Zašto se "cajkaroši" uvrijede kad im kažem kojoj kulturi pripadaju?

Sve je meni jasno sto ti oces reć ali čisto sumnjam da je pošast slusanja madjarske i grcke muzike sirom ex-yu.

To je kao da netko eto voli irsku narodnu muziku i super.

Ali ne mjesaj ovdje kruske i jabuke molim te !

Jasno je, sasvim je jasno sto je madjarska narodna, grcka narodna, talijanska narodna, hrvatska narodna, srpska narodna, HEBENA FINSKA NARODNA, A SASVIM JE HEBENO JASNO IZ KOJIH KORIJENA KOJE DRZAVE I KULTURE VUCE PODRIJETLO HEBENI TURBO-FOLK ILI TI GA Cajke p... mile materine i ne zaobilazi temu !

A potjecu kulturalno iz orijentalnog turskog folklora i ne prodaji maglu !

Moja poanta je ova: da svi koji te cajke slusaju da odu cesto na odmor u Istanbul JER TAMO IM JE MEKA I MEDINA ! KULTURALNA !

Kad im vec krv vrije na to, mora postojat razlog zasto im vrije na to, brojeni u milijunima, znamo razlog !

Turski gen vjerojatno izmigoljio !

Pa odhebi onda na odmor u svoju prijestolnicu ISTANBUL nemoj ici u Atenu, Rim, Veneciju, Budimpestu itd... to ajde cesce u Istanbul !

Koju p... materinu onda ta i takav glume nekog pravoslavca ili katolika KULTURALNO !


Znaci kad treba krstit dite onda je katolik ili pravoslavac, ali kad triba zavrtit janje onda se TURSKE CAJKE VRTEEEEE SVE U 16! Pa nek odhebu u tri pm onda na odmor malo u Tursku.

E ali kad sam ja ovo javno rekao povridilo ih je !

A zasto???? Jer imaju KOMPLEKS ! i znaju da je to istina, istina boliiiiiii jbggggg. A ja nisam tu radi politicke korektnosti.

Dakle, napisah da je tvoj uvodni post kultur-rasistička i šovinistička papazjanija, a ti si u međuvremenu napisao novi koji je još veća papazjanija. Ono što pišeš ne govori ništa o tematici, odnosno fenomenu tkz. "turbo folka", ali govori dosta o tebi, tvojoj primitivnoj svesti, latentnom šovinizmu i nekim psihološkim poremećajima koje očito imaš. Mislim da je svaka daljna diskusija s tobom nepotrebna.
 
Dakle, napisah da je tvoj uvodni post kultur-rasistička i šovinistička papazjanija, a ti si u međuvremenu napisao novi koji je još veća papazjanija. Ono što pišeš ne govori ništa o tematici, odnosno fenomenu tkz. "turbo folka", ali govori dosta o tebi, tvojoj primitivnoj svesti, latentnom šovinizmu i nekim psihološkim poremećajima koje očito imaš. Mislim da je svaka daljna diskusija s tobom nepotrebna.
Pa naravno, čim se netko usudi ovim vrlim katolicima i pravoslavcima "Balkana" otkriti da im krv vrije na glazbu koja vuce korijenje u orijentalnoj-turskoj muzici ja sam eto rasist, pa jesam da, eto, nek bude da sam rasist i to ne bilo kakvi nego onaj Fašist koji ima sliku Mussolinia evo u sobi.🤣

Te kao takav naravno da se ježim od toga TURSKOGA zavijanja jer ja sam eto KULTURNI COVIK POD UTJECAJEM SUPERIORNE TALIJANSKE KULTURE, eto ti sad 😎

Te se naravno podrazumijeva da to zavijanje od turcizma dozivljavam apsolutno kulturno INFERIORNO mojoj SUPERIORNOJ kulturi, a sve one hrvate i srbe koji vole to zavijanje dozivljavam umno i kulturoloski inferiornima, eto.

Sretan sad?
 
