje u Hrvatskoj... Ali cinjenica da hrvati nikako nisu mogli da organizuju svoju drzavu nakon austrougarske, a da su to bili u stanju tek nakon zajednicke drzave sa nama nesto mora da govori... Ja znam da vi na Srbiju gledate kao na nekog ko zeli vama da vlada i da ono sto ste dobili pripisujete slucajnosti, nasem previdu, vremenu, okolini i prilikama, a nikako nama, ali se nadam da i medju vama ima samokriticnih...
Sta neko izgubi nakon rata treba da zavisi od toga na kojoj je strani bio... Znas kako ste kaznjeni nakon drugog, nikako... A mi izgubismo rat pa nam oduzese deo teritorije...
 
Ево шта кажу новине тог времена.
Мени се чини да је Туђманова верзија историје урадила своје па испадоше Срби неки велики злотвори.

Ma%C4%8Dek_Jutarnji_list_1939.jpg
 
Хм сада испаде да сте имали већа права под Угарима него као Република у Титовој Југи.Дај молим те буди барем трунку објективан.Мислим чак и да не причамо о Краљевини а не видим зашто не би рецимо у периоду 29-39 нисте имали ни мање ни више од Срба, били сте једнаки по сваком основу.А пред други велики 39-41 рат добили сте бановину Хрватску која је чак и већа него данашња Хрватска.Мислим да је то било и више него фер собзиром да Срби под српском круном нису добили ни слично.Стално се подилазило Хрватима као народу на уштрб Срба.
Ми смо стварно луд народ и нисмо заслужили боље јер данас по нама пишају народи који до 1918 нису смјели дићи главу а камо ли тражити државу према томе...
800px-Kingdom_of_Yugoslavia_%281929-1939%29-sr.svg.png

Banovina_Hrvatska_kotari.jpg

Nisam pisao o komunističkoj Jugoslaviji, već o ranijoj, Kraljevini Jugoslaviji.

Banovina Hrvatska je stvorena prekasno, onda kada su međusobni odnosi između Hrvata i Srba u monarhiji, bili već potpuno narušeni i zatrovani.
 
Ja znam da je to sto ti govoris opste misljenje u Hrvatskoj... Ali cinjenica da hrvati nikako nisu mogli da organizuju svoju drzavu nakon austrougarske, a da su to bili u stanju tek nakon zajednicke drzave sa nama nesto mora da govori... Ja znam da vi na Srbiju gledate kao na nekog ko zeli vama da vlada i da ono sto ste dobili pripisujete slucajnosti, nasem previdu, vremenu, okolini i prilikama, a nikako nama, ali se nadam da i medju vama ima samokriticnih...
Sta neko izgubi nakon rata treba da zavisi od toga na kojoj je strani bio... Znas kako ste kaznjeni nakon drugog, nikako... A mi izgubismo rat pa nam oduzese deo teritorije...

Oprosti, ali ustaše su bili kažnjeni (barem oni koji su uhvaćeni na vrijeme), a NDH je ukinuta. Zašto misliš da je, uz to, trebalo kažnjavati i antifašističku Federalnu Državu Hrvatsku, koja je utemeljena 1944. godine i koja je bila u sukobu s NDH te je nakon rata, kao pobjednica, zasluženo sjela za pobjednički stol?
 
Ево шта кажу новине тог времена.
Мени се чини да је Туђманова верзија историје урадила своје па испадоше Срби неки велики злотвори.

Ma%C4%8Dek_Jutarnji_list_1939.jpg

Već sam ti odgovorio. Taj dogovor je bio iznuđen vanjskopolitičkim (ne)prilikama, u vidi skorog izbijanja Drugog svjetskog rata, i dogodio se suviše kasno da bi to išta moglo značiti. Atentat na hrvatske zastupnike dogodio se 1928., kralj je ubijen u atentatu 1934. godine. Zašto se čekalo do 1939. godine, pred sam početak ww2, da se Beograd dogovori s Hrvatima?
 

Back
Top