Windows vs. Mac vs. Linux

Glasajte koji OS je najbolji!

  • Windows

  • Mac

  • Linux


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Mislim da je slična rasprava postojala.
Na sceni operativnih sistema sve se zna.
Sve mi je bilo jasno kad sam gledao neku emisiju na TV o linuxu. Prikazivali su bili neki klub korisnika linuxa u hrvatskoj. I sad dođe reporter i pita neku ribu-člana tog kluba, šta joj se sviđa kod linuxa. Ona se zaleti kao da će nabrojati sepet dobrih osobina, međutim, cijela se priča svela na to da je besplatan OS. Meni je to OK, ali kod nas svako ko ima računar ima i windowsa pirata (znači besplatan) tako da ta funkcija linuxa ne pije vodu. I ne samo to, već su ti korisnici lišeni blagodati koje nudi windows: kompatibilnost. Ako bi se mogli osloniti na stabilnost, i to bi palo u vodu jer je i windows savršeno stabilan dok koristi aplikacije kompatibilne sa linuxom. Problemi se javljaju tek sa krekovanim programimai igrama, te virusima. Ima se sad tu pisati o tome, ali se sve svodi na jedno. Linux nije ni približno praktičan koliko se pričao tome. Naprotiv, komplikovan je za upotrebu, i nekompatibilan sa svim i svačim. Msm da mac gubi bitku i sa linuxom, o windowsu da ne pričamo. Windows Vista je loše prodavan OS, katastrofalan promašaj MS-a, ali je svejedno zastupljeniji od svih ostalih operativnih sistema koji nisu ispod MS-ovog čekića. Ali zaštoonda koristiti nešto što nije Windows, npr linux? Svaka roba ima svoju mušteriju, to se zna, neko nećeda se zajebava sa antivirusima i krekovanim operativnim sistemom, ne igra igre i linux mu je sve što mu treba. Ali kreator ove teme očigledno sebe smatra drugačijim samo zato što koristi linux. Da ja tebi odma objasnim, nećeš nikoga impresionirati s tim, niti ćeš biti pametniji. Ja na ovoj temi neću glasati, jednostavno zato što je IT polje jedan komercijalni svijet koji je oličenje luksuza, tako da rasprava ne može da se svodi na to šta je bolje uopšte, jer za nekoga to možda znači zaradu, dok je za drugoga to samo ubijanje vremena ili hobi. Ja koristim windows 7, služi svojoj svrsi i nemam problem s njim. Počeo sam koristiti linux, radio s njim nekih mjesec dana (mandriva, ne znam koja, iz 2009. godine) odustao sam. Tu nema ništa za mene.
 
@PKT
Оно што је стварна вредност Гну/Линукс оперативних система није само бесплатност (имаш и комерцијалних везија које се плаћају исто као и Виндовс оперативни системи) већ је ту мало више чинилаца који се крећу од филозофских (филозофија која стоји иза "отвореног кода"), безбедносних (произилази из практичне стране филозофије "отвореног кода"), па до оних индивидуалних (слобода избора, ти си пробао једну дистрибуцију и вероватно пробао само једно радно окружење, а има их гомила од којих би се нашло више које би ти легле далеко боље но Вин 7 само да си си дозволио мало да истражујеш).

Какве то помињеш "апликације компактибилне са линуксом" а да се користе на Виндовсу?

И заиста има дистрибуција које јесу "компликоване" односно оне које захтевају мало већи ниво знања за администрацију, али такође постоје и оне дистрибуције које од крисника захтевају само да зна да чита и да буде колико толико писмен по питању кориштења рачунара (тј да зна где шта спада а не да неки програм који спада под мултимедију тражи под "графика" )...

Што се компактибилности тиче не видим по чему је то Виндовс компактибилнији (и са чим то) од неке од раширенијих дистрибуција Гну/Линукс ОС-а?
 
