Zašto se Hrist morao roditi, a ne prosto javiti?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.520
U jednom misionarskom pismu vladika Nikolaj odgovara na pitanje zašto se Isus Hrist morao roditi, rasti i mučiti se.
Zašto se nije odjedanput javio s nebesa u vidu zrelog čoveka?

Ovako sveti srpski vladika Nikolaj odgovara na pitanje zbog čega se Hrist morao roditi.

Koliko je nebo visoko nad zemljom, tako je visoka mudrost Božja nad razumom čovečjim. Po mudrosti Svevišnjega Hristos se trebao javiti svetu i kao dete i kao mladić i kao zreo čovek, da svima bude pristupačan i da zadobije sve. Da On nikad nije bio dete, bila bi bleda i hladna Njegova reč: pustite djecu i ne zabranjujte im dolaziti k meni, jer je takvijeh carstvo nebesko; i opet ona druga: zaista vam kažem, ako se ne povratite i ne budete kao djeca, nećete ući u carstvo nebesko.

Hristos se nesumnjivo mogao javiti svetu i onako kako bi Vi hteli; ali da je to učinio, On ne bi mogao biti za rod ljudski ono što je On hteo biti, to jest Učitelj i Spasitelj sviju, i primer svim naraštajima.

Vas muči to što mislite, da je Gospod neobičnim rođenjem Svojim uvećao za naš razum tajnu bića Svoga. A zar ne bi tajna Njegova bila daleko veća i neshvatljivija, da se On iznenadno spustio među ljude, van svake rođačke veze s ljudima? Zar ne bi svet u tom slučaju govorio o Njemu kao o nekom priviđenju? Tada bi i Njegova ličnost, a s njom i Njegova nauka i žrtva, izgubili stvarnu osnovu i stvarni značaj. Jer ako je priviđenje, ko bi od nas slušao i podržavao priviđenje?

Još se Gospod naš trebao roditi, i to baš na način kako se rodio, da bi time pokazao mogućnost i istakao važnost našeg duhovnog rođenja, koje stoji u centru Njegove nauke o čoveku. Po reči Njegovoj: ako se ko nanovo ne rodi, ne može vidjeti carstva Božijega. Kao što se On rodio od Duha Svetoga iz prečistog tela Deve Marije, tako se i mi možemo duhovno roditi od Duha Svetoga u čistoti duše svoje.

Veliki duhovnici pravoslavni oduvek su učili da je novo rođenje čoveka uslovljeno devičanskom čistotom duše. Drugim rečima, duše koje se potpuno očiste čak i od grešnih misli postaju slične svetoj Devojci, i udostojavaju se blagovoljenjem Božjim da budu obitalište Hrista.

Ako je rođenje Hristovo od Deve Marije teško pojmljivo za običan razum, ono je izvanredno korisno i obodravajuće za sve one koji požele duhovno moralni preporođaj svoga bića.

Zato uspokojte se i zablagodarite večnoj Mudrosti što se Spasitelj roda ljudskog javio onako kako je On sam našao za najbolje. I uzviknite s apostolom Pavlom: O dubino bogatstva i premudrosti i razuma Božja.
(baštabalkana)
 
vidi ako je Bog odlučio da se rodi kao čovek i da proživi sve muke koje i obični ljudi proživljavaju verovatno ne bi odabrao najbolju ženu na svetu za majku nego najgoru porodicu da pokaže da se i iz najgorih početnih uslova bez korišćenja božanskih moći i sveznanja može postići najbolji mogući krajnji rezultat...skeptičan sam prema ideji da je Isus Bog koji se ovaplotio...verovatnije je da je bio samo Mesija ili mudrac....
 
vidi ako je Bog odlučio da se rodi kao čovek i da proživi sve muke koje i obični ljudi proživljavaju verovatno ne bi odabrao najbolju ženu na svetu za majku nego najgoru porodicu da pokaže da se i iz najgorih početnih uslova bez korišćenja božanskih moći i sveznanja može postići najbolji mogući krajnji rezultat...skeptičan sam prema ideji da je Isus Bog koji se ovaplotio...verovatnije je da je bio samo Mesija ili mudrac....
I ta najgora sigurno bi rekla necu muza ocu svetog duha.Sto svetih duhiva da joj dodju ne menja takva za mysko haha.
 
