Zašto djeca bježe od zanata?

RiadaT.

Buduća legenda
Poruka
44.005
Iako je potražnja za zanatom sve veća, učenika koji su spremni da upišu neki od ovih smjerova je, nažalost, sve manje.Da li je to posljedica razmisljanja da su djeca koja upisu zanat manje vrijedna, sto nikako nije tacno, jer itekako treba dosta truda i učenja kako bi se uspjesno završio zanat ili razlozi za smanjen interes za upis zanata leze negdje drugo ?
 
Iako je potražnja za zanatom sve veća, učenika koji su spremni da upišu neki od ovih smjerova je, nažalost, sve manje.Da li je to posljedica razmisljanja da su djeca koja upisu zanat manje vrijedna, sto nikako nije tacno, jer itekako treba dosta truda i učenja kako bi se uspjesno završio zanat ili razlozi za smanjen interes za upis zanata leze negdje drugo ?
Пре бих да сам врхунски металоглодач него адвокат или економиста.
 
Iako je potražnja za zanatom sve veća, učenika koji su spremni da upišu neki od ovih smjerova je, nažalost, sve manje.Da li je to posljedica razmisljanja da su djeca koja upisu zanat manje vrijedna, sto nikako nije tacno, jer itekako treba dosta truda i učenja kako bi se uspjesno završio zanat ili razlozi za smanjen interes za upis zanata leze negdje drugo ?


uh

e to je duga pricha
 
Šta radi metaloglodač?
Обрађује металне предмете на машини која се зове глодалица различитим типовима алата. Глодалица у највећем проценту обликује хоризонталне и вертикалне површине док струг обрађује кружне површине.
 
Iako je potražnja za zanatom sve veća, učenika koji su spremni da upišu neki od ovih smjerova je, nažalost, sve manje.Da li je to posljedica razmisljanja da su djeca koja upisu zanat manje vrijedna, sto nikako nije tacno, jer itekako treba dosta truda i učenja kako bi se uspjesno završio zanat ili razlozi za smanjen interes za upis zanata leze negdje drugo ?
Svi bi da budu gospoda i da rade preko neta i iz ofisa... i dobri i losi djaci
 
Завршио сам машинску али заглавих економску стицајем околности. Ових дана завршавам 4. степен машинске за техничара компијутерски управљаних цнц машина. Иначе имам и 3. степен машинске машин бравар и 4. степен економске.
 
I ja se ložim na ofis, naročito na home office, samo učim i sve pare dadoh na obrazovanje i usavršavanje. Jesam dobar djak ali ipak...mnogo je to odricanja.
Mogla sam do sad da imam 15 godina radnog iskustva kao frizerka.
ipak nista bolje od toga kad ustanes iz kreveta i vec si na poslu... bez jurcanja po kijametu u 8 ujutru
 
Pored toga što su, još onda kad sam se opredeljivala za srednju školu u mom gradu, zanatske smerove upisivali samo učenici sa niskim ocenama ili/i upitnim vladanjem, ima i toga da su roditelji od mnogih nas sistematski i potpuno nesvesno pravili nesposobnim da radimo bilo šta svojim rukama, tj. da razviijamo neke zanatske veštine i prave radne navike.
Ostavimo čak zanatske veštine na stranu-kad god sam pokazala interesovanje za nešto što su članovi moje porodice radili u kući i oko kuće, bilo bi: ''Neka, ja ću to. Neka, ne prljaj se. Neka, idi ti uči! Neka, neka, neka...'', počev od pranja suđa, pa preko radova u bašti, do nekih ozbiljnijih majstorija,
i onda, tek nakon tridesete prolazim kroz trening da živim negde daleko samostalno i brinem o sebi, da otkrivam da mi npr. leži šnajderaj, da, zaboga, ima toliko toga da se nauči putem neta kako uraditi nešto umesto zvati majstore, kojih, kao što rekoste, sve manje i ima, a ja to čačkanje ionako volim, da me radovi u bašti relaksiraju, raduju i čine da se osećam instant ostvareno...
Dakle, dugo se i sa roditeljske strane radilo na tome da se kod dece minimalno pobuđuje zanimanje za zanat, ili stvari koje su se u školi nekad učile na predmetu "domaćinstvo" jer se na takvu vrstu veština i znanja gledalo sa podništavanjem;

Verovatno je i to bila propratna stvar uz Coca-Colu, a najbolje se dočarava frazom, mislim iz "Dva i po' muškarca": "Just call the guy!"
 
Пре бих да сам врхунски металоглодач него адвокат или економиста.

cuh negde da u ovo vreme bas dobro u Americi moze na zanatima da se zaradi... upravo zbog porasta interesovanja za IT i rad od kuce
Kod nas je premija naci dobrog vodoinstalatera koji moze da dize cijene svojih usluga jer nema ili vrlo malo ima konkurencije.
 
Poslednja izmena:
ipak nista bolje od toga kad ustanes iz kreveta i vec si na poslu... bez jurcanja po kijametu u 8 ujutru

Čuj... uzmeš laptop, otputuješ u Istanbul, jedeš baklavu, radiš i zaradiš više nego onaj ko može bez ruke da ostane na poslu. Nepravda ali je tako.

Zato se ja i odričem svega, vremena, para, odmora, stana- sve mi pare idu na obrazovanje.
 
Ja sam po struci prosvjetni radnik..Iako to nije fizicki posao, vjerujte da bih nekad radije radila kao šnajderica ili neki drugi zanat, nego sa danasnjom djecom.A jedan moj dobar prijatelj koji je bio direktor jedne firme , nakon sto se penzionisao poceo da radi kao elektricar i da radi sitne popravke i uvijek kaze da mu daleko bolje prija taj fizicki rad od direktorske fotelje.
 
Poslednja izmena:
Inače, zanati su toliko potcenjeni da... drže se Bog zna koliko duša negde kao bedna piskarala, i muka im je od svega, depresija, robijanje 8 sati dnevno... a neki praktični rad bi ih momentalno promenio na bolje.
nakon sto se penzionisao poceo da radi kao elektricar i uvijek kaze da mu daleko bolje prija taj fizicki rad od diitrektorske fotelje.
Mi smo stvoreni od Kreatora, imamo to stvaralačko od Njega...
Jeste stvaranje i u direktorskoj fotelji, i pred monitorima, praćenje ko šta radi i sve... ali kad vidiš kreaciju svojih ruku je neuporedivo više ohrabrujuće za mnoge, nego što je to neko tipkanje i blejanje u monitore, neko koordinisanje, neko održavanje sistema itd.;
Razumem potpuno tog direktora firme iz tvoje priče;
 
Ево ја.....по цео дан седим у удобној фотељи и ништа не радим и толико се сморим, да сиђем доле у двориште и узмем секиру и кренем из досаде да цепам дрва једно сат-два. Не можете да поверујете да и разонода и излежавање и спавање на послу и испијање кафа може да вас ментално убија ! Ту где радим сам пре неколико година ложио котао. Дођем ујутро у пет, очистим котао од пепела, исцепам дрва, натоварим угља. Убијао сам тако неки динар поред минималца који примам.
 

Back
Top