Poslednja izmena:
Dobro, ja se slabo razumijem u open source i slobodu izbora. Volio bi da mi to malo bolje objasniš, znači konkretne prednosti tih činilaca. Msm, imam još nešto za reći ali prvo čekam da mi odgovoriš pošto nisam siguran da sam te najbolje razumio. I ne samo tebe. Ko zna možda je to i do mene ali poenta je u tome da svakoga koga ja znam da koristi linux koristi računar za facebook i ništa drugo. Nisam ih pitao zašto, nema ni potrebe. Ali pitao sam se zašto oni mene uvjeravaju da koristim taj linux. Čak sam i pokušao ali ja tu ne pronalazim ništa. Ja sam gejmer, imam koliko toliko dobar računar koji je u stanju da se bori i sa najnovijim igrama na zavidnim detaljima. Onda znaš kakav sam ja tip korisnika računara.
Nisam imao u vidu emulatore windows aplikacija za linux, moja greška. No ne znam cijelu proceduru oko toga pa ne mogu reći ništa. A što se tiče programa isključujući emulatore, mislim da Metro 2033 nije kompatibilan sa linuxom.
Možda i jeste ali nemoj, molim te, lupati da je linux jednako kompatibilan sa aplikacijama ko win.
 
да не бих ја много филозофирао ево неких једноставних објашњења: Отворени_код ; ГНУ .
Што се тиче предности оне се првенствено односе на безбедност програма из просте чињенице да свако може да дође до изворног кода тај исти прегледа и установи "грешке", (илити (не)намерно остављене малициозне делове кода). Из тога произилази да се безбедоносна (али и функционална) ажурирања много чешће дешавају него што је то случај са програмима затвореног кода.
Што се тиче филозофских предности, па "бате" нема се више етичких проблема нити потребе да се размишљаш да ли ће произвођач програма да ти са следећим ажурирањем убаци још неки програм који ти сам никад не би убацио.... ;)

Треба имати у виду да су Виндовси и ГНУ/Линукс оперативни системи потпуно различити системи тако да програми писани за једну платформу не могу користити на другој платформи (као што се ни пушка која користи један калибар не може пунити муницијом другог калибра ;) ) већ се за исте задатке морају користити различити програми... Највећи проблем у свему овом јесте стање познато као "НАВИКА" а не функционалност самих програма....

Што се тиче твоје ситуације, не реално би било очекивати да би ти нашао нешто занимњиво на ГНУ/Линукс оперативним системима ако рачунар користиш само за игре - оно има игривих игара које могу да заокупе време али само онима који и иначе играју такве игре (типа Урбан терор, Кантер, Квејк, Анрил Турнамент и сл...) што се тиче игара које су писане за Виндовс има оних које се могу играти преко Wine ("емулатор" за Виндосове програме) али добар део оних које су захтевније не могу лепо да се играју... (због тога већина "Линуксаша" поред разних дистрибуција ГНУ/Линукс оперативних система има и неку верзију Виндовса)...
 
Znam ja sve što piše na wikipediji, ali sam htio da mi ti to objasniš.
Da krenem sa tvojim argumentima:
-izostavio si objašnjenje za slobodu izbora.
-Ta prednost se u startu gubi jer 99% forumaša (pa i ja) neće znati baratati otvorenim kodom, i tražiti maliciozne dodatke. Što se tiče proizvođača windowsa, microsoft, ono što su učinili nije se dobro završilo-po njih. Neće to više raditi.
-Kakva navika? Misliš da bi ljudi rađe kupovali operativne sisteme od 250€ nego ih skidali sa interneta besplatne.
-Što se tiče igara za linux, nisam rekao da ih nema, nego da su malobrojne.

Ne branim MS, nemam ni želju. Svi mi bi htjeli imati legalan i istovremeno besplatan OS koji će biti jednako kompatibilan kao i Windowsi.
Još jedna stvar. Linux bi biomnogo rašireniji da ne postoje piratski windowsi. Ovako, ne moramo plaćati taj windows, koji je očigledno bolja varijanta od linuxa. Te prednosti bi se nekim ljudima lagano istopile da moraju ispljuvati 250€ za OS. A činjenica je da je u svijetu mnogo više legalnih windowsa nego svih ostalih operativnih sistema zajedno.
 
