Zastava Srbije

Sadašnja trobojka ili ''sretenjska?


  • Ukupno glasova
    32
Predlažem da se crveno-plavo-bela trobojka koristi za Guču, na četnička okupljanja, svadbe i svinjokolje, a da se crveno-belo-plava trobojka koristi za visoke kulturne i političke događaje i skupove. Da se prva vijori na ambasadama u Rusiji, Kini, Zimbabveu i slično, a druga u ambasadama u Americi, Nemačkoj, Francuskoj, Britaniji, Švajcarskoj...
 
Predlažem da se crveno-plavo-bela trobojka koristi za Guču, na četnička okupljanja, svadbe i svinjokolje, a da se crveno-belo-plava trobojka koristi za visoke kulturne i političke događaje i skupove. Da se prva vijori na ambasadama u Rusiji, Kini, Zimbabveu i slično, a druga u ambasadama u Americi, Nemačkoj, Francuskoj, Britaniji, Švajcarskoj...

Ja bih za to da se ukinu Guča i kupusijada. Kakva se to slika salje svijetu o srpskoj kulturi?
 
ОРЛА (немци)
1280px-Wappen_Deutscher_Bund.svg.png

19 vek
660px-Coat_of_arms_of_Serbia_small_%282004_-_2010%29.svg.png

19 vek

ostaviti ocila, skinuti orlušinu
 
Zastava moderne, napredne, evropske, prosperitetne Srbije. Zastava Srbije koja želi napred i misli na budućnost. Srbije koja nije konstatntno pod nekim tenzijama, kojoj ne prete ratovi, sankcije, masovni egzodusi i unutrašnji separatizam.
Nova zastava, novi početak. Razmislite dobro braćo Srbi!

knezevina_srbije-1.jpg
Jeeeste, zastava sve rešava. I krvni pritisak reguliše
 
Đorđe Popović Daničar (1832-1914) je smatrao da Srbija kao nezavisna, slobodna i međunarodno priznata država treba da uvede ''sretenjsku'' zastavu, jer je za njega crveno-plavo-bela trobojka bila asocijacija na turskog sultana, simbol pokornosti i ropstva pod Turcima.

Pogledajte prilog 1357676
Da li je ovo istina? Citao sam o ovome na neokomitskim portalima (a ovo spominju i neki najbolji srbi) i koriste kao argument u nipodastavanju i pljuvanju Srba i trobojke, znate onu pricu "turska noga ovdje nikad nije krocila" @Bosonosorg @alexn96
 
Da li je ovo istina? Citao sam o ovome na neokomitskim portalima (a ovo spominju i neki najbolji srbi) i koriste kao argument u nipodastavanju i pljuvanju Srba i trobojke, znate onu pricu "turska noga ovdje nikad nije krocila" @Bosonosorg @alexn96
Iskreno ne znam niti me zanima. Za simbole je najbitnije sta predstavljaju danas tj. koje znacenje nose sada a ne pre x godina.
 
Ovo moze da bude kao teroristi u Siriji sto su izmislili novu zastavu 2011. i osnovali Free Syrian Army i teroristi u Libiji koji su vratili monarhisticku zastavu tako i opozicija ako se organizuje u Srbiji moze da koristi ovu sretenjsku zastavu i da ih zapad prizna taman kao Free Serbian Army.
Zapadu ne odgovara baš kada ima toliko stranaka u opoziciji ili vlasti. Lakše im je da imaju nekog autokratu da saradjuju kao na primer Vučić, Milo. I u toj Siriji se pokazalo da je to fijasko jer bilo je tamo nekih 10 armija protiv Asada ako ne i više. Podržavali su petooktobarce ali su kasnije učestvovali u pravljenju SNS kada su procenili da će SRS pre ili kasnije doći na vlast pa su ga transformisali uz pomoć Tadića. Verovatno se spremaju i u Crnoj Gori da konstruišu nekog autokratu, pustiće ih par godina da se igraju demokratije u kojoj se ne snalaze kao ni Srbija.
 

Код оних што предлажу промену заставе Србије преовладава „боја“ – незнања

21:31 12.06.2023
Застава Србије  - Sputnik Србија, 1920, 12.06.2023

© Sputnik / Лола Ђорђевић

Никола Јоксимовић

Као озбиљно питање националне традиције, застава се, као уосталом ни други национални симболи, не мења олако. Сама идеја да неко тек тако мења заставу је неозбиљна и неутемељена јер зашто би се Срби одрицали једног од најзначајнијих националних симбола под којима су побеђивали и страдали?
Овако историчар проф. др Ђорђе Ђурић са Одсека за историју Универзитета у Новом Саду коментарише идеју која се „завртела“ на друштвеним мрежама, о промени српске заставе.
Према његовим речима, подразумева се да национални симбол одражава дугу историјску традицију.

„Обично се национални симболи мењају када се из корена или државно и друштвено уређење, или облик државе. Дакле, одрицање од сопствене историјске традиције, могло би да резултира и променом заставе. Не видим ни један разуман разлог зашто би се Срби одрекли своје историје, своје историјске традиције. Уосталом, свих великих победа у борби за национално ослобођење током 19. и 20. века које су остварене управо под овом националном заставом“, наводи он.

Историја српске заставе – од 1848. постаје национални симбол​

На друштвеним мрежама почела је да кола верзија предлога нове српске заставе заснована на предлогу из Сретењског устава из 1835. године. Боје су постављене вертикално и застава подсећа на француску, само што је прва боја црвена, а последња плава. Међутим, у школским уџбеницима, као и у музејима, представљена је другачија реконструкција предлога српске заставе из 1835, с обзиром да ни једна таква застава никада није сашивена. На њој су црвена, бела и плава боја постављене хоризонтално.
Према Ђурићевим речима, Сретењским уставом није дефинисано како ће боје бити постављене; дефинисан је само њихов редослед. Оно што је такође јасно је да је она оваквим редоследом боја подражавала француску заставу.

„То је разумљиво зато што је Димитрије Давидовић, писац Сретењског устава сматрао да треба преузети многа обележја француског друштва и француске државе настале из Револуције, па је то желео да пренесе и у српско друштво и на српску заставу. Међутим, овај устав је био на снази свега 55 дана и врло брзо је редослед боја промењен“, објашњава он.
Велика српска делегација на челу са кнезом Милошем посетила је Цариград 1835. и будући да нису могли да добију званичну српску заставу, јер се радило о вазалној кнежевини, трудила се да добије барем трговачку. По Милошевој замисли, намера је била да се добије неко национално обележје, што је уз помоћ руских посредника и учињено – Србија је добила трговачку, црвено-плаво-белу заставу, која је потврђена султановим ферманом из 1836.

„Ово што је ферманом и званично успостављено, као трговачка застава српске кнежевине у пракси је почело да се примењује као национално обележје у време Револуције из 1848. на просторима северно од Саве и Дунава. И остали словенски народи у Хабсбуршкој монархији, под утицајем Свесловенског конгреса у Прагу, почеле да користе тробојке са различитим комбинацијама ових боја – и Хрвати, и Чеси, и Словаци“, каже Ђурић.

Застава са Википедије​

Према речима преводиоца Игора Јарамаза, предлог нове српске заставе која се представља као „сретењска“ потекао је од анонимног корисника Википедије и потиче из 2005.
Поред тога што је аутор заставе анониман, ни боје на застави нису оригиналне, како стоји у Сретењском уставу. Јарамаз цитира овај устав где стоји да су „боје народне српске“ отворено црвена, бела и „челикасто угасита“.

„Дакле, овде се види другачија нијанса, не челикасто-угасита, већ плава. Такође видимо и намеру да личи на француску заставу, не само по томе што су боје хоризонталне, а не водоравне, већ и зато што предлагачи нове српске заставе користе обрнуту верзију. Ставили су да копље буде са десне стране и то на први поглед заиста и изгледа као француска застава, плаво-бело-црвена, и то би по њиховој верзији требало да буде обрнута, црвено-бело-плава“, коментарише он.
Према Јарамазовим речима, врло је занимљиво што се предлагачи промене српске заставе, али и химне и грба, позивају на традиције Француске револуције и традиције Сретењског устава када желе да уведу нове националне симболе, све у намери да покажу секуларизам тих симбола. Међутим, према ономе што у Сретењском уставу пише, Кнежевина Србија била је наследна монархија, док је православна црква била државна и владари, који су дефинисани као заштитници православља, су морали да буду православне вере.
 
Ovo moze da bude kao teroristi u Siriji sto su izmislili novu zastavu 2011. i osnovali Free Syrian Army i teroristi u Libiji koji su vratili monarhisticku zastavu tako i opozicija ako se organizuje u Srbiji moze da koristi ovu sretenjsku zastavu i da ih zapad prizna taman kao Free Serbian Army.
Ako se već oglašavaš na temu zastave FSA morao bi da znaš da njena zastava nema veze sa monarhističkom već sa zastavom Prve sirijske republike.

Ne razumem vaš poriv da pišete o nečemu o čemu pojma nemate.

1280px-Flag_of_Kingdom_of_Syria_%281920-03-08_to_1920-07-24%29.svg.png

800px-Free_syrian_army_coat_of_arms.svg.png
 
Ovo može biti AV patka za razvodnjavanje protesta
A možda je i Đilasova sa namerom da zaboravimo da je doveo nasilnika da govori na protestu protiv nasilja dok nam maše falsifikovanom sretenjskom zastavom.

Za prošle izbore je kandidovao Ponoša i nagodio se sa huntom oko Beograda a sada je proteste svojim organizacionim sposobnostima sveo na četvrtinu.

Tako da nije teško povezati šta se tu zbiva.
 
Svaka čast. Preprošle godine sam otišao na Roštiljijadu u Leskovcu i bilo me je sramota gde se nalazim i kakvo je to ruglo i sramota za bilo koji grad i to još u samom centru grada.
Da u pravu si, ruglo bez pandana.

Međutim to je odličan primer za ono što se desi kada titoisti pokušaju da glume Srbe.

Ta divljačka manifestacija nije tradicionalna već su je ustanovili neotitoistički populisti krajem osamdesetih tokom zavođenja doktrine 'turbo folka i ćevapa'.
 
Da u pravu si, ruglo bez pandana.

Međutim to je odličan primer za ono što se desi kada titoisti pokušaju da glume Srbe.

Ta divljačka manifestacija nije tradicionalna već su je ustanovili neotitoistički populisti krajem osamdesetih tokom zavođenja doktrine 'turbo folka i ćevapa'.
Čovek sa kojim polemišeš je antisrpski nastrojen velikobugarin.
 

Back
Top