. А сваки дух који не признаје да је Исус Христос у телу дошао, није од Бога: и овај је антихристов, за ког чусте да ће доћи, и сад је већ на свету.
Kljucno je ovo sto pise u telu.Nije vanzemaljac pa mu priroda drugacija od ljudi.I tu je poenta.Nasledio je od majke adamovu prirodu bez elementa licnog greha da bi u takvoj prirodi izasao kao pobednik.Sto bi znacilo da greh apsolutno nije vezan za prirodu.Istinski je i patio i tugovao.Prosao sav nas zivot sa takvom nasom prirodom i da bi nju kao covek iscelio ozdravio i vaskrsenjem obesmrtio.
 
U jednom misionarskom pismu vladika Nikolaj odgovara na pitanje zašto se Isus Hrist morao roditi, rasti i mučiti se.
Zašto se nije odjedanput javio s nebesa u vidu zrelog čoveka?

Ovako sveti srpski vladika Nikolaj odgovara na pitanje zbog čega se Hrist morao roditi.

Koliko je nebo visoko nad zemljom, tako je visoka mudrost Božja nad razumom čovečjim. Po mudrosti Svevišnjega Hristos se trebao javiti svetu i kao dete i kao mladić i kao zreo čovek, da svima bude pristupačan i da zadobije sve. Da On nikad nije bio dete, bila bi bleda i hladna Njegova reč: pustite djecu i ne zabranjujte im dolaziti k meni, jer je takvijeh carstvo nebesko; i opet ona druga: zaista vam kažem, ako se ne povratite i ne budete kao djeca, nećete ući u carstvo nebesko.

Hristos se nesumnjivo mogao javiti svetu i onako kako bi Vi hteli; ali da je to učinio, On ne bi mogao biti za rod ljudski ono što je On hteo biti, to jest Učitelj i Spasitelj sviju, i primer svim naraštajima.

Vas muči to što mislite, da je Gospod neobičnim rođenjem Svojim uvećao za naš razum tajnu bića Svoga. A zar ne bi tajna Njegova bila daleko veća i neshvatljivija, da se On iznenadno spustio među ljude, van svake rođačke veze s ljudima? Zar ne bi svet u tom slučaju govorio o Njemu kao o nekom priviđenju? Tada bi i Njegova ličnost, a s njom i Njegova nauka i žrtva, izgubili stvarnu osnovu i stvarni značaj. Jer ako je priviđenje, ko bi od nas slušao i podržavao priviđenje?

Još se Gospod naš trebao roditi, i to baš na način kako se rodio, da bi time pokazao mogućnost i istakao važnost našeg duhovnog rođenja, koje stoji u centru Njegove nauke o čoveku. Po reči Njegovoj: ako se ko nanovo ne rodi, ne može vidjeti carstva Božijega. Kao što se On rodio od Duha Svetoga iz prečistog tela Deve Marije, tako se i mi možemo duhovno roditi od Duha Svetoga u čistoti duše svoje.

Veliki duhovnici pravoslavni oduvek su učili da je novo rođenje čoveka uslovljeno devičanskom čistotom duše. Drugim rečima, duše koje se potpuno očiste čak i od grešnih misli postaju slične svetoj Devojci, i udostojavaju se blagovoljenjem Božjim da budu obitalište Hrista.

Ako je rođenje Hristovo od Deve Marije teško pojmljivo za običan razum, ono je izvanredno korisno i obodravajuće za sve one koji požele duhovno moralni preporođaj svoga bića.

Zato uspokojte se i zablagodarite večnoj Mudrosti što se Spasitelj roda ljudskog javio onako kako je On sam našao za najbolje. I uzviknite s apostolom Pavlom: O dubino bogatstva i premudrosti i razuma Božja.
(baštabalkana)
Pa ništa nije rekao.. :think:
 
Rekao je da je došao da bude primer.