Znam ja sve što piše na wikipediji, ali sam htio da mi ti to objasniš.
Da krenem sa tvojim argumentima:
-izostavio si objašnjenje za slobodu izbora.
-Ta prednost se u startu gubi jer 99% forumaša (pa i ja) neće znati baratati otvorenim kodom, i tražiti maliciozne dodatke. Što se tiče proizvođača windowsa, microsoft, ono što su učinili nije se dobro završilo-po njih. Neće to više raditi.
-Kakva navika? Misliš da bi ljudi rađe kupovali operativne sisteme od 250€ nego ih skidali sa interneta besplatne.
-Što se tiče igara za linux, nisam rekao da ih nema, nego da su malobrojne.

Ne branim MS, nemam ni želju. Svi mi bi htjeli imati legalan i istovremeno besplatan OS koji će biti jednako kompatibilan kao i Windowsi.
Još jedna stvar. Linux bi biomnogo rašireniji da ne postoje piratski windowsi. Ovako, ne moramo plaćati taj windows, koji je očigledno bolja varijanta od linuxa. Te prednosti bi se nekim ljudima lagano istopile da moraju ispljuvati 250€ za OS. A činjenica je da je u svijetu mnogo više legalnih windowsa nego svih ostalih operativnih sistema zajedno.

Слобода избора : значи да могу користити програм без да притом прихватим да ће ме неко надгледати у сваком тренутку како се појавим на нету (при овом мислим на самог произвођача оперативног система); оперативни систем могу да подешавам и мењам онако како се то мени допада (односно по мојим потребама) и нико ме неће тужити за повреду ауторских права (ако испоштујем услове под којим је код лиценциран)...

Самим тим што је неки програм отвореног кода тај програм се проверава пре него се постави у званично складиште неке дистрибуције те кад повучем и инсталирам тај програм из званичног складишта могу бити сигуран да је програм чист од малициозног кода... ;)
Што се тиче Мајкрософта- распитај се поново.... У самој 7мици се налази програми које су креирали стручњаци за безбедноста Америчке НСА , упознај се мало са Америчким законима по питању безбедности...

Пиратски Виндовс?
Да нема "бесплатног" Виндовса за широке народне масе не би ни Мајкрософт био то што јесте нити би било толико програма писаних само за Виндовсе... Овако свака пиратска верзија доноси паре директно Мајкрософту који на основу статистике каже како је његов систем најбољи (а да то нема никакве везе са карактеристикама оперативних система)...
Другим речима сваки пут кад се прикључиш на мрежу преко Виндовс оперативног система директно учествујеш у стварању профита који убира Мајкрософт....

Да ли би Мајкрософт могао да "убије" све пиратске верзије Виндовса?
Да
У једном трену (само да им то не доноси толико профит).... Е ту се долази до слободе избора зашто бих био нечији извор прихода а да ме исти још и на све могуће начине понижава?!
 
Слобода избора : значи да могу користити програм без да притом прихватим да ће ме неко надгледати у сваком тренутку како се појавим на нету (при овом мислим на самог произвођача оперативног система); оперативни систем могу да подешавам и мењам онако како се то мени допада (односно по мојим потребама) и нико ме неће тужити за повреду ауторских права (ако испоштујем услове под којим је код лиценциран)...

Самим тим што је неки програм отвореног кода тај програм се проверава пре него се постави у званично складиште неке дистрибуције те кад повучем и инсталирам тај програм из званичног складишта могу бити сигуран да је програм чист од малициозног кода... ;)
Што се тиче Мајкрософта- распитај се поново.... У самој 7мици се налази програми које су креирали стручњаци за безбедноста Америчке НСА , упознај се мало са Америчким законима по питању безбедности...

Пиратски Виндовс?
Да нема "бесплатног" Виндовса за широке народне масе не би ни Мајкрософт био то што јесте нити би било толико програма писаних само за Виндовсе... Овако свака пиратска верзија доноси паре директно Мајкрософту који на основу статистике каже како је његов систем најбољи (а да то нема никакве везе са карактеристикама оперативних система)...
Другим речима сваки пут кад се прикључиш на мрежу преко Виндовс оперативног система директно учествујеш у стварању профита који убира Мајкрософт....

Да ли би Мајкрософт могао да "убије" све пиратске верзије Виндовса?
Да
У једном трену (само да им то не доноси толико профит).... Е ту се долази до слободе избора зашто бих био нечији извор прихода а да ме исти још и на све могуће начине понижава?!

Iz one druge teme sam vidio da mnogo mrziš MS, ne mogu ti reći da nisi u pravu, ali ne mogu vjerovati da si toliko siguran u taj open source da nemaš ni mrvu sumnje u njega. Ja živim u takvom uvjerenju: ako sam nadziran na windowsu nadziran sam i na linuxu. Za to vi linuxaši mislite da ste pametniji od nas "drkadžija".
Za taj NSA nemam komentar, osim što ne vidim način da je linux imun na sve to.

Što se tiče ostatka priče, moram ti reći da mi stvaramo profit:
1. proizvođačima hardvera.
2. transportnim preduzećima koji nam omoguće dostupnost hardvera.
3. Na taj način i americi.
4. Proizvođačima reklama na internetu.
5. Telekom operaterima i drugim internet provajderima.
6. Proizvođačima softvera.
7. Elektroprivredi.

I na kraju krajeva, zar misliš da je to sve to tako lako. Kome MS kazuje statistiku windowsa? Zar su toliko glupi ti ljudi, kojima se MS pravda, daq ne vide podvalu? Kad bi gledao na situaciju kao ti, ne bi instalirao linux nego bi prodao računar i ne bi se više približavao tom zlu. Dali bi MS mogao da "ubije" sve piratske verzije windowsa? NE. Ni jedan program nije ostao zaštićen od piraterije, nikada.

A da ti pravo kažem, kad bi mogo koristiti na linuxu ono što koristim na windowsu, windowsa ne bi ni koristio. Ali realnost je drugačija, tako da bi se na linuxu samo ispatio bezze.
 
далеко сам ја од тога да мрзим нешто (неког) само не желим да сам себе убеђујем како "немам избора", избор увек постоји....

Разлика у праћењу је само у томе што ако користиш програме затвореног кода, постоји велика вероватноћа да у том коду може бити додатака који немају везе са основном наменом програма док код програма отвореног кода вероватноћа за тако нешто се мноооого смањује (не кажем да нема покушаја да се ту уради али се много брже открива и санира) .... другим речима разлика је да ли ти дајеш неком увид у твој рад чим се накачиш на мрежу (са све историјатом) или ће тај неко морати да прати сав саобраћај па самим тим и твој (не очекујем да ћеш то да разумеш....) .

Што се тиче твог запажања о М$, сама економија је једна велика подвала, а колико имаш разних тужби по том питању (у ИТ индустрији) да си само пратио вести не би лупио то што си лупио ;)

Што се тиче пиратерије:
недавно је "неко" провалио лиценцу за Адеобеов про пакет...
Сачекали су да се та лиценца искористи око 800000пута....
свима који су искористили ту лиценцу послали су упозорење да користе нелегалан програм те да би било пожељно да купе легалну лиценцу....
Зашто се пиратерија не искорењује?
Просто, тада би сви прешли код конкуренције...

Мене само смори чињеница да су најогорченији противници свега што није Виндовс управо они који никад нису ни пробали нешто друго односно они који сусе усудили да пробају нешто али само до прве непознанице (а то је најчешће нешто банално) ...
 