I njoj je mjesto u Istanbulu, a cujem da zaradjuje vec gadnu lovu od prostitucije Arapima u Dubaiu, kao i sve ove vrle turbo folkuše ex yu. Naravno da ce se zena ici prodavati svojoj kulturi tamo, te sve bi ja to stjera sa Balkana put Istanbula.
И шта ћете онда вас четворица што сте преостали, без иједне жемске? :mrgreen:
 
Ево га један "Цајко" истамбулски:), каже да је Хрват?

Душко Кулиш југословенски и Хрватски је певач народне музике, текстописац и композитор.
Рођен: 7. фебруар 1960. 64 године, Крешево, Босна и Херцеговина
Супруга: Ива Кулиш (у браку од 1995.)
Деца: Ена Кулиш, Марко Кулиш
Родитељи: Мато Кулиш, Луција Кулиш
Joooo, џе ме на наџе:maramica:...

Duško Kuliš - Suzo moja, Suzana (VIDEO 2010)

 
Poslednja izmena:
Top je ova hrvatska cajka. Bolja od Seve. :per:
То је иначе у оригиналу ова грчка песма.
Ја овом запењеном полудалматинцу покушавам да објасним да је турбо-фолк плагирао модерну грчку поп музику, а он запео Истанбул па Истанбул, само се бламира својим непознавањем материје :mrgreen:


Terzis-ASTATOS
 
Dakle, ja sam Dalmatinac, Hrvat... Prvenstveno sam Dalmatinac.

Obožavam svoje dalmatinske pisme (kancone i klape), volim svoj dalmatinski folklor priobalja Dalmacije, volim sve naše dalmatinske igre i običaje.

Dodatno uz dalmatinske pisme, volim slušati strani Rock i talijanske pjesme.

I dobro, to sam ja glede stranog Rocka i talijanskih pjesama.

Dok ove dalmatinske pisme su dio mog zavičaja i ja ih obozavam, krv (i srce) mi uzavrije od radosti kad ih čujem jer pripadam toj kulturi i zavičaju i krv i srce mi kucaju za pjesme mog zavičaja i kulture kojoj pripadam.

E SAD:

"Cajkarošima" krv uzavrije kad čuju cajke, i ok, to je njihov ukus, ja im lijepo kažem da odu do kraja i Islamiziraju se te da češće posjećuju Istanbul JER TAMO KULTURALNO PRIPADAJU.

Čemu glumiti da su neki etnički Srbi ili Hrvati, ako ti brate vrije krv na čistu cajku, kulturalno pripadaš Osmanlijskom/Post-Osmanlijskom svijetu/kulturi i lijepo bi bilo da umjesto da glumataju okolo da dolaze iz katoličke ili pravoslavne kulture, da lijepo priznaju gdje ih geni (prikriveni) zovu.

Jer ja evo ne mogu zamisliti (iako iznimka može postojat) zašto bi sad Sicilijanez, Kalabrez, Talijan neki generalno, ili Francuz, zašto bi slušao cajke? Zašto?

Pa sve i da su napisane na Talijanskom ili Francuskom, zašto bi? Ne bi.

(Baka mi je talijanka i naprosto znam da ljudi tamo na to sve gledaju kao na nešto tursko i ALIENSKO njima).

Ali evo imamo primjer ovdje toliko Hrvata u Hrvatskoj i toliko Srba u Srbiji koji kažu da im krv vrije i srce tuče kad čuju cajke, pa zašto se ljute kad im kažem da kulturalno pripadaju Istanbulu i Turskoj, što ih vrijeđa?

Evo nedavno sam ovo napisao na fejsu komentirajući cajke na fejs stranici jednog portala, neki prijatelji su vidjeli taj komentar i rekli da sam ih duboko razočarao kao čovjek, ti ljudi odreda slušaju cajke, i eto ja sam ih duboko razočarao jer sam ovo napisao za ljude koji vole cajke.

Zašto ih je to uvrijedilo, ČEGA SE SRAME?