Ali je došao i sa one pravne strane, da nas smrću iskupi od greha. On je u stvari ono starozavetno jagnje koje se klalo. To je bilo slika Njegove žrtve. Taj aspekt češće pominju protestanti još od Lutera, a obilato materijala daje Ap. Pavle u svojim poslanicama.
 
vidi ako je Bog odlučio da se rodi kao čovek i da proživi sve muke koje i obični ljudi proživljavaju verovatno ne bi odabrao najbolju ženu na svetu za majku nego najgoru porodicu da pokaže da se i iz najgorih početnih uslova bez korišćenja božanskih moći i sveznanja može postići najbolji mogući krajnji rezultat...skeptičan sam prema ideji da je Isus Bog koji se ovaplotio...verovatnije je da je bio samo Mesija ili mudrac....
Ниси читао нити изучавао довољно дубоко стари Завет, који је унапред најавио, од каквог колена (царског и свештеничког) ће се појавити Бог и Месија, која ће га људска врлинска величина родити, тачно време рађања и престанак лозе јудејске владарске лозе кад се то деси, место рођења, начин смрти и васкрсења... гомила ствари које површњаци никад неће ни наслутити као давне најаве пре догађаја

Не би онда моро да се довијаш сопственим досеткама и оквирима Рождества и Родитељке
 
Rekao je da je došao da bude primer.

Ali je došao i sa one pravne strane, da nas smrću iskupi od greha. On je u stvari ono starozavetno jagnje koje se klalo. To je bilo slika Njegove žrtve. Taj aspekt češće pominju protestanti još od Lutera, a obilato materijala daje Ap. Pavle u svojim poslanicama.
ajde bar ti si racionalna osoba...kaži mi kako nečija smrt može bilo koga da iskupi od greha? da neko strada da bi tebi bilo bolje? da neko ide u zatvor ili umre zbog nedela koje si ti učinila? gde je tu pravda? to sa otkupljenjem grehova je priča smišljena naknadno da privuče pagane kojima je prinošenje žrtve bogovima bilo normalna stvar....isto kao što je priča o raju i paklu ubačena da podstakne ljude da se učlanjuju i budu dobri vernici da bi izbegli kaznu a dobili nagradu....poenta Isusa je baš ovo što si prvo napisala...da da primer kako živeti...samo koliko ljudi znaš koji stvarno slede taj primer?
 
Ниси читао нити изучавао довољно дубоко стари Завет, који је унапред најавио, од каквог колена (царског и свештеничког) ће се појавити Бог и Месија, која ће га људска врлинска величина родити, тачно време рађања и престанак лозе јудејске владарске лозе кад се то деси, место рођења, начин смрти и васкрсења... гомила ствари које површњаци никад неће ни наслутити као давне најаве пре догађаја

Не би онда моро да се довијаш сопственим досеткама и оквирима Рождества и Родитељке
evo ti moje mišljenje o starozavetnim proročanstvima

https://forum.krstarica.com/threads...ga-jevreji-nisu-prihvatili-kao-mesiju.893514/
 
ajde bar ti si racionalna osoba...kaži mi kako nečija smrt može bilo koga da iskupi od greha? da neko strada da bi tebi bilo bolje? da neko ide u zatvor ili umre zbog nedela koje si ti učinila? gde je tu pravda?
Pa sad... To je učenje. Bog se žrtvovao za nas. Jer je kazna za greh smrt, a ovom žrtvom mi grešni stičemo pravo da živimo.
Ne ulazim tu u neku racionalnu analizu, tako su napisali. Niti mi je logično niti nelogično.
to sa otkupljenjem grehova je priča smišljena naknadno da privuče pagane kojima je prinošenje žrtve bogovima bilo normalna stvar....
i Jevreji su žrtvovali... to je bio tad poznat obrazac.
isto kao što je priča o raju i paklu ubačena da podstakne ljude da se učlanjuju i budu dobri vernici da bi izbegli kaznu a dobili nagradu....poenta Isusa je baš povo što si napisala...da da primer kako živeti...samo koliko ljudi znaš koji stvarno slede taj primer?
Ali hrišć učenje kaže da je čoveku nemoguće da sledi taj primer. jer smo ogrezli u grehu, u nakaradnom stanju uma. Zato je bio potreban krst.

