Властимировићи

Khal Drogo

Elita
Poruka
16.779
Када пишемо и зборимо о српској историји средњег вијека, са правом је тежиште на времену Немањића када је српска држава досегла свој врхунац. Међутим, Срби су прије Немањића имали још три значајне владарске динасије, Властимировиће, Војислављевиће и Вукановиће.
Период Немањића је кроз рукописе добро документован, поред страних рукописа имамо и богату домаћу грађу, српске рукописе из тог времена, повеље, исправе, и сами су Немањићи оставили рукописе, живот Стефана Немање су описали синови Стефан Првовенчани и Растко, то су рукописи од непроцјењиве важности за српску историографију.
За разлику од тога времена, за раније периоде, значи до XII вијека морамо се ослонити на ромејске, франачке и млетачке рукописе, изворе писане на латинском и грчком који су оскудни.
Зато и није лако направити реконструкцију тих времена, за периоде у раном средњем вијеку јако тешко је одредити и године владања владара, што не оправдава маргинализацију ове епохе која је ипак присутна у српској историографији.

Прва српска владарска династија забиљежена у рукописима јесу Властимировићи, који се негдје називају и Вишеславићи. Назив династије, Властимировићи осмислили су историчари према првом владару из ове династије за којег се може поуздано тврдити да је владао независном државом, кнезу Властимиру, за разлику од Немањића, који су тако називани још у свомвремену.

Основна сазнања о владарима из ове династије оставио је извјесни Константин VII Порфирогенит кроз свој рукопис "De administrando imperio", савременик задњих владара из ове династије, а поглавље 32 посвећује Србима (превод на српски поглавља овдје)
32. О Србима и земљи у којој сада станују
Треба знати да су Срби потомци некрштених Срба, који се још зову и Бели, који живе са оне стране Турске (Мађарске) на месту које се код њих назива Бојки (Бојка), где им је суседна Франачка, као и велика Хрватска, она некрштена, која се још зове и Бела. Тамо су, дакле, ови Срби живели од почетка. Пошто су два брата наследили на власти свога оца у Србији, један од њих је узео половину народа и пребегао Ираклију, цару Ромеја (Византинаца), и тај исти цар Ираклије га је примио и за насељавање му је дао место у Солунској теми Сервију (Србица), која од тада носи тај назив.

Када Бугарска беше под влашћу Ромеја, пошто је умро онај исти архонт (кнез) који је пребегао цару Ираклију, њега је наследио у владавини његов син, а затим његов унук, и тако редом архонти из истог рода. После извесног броја година од њих се родио Вишеслав, а од њега Радослав, а од њега Просигој, а од њега Властимир и све до времена овога Властимира Бугари су живели мирно са Србима, као блиски суседи, волећи једни друге, налазећи се у служби и потчињености према царевима Ромеја и примајући од њих доброчинства. Током владавине тог истог Властимира, зарати против Срба Пресијам, архонт Бугарске, желећи да их потчини, али и ако их је тукао три године, није ништа постигао него је чак изгубио и већину своје војске. После смрти архонта Властимира, његова су три сина, Мутимир и Стројимир и Гојник наследили владање Србијом и поделили су земљу. За њихово време појави се архонт Бугара Михајло Борис, желећи да освети пораз свога оца Пресијама и отпочне рат; и Срби га тако потуку, те заробе његовог сина Владимира, са дванаест великих бољара. Због синовљевих мука, тада Борис, иако преко воље, склопи мир са Србима. Желећи да се врати у Бугарску и плашећи се да га Срби негде на путу не пресретну из заседе, затражи за своје обезбеђење децу архонта Мутимира, Борена (Брана) и Стефана, који га спроведоше читавог до границе, до Расе (Раса). За ову љубазност Михајло Борис их обдари великим даровима, а ови њему узвратише гостински дар два роба, два сокола, два пса и осамдесет крзнених хаљетака, што Бугари сматрају да представља склопљено пријатељство. Кратко време после тога та иста три брата, архонти Србије, посвађали су се и један од њих Мутимир, надјача и у жељи да сам влада, зароби она два брата и предаде их у Бугарску, задржавши под својим старатељством једино сина брата Гојника, именом Петар, који је побегао у Хрватску, о чему ћемо касније говорити.