Meni da netko kaže: "odhebi u Italiju češće kad toliko voliš talijanske pisme i dalmatinske kancone, pripadas kulturalno njima" (a očito pripadam), mene to ne bi uvrijedilo, NAPROTIV, s tim da ja njima nisam rekao "odhebite u Istanbul" nego im preporučio da odu češće kulturi kojoj pripadaju.

Zašto njih ovo vrijeđa onda? Očito da kulturalno pripadaju post-Osmanlijskom-turskom kulturalnom krugu kad im krv vrije na cajke.

P.S. Molim vas samo da odmah nesto kažem i preduhitrim vas; ne počimljite mi sada sa tim da je to balkanska muzika, jer ja znam jako dobro narodne Grčke, Makedonske, Srpske itd pjesme i to nisu ove, prema tome čemu ih vrijeđa sama pomisao da pripadaju Turskom kulturalnom krugu?

Pa ne pripadaju valjda Talijanskom, Grčkom, Mađarskom ili Austrijskom kad im krv toliko vrije na tu glazbu? Što ih vrijeđa tu točno? Nek mi objasni neko?
Ja sam oduvek voleo dalmatinski jezik,i dalmatinske klape..Ibricu Jusica.Olivera Dragojevica,koji su snimile neke pesme sa tim dalamatinskim naglaskom.O Dubrovackim Trubadurima i da ne pricam.
 
Ja sam oduvek voleo dalmatinski jezik,i dalmatinske klape..Ibricu Jusica.Olivera Dragojevica,koji su snimile neke pesme sa tim dalamatinskim naglaskom.O Dubrovackim Trubadurima i da ne pricam.

Opus Olivera Dragojevića većim delom čine plagijati italijanskih pop balada.

Prave dalmatinske klape zvuče ovako nekako:

 
P.S. Molim vas samo da odmah nesto kažem i preduhitrim vas; ne počimljite mi sada sa tim da je to balkanska muzika, jer ja znam jako dobro narodne Grčke, Makedonske, Srpske itd pjesme i to nisu ove, prema tome čemu ih vrijeđa sama pomisao da pripadaju Turskom kulturalnom krugu?
Nisi dovoljno obavesten. Na zapadu se sve to smatra orijentalnom muzikom ( znaci ne samo ono sto ti smatras "cajkama". ) Svakako je Balkan kulturoloski blizi istoku. Ali to ne znaci da je Istanbul, ili uopsteTurska, sediste te kulture.

Evo za tebe jedna starorimska crkvena iz vremena kada podela na pravoslavce i katolike jos nije postojala.

 
Ta glazba nit je bliska grčkoj narodnoj, niti mađarskoj narodnoj, niti talijanskoj narodnoj, niti slavenskoj narodnoj, zna se jako dobro da vuče podrijetlo vezano za Islam i Osmanlije i tako se razvijala, nemojmo sad izmisljati sto je sto.

Ti očito osjecas neku vrstu pripadnosti osmanlijskoj kulturi.
Nemas pojma o cemu pricas, Dalmatinac
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ja sam oduvek voleo dalmatinski jezik,i dalmatinske klape..Ibricu Jusica.Olivera Dragojevica,koji su snimile neke pesme sa tim dalamatinskim naglaskom.O Dubrovackim Trubadurima i da ne pricam.
Prijatelju pozdrav.

Ajde vi lipo svi zaboravite da sam ja išta napisao na ovoj temi jer očito je to borba sa vjetrnjačama, ja sam ovdje pokušao ljudima reći da te "cajke" (kako god ih definirali) nisu niti HR niti srpsko, nego nešto što nam uništava mladež budimo realni, jos od pada Juge i one zlatne generacije YU muzike (novog vala), kad je poceo rat dosao je i turbo folk, izrastao na folku samo malo ubrzan (zato ga je Rambo A. i nazvao tako) i nakaradan, nema nama sriće sa generacijama koje slušaju ovu vrstu muzike da će one išta promjeniti bilo da je u Srb. ili HR...