Ne, ne ne. Pretpostaviću da me ne ložiš nego da si ozbiljan... ma ne mogu to da pretpostavim. Jednostavno ne djeluješ kao takva osoba. Pratio sam, a i pratim vijesti irekordne odštete koje raznorazni sudovi dobijaju od MS-a. Cijela se priča mora svesti na ubjeđivanje. I opet misliš da si drugačiji/pametniji od drugih samo zato što koristiš linux a ne neki komercijalni OS.
Možda MS i zarađuje na nama, ali ne ide iz naših džepova. Znači nemamo potrebe da se lomimo po linuxu zato što je MOŽDA sigurniji jer nas NSA tu ne može pratiti, nas ni naše aktivnosti.
Ne treba biti mudrac da pretpostavimo da koristiš linux. Evo, daj nam prezentaciju, kako ti koristiš prednosti linuxa, šta uopšte radiš na računaru i čime se baviš, da li ti je računar samo hobi ili živiš od njega?
 
далеко сам ја од тога да мрзим нешто (неког) само не желим да сам себе убеђујем како "немам избора", избор увек постоји....

Разлика у праћењу је само у томе што ако користиш програме затвореног кода, постоји велика вероватноћа да у том коду може бити додатака који немају везе са основном наменом програма док код програма отвореног кода вероватноћа за тако нешто се мноооого смањује (не кажем да нема покушаја да се ту уради али се много брже открива и санира) .... другим речима разлика је да ли ти дајеш неком увид у твој рад чим се накачиш на мрежу (са све историјатом) или ће тај неко морати да прати сав саобраћај па самим тим и твој (не очекујем да ћеш то да разумеш....) .

Што се тиче твог запажања о М$, сама економија је једна велика подвала, а колико имаш разних тужби по том питању (у ИТ индустрији) да си само пратио вести не би лупио то што си лупио ;)

Што се тиче пиратерије:
недавно је "неко" провалио лиценцу за Адеобеов про пакет...
Сачекали су да се та лиценца искористи око 800000пута....
свима који су искористили ту лиценцу послали су упозорење да користе нелегалан програм те да би било пожељно да купе легалну лиценцу....

Зашто се пиратерија не искорењује?
Просто, тада би сви прешли код конкуренције...

Мене само смори чињеница да су најогорченији противници свега што није Виндовс управо они који никад нису ни пробали нешто друго односно они који сусе усудили да пробају нешто али само до прве непознанице (а то је најчешће нешто банално) ...

Odakle ti te informacije, možeš li izvor podijeliti sa nama?
 
далеко сам ја од тога да мрзим нешто (неког) само не желим да сам себе убеђујем како "немам избора", избор увек постоји....

Разлика у праћењу је само у томе што ако користиш програме затвореног кода, постоји велика вероватноћа да у том коду може бити додатака који немају везе са основном наменом програма док код програма отвореног кода вероватноћа за тако нешто се мноооого смањује (не кажем да нема покушаја да се ту уради али се много брже открива и санира) .... другим речима разлика је да ли ти дајеш неком увид у твој рад чим се накачиш на мрежу (са све историјатом) или ће тај неко морати да прати сав саобраћај па самим тим и твој (не очекујем да ћеш то да разумеш....) .

Што се тиче твог запажања о М$, сама економија је једна велика подвала, а колико имаш разних тужби по том питању (у ИТ индустрији) да си само пратио вести не би лупио то што си лупио ;)

Што се тиче пиратерије:
недавно је "неко" провалио лиценцу за Адеобеов про пакет...
Сачекали су да се та лиценца искористи око 800000пута....
свима који су искористили ту лиценцу послали су упозорење да користе нелегалан програм те да би било пожељно да купе легалну лиценцу....

Зашто се пиратерија не искорењује?
Просто, тада би сви прешли код конкуренције...

Мене само смори чињеница да су најогорченији противници свега што није Виндовс управо они који никад нису ни пробали нешто друго односно они који сусе усудили да пробају нешто али само до прве непознанице (а то је најчешће нешто банално) ...

Odakle ti te informacije, možeš li izvor podijeliti sa nama?
 
Veći izbor aplikacija imaju Andoid ili Symbian nego linux.


Језгро Андроида јесте исто оно које имаш и на стоним комповима (само прилагођено) на којима се тера нека од дистрибуција ГНУ/Линукс оперативних система... ;)
 

Back
Top