Задатак са PISA теста

Kloniranje.jpg
 
Изгледа да ова тема занима само нас двоје. Али ће опет да наводе да су нам деца неписмена, јер тако каже овај тест за...да не вређам оне са умањеним интелектуалним способностима, доврши сам.
 
Изгледа да ова тема занима само нас двоје. Али ће опет да наводе да су нам деца неписмена, јер тако каже овај тест за...да не вређам оне са умањеним интелектуалним способностима, доврши сам.
Кога занима, прочитаће. кога не занима, прескочиће. Што се самог теста тиче, идемо даље...

Infuzija.jpg


Ово већ прераста у спрдњу.

Ајмо од почетка:
„Инфузије (другим речима, интравенозна убризгавања)...”
Убризгава се ињекцијом, инфузијом се укапава, инфузија није убризгавање.

Одлично смо почели, ајмо даље:
„За давање инфузије болничарке треба да израчунају брзину капања D у капима по минути.”
Брзина се изражава у јединици пређеног пута тијела/објекта/честице у јединици времена, никако у капима по минути, дакле, то што се изражава у капима по минути никако не може бити брзина него учестаност капања (укапавања). Ово је, очигледно, састављао неко ко не зна ни шта је брзина ни шта је учестаност тј. фреквенција. Исти тај генијА је своје лупетање ставио чак и у наслов „БРЗИНА КАПАЊА ИНФУЗИЈЕ”. Дивота.

У датој формули се види некаква величина d са индексом v, а доље број 60 с необичним индексом n. Веома чудно. У наставку се објашњава шта је шта у датој формули па се ипак некако може установити да се уопће не ради о индексима него се словне ознаке драстично разликују по величини из бог те пита ког разлога.

Лично, наградио бих свако дијете које питања која произилазе из оваквог увода уопће и не прочита.
 
Poslednja izmena:
Infuzija 2.jpg


Наравно, крембил који онако састави уводни текст и питања поставља крембилски. Ако треба да прецизно објасним како се мијења D ако се n удвостручи, шта ме прецизно боли к. шта болничарка жели?

Наравно, такав крембил нити зна шта пита нити о чему се ту ради, али он одлучује шта ће се признавати као тачно па ће тако као дјелимично тачан признати ПОГРЕШАН одговор да се „D повећава за 50%” јер је „нетачан смер, али тачна вредност”?! Међутим, исти тај крембил признаваће као потпуно тачно кад се умјесто два пута мање напише два пута више („D ће бити два пута више”)! Такође, биће потпуно тачно и ако се напише „Он је половина”? Који ОН? Половина ЧЕГА? А тражи се ПРЕЦИЗАН одговор?!
Обрадовало би ме да неко дијете на овакво питање одговори да ће, ако се n удвостручи, то значити да болничарка из питања не носи брус.

Не знам да ли признају као дјелимично тачно и кад се у неком задатку умјесто 78 напише 87 јер су обе цифре тачне, само је смијер писања погрешан. Јбт, какви телетабиси. Ово да ми је неко причао, огријешио бих се што му не бих повјеровао.
Да радим у школи и да ми дођу ова ПИСА господа, само бих их замолио да искапају кроз врата највећом могућом брзином.
Наше образовање се срозало, и нама пишу уџбенике којекакви, али вала ови „писисти” нису ништа бољи од наших најлошијих наставника.
 
Poslednja izmena:
Infuzija 3.jpg


Од бистрог дјетета очекујем да на питање које почиње са: „Болничарке такође треба да израчунају запремину инфузије v из брзине капања D”, а завршава са: „Колика је запремина инфузије у ml?” одговори: „Нисам болничарка.” :lol:

Успут, тек да поменем кад сам већ угледао, чак и ови PISA телетабиси ставише заграду у (60х3х50):25, ни до њих још не стиже чувено и „општеприхваћено правило” о израчунавању „с лијева на десно”. :mrgreen:

Нема потписаних састављача питања, али кладим се да је др Неле Карајлић у ово умијешао своје докторске прсте.
 
Мени је драго што си поставио ову тему, само сам потврдила своје мишљење, а то је да је овај тест за мороне.
И добро је што наша деца имају лоше резултате, држе се науке, не нагађања.
 
Мени је драго што си поставио ову тему, само сам потврдила своје мишљење, а то је да је овај тест за мороне.
И добро је што наша деца имају лоше резултате, држе се науке, не нагађања.
Драго је и мени да сам завирио у те тестове, досад нисам, тек повремено чујем како су нам дјеца очајна на тим тестовима... а сад видим да су и тестови за мороне, али и да су их састављали морони. Свој своме, то већ има неке логике. :mrgreen:
Нажалост, то што су ови тестови спрдња с образовањем не значи да је наше образовање добро, али значи да ће нам бити још горе будемо ли и даље ишли тим „свјетским” смијером.
Има још задатака (а и глупости у њима), поставићу их, све које нађох у том чланку.
 
Спопаде ме другар са неким задатком с PISA теста, погледам... задатак је вишеструко занимљив па реко ајде да га окачим да га „претресемо”. Ајде да га прво ријешимо па ћемо се онда забавити осталим занимљивостима.

Ево задатка:

Pogledajte prilog 1551252

Ако је неком проблем енглески, ево и превода:

Покретна врата састоје се од 3 крила која ротирају у цилиндричном простору чији је унутрашњи пречник 2 метра (200 центиметара). Ротирајућа крила дијеле простор у 3 једнака сектора. На слици су приказана ротирајућа врата у 3 различита положаја током ротације (поглед одозго).
Ротирајућа врата обаве 4 потпуне ротације у минути. У сваком од 3 сектора има простора за највише 2 особе.
Који је највећи број људи који могу ући у зграду с оваквим вратима за 30 минута?

Dimenzije vrata su kljucan parametar

Odgovor mora biti manje od 720
 
Jedro.jpg


Ево нам мало и зелене агенде. Наравно, приједлог дебилан, а таква је и скица на којој се јасно види да једро брод вуче удесно и мало уназад, а тако ће му баш смањити потрошњу горива... Јбт, ови се баш добро зајебавају с тестовима...
 
Jedro 1.jpg


Једноставан постотни рачун, с тим што једро не лети, сем ако се откине, а ни онда баш не лети него лета наоколо док се сасвим не покида. :lol:

Успут, пише да им је циљ питања „израчунавање процената у датој животној ситуацији”! Аха, важи, дјеца нам се сваки дан возикају оваквим бродовима за које чак и у уводу пише да се тек предлажу. Баш је животна ситуација тупави приједлог који никад неће бити остварен. Машала.
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 1554333

Једноставан постотни рачун, с тим што једро не лети, сем ако се откине, а ни онда баш не лети него лета наоколо док се сасвим не покида. :lol:
Али за похвалу је што има мало математике. Јесте за 5. разред основне, али...
 
Али за похвалу је што има мало математике. Јесте за 5. разред основне, али...
али... сад ћеш тек да видиш шта је математика! :mrgreen:

Jedro 3.jpg


Види скицу, види како су означили висину од 150 метара, то не да није висина једра, него није чак ни висина краја ужета. Потегли линију ’нако, па гдје заврши... Ово је стварно испод сваке границе смисла. И кад дијете збуне скицом која је заиста кретенска – дијете глупо. Ово је већ безобразлук.
 
али... сад ћеш тек да видиш шта је математика! :mrgreen:

Pogledajte prilog 1554350

Види скицу, види како су означили висину од 150 метара, то не да није висина једра, него није чак ни висина краја ужета. Потегли линију ’нако, па гдје заврши... Ово је стварно испод сваке границе смисла. И кад дијете збуне скицом која је заиста кретенска – дијете глупо. Ово је већ безобразлук.
Знају и они да скица није добра, ставили су напомену да није у сразмери...
 
Знају и они да скица није добра, ставили су напомену да није у сразмери...
Није проблем размјера, проблем је што је то што су они израчунали дужина ужета плус још и раздаљина од краја ужета до тјемена једра. Скица нема везе са задатком, а задатак с мозгом. Пробај, скицирај сама па види шта су ти задали, а шта ти траже.
 
Jedro 4.jpg


Овдје је бисер то што циљ питања „рјешава реалну животну ситуацију”, а налупетали су бројке ’нако, из главе, тако да испада да им је то једро 70% скупље од укупног годишњег трошка за нафту! Мора да је једро позлаћени најлон, а уже од чистог злата, или брод годишње преплови 2 километра, нема трећег. :mrgreen:
 
Знају и они да скица није добра, ставили су напомену да није у сразмери...
Мрзило ме да цртам, ал кад сам се већ уплео у ово ПИСА блато, ајд...
Дакле, тражи се „приближна дужина ужета једра да би се могао вући брод под углом од 45° на висини од 150 метара, као што је приказано на скици”:
Jedro 3-.jpg

Колико човјек треба бити глуп па да нацрта овако нешто? Ајде што је хоризонтална линија изнад разине мора, негдје одока шврљнута, али коме би пало на памет да висину једра рачуна као тачку коју су они скицирали (црвено)?! Ево кладим се да сакупе најлошије ђаке и да им траже да само скицирају задатак, неки би означили врх тјемена једра, неки крај ужета (плаво), вјероватно многи не би нацртали ништа, али ником, ама баш ником не би пало на памет да то уцрта овако дебилно као што је дато на скици. За оволику глупост мора се бити озбиљно школована будала.

Смисао овог задатка је требало да буде то да се уочи правокутни једнакокраки трокут (због 45°) тако да се онда знају обе катете које су исте, али мајстори су од тога направили невиђену брљотину. Њихово „рјешење” је 212, што је дуљина хипотенузе са њихове скице, али шта је та хипотенуза? Ево, означио сам црвеним то што су они срачунали:
Jedro 3a.jpg

Њихово рјешење је, очигледно, дио дуљине ужета, без оног дијела горе десно, али зато са убројаним „нечим” у потпалубљу. Можда се уже везује баш ту у потпалубљу? Па можда, а можда су и у шуми.

Иначе, скица, колико год била дебилна, није и једини проблем. И кад се скицира како треба, опет брљотина:
Jedro 3b.jpg

Дакле, они су заправо тражили од дјеце да израчунају ово:
Jedro 3c.jpg

а чак и да претпоставимо да се висина мјери од палубе или да се уже везује негдје у потпалубљу, али тачно на надморској висини, онда то изгледа овако:
Jedro 3d.jpg


Ово заиста више није ни лоше скициран задатак ни лоше постављен задатак, ово је бахати безобразлук.
 

Back
Top