To je generacija čobana, čobanske muzike, čobani su nas preuzeli od Vardara pa do Triglava, tj mislim da je Slovenija i eventualno Istra i Dalmatinski otoci i probalje Dalmacije još nekako.. ajd... drži se, ali neće dugo, taj virus nadire sa svih strana sa jednom zadaćom: jede moždane stanice, a budimo realni, oni koji to slušaju, i nemaju im što pojest.

Eto toliko.

P.S. I sad ako mi tko kaže o ukusima se ne raspravlja, ITEKAKO SE RASPRAVLJA, cajke nisu ukus nego neukus, evo ja recimo ne volim techno ili house, ali ga poštivam, međutim cajke su virus koji neće tako brzo otići eto toliko.

HVALA ja odoh sa teme :)
 
Pa naravno, čim se netko usudi ovim vrlim katolicima i pravoslavcima "Balkana" otkriti da im krv vrije na glazbu koja vuce korijenje u orijentalnoj-turskoj muzici ja sam eto rasist, pa jesam da, eto, nek bude da sam rasist i to ne bilo kakvi nego onaj Fašist koji ima sliku Mussolinia evo u sobi.🤣

Te kao takav naravno da se ježim od toga TURSKOGA zavijanja jer ja sam eto KULTURNI COVIK POD UTJECAJEM SUPERIORNE TALIJANSKE KULTURE, eto ti sad 😎

Te se naravno podrazumijeva da to zavijanje od turcizma dozivljavam apsolutno kulturno INFERIORNO mojoj SUPERIORNOJ kulturi, a sve one hrvate i srbe koji vole to zavijanje dozivljavam umno i kulturoloski inferiornima, eto.

Sretan sad?
I da, oni koji me bolje poznaju tu na forumu znaju da sam ovo sarkastično/satirično napisao.
 
Prijatelju pozdrav.

Ajde vi lipo svi zaboravite da sam ja išta napisao na ovoj temi jer očito je to borba sa vjetrnjačama, ja sam ovdje pokušao ljudima reći da te "cajke" (kako god ih definirali) nisu niti HR niti srpsko, nego nešto što nam uništava mladež budimo realni, jos od pada Juge i one zlatne generacije YU muzike (novog vala), kad je poceo rat dosao je i turbo folk, izrastao na folku samo malo ubrzan (zato ga je Rambo A. i nazvao tako) i nakaradan, nema nama sriće sa generacijama koje slušaju ovu vrstu muzike da će one išta promjeniti bilo da je u Srb. ili HR...

To je generacija čobana, čobanske muzike, čobani su nas preuzeli od Vardara pa do Triglava, tj mislim da je Slovenija i eventualno Istra i Dalmatinski otoci i probalje Dalmacije još nekako.. ajd... drži se, ali neće dugo, taj virus nadire sa svih strana sa jednom zadaćom: jede moždane stanice, a budimo realni, oni koji to slušaju, i nemaju im što pojest.

Eto toliko.

P.S. I sad ako mi tko kaže o ukusima se ne raspravlja, ITEKAKO SE RASPRAVLJA, cajke nisu ukus nego neukus, evo ja recimo ne volim techno ili house, ali ga poštivam, međutim cajke su virus koji neće tako brzo otići eto toliko.

HVALA ja odoh sa teme :)
Ja vaolim svaku dobru vrste muzike.I ko kaze da je dalmatinska klapa losa,taj ne vidi dalje od nosa i ne treba pricati o muzici.Kvartet,sekstet,oktet.Milina za usi i um.
 
ne volim narodnjake i to zavijanje, ali mi je nekako blizi Orijent nego npr. Italija, verovatno zbog vizantijskog kulturnog nasledja..
"Zavijanje" je pogrdni naziv za melizmaticno pevanje. Melizmaticno pevanje je, valja napomenuti, tehnicki zahtevnije ( kao sto je Goran Saric, u klipu koji je neko podelio sa nama, rekao. ) Voleo takvu vrstu pevanja ili ne, ona je, na neki nacin, odraz vise kulture.

