“YU evergreen"- romanticne melodije

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nada Knežević

http://4.***************/_Tu3lhRKgoIg/S9ais228NNI/AAAAAAAAA9o/V-oSYdUDg4Q/S700/Nada+Knezevic.jpg

Nada Knežević je jedna od najcenjenijih pevačica sa prostora bivše SFRJ, čija je slava šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka prevazišla okvire te zemlje i Balkana. Neslužbeno je zovu „prvom damom jugoslovenskog jazza“, njeno ime se može pronaći u svetskim jazz enciklopedijama, a poklonici dobre muzike širom planete još uvek sa poštovanjem govore o njenom liku i delu.

Rođena je 1940. godine u Beogradu. Od petnaeste godine je učila pevanje kod znamenite operske pevačice Zdenke Zikove, a kao srednjoškolka je pevala na beogradskim igrankama, u “Božidarcu”, gde je bila zapažena. Tako je dospela do Udruženja jazz muzičara, što joj je otvorilo vrata Radio Beograda. 1956. godine je učestvovala na koncertu “Mlade snage na polju jazza”, izvodeći kompoziciju Džordža Širinga (George Shiring) iz repertoara Ele Ficdžerald (Ella Fitzgerald) „Lullaby of birdland“, posle čega se je – što je nekada bila privilegija – u novinama pojavila njena fotografija sa natpisom „Brz uspeh mlade džez pevačice“ .

Bez obzira na to što se je od nje očekivalo da nastavi porodičnu tradiciju i postane lekar – prvi snimci za Radio Beograd su presudili da njen životni poziv ipak bude muzika. 1959. je debitovala na Opatijskom festivalu, posle čega je postala poznata širem auditorijumu. Iste godine su kompozicije „Ciganska noć“ i „Fatima“ postale radijski hitovi i donele joj veliku popularnost, pa je odmah potom je bila i jedan od predstavnika JRT – a u emisiji takmičarskog karaktera “Muzika na Jelisejskim Poljima”, u Baden – Badenu. Pratio ju je prestižni jazz orkestar Rola Hansa Mulera i kući se je vratila sa osvojenom prvom nagradom.

U narednom periodu je nastupala na domaćim festivalima, od Zagrebfesta, preko Jugoslovenskog jazz festivala na Bledu do tek osnovanog Beogradskog proleća, a na prvom i poslednjem takmičenju pevača zabavne muzike je osvojila ZLATNI MIKROFON (1961.), čime se je zauvek svrstala među najbolje jugoslovenske interpretatore.

U vreme najveće slave, 1962. otišla je na godinu dana u Zapadnu Nemačku, gde je nastupala pred američkim vojnicima u jazz klubovima i usavršavala engleski jezik. Po povratku u domovinu, sa grupom domaćih umetnika (Đorđe Marjanović, Cune Gojković, Nina Spirova, 7 mladih...), odlazi na veliku turneju po Sovjetskom Savezu, i posle njihovog uspeha se otvara koridor svim jugoslovenskim pevačima koji će kasnije tamo nastupati.

Neko vreme je sarađivala sa bugarskim jazz septetom "Sofia", a onda krajem '63 opet odlazi u Zapadnu Evropu, i nešto manje od dve godine radi sa ansamblom Hejzija Ostervalda. Nastupala je u skandinavskim zemljama sa triom Vladimira Vitasa u klubovima u kojima su se mogli čuti umetnici poput Dona Bajesa i Erola Garnera; u Oslu je pevala u elitnim klubovima poput “Down town” i “Key club”; snimila je dvočasovni muzički program za dansko – švedsko – norveški radio i imala podršku inostranih medija, što joj je pružilo priliku za evropsku karijeru.

Poziv menadžera Katarine Valente nije mogla da prihvati zbog bolesti oca, i vratila se u domovinu. Posle kraće pauze je nastavila karijeru, nastupajući na domaćim festivalima, radiju i televiziji, kao i u inostanstvu (najčešće u SSSR – u), a onda je 1969. postala majka blizanaca, što je uslovilo novu dvogodišnju pauzu.

