Quantcast

Zastava SPC, kakva je?

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
SPC je promijenila svoju zastavu sa krstom i ocilima?

csspc.gif

Sada je na zastavi samo grb SPC, krsta sa ocilima nema.

Poslednja izmena:

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.792
Možda nije obvezno isticanje zvanične zastave, ali 100 % sam siguran da nije promenjena. Često ističu i onu sa grbom patrijaršije. Po manastirima u Crnoj Gori sam najčešće viđao zvaničnu zastavu, i naravno na manastiru Krka, gde prekriva čitav zvonik, od vrha, pa do zemlje

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.792
Na brzinu sam bacio pogled, ali našao sam samo odredbu koja se tiče grba

Član 3

Srpska pravoslavna crkva ima ovakav svoj grb:

Na patrijaraškom plaštu porfirne boje, ukrašenom dvostrukim krstom s desne i arhijerejskim žezlom s leve strane, u sredini štit sa zlatnom arhijerejskom krunom nad njim; na plavoj gornjoj polovini štita s desne strane kula svetog Save u Hilandaru, s leve crkva manastira Pećske patrijaršije, oboje bele boje; na beloj donjoj polovini u sredini zlatan krst sa četiri jednaka kraka i po jednim zlatnim ognjilom u svakom uglu kraka.

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.792
Gdje si nasao taj dio Ustava? Odredba o zastavi (Clan 4) bila je odmah sljedeca iza odredbe o grbu (Clan 3).

Aha, evo ga, nisam obrati pažnju na kraj člana, pošto se u uvodnom delu govorilo o pismu i jeziku. pa mi je logično da se i do kraja nastavi o tome

Član 4

Službeni jezik Srpske pravoslavne crkve je srpski sa pismom ćirilicom. U izuzetnim, opravdanim slučajevima, može se otstupiti od ove odredbe u pogledu jezika za unutrašnju upotrebu, u kojim slučajevima donosi specijalnu odluku Sveti arhijerejski sinod na osnovu ove odredbe.

Zastava Srpske pravoslavne crkve je trobojka: crveno-plavo-belo, sa zlatnim krstom i ognjilima.

Izgleda da se upotreba obeležja reguliše nekim nižim propisima, a ne ustavom, kao i u slučaju države, gde se reguliše posebnim zakonom

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.792
Otkud se stvori zastava sa grbom na hramu na Romaniji, a Ustavom propisane zastave nema? Opsi haos i samovolja!

Pa ima propisano, naveo sam član u prethodnom postu. Kakva su pravila oko upotrebe ne znam, možda nije strogo naređeno da se mora isticati. A i istakli su našu, a ne neku tamo ustašku, pa i nije tako strašno, mada kad već postoji, trebalo bi da bude ispoštovana

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.