P.S. I sad ako mi tko kaže o ukusima se ne raspravlja, ITEKAKO SE RASPRAVLJA, cajke nisu ukus nego neukus, evo ja recimo ne volim techno ili house, ali ga poštivam, međutim cajke su virus koji neće tako brzo otići eto toliko.
Ti onda nemas nikakav ukus, Dalmatinac. Ako su ti house i techno za postovanje, dva izuzetno primitivna i nakaradna zanra, a zavijanje nije ( koje uzgred praktikuju i guslari ), ti si bajo operisan od ukusa. I ako nisi znao, "200 na sat" nije nista drugo nego "No Limit" od "2 Unlimited" na srpskom sa nesto malo etno elemenata.
 
Ja vaolim svaku dobru vrste muzike.I ko kaze da je dalmatinska klapa losa,taj ne vidi dalje od nosa i ne treba pricati o muzici.Kvartet,sekstet,oktet.Milina za usi i um.
Evo jedna od meni omiljene klape, naravno tradicionalnu klapu je puno zahtjevnije pivat, kad nema nema instrumentala, ali od klapa sa instrumentalom, meni osobno najdraža klapa:


MENI NE MORE BIT ! DA BUDE CILI MOJ SVIT, MENI NE MORE BIT ! (jer cajke virus su posvuda). :D
 
Ti onda nemas nikakav ukus, Dalmatinac. Ako su ti house i techno za postovanje, dva izuzetno primitivna i nakaradna zanra, a zavijanje nije ( koje uzgred praktikuju i guslari ), ti si bajo operisan od ukusa. I ako nisi znao, "200 na sat" nije nista drugo nego "No Limit" od "2 Unlimited" na srpskom sa nesto malo etno elemenata.

Sad ću ti ja pokazat onako metaforički i u prenesenom značenju što je Turbo-Folk za sve narode bivše YU:


Lipo dobro pogledaj i poslušaj intro ovoga legendarnoga filma, ovo su cajke-svijet nakon svijeta uništenoga, ovo je svit u kojem ti sada živiš (a nazalost i ja) ima 20ak i više godina, sve uništeno što valja...od glazbe, do filma, i bilo koje vrste umjetnosti...generacije ove nove... ZOMBIJI...

I na vrhu toga svega: CAJKE.

Bože pomozi.
 
@Svetozar ot Ružičić @Kćerka Direktora Cirkusa

Nekada 80ih tko god je slušao cajke (narodnjake), bilo da je u Beogradu, Splitu, Ljubljani, Sarajevu, Zagrebu itd, bi dobija trisku i to onako debelu šamarčinu, da taj čoban ne bi više nikad pomislio slučajno taj SMRAD od "glazbe" spomenut opet u razredu.

Ti da ideš takvo društvo glazbe (novog vala) usporedit sa ovim sada i to nazvat da je kvaliteta?

Pa sram te bilo, eto sram te bilo mada vi cajkaroši srama nemate.

Da ti ideš usporediti kvalitetu jedne generacije koja je stvorila: Azru, Balaševića, Boru Čorbu, Parni valjak, Zabranjeno pušenje, Bajagu itd... sa OVIM SVOJIM ČOBANIMA:

Jelena Karleuša, Ceca, Dara Bubamara, Lidija Bačić, Aleksandra Prijović, Aca Lukas i ostale SMRADOVE da ti ideš usporediti sa kvalitetom prethodno nabrojanih?
 
Poslednja izmena od moderatora:
@Svetozar ot Ružičić @Kćerka Direktora Cirkusa

Nekada 80ih tko god je slušao cajke (narodnjake), bilo da je u Beogradu, Splitu, Ljubljani, Sarajevu, Zagrebu itd, bi dobija trisku i to onako debelu šamarčinu, da taj čoban ne bi više nikad pomislio slučajno taj SMRAD spomenut opet u razredu.

Ti da ideš takvo društvo glazbe (novog vala) usporedit sa ovim sada i to nazvat da je kvaliteta?

Pa sram te bilo, eto sram te bilo mada vi cajkaroši srama nemate.

