Void Linux

Dr.Jackson

Iskusan
Moderator
Poruka
5.448
Мало приче и савета о једној од мојих омиљених дистрибуција.


Void Linux комапајлирање пакета преко xbps-src.

Имате опције како код slackware-a да можете да бирате како ћете да направите ваш програм, не код сваког пакета али доста има опција. Па тако рецимо можете да направите верзију VLC-a са или без подршке за chromecast на пример...
:andjeo:




VirtualBox_Void Linux_07_03_2023_01_48_08.png
VirtualBox_Void Linux_07_03_2023_01_49_14.png



Након овога потребно је да потпишите репозоторију са rsa кључевима преко команде xbps-rindex --add /hostdir/binpkgs како бисте могли да инсталирате пакет.

Након што смо регистровали репозорију потребно је да учинимо да xbps "види" пакет једноставним креирањем conf фајла у xbps.d

touch /etc/xbps.d/repo.conf
cat > /etc/xbps.d/repo.conf << EOF
repository=/hostdir/binpkgs
EOF

И сада је довољно xbps-install unrar да бисте инсталирали пакет.

На овај начин се инсталирају Vivaldi, Discord, Google-Chrome, WpsOffice...
Unrar можете да инсталирате додавањем nonfree-repo али ја то нисам урадио.
:per:


Ако сте направили пакет из free репозоторије потребно је да блокирате његову верзију у free репозорији.
xbps-pkgdb -m hold vlc
 
Poslednja izmena:
Једно од првих ствари који људи када дођу на Void мисле да је то као Arch. Void користи класичне ознаке пакет менаџера и нису као код pacman-a да имате главну ознаку која се пише велико a поред све мало.

Ево неких команди. :D

xbps-install - инсталирање пакета
xbps-install -S или --sync рефешовање репозотијa (не захтева root)
xbps-install -u или --update надоградња пакета
xbps-install -f или --force - реинсталирање пакета или downgrade-овање, значи игнориши проверу верзије и инсталирај пакет.

Комбинација xbps-install -Su = apt update && apt upgrade = pacman Syu

xbps-install -Suy - значи да прескочите питање. y - значи yes и асполитно је небитан положај ознаке -S ту.


xbps-query - претрага доступности пакета на систему
xbps-query -R - претрага доступности пакета у репозотиријама, мора тачан назив
xbps-query -Rs - претрага доступности пакета у репозоториама, не мора тачан назив
xbps-query -L - листа репозоторија
xbps-query -l - листа свих пакета инсталираних на систему

xbps-remove - брисање пакета
xbps-remove -R - брисање пакета са зависним пакетима који су исталирани са њим
xbps-remove -o - брисање кеш пакета у систему
xbps-remove -O - брисање пакета који не користи ниједан пакет а који су инстелирани као завивисности (obsolete)
xbps-remove -f - брисање пакета кад систем одбија да га обрише, не игнорише реверзбилне зависности
xbps-remove - F - брисање пакета игнорисаћи сва упозорења чак и реверзербилне зависности
 
Poslednja izmena:
Xbps-remove -Oo - брисање obsolete фајлова заједно са кешом.
Void има један велики конфор, као Манџаро, велики број доступних кернела.
Ако вам треба неки други кернел, једноставно га инсталирате. Листа доступних кернела се види путем команде
xbps-query --regex -Rs '^linux[0-9.]+-[0-9._]+'
vkpurge aпликација брише кернеле који више нису потребни и оставља последње верзије.
 
Xbps-remove -Oo - брисање obsolete фајлова заједно са кешом.

Наравно. Људи треба да знају као што сам рекао да -О у Void-у велико није "мастер наредба" као код Arch-a већ јe скраћеница примера ради зато сам и ставио све одвојено чисто да људи схвате. Наравно да можете да користите више флагове истовремено

xbps-install -Suy је исто као кад бисте написали xbps-install --sync --update --yes!

Ово немојте да користите никад јер неће вас питати већ искључиво xbps-install -Su када желите да надоградите систем!

Такође кад исталирате пакете немојте да оптерећујете сервере са xbps-install -S већ је довољно да напишите xbps-install vlc !

xbps-install -S вам је исто што и pacman -Sy!
 
Poslednja izmena:
За старије конфигурације врхунски. Кернел много боље ради код мене на старијем хардверу него Artix.
Мане Void-a - нема firewalld и Virtualbox. Maњи избор софтвера него Arch based дистрибуције.
 