1971. se je sa velikim uspehom vratila na scenu. Snimila je muziku za film „Moja luda glava“, koju je komponovao Bojan Adamič, nastupila na “Beogradskom proleću” sa legendarnom kompozicijom “Seti se naše ljubavi” i predstavljala Jugoslaviju kao gost UN – a na Sinajskom poluostrvu, gde je proglašena najboljim pojedincem od svih do tada gostujućih grupa. Nastupala je i na XIII međunarodnom jazz festivalu u Ljubljani '72. uz B. P. Convention bend, koji je predvodio vibrafonista Boško Petrović, i uz pratnju pijaniste Dražena Bojića.

Svet je imao mnogo sluha za nju, pa je magazin Down BiT pisao u superlativu o njenim vokalnim kvalitetima, a jazz pijanista Čik Korija (Chick Corea) joj je, posle jednog nastupa, nudio saradnju. Nastupala je u Albert Fišer Holu, na međunarodnim jazz festivalima u Minhenu, Atini i Istambulu, i čak pet puta na New Port Jazz festivalu...

Tokom sedamdesetih je, uz povremene pauze na koje je navikla svoju publiku, nešto revnosnije nego pre gradila tzv. paralelnu karijeru: za široki jugoslovenski auditorijum je bila vrsna pevačica zabavne muzike koja na domaćim festivalima peva srceparajuće šlagere, a u inostanstvu slovi za vrhunskog jazz izvođača... Postoji i anegdota sa nastupa slavne Ele Ficdžerald na Beogradskom jazz festivalu, kada se je publici po izlasku na scenu obratila rečima: “Dobroveče, ja sam Nada Knežević”... Krajem te decenije se sasvim okreće jazzu, i od tada se o njoj gotovo uvek govori i piše kao o jazz pevačici.

1977. je sa Big Bendom održala nezaboravne koncerte u zagrebačkoj dvorani Lisinski i ljubljanskom bioskopu Union, koji su trajno sačuvani na duplom LP albumu 4 lica jazza u izdanju Jugotona. Jugoslovenska radio – difuzija je toj ploči dodelila prvu nagradu za najbolje diskografsko ostvarenje te godine, pa je uz Boška Petrovića, Boru Rokovića , Jovana Mikovića, Damira Dičića i Ratka Divjaka, Nada uvrštena u Jazz - reprezentaciju SFRJ.

Od Udruženja jazz muzičara je dobila povelju za doprinos razvoju muzičkog stvaralaštva, tokom pedeset godina karijere je mnogo puta nagrađena na festivalima, dobitnica je raznih povelja i priznanja, kao i mnogih estradnih nagrada.

Poslednji koncert, nazvan Nada Beogradu održala je 1995. , a nagradu za životno delo je primila 2007. , na XXIV internacionalnom jazz festivalu Nišville. Tada se je i oprostila od scene, rekavši: “To je bilo sve od Nade Knežević“.
 
