krinka5
Buduća legenda
- Poruka
- 25.265
Po vladajućim kriterijumima današnjice ( a to su kriteriji parlamentarne demokratije, različitih ljudskih prava i sloboda, ravnopravnosti nacija, žena crnaca i ostalih....) Gavrilo Princip se može jedino percipirati kao borac za slobodu, dostojanstvo i ljudska prava. Jer kao što kaže uvaženi kolega govoreći o Mladobosancima ; " ако се покуша да се сажму њихова идеолошка начела, залагали су се за слободу мисли, збора и говора, слободу штампе, афирмацију права жена, национална и социјална права, демократију... Деловали су искључиво на територији Босне и Херцеговине, у којој су и рођени, и у којој је , и по ондашњим мерилима, Аусто-Угарска увела систем који се могао оквалификовати искључиво као колонијална управа.Po vladajucim kriterijumima danas u svetu Princip je najveci terorista koji se ikada pojavio na Balkanu....
Njegovim nerazumnim teroristickim cinom je proizrokovao smrt miliona Srba i drugih naroda u svetu.
Sta tu ima da se slavi?
Мете њихових /потенцијалних / атентата , сви од реда , од Варешанина до Франца Фердинанда и ''трудне'' му супруге, су били етаблирани конзервативци ( и то не модерни, већ заштитници старог ,средњовековног система), клерикалци, ксенофоби и антисемите. "
Pre desetak godina stanovita kanadska spisateljica Margaret Mekmilan u svom spisateljskom radu „Rat koji je okončao mir: put do 1914” poistovetila je Mladobosance sa Al Kaidom a Srbiju sa današnjim Iranom , kao meka i glavno utočište terorizma. Naravno naši istoričari su reagovali jer se radi o školskom primeru anahronizma gde se dve pojave poistovećuju bez istorijskog konteksta i smislenih argumenata podudarnosti pokreta oslanjajući se na marginalne sličnosti. Drugačije rečeno pojave i pokreti koje je ona poistovetila su imali različite motive i ideološke potke , te različita vrednosna opredeljenja a i razmene kao i mete delovanja su različite. Pre objave knjige prilikom posete Beogradu Mekmilanove naši istoričari su je uputili na dokumentaciju, iznosili su joj svoja viđenja i argumente a izvesni Aleksa Đilas joj je predočio uporednu tablicu ideja i vrednosti za koju su se zalagali Mladonbosanci i konzervativni establišment oličen u ličnosti Franca Ferdinanda po pitanju sloboda govora, građanskih prava, tolerancije , prava žena.. itd. Međutim sve to na nju nije ništa uticalo.
Tek sa objavljavom fotografije Firerove slavodobitne poze nad ratnim plenom "Principove ploče" u vozu stvari su se promenile. Mekmilanova tada izjavljuje kako je to ubedljiv argument u prilog "Mladoj Bosni".
Eto kako je kod nekih simbol jači od svih fakata, dokumenata i argumentacije.
Poslednja izmena: