Windows 10

Počela nadogradnja Windows 10 operativnog sistema

Kompanija Microsoft počela je nadogradnju operativnog sistema Windows 10 na sve mašine na kojima su već instalirani operativni sistemi Windows 7 i Windows 8.

123374524955b797ea1b2fc583745414_wide.jpg

Foto: Beta / AP​

Neki od korisnika koji su se prijavili za nadogradnju operativnog sistema Windows 10 već su primetili da su se na C: particiji u njihovom kompjuteru (C:\$windows.~BT) pojavili celokupni fajlovi za instaliranje novog sistema.

Microsoft će za manje od 24 sata otključati fajlove i aktivirati instaliranje, koje će se odvijati po određenom redosledu i u nekoliko etapa.

Windows 10 će se prvo pojaviti na desktop i tablet računarima, ali je takođe prilagođen i smartfonima i konzolama za igranje igara.

Novi internet pretraživač, nazvan Microsoft Edge, zameniće dosadašnji Internet Explorer, a novi system uključivaće I desktop verziju Cortana-e, inteligentnog ličnog onlajn asistenta koji predstavlja Microsoft-ov odgovor na Google Now i Apple-ovu Siri.

Uprko svim novitetima, kompanija ističe da će Windows 10 biti najsličniji 6 godina starom operativnom sistemu Windows 7 s obzirom na to da Windows 8 nije ispunio postavljena očekivanja.

Iz Microsofta navode da je naziv Windows 9 namerno preskočen, kako bi se napravila još veća distanca između dva najnovija izdanja operativnih sistema.


http://www.b92.net/tehnopolis/softver.php?yyyy=2015&mm=07&nav_id=1020861
 
Počela nadogradnja Windows 10 operativnog sistema

Kompanija Microsoft počela je nadogradnju operativnog sistema Windows 10 na sve mašine na kojima su već instalirani operativni sistemi Windows 7 i Windows 8.

123374524955b797ea1b2fc583745414_wide.jpg

Foto: Beta / AP​

Neki od korisnika koji su se prijavili za nadogradnju operativnog sistema Windows 10 već su primetili da su se na C: particiji u njihovom kompjuteru (C:\$windows.~BT) pojavili celokupni fajlovi za instaliranje novog sistema.

Microsoft će za manje od 24 sata otključati fajlove i aktivirati instaliranje, koje će se odvijati po određenom redosledu i u nekoliko etapa.

Windows 10 će se prvo pojaviti na desktop i tablet računarima, ali je takođe prilagođen i smartfonima i konzolama za igranje igara.

Novi internet pretraživač, nazvan Microsoft Edge, zameniće dosadašnji Internet Explorer, a novi system uključivaće I desktop verziju Cortana-e, inteligentnog ličnog onlajn asistenta koji predstavlja Microsoft-ov odgovor na Google Now i Apple-ovu Siri.

Uprko svim novitetima, kompanija ističe da će Windows 10 biti najsličniji 6 godina starom operativnom sistemu Windows 7 s obzirom na to da Windows 8 nije ispunio postavljena očekivanja.

Iz Microsofta navode da je naziv Windows 9 namerno preskočen, kako bi se napravila još veća distanca između dva najnovija izdanja operativnih sistema.


http://www.b92.net/tehnopolis/softver.php?yyyy=2015&mm=07&nav_id=1020861
Imam Win.7,Win.8.1 i Ubuntu.Imam mogucnost da predjem na 10-ku,ali sam citao na dosta mesta da ljudi nisu bas zadovoljni s tim OS-om.Ja bih jos malo pricekao, dok se to malo ne slegne.
 
Za sve koji nisu bili deo MS insider programa a žele da izvše upgrade na win10 preko zvničnog MS sajta:


Microsoft offers online tool to force Windows 10 update:
Before you begin


  • Make sure you have:
    • An internet connection (internet service provider fees may apply).
    • Sufficient data storage available on a computer, USB or external drive for the download.
    • A blank USB or DVD (and DVD burner) with at least 4 GB of space if you want to create media. We recommend using a blank USB or blank DVD, because any content on it will be deleted.
  • Read the System Requirements.
  • If you will be installing the operating system for the first time, you will need your Windows product key (xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx). For more information about product keys and when they are required, visit the FAQ page.
  • For Enterprise editions please visit the Volume Licensing Service Center.