Poslednja Igra Leptira

Grupu Poslednja Igra Leptira osnovao je Nenad Redulović početkom 1980 godine. Posle pobede na Paliluskoj Olimpijadi Kulture 1981 godine popularnost grupe je počela da raste i formirana je stalna postava grupe u kojoj su pored Neše bili: Draško Janković (gitara), Zorica Đermanov (vokali), Olivera Perić (violina), Sašo Bogojevski (bas), Dragan Todorović (bubnjevi), Dušan Hristić (klavijature) i Dragomir Bulić (sax). Debi album "Napokon ploča" objavili su za RTV Ljubljana 11 Oktobra 1982 godine u produkciji Ljubomira Ninkovića. Sa albuma bih pored mega hitova "Nataša" i "Vrati se" izdvojio pesme "Dolazim za 7, 9, 13... minuta" i "Svemirksa bajka".
Početkom 1983 godine grupu su napustili Dragomir Bulić i Dušan Hristić a grupi se pridružio klavijaturista Slobodan Mitić. 19 Septembra 1983 godine za RTV Ljubljana objavili su svoj drugi album "Ponovo ploča & druge priče" u produkciji Đorđeta Petrovića (koji je ujedno snimio i miksovao album u Beogradskom studiju Akvarijus) i svih članova grupe. Muziku i tektove napisao je Neša Radulović osim pesme "Otići ću" za koju je muziku uradio Miodrag Božidarević. Sve aranžmane osim pesama "Sličuge" i "Dvadeset i dve" koje su uradili članovi grupe napisao je Dragomir Miki Stanojević. Na albumu su svirali: Ivica Švager (sax), Slavko Mitrović Cale (harmonika u pesmi "Kiks Mix") i Miodrag Božidarević (gitare u pesmama "Otići ću" i "Dvadeset dve"). Sa albuma bih pored hita "Sličuge" izdvojio pesme "Kiks mix" i "Nisam ti rekao".
Krajem 1984 godine grupu su napustile Olivera Perić i Zorica Đermanov i posle Nešinog povratka sa odsluženja vojnog roka počela je saradnja sa Zagrebačkom pevačicom Lidijom Asamović sa kojom su 17 Septembra 1985 godine za PGP RTB objavili svoj treći albim "Opet ploča-Srce od meda" u produkciji Rajka Dujmića koji je ujedno napisao kompeltane aranžmane za album. Album je snimljen u studiju V PGP RTB-a. Tekstove i muziku uradio je Neša Radulović osim pesme "Dečko, ajde oladi"za koju su muziku zajedno uradili Neša i Sašo Bogojevski. Na albumu su pomogli i svirali: Bora Đorđević, Miodrag Božidarević (gitara), Josip Boček (bas), Vladimir Janković Jett (bas) i Ljuba Ninkovic (gitara u pesmi "Mozak"). Sa albuma bih pored mega hita "Dečko, ajde oladi" izdvojio pesme "Nastasja", "Vino" i "Srce od meda".
Četvrti album "Grudi moje Balkanske" objavili su 8 Oktobra 1986 godine za PGP RTB u produkciji Duška Mandića i Rajka Dujmića koji je ujedno napisao i sve aranžmane osim pesme "The third man theme (Trodupli čovek)" koju je uradio Neša. Muziku i tekstove napisalu su Neša Radulović i Dragomir Miki Stanojević. Specijalni ženski vokal kao gost na albumu bila je Nataša Gaćeša. Sa albuma bih pored hitova "Grudi moje Balkanske" i "Umiru jeleni" izdvojio pesme "Taxi" i "Nemoj da me nerviraš". Pesma "Grudi moje Balkanske" je ubrzo postala number one hit i 25 Novembra PGP RTB je objavio dva singla Grudi moje Balkanske. Na prvom B strana pesma "Nagazi me" a na drugom B strana "Umiru jeleni".
Peti po redu album "Zajedno smo piškili u pesku" objavili su 8 Decembra 1987 godine za PGP RTB u produkciji Kornelija Bate Kovača. Album je dobio ime po pesmi koju je napisao Bora Đorđević. Album je snimio i miksovao Đorđe Petrović u studiju 5 PGP RTB-a. Muziku, tekstove i aranžmane uradili su Nenad Radulović i Dragomir Stanojević osim pesama "Tibet" i "Ruska čokolada" za koje je aranžmane napisao Kornelije Kovač. Na albumu su pevale: Jelica Sretenović (vokal u pesmi "Ruska čokolada") i Aleksandra Kovač (vokal u pesmi "Ljubim te"). Sa abuma bih pored pesama "Ruska čokolada" i "Zajedno smo piškili u pesku" izdvojio pesme "Tibet" i "Kurs za šmekere".
1989 godine grupa je prestala sa radom i Neša Radulović objavio je solo album "Niko nema što piton imade". Svoj drugi album "Modra bajka" nije ispeo da završi jer je preminuo 12 Februara 1990 godine od duge i neizlečive bolesti. ITMM 1997 godine objavio je kompilaciju "Modra bajka-Best of" na kojoj se našla neobjavljena pesma "Modra bajka".

Poklon pesme "Vrati se" sa prvog, "Nana" sa drugog albuma, "Taxi" sa četvrtog albuma, "Kurs za šmekere" sa petog albuma, "Modra bajka (Sanja zna)" neobjavljena pesma sa kompilacije i kompletni treći album Opet ploča-Srce od meda i Grudi moje Balkanske digitalno remasterizovani u našoj muzičkoj sekciji.



