Zasto Srbi vole Crnogorce part 2

Imam par pitanja

Zasto Srbi vole Crnogorce?

Volite li nas vise od Bosnjaka i Hrvata?
znaš kako...većina Srba iz Srbije ima bar delimične korene u Crnoj Gori (ja nemam recimo koliko znam) pa je prirodno da vole Crnogorce više nego Bošnjake i Hrvate...osim toga vera nam je ista, nikad nismo imali ozbiljne sukobe (ne računam ono kad je kralj Aleksandar ostavio svog dedu bez crnogorskog prestola u želji da njegova kraljevina obuhvati i Crnu Goru), do skoro smo se smatrali jednim narodom....
 
Nekada su ljudi voleli Crnogorce, jer su ih doživljavali kao sebi najbliži i najsrodniji narod.

Od osamostaljenja Crne Gore ljudima je poprilično počelo da smeta što je većina Crnogoraca ostala u Beogradu dok se istovremeno ponosila svojom samostalnom državom, nastavljajući tako život "na dve stolice".

Poslednjih godina je vlast u Crnoj Gori vodila snažnu antisrpsku politiku (iako su u pitanju bili isti oni ljudi koji su sebe nekad ponosito smatrali velikosrbima) i prilično zahladnela odnose između naša dva naroda. Sećam se da su tokom pandemije (kada se ograničio izvoz) ljudi pre bili za to da se hrana proda Albaniji nego Crnoj Gori i da njihov premijer (po nacionalnosti Albanac) nije došao da moli za hranu, pitanje je da li bi im išta izvezli.

Sve manje ljudi letuje u Crnoj Gori i uopšte ima ikakvo interesovanje za tu zemlju. Sa Crnogorcima je nastao jaz i nisam sigurna da ima previše ljudi u Srbiji koji su voljni da ih ponovo smatraju za "braću".

Kada ti neko zabije nož u leđa ili podmetne nogu - postaneš oprezan.

To je moj utisak, a on može biti pogrešan, naravno.
 

Back
Top