Možda jesam racionalna, ali ovo nisu neka pitanja za čačkanje.. tako BiH mogla u nedogled da se pitam, jer čega god da se čovek pošteno dohvati vidi neke probleme i nedorečenosti.
 
Безвредно је твоје мишљење ако није сагласно са Црквеним...

Боље да га немаш, него да га имаш достојног осуде
naprotiv...uska su vrata i uzak put koji vode u spasenje, a ne sleđenje bilo koje grupe pa makar ona bila i organizacija koja pretenduje da jedina ispravno sledi Isusa...mislim ima u svetom predanju dosta korisnih stvari za građenje čovekove ličnosti ali ne znači da je sve što je neko od svetih oca rekao i što se ustalilo kao narativ crkve istina...mislim po meni već od apostola Pavla kreće skretanje od Isusa...
 
Što je bilo ko od nas morao da se rodi? :dontunderstand:
Па нисмо се сви ни родили, а живи смо...

Адам и Ева нпр нису се родили, већ су створени као зрели људи...

Рађање настаје касније, после стварања и пада, да би тим додатним и предупеђујућим благословом Божијим, била поновљења и васпостављена рајска упражњена Хијерархија, поремећена тј. упражњена демонима...

Нешто као хинду реинкарнација одсеченог ткива, али духовна а не телесна тачније респиритуализација, где се упражњена места палих духова, попуњавају новим духовима, који се обожењем рађају, а не стварају...

Рађање ти је помоћник Стварања, ко Ева Адаму или Црква Христу
 
naprotiv...uska su vrata i uzak put koji vode u spasenje, a ne sleđenje bilo koje grupe pa makar ona bila i organizacija koja pretenduje da jedina ispravno sledi Isusa...mislim ima u svetom predanju dosta korisnih stvari za građenje čovekove ličnosti ali ne znači da je sve što je neko od svetih oca rekao i što se ustalilo kao narativ crkve istina...mislim po meni već od apostola Pavla kreće skretanje od Isusa...
Црква није група и организација...

Скоро сви мешају Црквену организацију и Цркву - која је организам, тј. тело, а не организација - тј. вишесложни систем...
 
Можеш то свести на један разлог а то је да им Христос није донио Велики Израел.
Ајд што су тадашњи рабини плебс тровали материјалистичким очекивањима о ослобођењу од робовања Римљанима у време Месије, које се односи на духовну слободу у Светом Писму, већ и империјалистички и нацистичким ултраочекивањима да ће ''као изабрани'' да владају целом планетом и не само над својим тадашњим тлачитељима...

Чудо од занесености су ти Семити били тада, а данас су још луђи под Ционистима, мисле да ће и планете, дуговечност и природне стихије да им робују ''због науке''...

Тако да су трансхуманисти и њихова ''свемоћна наука која обећава рај'', само виша степеница занесењаштва од циониста и њиног ''војног генија и геополитике''

Зато код светих отаца има пророштво да ће ''их само одступништво и рвање са Богом привући опет Богу'' јер ће њихов антихрист толико да их изгеноцидише да ће се преживели обратити у Истинско Хришћанство, ослобођени сваког вида занесењаштва и фантазирања због бруталности Антихриста према њима који су га довели...
 
Pa ništa nije rekao.. :think:
"Još se Gospod naš trebao roditi, i to baš na način kako se rodio, da bi time pokazao mogućnost i istakao važnost našeg duhovnog rođenja, koje stoji u centru Njegove nauke o čoveku. Po reči Njegovoj: ako se ko nanovo ne rodi, ne može vidjeti carstva Božijega. Kao što se On rodio od Duha Svetoga iz prečistog tela Deve Marije, tako se i mi možemo duhovno roditi od Duha Svetoga u čistoti duše svoje."
 
Dobro, ako je tebi tako jasno zašto se rodio, ja nemam ništa protiv.
Evo ti razlog zasto je siso s neba.On kazuje.
. Јер сиђох с неба не да чиним вољу своју, него вољу Оца који ме посла.

39. А ово је воља Оца који ме посла да од оног што ми даде ништа не изгубим, него да га васкрснем у последњи дан.

40. А ово је воља Оног који ме посла да сваки који види Сина и верује Га има живот вечни; и ја ћу га васкрснути у последњи дан.
 

Back
Top