 
  • Podržavam
Reactions: n.n
Srebrna krila

Srebrna Krila je bila hrvatska pop-rok grupa iz Zagreba koja je bila popularna širom bivše Jugoslavije.
Sastav je osnovao Vlado Kalember 1978. godine. Kalember je bio vokalni solista i basista, grupa prvu LP ploču izdaje 1978, koja zatim postaje srebrna ploča, na kojoj se nalaze hitovi "O,Ana", "Lili" i "Prva noć sa njom". Sa Krilima, Kalember je izdao 10 albuma, ali od 1986. godine sastav preuzima klavijaturista Mustafa Ismailoski-Muc, jer se Kalember se posvećuje solo karijeri, i sa Izoldom Barudžijom ide na Eurosong sa pesmom "Ćao, amore". Vlatka Pokos je preuzela Kalemberovu ulogu, i sama pokušala da uradi sopstvenu verziju pesme "O, Ana", koja je ispala, blago rečeno, katastrofalna. Grupa nestaje sa scene smrću Ismailovskog 1999. godine.

Godine 1988., predstavljali su Jugoslaviju na Pesmi Evrovizije sa pesmom "Mangup".

1990-ih bend prolazi kroz razno-razne reinkarnacije. I Vlatka Pokos je svoju pevačku karijeru započela u Srebrnim Krilima.

Članovi sastava

* Vlado Kalember - vokal, bas
* Dado Jelavić - gitara
* Adi Karaselimović - bubnjevi (do 1981.)
* Duško Mandić - gitara
* Mustafa "Muc" Ismailovski - klavijature
* Slavko Pintarić-Pišta - bubnjevi (od 1981.)
Diskografija

Sve albume je objavio Jugoton.

* Srebrna krila (1979)
* Ja sam samo jedan od mnogih sa gitarom (1980)
* Sreo sam ljubav iz prve pjesme (1980)
* Ša-la-la (1981)
* Julija i Romeo (kompilacija) (1982)
* Zadnja ploča (1982)
* Silverwings (engleska verzija albuma "Zadnja ploča", Kanada, 1983)
* Djevuška (1983)
* Uspomene (1984)
* 30 u hladu (1986)
* Mangup (1988)
* Poleti golubice (1988)


 
BOLERO


Grupa Bolero osnovana je početkom osamdesetih godina kada Livnjak Mišo Bartulica dolazi na studije u Sarajevo. Grupa je dugo vremena imala status demo benda, često mijenjajući članove, naročito pjevača. Mišove pjesme su bile izuzetno zahtjevne u pogledu glasovnih mogućnosti tako da veliki broj pjevača nije uspio da se pronađe u njima. Postoji podatak da je kratko vrijeme član benda bio Mladen Vojičić Tifa. Nakon što u grupu dolazi mladić iz Vareša Mile Anđelić stvari polako poćinju da dobijaju obrise profesionalnijeg i ozbiljnijeg rada. Sastajalište ovih momaka bio je dom “Vaso Pelagić” na Grbavici gdje su puno vremena provodili uvjezbavajući svoj repertoar. Ne praktikujući objavljivanje singlova, grupa 1986. godine napokon izdaje svoj prvijenac – album “Na kraju slavlja” za sarajevski Diskoton. Iako izuzetno slabo medijski propraćena i promovisana zbog Mišovog odlaska u JNA, ploča dostiže zavidan tiraž. Hitovi “Galebovi”, “Sjećanja”, “Moja generacija”, “Na kraju slavlja”, “Dajana” velikom brzinom se uvlače u uši slušalaca i osvajaju njihova srca, prije svega toplinom i snažnom emocijom pjevača koji je za vrijeme snimanja bio na kraju neuspjele ljubavne veze. Postavu koja je snimila prvi album sačinjavali su: Miroslav Mišo Bartulica – gitara, Dino Olovčić – klavijature, Mustafa Čizmić Čizma – bas, Zoran Grabovac Graba – bubnjevi i Mile Anđelić – vokal.

Drugi album, takođe pod okriljem Diskotona izlazi 1988. godine i predstavlja svojevrstan omaž životu i djelu Sergeja Jesenjina, što predstavlja presedan i poduhvat vrijedan pažnje u domaćoj diskografiji. Albumu je dat simboličan naziv “O Jesenjinu”. Koliko je prvi album lansirao bend Bolero na tadašnju scenu, toliko ga je ovaj drugi na toj poziciji i učvrstio. Po mnogima najveći hit ove grupe, prekrasna balada “Jelena” našao je svoje mjesto na ovom albumu. Pored nje tu su još energične “O Jesenjinu” i “Sviri harmoniko, tugo, tugo” po autentičnom Jesenjinovom tekstu, zatim obrada revolucionarne “Konjuh planinom”, emotivna “Koščate ruke”, te duboko humana “Pismo majci”. Kolorit i poseban ugođaj cijelom albumu dalo je gostovanje doajena jugoslovenske glumačke i muzičke scene Radeta Šerbedžije.

Nakon solo albuma “Ludnik” (2005-2006) Mišo Bartulica, izlazeći u susret velikom broju starih kao i sve većem broju novih poštovalaca grupe Bolero istu ponovo okuplja polovinom 2006. godine. Urađena je numera “Basna o Bosni” sa njegovog solo albuma kao singl najava novog projekta i koncertnih aktivnosti grupe Bolero.



 
Bisera Veletanlic

Bisera Veletanlić rođena je 15. septembra 1942. u Sisku a poreklom potiče iz Bosanske Krajine (verovatno iz Bosanske Krupe ili Bosanskog Novog) odakle joj potiče otac.


Bisera je, kao i njena sestra Senka, počela da peva još u detinjstvu, već u osmoj godini. Pevala je, najpre, samo narodne pesme. Kasnije, u srednjoj školi, zavolela je i zabavnu muziku i počela da peva na školskim priredbama. Završila je srednju ekonomsku školu u Zagrebu. Jedno vreme je učila solo pevanje i violinu u srednjoj muzičkoj školi.

Prvi put je pevala javno 1960.godine u jednoj od emisija "Mikrofon je vaš". Na zagrebačkoj televiziji je debitovala 1963.godine u duetu sa Senkom, a zatim je još dva puta snimala za emisiju "Muzički TV magazin". Često je nastupala na zabavnim priredbama Produkcije gramofonskih ploča RTB.

U svojoj bogatoj muzičkoj karijeri snimila je veliki broj nezaboravnih pesama, koje su obeležile čitav jedan preriod u jugoslovenskoj muzici. Bila je aktivni učesnik, i redovno je odnosila prve nagrade stručnog žirija na festivalima "Opatija", "Vaš šlager sezone", "Beogradsko proleće", "Zagrebfest", "Split", "MESAM", a nastupala je i na domaćim izborima za Pesmu Evrovizije.

Najuspešniju saradnju, ostvarila je sa Kornelijem Kovačom i drugim beogradskim autorima, a snimala je i sa Arsenom Dedićem (Prozor, Vaš šlager sezone '74, Što još nikom' nismo dali - MESAM '88)) i Goranom Bregovićem (Šta ću, nano, dragi mi je ljut - Hit parada '75).

Osim muzikom, Bisera Veletanlić bavila se i glumom (filmovii i TV serije - npr. Ljubavni život Budimira Trajkovića)) i slikarstvom. Njen se muzički stil može opisati kao mešavina velegradskih šansona, domaćih šlagera i jazza.

Tokom 45 godina karijere snimila je pregršt singl ploča:


9_maglovitdan.jpg



 
Korni Grupa

Po napuštanju sarajevskih lndexa, klavijaturista Kornelije Kovač se preselio u Beograd gde je septembra 1968. godine oformio Korni grupu. Sastav su u početku činili gitarista Velibor Borko Kaci (ex Zlatni dečaci, rođen 1947.), basista Bojan Hreljac (ex Elipse, rođen 1948.), bubnjar Vladimir Furduj Furda (ex Elipse, rođen 1945.) a pevačica je bila Seka Kojadinović.

Prvi koncert imali su 1968. godine u Domu sindikata na izboru sportiste godine Grupa je nastupala sa igračicama što je prijatno iznenadilo publiku. Tada je u Radio Beogradu postojala emisija "Studio VI vam pruža šansu" gde su predstavljane nove grupe koje su nastupale uživo. Pozvana je i Korni grupa. Međutim, Seki Kojadinović se nije dopao izbor pesama, odbila je da peva, pa je to umesto nje uradio Kornelije. Posle tog nastupa, ona više nije bila član grupe, a Kornelije je angažovao perspektivnog soul pevača Dušana Prelevića Preleta. Već u to vreme Kornelije je želeo da ostvari svoju viziju progresivne muzike, ali to nije najbolje prolazilo kod kritike koja je očekivala komercijalne pesmice. Zato je Kornelije smislio jednostavnu pesmu "Cigu ligu" sa kojom su nastupali u Zagrebu na izboru za našeg predstavnika na Evroviziji.

Po svom obicaju Prele je odmah napravio skandal. Na nastup je došao u
poslednjem trenutku, pripit, posvađao se sa Kornelijem i bilo je jasno da je njegova karijera u Korni grupi okončana. Novi pevač postao je Riječanin Dalibor Brun. Pre toga je Brun pevao u sastavu Uragani sa kojima je snimio singl (pesme "Deborah" i "Radi moje ljubavi"), zatim je prešao u grupu Bohemi sa kojima je izvodio repertoar grupa Led Zeppelin, Canned Heat i Jeff Beck Group. Sa Korni grupom je snimio njihove prve hitove "Magična ruka", "Sonata" i "Dzum ram" Sa etno orijentisanom pesmom "Pastir i cvet", Korni grupa je nastupala uHolandiji na festivalu Singing Europe. Dobili su nagradu kao najoriginalnija grupa, dok su u konkurenciji bili sastav VValace Collection i Olivija Njutn Džon (Olivia Nevvton John). U toj pesmi Komelije je upotrebio zaboravljene instrumente šargiju, tarabuk i frulu. Na Opatiji 69. godine izvode pesmu "Devojčice mala" i ona se nalazi na singlu zajedno sa pesmom "Priča se" kvarteta 4M. Kako se kod Dalibora Bruna vremenom istanjio entuzijazam, na prijateljski način se rastao od grupe, a novi pevač je 1969. godine, uz posredništvo Lokice Stefanović, postao Adolf Dado Topić koji je karijeru započeo u Dinamitima iz Osijeka Topić ubrzo u grupu dovodi svog kolegu iz Dinamita, gitaristu Josipa Bočeka (rođen 1950.) koji je zamenio Borka Kada Boček je po raspadu Dinamita osnovao sastav Boček i tri, ali je odmah prihvatio poziv da pređe u Korni grupu. Sa Topićem Korni grupa razvija svoju ideju progresivne muzike i tada nastaju, za to vreme, avangardne i neobično duge kompozicije "Jedna žena" i "Prvo svetio u kući broj 4", kao i "Etida" inspirisana klasikom i "Žena je luka a čovek brod". Sa pesmom "Jedna žena" Korni grupa na Zagrebačkom festivalu 1970. godine dobija prvu nagradu publike i žirija Iste godine rade muziku za film "Bube u glavi" Mise Radivojevića. Na B-strani singla "Bube" nalazi se i zanimljiva Kornelijeva kompozicija "Neko spava pored mene". Zatim nižu seriju hitova "Trla baba lan", "Slika" (na muziku tada nepoznatog autora Ljube Ninkovića) vodeći paralelno dve karijere: progresivnu i onu drugu, više estradnu Zanimljivo je da je pesmu "Trlababa lan" prepevala francuska pevačica Dalida i sa njom postigla veliki uspeh u svetu. Firma Philips je otkupila pravo na tu pesmu i dvadesetak pevača širom sveta je snimilo u različitim verzijama.

Godine 1971. Korni grupa snima muzičku poemu "1941." na stihove Branka Ćopića. Pored Topića, pevala je i Josipa Lisac, Poema je urađena za TV emisiju "Jedan čovek jedna pesma", koju je režirao Jovan Ristić Zatim su proveli mesec dana u Parizu prateći živom svirkom modnu reviju Prokleta Jerinakreatora Aleksandra Joksimovića i tada se za njih zainteresovao cenjeni producent Alan Milo iz kuće Barclav. Vođen svojim ambicijama 1971. godine Dado Topić napušta Korni grupu i u Zagrebu osniva sastav Time.Novi pevač, septembra 1971. godine postaje malo poznati solista Ambasadora iz Sarajeva, Zdravko Čolić. On se u sastavu zadržava samo pola godine, jer se njegov senzibilitet nije uklapao u stil Korni grupe Sa njima snima singl sa pesmama "Gospa Mica", "Kukavica" i "Pogledaj u nebo" i zatim se posvećuje izuzetno uspešnoj solo karijeri. Početkom 1972. godine za frontmana Korni grupe dolazi Zlatko Pejaković iz Osijeka, koji je pre toga pevao u grupi Zlatni akordi. Sa njim rade debi album koji predstavlja pravu prekretnicu na domaćoj sceni. Sa složenim temama "Put na Istok", "Bezglave Ja Ha horde", "Moj bol", "Glas sa obale boja", nude jednu od prvih ozbiljnih LP ploča domaće muzike. Pre njih su samo Grupa 220 i Time snimili LP. Godine 1972. Korni grupa nastupa na Montrev Jazz festivalu u Švaj-carskoj, a kao pojačanje sa njima sviraju saksofonista Mića Marković i trubač i violinista Petar Ugrin iz sastava Mladi levi. Krajem 1973. godine u Italiji pod imenom The Cor-nelians snimaju na engleskom simfo rock album "Not An Ordinarv Life" Ploča u Evropi izlazi bez adekvatne reklame i prodaje se u desetak hiljada primeraka. Taj album licencno je objavljen i na našem tržištu Redaju se opet uspešni singlovi "Oj, dodole" i "Ivo Lola" za koju je tekst urađen po motivima posled-njeg pisma Ive Lole Ribara. Pesmu "Znam za kim zvono zvoni" sa B-strane tog singla pevala je Ditka Haberl. Tu su i singlovi "Etida", "Divlje jagode", "Miris" na tekst Šarla Bodlera i "Praštanje" po pesmi Brane Crnčevića koji je u ono vreme smatran disidentom. U proleće 1974. godine sa pesmom "Moja generacija" pobeđuju na Opatijskom festivalu i postaju naši predstavnici na takmičenju za Pesmu Evrovizije u Brajtonu. Tada trijumfuje grupa ABBA sa pesmom "Waterloo", a Korni grupa osvaja dvanaesto mesto, pri dnu, što je tada bilo normalno za naše predstavnike. Singl sa pesmama na engleskom "Moja generacija" i skraćena verzija "Jedne žene" tada biva objavljen u Italiji. Na festivalu Vaš šlager sezone za pesmu "Kuda ideš, svete moj" Zlatko Pejaković dobija nagradu za interpretaciju, a Kornelije prvu nagradu žirija za kompoziciju.

Diskografija

Singlovi
"Cigu-ligu'7 "Čovek i pas" (PGP RTB 1969.)
"Dzum-ram'7 "Sonata"/ "Magična ruka" (PGP RTB 1969.)
"Pastir i cvet" / "Ako jednom budeš sama" (PGP RTB 1969.)
"Trla baba lan"/"Slika" (PGP RTB 1970.)
"Bube"/"Nekospava pored mene"(PGP RTB 1970.)
"Kukavica" / "Gospa Mica gazdarica" / "Pogledaj unebo" (PGP RTB 1971.) "Pusti da te diram" / "Jedan groš" (PGP RTB 1971.)
"Pokloni svoj mi foto" / "Bez veze" (PGP RTB 1972.)
TV špice: "Povuci potegni" / "Na četiri točka" / "Maksimetar"/'Zeleni megaherc" (PGP RTB 1973.)
"Tri palme"/"Tri čoveka u kafani" (PGP RTB 1973.)
"Oj dodole"/ "Život" (PGP RTB 1973.)
"Ivo Lola" / "Znam za kim zvono zvoni" (PGP RTB 1973.)
"Etida" / "Jedna žena" (PGP RTB 1973.)
"Moja generacija" / "Zbogom ostaj o, detinjstvo" (PGPRTB 1974.)
"Moja generacija" / "Etida" (Philips 1974.)
"Kuda ideš, svete moj" / "Divlje jagode" (PGP RTB 1974.)
"Miris"/ "Praštanje" (PGP RTB 1974.)