Већ именовани брат Стројимир, који је био у Бугарској, имао је сина Клонимира, којега је Борис оженио Бугарком. Од њега се родио Часлав у Бугарској. Мутимир, који је протерао оба своја брата и узео власт, имао је три сина Прибислава(?Првослава?), Брана и Стефана и после његове смрти њега је наследио његов најстарији син – Прибислав (?Првослав?). Затим, после једне године, пре споменути Петар, син Гојников, дошао је из Хрватске те је протерао с власти свог рођака Прибислава (?Првослава?) и његова два брата, а они су побегли и дошли у Хрватску. Три године касније Бран нападне Петра али је био од њега побеђен, заробљен и ослепљен. Две године после тога, Клонимир, отац Чаславов, побегао је из Бугарске и он је такође дошао и са једном војском уђе у један од градова Србије, Достинику, с намером да преотме власт. Петар нападне и убије га и настави владати још 20 година, а његова је владавина почела за време владања Лава(Лав IV Мудри (886-912)), светог цара, најблагословљеније успомене, према којем је он био у подложности и подређености. Он је такође склопио мир са Симеоном, кнезом Бугара, и чак га је узео за кума својему сину. Затим, после времена у којем је владао господин Лав, тадашњи војни заповједник у Драчу, протоспатар Лав Рабдух, који је после тога био почашћен чашћу магистра и управом вођења страних послова, дошао је у Паганију, која је у то време била под контролом кнеза Србије, с циљем да се посавјетује и договори с тим истим кнезом Петром, о некој служби и послу. Михајло, архонт(кнез) Захумља, ради љубоморе изазване тим чином, дојави Симеону, кнезу Бугарске, да је цар Византинаца подмитио кнеза Петра да узме Турке(Мађаре) са собом и да пође против Бугарске. То је било у време кад се догодила битка код Анхилаја(917), између Византинаца и Бугара. Симеон, избезумљен љутитошћу, послао је против Петра, кнеза Србије, Сигрицу Теодора и покојног Мармена са војском, а они су узели собом и младог кнеза Павла, сина Брановог (оног) којег је ослепио Петар, кнез Србије. Бугари су преварно наступили против кнеза Србије и позивајући га на везу кумства и јемчећи му да они неће од њих имати никаквих невоља и тако су га преварили да изађе к њима и затим га одмах везали и одвели у Бугарску и он је тамо умро у тамници. Павле, син Бранов, заузео је његово место и владао је три године. цар, господин Роман, који је имао у Цариграду младог архонта(кнеза) Захарију, сина Прибислава (?Првослава?), кнеза Србије, послао га је да буде кнез у Србији и он је отишао и ратовао али је био потучен од Павла који га је заробио па га је предао Бугарима и њега су задржали у тамници.

Онда, три године касније, кад се и сам Павле супротставио Бугарима, ону су послали онога Захарију који је пре био послан од господина Романа, цара и он је протерао Павла те је сам заузео власт над Србима и одмах затим, знајући сва доброчинства цара Византинаца, он раскине с Бугарима, будући да није имао жеље да се њима покорава, него је радије учинио да цар Византинаца буде његов господар. И тако кад је Симеон против њега послао војску под Мармена и Сигрицу Тодора, он је послао њихове главе и њихову бојну опрему, цару Византинаца као знакове своје победе (зато што је још трајао рат између Византинаца Бугара), нити је икада прекидао, као и они кнежеви који су били пре њега, слати посланства цару Византинаца и наставио је бити у подређености и подложности њима. Опет, Симеон посла другу војску против кнеза Захарије, под Кненоном и Емнеконом и Ецбоклијом и такође, заједно с њима Часлава. Тада се Захарије уплаши те побегне у Хрватску, а Бугари су послали поруку жупанима да они треба да дођу к њима и да приме Часлава за свог архонта(кнеза) обећањем су их преварили и одвели чак до првог села, одмах свезали и ушли у Србију, и узели са собом свеукупан народ и старе и младе, и одвели су их у Бугарску, а само неки су побегли и отишли у Хрватску и земља остаде пуста. Затим, у то време ти исти Бугари под Алгоботуром уђоше у Хрватску ратовати и тамо су они сви били побијени од Хрвата. Седам година касније Часлав је побегао од Бугара са још четворицом и ушли су у Србију из Преслава и нашли су у земљи не више него само 50 људи, без жена или деце, који су преживљавали ловом. С овима он је запосео земљу и послао поруку цару Византинаца, тражећи његову помоћ и потпору и обећавајући да ће му служити, и бити послушан његовим заповестима као што су били и архонти(кнежеви) пре њега. И отада унапред, цар Византинаца непрекидно му је чинио доброчинства, тако да су Срби живећи у Хрватској и Бугарској и другим земљама које је Симеон растерао придружили се њему кад су чули за све ово. Још више многи су побегли из Бугарске и ушли у Цариград и њих је цар Византинаца обукао и опреминио и послао Чаславу. И, од богатих дарова цара Византинаца он је средио и населио земљу па је, као и пре, остао подложан и послушан цару Византинаца, па је сарадњом и многим доброчинствима цара ујединио ту земљу, и у њој учврстио своју владавину. Кнез Србије, већ из почетка, а то значи из времена цара Ираклија, био је подређен и подложан цару Византинаца, а никад није био подложан кнезу Бугарске.