Da ti ideš usporediti kvalitetu jedne generacije koja je stvorila: Azru, Balaševića, Boru Čorbu, Parni valjak, Zabranjeno pušenje, Bajagu itd... sa OVIM SVOJIM ČOBANIMA:

Jelena Karleuša, Ceca, Dara Bubamara, Lidija Bačić, Aleksandra Prijović, Aca Lukas i ostale SMRADOVE da ti ideš usporediti sa kvalitetom prethodno nabrojanih?

Ajde lipo sad u kuhinju, uzmi pinjur (vilicu ili kako se to srpski kaže) i zabi si u čelo, ajd.

P.S. Samo da mi moderatori ne daju ban jer nagovaram nekog na samoubojstvo.
Živjela sam u tvom gradu, samo meni ne palamudi o kulturi Dalmacije, Zadra naročito. O tome kakvi ste čovjekomrsci svega što nije katoličko neću jer ovo nije mjesto za to. Odvratno pišeš i izražavaš se i trebaš biti kažnjen.
 
Zato što je rock američka internacionalna muzika, slušaju ga i pakistanci vjerojatno, nije narodna muzika SAD-a (što bija recimo blues, jazz i slicno, sumnjam da mnogo srba ili hrvata sluša jazz, ima ih ali ne puno).

Ne znam što bi nagnalo Amera da sluša balkanske cajke, pa sve i da su prevedene na engleski. Dakle što tebe to tjera da slušaš cajke osim što eto stremiš turskoj civilizaciji i kulturi? Oprosti ali tako je.

Ta glazba nit je bliska grčkoj narodnoj, niti mađarskoj narodnoj, niti talijanskoj narodnoj, niti slavenskoj narodnoj, zna se jako dobro da vuče podrijetlo vezano za Islam i Osmanlije i tako se razvijala, nemojmo sad izmisljati sto je sto.

Ti očito osjecas neku vrstu pripadnosti osmanlijskoj kulturi.
Pa ipak smo bili deo osmanskog carstva dugi niz vekova, naravno da mi je bliži osmanlijski melos od neki AC DC ili bitlsi.
 
Da ti ideš usporediti kvalitetu jedne generacije koja je stvorila: Azru, Balaševića, Boru Čorbu, Parni valjak, Zabranjeno pušenje, Bajagu itd... sa OVIM SVOJIM ČOBANIMA:
Не можеш да поредиш бабе и жабе, ове набројане можеш да поредиш са ”цајкама” из тог времена, значи Тома Здравковић, Шабан Шаулић, Тозовац, Мирослав Илић, Цуне, Халид 1 и 2 :D итд

А ево и један леп пример комбинације ова два правца, обрада Шабанове песме у извођењу Ријечке групе Лет3


Let3 - Dijete U Vremenu
 
Не можеш да поредиш бабе и жабе, ове набројане можеш да поредиш са ”цајкама” из тог времена, значи Тома Здравковић, Шабан Шаулић, Тозовац, Мирослав Илић, Цуне, Халид 1 и 2 :D итд

А ево и један леп пример комбинације ова два правца, обрада Шабанове песме у извођењу Ријечке групе Лет3
Ma nisu se oni tada htjeli usporedjivati ni sa "cajkama" onog vremena, to su slusale bake i djedovi, tete i tetke, ko je to slusao od mladjih, taj se smatrao zatucanim itd., čak TE I TAKVE narodnjake tada, koji su bili 5 puta bolji nego ove cajketine danas, A KAMOLI da bi netko išao tada slušat ovakva smeća.

Pa ja si bas sad mislim, iako sam se rodija u vrime Juge, ne mogu se sitit toga vremena iz prve ruke, ali moja generacija rodjena 80ih je jos donekle održavala SVE TO IZ TOGA VREMENA, sve sve sve sve.

Ovo danas... ovo je ZLO, poraz, ovo je doslovno pad apsolutno bilo kakvog pojma glazbe i generacije koju ja zovem: generacija NIŠTA.

ALI NISU KRIVI OVI ČOBANI CAJKAROŠKI/turbo-folkeri danas ni oni brkati majori iz 1990ih, krivi smo mi :D

 

Back
Top