Albumi

"Korni grupa" (PGP RTB 1972.)
"Not An Ordinarv Life" (Ricordi - PGP RTB 1974.)
"Mrtvo more" (PGP RTB 1975. dupli)
"1941 ."(PGP RTB 1979.)
"Prvo svetio neobičnog života" (Komuna 1996. kompilacija)


 
TEŠKA INDUSTRIJA

Klavijaturista Gabor Lenđel rođen je u Subotici 1951. godine, a 1964. godine je osnovao tinejdžersku grupu Suze mladog krokodila u kojoj je svirao gitaru. Godine 1970. Mihajlo Kovač (Kornelijev brat) na Omladinskom festivalu u Subotici izvodi njegovu pesmu "Padao je sneg" i osvajaju prvu nagradu publike. Jedno vreme Lenđel svira orgulje u grupi Rok. Početkom sedamdesetih aktivno se bavi atletikom, a u vreme dok je bio reprezentativac, radi kao muzički producent u emisiji "Veče uz radio" I programa Radio Beograda. Zatim prelazi u Sarajevo i 1974. godine osniva grupu Teška industrija. Pored njega, originalnu postavu čine: Vedad Hadžiabdić, gitara (ex COD), Ivica Propadalo, bas gitara (ex COD), Senad Begović, bubnjevi (ex Formula 4), Fadil Toskić, vokal. Tekstove im je pretežno pisao Duško Trifunović. Pravu afirmaciju dobijaju tek dolaskom pevača Seida Memića Vajte (ex Veziri). Septembra 1975. godine u grupu dofazi basista Sanin Karić (ex Formula 4).

Prvim singlovima "Karavan" i "Kolika je Jahorina planina" (obrada narodne), nude pevljivi hard rock kome je težište na Lenđelovim orguljama. Na debi albumu "Ho ruk", objavljenom 1976. godine predstavljaju se pesmama "Od Olova do Trnova", "Koncert tročinski" i drugim za koje su tekstove pisali Duško Trifunović, Ranko Boban u Dušanka Haleta. Leta 1976. godine grupa učestvuje na Splitskom festivalu sa tipičnom zabavnjačkom pesmom "Život je maskenbal" kojom postižu uspeh. Krajem godine iz benda odlazi Vajta, osniva grupu Zmaj od Bosne, sa kojom učestvuje na BOOM festivalu 78. a potom započinje solo karijeru, dok Sanin Karić prelazi u Bijelo dugme.

Teška industrija tada ima temeljne kadrovske promene. Novi pevač postaje Goran Kovačević, basista Aleksandar Kostić, bubnjar Munib Zoranić, a klavijaturista Darko Arkus. Drugi LP "Teška industrija" producirao je Nikola Borota, muziku je radio Lenđel a većinu tekstova Duško Trifunović. Tekst za pesmu "Ala imam ružnu curu" napisao je Ranko Boban, a ispostavilo se da je muzika uzeta od mađarskog sastava Škorpion, ali nije potpisana, što je izazvalo solidan skandal. U pesmi "Štefanija", Lenđel se ogleda kao pevač (pola teksta je na mađarskom), "Položio sam ruke u travu" potiče iz perioda rada sa grupom Rok, a na albumu je i epska balada "Nikola Tesla". Oktobra 1977. godine Lenđel odlazi u JNA i napušta grupu.

Ostatak članova pokušava da nastavi pod istim imenom, ali bez većeg uspeha. Godine 1978. objavljuju LP "Zasviraj i za pojas zadjeni", a jula meseca sviraju po Poljskoj. Goran Kovačević sa Ipetom Ivandićem i Lazom Ristovskim snima solo ploču "Prvak svijeta" (Diskoton 1982.), a Teška industrija 1984. godine objavljuje LP "Ponovo sa vama" u postavi Vedad Hadžiabdić (gitara, autor muzike). Narcis Lalić, vokal, Munib Zoranić, bubnjevi, Sead Trnka, bas i Zoran Krga, klavijature. Tekstove na toj ploči pisali su Duško Trifunović, Vedad Hadžiabdić, Husein Vladović i Mladen Vojičić Tifa. Po odlasku iz grupe, Lenđel se preselio u Novi Sad, zaposlio u produkciji Radio Novog Sada, gdeje radio kao producent i aranžer. Jedno vreme je sarađivao sa Ljubišom Ristićem u Subotici u okviru KPGT-a.

Godine 1995. švajcarski izdavač Krin music objavio je kompilacijski CD Teške industrije na kome su se našle pesme sa njihovih albuma, a gitarista Vedad Hadžiabdić, kao jedini stari član, za istu kuću snima CD "Ruže u asfaltu" kojim pokušava da nastavi život grupe.


 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top