У покрштеној Србији су насељени градови Дeстиник (Достиника), Чернавуск, Међуречје, Дреснеик, Лесник, Салинес (Соли тј. Тузла), и у области Босне Котор и Десник
Први владар кога знамо по имену је Вишеслав (Војислав) за кога се сматра да је владао око 780. године. Послије њега влада његов син Радослав, кога насњеђује син Просигој. До тог времена, Срби су већ увелико овладали пространим дијелом јадранског залеђа, а на шири просторни опсег српских земаља у раном средњем веку први је указао франачки хроничар Ајнхарда, који је у својим Аналима Франачког краљевства забиљлежио, да 822. године да су Срби народ који држи Средином IX вијека, успоставља се јако државно средиште под кнезом Властимиром. Властимир, син Просигоја је до око 850.године, владао владао врло успјешно Србијом. У трогодишњем рату против бугарског кана Пресијана Властимир је извојеваопобједу.
Да би се запада осигурао, удаје ћерку Крајину за требињског жупана Белу, подаривши му титулу архонта, чиме је Травунију вазално везао за своју земљу.
Властимира насљеђује најстарији син Мутимир. Мутимир је са својом браћом Стојимиром и Гојником успјешно одбио нови бугарски напад на Србију за време Бориса (852-888), када Бугарска почиње да јача, али је и Србија постала доста снажна држава.
У времену жупана Мутимира највјероватније је извршено "крштење Србије“.
Посљедњи Властимировић, кнез Часлав је, уз помоћ и подршку Византије, обновио и ојачао српску државу, тако да је она могла да парира тадашњем Бугарском царству. Након смрти цара Симеона 927.године, он долази у Србију из Бугарске те уз помоћ Византије обнавља своју државу. Тадашња Србија је поред централних области, обухватала Босну и Травунију. док је од преосталих српских земаља Хумом владао Михајло Вишевић.
По ЉПД који је ипак крајње непоуздан рукопис, Мађари су у тежњи да се освете за претходне поразе у једном ноћном препаду у данашњој Мачви заробили жупана Часлава и са блиским рођацима бацили у Саву. У вријеме византијског цара Јована Цимискије (969-976.) Византија ће покорити Бугарску и Србију све до ријеке Дунава, а Србија (вјероватно) привремено губи самосталност.

Владари;
- Непознати кнез, кнез (око 610 - 641.+)
- Вишеслав (Војислав), кнез (око 780.)
- Радослав Вишеславић, кнез (804 - 822.)
- Просигој, кнез (822 - 836.), Радославов син
- Властимир, кнез (836 - око 850.), Просигојев син
- Мутимир, кнез (око 850 - 891.), Властимиров син
- Прибислав Мутимировић, кнез (891 - 893.), Мутимиров син
- Петар Гојниковић, кнез (892 - 918.), син Гојника
- Павле Брановић, кнез (око 917 - 921.), син Брана
- Захарија Прибислављевић, велики жупан (921 - 924.), Прибиславов син
- Часлав Клонимировић, кнез (927 - 960.), Властимиров праунук

Породично стабло Властимировића урађено према рукопису Порфирогенита "De administrando imperio"
Vlastimirovici_rodoslov.jpg

Како тема саживи написаће се још која
 
Poslednja izmena:
Сасвим добар чланак (овдје) за основно упознавање са првом забиљеженом српском владарском династијом
Властимировићи

Властимировићи су прва српска владарска династија чији је родоначелник био кнез Властимир који је живео средином 9. века. Главни извор а реконструкцију владавине ове династије јесте дело De administrando imperio византијског цара и историчара Константина VII Порфирогенита.
Из ове династије потекло је више владара који су Србијом владали све до средине 10. века. Србија Властимировића је такође доста зависила и од међусобних односа других балканских држава, пре свега Византије и Бугарске. Готово увек је признавала врховну власт или једне или друге, међутим, такође је често долазила у сукоб са њима, а нарочито с Бугарима.

За родоначелника породице Властимиравића Константин Порфирогенит сматра владара (архонта) под чијом су се влашћу Срби доселили на Балкан. О историјату ове породице пре досељавања Срба готово се ништа не зна. Из вести Константина Порфирогенита посредно се закључује да је ова породица имала истакнуто место и у прапостојбини.

Владавина​

Први по имену познати владари из ове породице били су Вишеслав, Радослав и Просигој. О њима се осим имена готово ништа не зна. Претпоставља се да је Вишеслав владао око 780. године. Радослав или Просигој били су на власти у време устанка Људевита Посавског (819-822) који се дигао против франачке власти. Људевит се склонио у западни део српске територије након што су га поразили Франци 822. године. Искористио је гостопримство и на превару је убио локалног жупана али је био принуђен да побегне у Хрватску где је и сам убијен. Овај догађај забележио је франачки писац Ајхард у свом делу Анали франачког краљевства и уједно представља први помен Срба у западноевропским изворима. Писац Анала наводи да су Срби народ који држи већи део Далмације подразумевајући под овим појмом римску провинцију Далмацију која је обухватала територију данашње Босне и Херцеговине, јадранско приморје, Црну Гору и Западну Србију.
Тек је за Властимира могуће дати неке прецизније биографске податке. Властимир је владао између 836. и 860. године. Искористио је рат између Бугара и Франака, као и заузетост Византије са Арабљанима и осамосталио се од Византије. Бугарској, која је тада била под вођством кнеза Пресијама, није одговарало формирање независне српске државе с обзиром да су у саставу бугарске државе били други словенски народи који би могли да се угледају на Србе, па је напала Србију 847. године. Срби су са Властимиром на челу извојевали победу 850. године.
Чињеница да су Срби под Властимиром водили успешну борбу против Бугарске која је у почетком 9. века већ важила за европску силу даје простора за претпоставку да Срби у то доба нису били неорганизовано племе, него да су већ имали државу која је била способна да се успешно брани од спољњег непријатеља, што подразумева високу војну и административну организацију.
Властимир је своју ћерку удао је за Крајину, сина травунијског жупана Белоја пре средине 9. века. Зету је дао титулу архонта чиме је уздигао Травунију из ранга жупаније у ранг архонтије и тако створио локалну династију1. Овај податак који нам је оставио Константин Порфирогенит такође говори и о међусобном хијерархијском односу српских кнежевина, као и да су Травунијом, основаном првих деценија након доласка Срба на Балкан, владали чланови породице која није била у директном рођачком односу са породицом првог архонта, Тибор Живковић закључује да је највероватније то био случај и са другим српским кнежевинама, Паганијом и Дукљом.

Властимир је имао три сина — Мутимира, Стројимира и Гојника. Кад је Властимир умро, Мутимир је постао владар док су остала браћа добила делове земље на управу. Када је на бугарски престо дошао Борис I (852-889), поново је дошло до сукоба с Бугарима. Бугари су претрпели пораз, а Борисов син Владимир и 12 бољара су били заробљени. Склопљен је мир, а заробљеници ослобођени. Том приликом су обе стране такође размениле дарове. Потом је дошло до сукоба међу Властимировим синовима из кога је као победник изашао Мутимир. Нови српски кнез је своју млађу браћу протерао у Бугарску. Да би онемогућио будуће покушаје своје браће да му одузму престо, задржао је Петра, Гојниковог сина, као таоца, који је касније побегао у Хрватску. Међутим, кад је на византијски престо 866. године ступио Василије I Македонац, Мутимир је, ослабљен ратовима са својом браћом, морао да призна врховну власт Византије. Цар Василије је Србима дао аутоуправу, али под условом да прихвате хришћанство.
Византија је у доба Василија I Македонца била јака, међутим, након његове смрти њен утицај нагло опада. С друге стране, бугарска држава нагло јача с доласком Симеона на престо 893. године.
Мутимир је имао тројицу синова Прибислава, Брана и Стефана, а након његове смрти 891/92. године наследио га је Прибислав. Након годину дана владавине Прибислава је збацио Гојников син, Петар Гојниковић (892-917), који се вратио из Хрватске и где је сад протерао Прибислава и његову браћу. Након три године (895/96) други Мутимиров син, Бран, покушао је да збаци Петра са престола али га је овај заробио и ослепио. Године 897/98. Стројимиров син, Клонимир, такође се укључио у борбу за престо, међутим Петар је изашао као победник из тих сукоба и наредне две деценије је мирно владао. Имао је подршку Византије чију је врховну власт признавао. Успоставио је и добре односе са Бугарима којима је владао Симеон (893-927).
Симеон је био у сталним сукобима са Византијом и 917. године јој је нанео тежак пораз у бици код Анхијaла. Уочи те битке, негде на Неретви, Петар Гојниковић се састао са византијским управником у Драчу, стратегом Лавом Равдухом, који му је предлагао да заједно са Угарском нападне Бугаре. Симеон је сазнао за овај састанак и напао је Србију. Међу бугарском војском је био и унук Мутимиров и Бранов син, Павле Брановић који је исте 917. године преузео власт у Србији. Петар је на превару заробљен и одведен у Бугарску где је убрзо и умро.
Павле Брановић је Србијом владао три године између 917. и 920. године, признавајући врховну бугарску власт. Покушао је да га збаци други Мутимиров унук, Прибиславов син, Захарија, који се до тада налазио у Цариграду. Павле је успео да сачува престо, али се потом и сам окренуо Византији. Симеон га је онда уклонио и на престо поставио Захарију (921) који се такође недуго затим такође окренуо Византији. Симеон је послао војску против њега али је она била поражена. Године 924. Симеон је поново напао Србију са много јачом војском и под командом новог претендента на српски престо, Часлава Клонимировића, унука Стројимировог. Захарија је био збачен, највиђенији српски жупани су на превару ухваћени и побијени, а Србија опустошена и велики део народа одведен у Бугарску као робље.
После Симеонове смрти 927. дошло је до опадања бугарске моћи. С друге стране, Византија је јачала под мудрим вођством Романа I Лакапина, који је владао као регент и таст младог Константина VII Порфирогенита. Византија је, у жељи да ојача Србе, највеће словенско племе на Балкану које је било природни такмац Бугарима, помогла Часлава који је око 931. године побегао из Бугарске у Србију и почео окупљати виђеније људе око себе не би ли опет преузео власт у Србији. Пошто је утврдио своју власт и ујединио сва остала српска племена и државице, Часлав је створио прву српску државу која се простирала од Саве и Јадранског мора па све до Мораве и која је окупљала у једну заједницу готово сва српска племена и све српске земље.
Часлављева владавина се према наводима Летописа попа Дукљанина (Барски родослов) завршила сукобом са Угрима у коме је Часлав изгубио живот средином 10. века. Са Часлављевом смрћу завршава се низ познатих владара из династије Властимировића. И након Часлава било је владара из ове династије али они нису привукли пажњу византијских историчара који су најзначајнији извор за српску историју овог периода. Додуше, Летопис попа Дукљанина даје информације о Часлављевим потомцима, међутим, данашња историографија их потпуно одбацује као измишљене и легендарне[11].

Територија​

Прецизно утврђивање територијалног обима државе Властимировића као ни њених граница није могуће. Постоји само неколико података који се односе на њену територију. О територији првобитне српске државе прве податке оставио је Константин Порфирогенит набрајајући градове који су се налазили у њеном оквиру. Она се граничила са српским областима у јадранском приморју, Хрватском (граничне жупе биле су Имотска, Ливно и Плива) на северозападу и Бугарском на југоистоку. Појединим областима које су се налазиле у оквиру спрске државе управљали су жупани са већим или мањим степеном самосталности. Податак о српско-бугарској владавини потиче из времана владавине Мутимира. Наиме након српско-бугарског рата (који је вођен између 854 и 864. или после 880. године) дошло је до размене заробљеника и поклона и то се одиграло на граници код града Раса. Што се тиче границе са српским областима у приморју она је вероватно ишла преко планинских масива у залеђу Јадранског мора. Седиште Властимировића вероватно се налазио у Дестинику. У оквиру државе Петра Гојниковића можда је улазила и Паганија односно Неретљанска област. Када је дошло до проширења владавине српског кнеза на Паганију није могуће утврдити. У ово време су се у оквиру државе Властимировића налазиле и друге приморске области осим Захумља које је било самостално и Дукље која је била под снажним византијским утицајем. Последњи податак о границама српске државе потиче из времена Часлава Клонимировића. У Летопису попа Дукљанина се наводи како се Часлав сукобио са Угарима вероватно у данашњој Мачви па се закључује да је северна српска граница вероватно гравитирала ка Сави.

Принцип наслеђивања​

О принципу наслеђивања код Срба у 7. веку нам говори Константин Порфирогенит. Још од првог помена српских владара јасно је да се владарско звање наслеђивало с оца на сина. Порфирогенит каже да је првог архонта који је довео Србе на Балкан наследио његов син, а њега опет његов син, међутим, не наводи да ли се радило о најстаријем сину. Придев најстарији Порфирогенит користи тек кад говори о Мутимиру и његовим синовима, међутим, може се закључити да је то био принцип и од раније. Исти принцип се помиње и у Летопису попа Дукљанина иако се ту говори о историјски непотврђеним личностима (Свевлад, Селимир, Владин, Ратимир) .
Властимир је дакле, заиста био потомак првог архонта под којим су се Срби у Ираклијево доба населили на територији античке Далмације. Наравно може се тврдити да је он припадао владарској породици првог архонта, али никако да је био и његов непосредни потомак. Овако дуго трајање једне владарске династије говори у прилог о чврстини не само институције владара него и саме државне творевине у Срба која је настала почетком 7. века.

Христијанизација​

Према наводима Константина Порфирогенита до првих евангелизаторских утицаја међу Србима је дошло за време владавине цара Ираклија (610-642) тј. непосредно након српског досељавања на Балканско полуострво. Ова рана христијанизација свакако је била врло површна. Српска држава налазила се на територији у којој су се укрштали мисионарски утицаји из центара под контролом Рима са онима под контролом Цариграда. Рану христијанизацију вршили су свештеници под јурисдикцијом Рима који су потицали из јадранских приморских области. Следећи талас христијанизације везан је за деловање Панонске дијецезе из друге половине 9. века коју су успоставили ученици Ћирила и Методија. О утицају панонске дијецезе на Србију сведочи писмо папе Јована VIII српском кнезу Мутимиру. Мутимир је вероватно прихватао византијску црквену политику што није одговарало папи. Први утицаји евангелизације виде се по хришћанским именима чланова династије Властимировића (Петар Гојниковић, Павле Брановић и други).
1651400121955.png

Печат кнеза Стројимира, из друге половине IX вијека
 
Poslednja izmena:
Срби за разлику од многих народа нису схватили колико је важно кроз филмску умјетност афирмисати своју историју, а имамо богату историју и има се шта афирмисати. Наговјештај бјеше да ће се са серијом "Немањићи - рађање краљевине" ствари на боље промијенити. Та серија се могла, а по мени и требала, боље одрадити чиме би се више пробудило занимање за историју међу Србљем, тако би се стекли ибољи предуслови да се некад кроз српску кинемотаграфију обради и преднемањићки период.
Ипак, Властимир, српски кнез (архонт) обрађен је у бугарској серији "Константин философ" (1983) као вођа српског посланства у Цариграду. Ево секвенце која приказује кнеза Вчастимира и српско посланство
 
Један од већих владара из династије Властимировића био је сасвим сигурно кнез Часлав.

