zasebitost,....introvertnost

Tegularijus:
Zanimljivo... Na kakvom gubitku?

Introvertni teze uspostavljaju drustvene odnose, tj. teze im je da nadju drustvo i da uzivaju u vezama i prijateljstvima sa drugim ljudima. Takodje, ponekad imaju osecaj teskobe iz nekih potpuno nepoznatih, iracionalnih razloga. Jednostavno, ti ljudi "ne udisu zivot punim plucima" da se izrazim preko ove fraze. Takve ljude je i teze upoznati. Inace, mnogi veliki umovi su bili introvertni, neki cak i poluautisticni ali to je za drugu temu.
 
Ekstrovertni ljudi zahtevaju samopotvrdu u drugima.Zato i tolko gnjave banalnoscu da uvek budu u centru paznje.Misle da je ono sto ima da kazu Bog zna kako znacajno i da nekog interesuje samo zato sto su ONI rekli.
Ekstrovertno se pre svega odnosi na spoljasnjost,ljude okrenute spoljasnjem svetu i svim stimulacijama koje iz njega proizilaze.
Introvertni ljudi su povuceni,svoje misli zadrzavaju za sebe a i ako ih kazu vecina ih ne razume zbog bogatstva unutrasnjeg sveta sa cijeg iskustvenog aspekta nastupaju.
Introvertnost se odnosi na unutrasnjost,ljude okrenute svom unutrasnjem svetu u kome sami sebi traze stimulacije i sadrzaje koje ih emotivno zadovoljavaju i obogacuju.
Ovo su naravno krajnji ekstremi.Na postoji apsolutno introvertna ili ekstravertna osoba.Svi ljudi su i introvertni i ekstrovertni.Samo kod svakog pojedinca vise ili manje preovladjuje jedna od krajnjosti.
 
frozen1982.:
Ekstrovertni ljudi zahtevaju samopotvrdu u drugima.Zato i tolko gnjave banalnoscu da uvek budu u centru paznje.
.......Introvertnost se odnosi na unutrasnjost,ljude okrenute svom unutrasnjem svetu u kome sami sebi traze stimulacije i sadrzaje koje ih emotivno zadovoljavaju i obogacuju.
Bio si pametan, za razliku od većine, ustvari - pročitao definiciju :mrgreen:

Ali ove dve rečenice jedna drugu kolju. Mislim, kakav centar pažnje? Meni se čini da ti uopšte nisi razumeo Milančetovo objašnjenje...
 
Truman:
Da frozen je dobro napisao...
Sto se tice Patkovog pitanja - autizam je vise kao bolest ( procitah negde da je Mikelandjelo bi autistican ) dok se za introvertne moze reci da su sasvim normalni ( sto ne znaci da nema nenormalnih ).
Autizam mislim da nema veze sa introvertnoscu.U sustini niko sa sigurnoscu ne moze reci sta je autizam,mozda drugacije stanje svesti retkih pojedinaca...gledao sam jedan film u kome kazu da nije bolest.
 
Nekada nije lose malo proguglati...

Prosto i jednostavno: Introversion is the tendency to focus one's attention towards the inner, mental world rather than external, physical "reality".

Naravno da ne treba ostajati pri definicijama i da se njima nije reklo sve (bas naprotv), ali mislim da ne bi bilo lose da se prvo one dobro razumeju pa da onda eventualno zapocnu neka razmisljanja.
 
Pojmove introvertan i ekstrovertan uveo Jung...i prosta definicija oba bi bila:
EXTRAVERTAN stav motivisan je spolja i motivise se prema spoljnjim objektivnim ciniocima
INTROVERTAN stav motivisan je iznutra i orijentise se prema unutrasnjim subjektivnim ciniocima...
Pored ova 2 osnovna STAVA Jung je uveo i 4 funkcionalna tipa...bla bla...i 8 psiholoskih tipova (kombinujuci 2 STAVA i 4 FUNKCIJE)
1.EKTROVERTAN MISAONI TIP
pr...naucnici ...ekonomisti
2.INTAVETNI MISAONI TIP
pr. filozofi
3.EKSTROVERTNI OSECAJNI TIP
pr. TV voditelji, filmske i muzicke zvezde
4.INTROVERTNI OSECAJNI TIP
pr. monasi, muzicari
5.EKSTROVERTNI CULNI TIP
pr. graditelji, spekulanti
6.INTROVERTNI CULNI TIP
pr. znalci ,estete
7.EKSTAVERTNI INTUITIVNI TIP
pr. ljudi koji se bave odnosima sa javnoscu, pustolovi
8.INTROVERTNI INTUITIVNI TIP
pr. mistici ,pesnici
 
Vrlo dobro, sad mi je jasnije da introvertnost i ekstro ili ekstra vertnost nema nikakve veze sa komunikativnošću.....može da uzrokuje razvijanje komunikativnosti , ali nije istovetno....

Vidim da iz tog tipa otprilike zavisi i cilj i ciljevi u životu....

Ipak ako mogu da primetim ovo nije fiksirana tendencija, već zavisi i od okolnosti i mnoge ekstrovertne osobe mogu u drugom trenutku postati introvertne....
 

Back
Top