За старије конфигурације врхунски. Кернел много боље ради код мене на старијем хардверу него Artix.
Мане Void-a - нема firewalld и Virtualbox. Maњи избор софтвера него Arch based дистрибуције.
Кернели су сви исти, само зависи шта све у њих укомпајлираш...
 
Мучим се са Void-ом и проблема са cava-ом на Cinnamon-у. Полазећи од претпоставке да сам ја ту нешто смуљао урадио сам анализу компетну од нуле, значи инсталирао систем опет и дошао сам до следећег закључка. Наиме cava није могла да ми прикаже ништа разлога кад пребацим на српски већ само на en_US пошто нема српски превод за Void.

Плазма тих проблема нема јер њен превод толико не зависи од дистрибуције чак и када инсталирате musl верзију. :D
 
Решио сам данас проблем!!! Наиме Void (glibc) има свој систем за подешавање локалитета који функционише нешто другачије

Све што треба да урадите јесте да уђете у фајл /etc/default/libc-locales и да одкоментаришите жељени језик који желите да додате!

Затим укуцајте xbps-reconfigure -f glibc-locales !

Уђите у фајл /etc/locale.conf комнетаришите све за сваки случај и додајте LANG="sr_RS.UTF-8"

Резултат!


VirtualBox_Void Linux_20_03_2023_23_49_09.png
😀
 
Стави Linux 6.1 LTS или 6,2
Не ради, XFCE прави проблем.
Mozda su enablojavali enkripciju memorije koja ne radi na nekim Ryzen-ima, zbog buga, pa treba da se dizejbluje.
5 минута ради, 5 минута не ради. Видим на старом Интелу да Void хоће да брља, но добро.
Sta konkretno brljavi? imam Ryzen od 2018. nikad mi nijedan kernel nije brljavio. Dakle, specificno je za tvoj procesor.
Јесте 5500u. Нису оптимизовали за нове процесоре.
Писао сам већ, нестане taskbar тј panel.
 
Ama баш ништа нема о твом проблему, једино што има је да је било проблема са 12. ген Интелима и да је исправљено у кернелу 6.2
molim da se ovo prebaci kao odgovor rii, uletelo je ovde slucajno.
 
Како да урадите ручни update програма на Void Linux-у помоћу xbps-src пошто некад верзије касне?

За пример узећемо Vivaldi browser.
  1. Проверите доступност нове верзије помоћу ./xbps-src update-check vivaldi - приказеће вам да ли постоји нова верзија
  2. Идите на сајт и преузмите deb фајл. Затим урадите sha256sum на deb фајл и копирајте то. Можете да обришите фајл.
  3. Идите у void-packages/srcpkgs/vivaldi/template и отоворите помоћу nano, vim, micro, gedit, kate или који већ имате вољени "notepad"

pkgname=vivaldi version=6.0.2979.15 <--- ово промените на нову верзију revision=1 _release=1 archs="x86_64 aarch64 armv7l" depends="desktop-file-utils hicolor-icon-theme xz" short_desc="Advanced browser made with the power user in mind" maintainer=Orphaned license="proprietary" homepage="[URL]https://vivaldi.com[/URL]" repository=nonfree restricted=yes nostrip=yes skiprdeps="/opt/vivaldi/libqt5_shim.so" case "$XBPS_TARGET_MACHINE" in x86_64) distfiles="[URL]https://downloads.vivaldi.com/stable/vivaldi-stable_$[/URL]{version}-${_release}_amd64.deb" checksum= <--- овде убаците вредност из sha256sum


4. ./xbps-src pkg vivaldi​
5. sudo xbps-install -R hostdir/binpkgs/nonfree -u vivaldi​

И то је то. Најновију верзију Vivaldi-а на Void-у имате.
 
Poslednja izmena:
Гледам сада FreeBSD и NetBSD и тек сад схватам зашто толико волим Void Linux. :heart:

Иначе сад сам добио грешку приликом провере pgp-a код једног пакета решење је веома просто како да инсталирате све друге пакете а тај пакет да прескочите sudo

xbsp-install -Su
xbps-pkgdb -m hold paket
xbps-install -u
reboot
xbps-query -H - овако можете проверите све пакете које су на холду
xbps-pkgdb -m unhold paket
xbps-install -Su

И сад pgp је проверен и што значи да је пакет аутентичан. Одржаван га јако пуно а највише сам на qtile-у и cinanmon-у. :pivce:
VirtualBox_Void Linux_02_11_2023_22_30_33.png
 
Poslednja izmena:

Back
Top