Use the media creation tool to download Windows. This tool provides the best download experience for customers running Windows 7, 8.1 and 10. To learn how to use the tool, go to the Installing Windows 10 using the media creation tool page. Tool includes:
  • File formats optimized for download speed.
  • Built in media creation options for USBs and DVDs.
  • Optional conversion to ISO file format.

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10
 
Poslednja izmena:
Ma kakvih par meseci cekanja. Ti bagovi kojih jos ima nekoliko su sitnice koje ne predstavljaju ozbiljan problem. Instalirao sam desetku jutros i koristio je citav dan. Jedini problemi koje sam sreo:
-jednom je mail aplikacija crashovala na pocetku, posle vise nije;
-Edge browser jos uvek nije na nivou za svakodnevnu upotrebu. Jako brzo radi, startuje se u sekundi, stranice otvara brze nego chrome ili firefox, ali prosto ima te neke sitnice koje moraju da dorade. Do tad, koristicu chrome

To je sve. Sve drugo mi radi bez greske. Izgleda lepse nego 7 ili 8.1, radi brze, ima nove funkcije, kortana je super :)
Btw, upgrade sam uradio sa non genuine verzije osmice i sve je proslo bez problema, a sad se desetka ponasa kao genuine :)
 
Poslednja izmena:
Ima leka za to. Bar tri komada imam a ostalo sve staviš na off i to se smanji na minimalnu meru. Sve više i više će stručnjaci hakeri i krekeri nalaziti načina da zaobiđu privatnost.
 
@Ronney ima lekic za microsoft spayware programs
@Mord Ja naso 5 komada :mrgreen:

@Tema

Windows 10: Isključiti pojedine funkcije radi zaštite
Agencija AP podržala je stav nekih medija da je pojedine funkcije novog Microsoftovog operativnog sistema Windows 10 pametnije isključiti radi zaštite podataka.

161576880355e5693b53f80098122848_wide.jpg

Beta / Microsoft via AP​
"Desetka" nudi bolju personalizaciju nego prethodni sistemi, ali sakuplja više ličnih podataka, od kontakata, sastanaka, lokacije do WI-FI lozinke.

Te informacije predviđeno je da koriste mnoge nove alatke, poput Cortane, asistentkinje koja prima i izvršava instrukcije i za koju je dragoceno da pamti navike korisnika.

Svojim novim sistemom Microsoft želi da bude bolja konkurencija Appleu i Googleu, koji su slične aplikacije razvili poslednjih godina.

AP kao primer navodi i alatku Wi-Fi Sense koja olakšava korisnicima i njihovim prijateljima da se povežu preko WI-FI mreža.

Tako se Windows 10 automatski loguje na poznate mreže i vaši prijatelji ne moraju svaki put da vam traže šifru dok su u poseti, podseća AP. Ipak, postoji mogućnost da se ova opcija isključi, tako da korisnici ne moraju da dele mrežu ako to ne žele.

Windows 10 ima i Windows Hello, način prijavljivanja uz pomoć pogleda ili dodira, ukoliko je dostupan na uređaju.

http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2015&mm=09&nav_id=1033684
 
A ima li ko da je sa "domace" non-genuine verzije presao na W10? Kako radi? Ima li restrikcija nekih?
Cujem da sada ima problema sa software-om i drajverima pa bez Windows Update-a 10-ka mi ne vrsi nista.

A i cini mi se da ce Microsoft dati svima da predju, tj. urade upgrade, a samo genuine korisnici ce moci da urade clean install.
Ako neko ima malo vise informacija o ovome neka podeli.
 
Znaci samo skinem ISO i instaliram i to je to?
Ja ne gledam da upgradujem sa trenutnog sistema jer imam W7 bez SP1, koji je nelicenciran, tako da ne mogu da dobijem genuine nikada.

Znam da je upgrade free godinu dana, posle toga....pitanje je kako ce da radi.
Jedino sto me brine su updates, jer cujem ima buggova nekih, pa dok se ne optimizuje to bitno mi je da mogu da ih skidam, ili ako izbace neki Service Pack mada mislim da nece toga biti.
 

Back
Top