Претпостављане границе његове кнежевине:
Caslavova Srbija.jpg

http://www.srpskilegat.rs/caslav-klonimirovic-931-960/?pismo=lat
Рођен у Бугарској и од матере Бугарке, Часлав је провео своје детињство и младост као изгнаник и васпитан је у Бугарској. Вероватно је био још веома млад кад му је отац Клонимир покушао да протера Петра Гојниковића и да завлада у Србији (896. године). Клонимир је том приликом и погинуо, а Часлав је остао млад без оца. Да ли му је била жива мати и да ли га је она васпитала, није познато, али је извесно да су успомене и уверења о његовом српском пореклу и праву на српски престо били јачи од васпитања у бугарској средини, у којој је одрастао.

Као зрео човек могло му је бити око 40 година он је присуствовао страшном призору уништења Србије. Кад је бугарски цар Симеон 924. године по други пут послао против Захарије, који је био одустао од Бугарске и пришао Византији, војску, да га покори или протера, упутио је он са том војском у Србију и Часлава, као претендента, да тобож њега постави место Захарије на српски престо.

Али, када су Бугари, при другом нападу на Захарију, повели собом Часлава, они нису имали намеру да њега заиста поставе на престо, изгледа да су, после искуства што су га стекли, изгубили били сваку веру у српске претенденте и у њихову искрену оданост, него су се њиме само послужили као мамцем и варком, да лакше покоре Србију. Кад је Захарија видео да се неће моћи са успехом одупрети Бугарима, па оставио земљу и престо и побегао, Бугари су позвали српске жупане, да дођу и да приме Часлава за владаоца. Бојећи се са разлогом преваре, српски су жупани тражили од Бугара заклетву да им неће ништа учинити. Бугари су им наравно дали тражену заклетву, и жупани су дошли у бугарски логор. Међутим, кад су стигли код првог села, Бугари их похватају, окују и пошаљу у Бугарску. Том страшном чину и вероломству присуствовао је и Часлав.

Али, тек после тога настале су праве страхоте. Бугарска је војска ударила на обезглављену Србију, похватала све што је могла и одвела у Бугарску. Силан су свет Бугари том приликом побили, а што је остало живо и што је могло измаћи бугарском мачу и коњу, разбегло се на све стране, особито у Хрватску. Србија је била сва опустошена и опљачкана, и у њој је завладала гробна тишина.

Српске избеглице биле су у Хрватској без сумње добро примљене, те бугарска војска, преко погажене Србије, нападне на Хрватску; али, Хрвати је сатру. То су били страшни часови, чија се успомена морала дубоко урезати у Чаславову душу. Ну, и сам је онда био роб, и није могао ништа учинити.

Тек после дугих седам година настале су повољне прилике, које су дале могућности да се поробљена и опустошена Србија ослободи и поново подигне. Силан цар Симеон био је умро (927. године), и бугарска је моћ почела опадати и малаксати. Кад је већ било јасно да Бугарска нема више ону снагу коју је имала за Симеоновог живота, Часлав побегне из Бугарске и дође у Србију.

Стање у каквом је он затекао своју отаџбину било је страшно. Земља је била опустошена и готово без становника. За седам година бугарске власти нестало је било и оно мало живота што је још било остало после бекства Захаријева. За то време извођено је систематско пустошење и истребљење у земљи. Уништено је било све, и Часлав је, тако се причало, кад је дошао у Србију, једва нашао педесет људи, и то без жена и деце, који су живели од лова.

Са том малом дружином почео је Часлав посао државног и националног обнављања. Задатак је био необично тежак, пун несавладивих препона. Али, Часлав је показао у томе раду необичан организаторски таленат. За сразмерно кратко време он је организовао и уредио државу.

Одмах чим је почео радити, он се обратио Византији са молбом за помоћ и заштиту. У Византији су ту његову молбу, наравно, веома радо прихватили. И ако је Србија у тај мах била готово мртва, у Византији су знали за војничке и државничке способности српског народа и да се он може брзо опоравити, увиђали су значај Србије, па су пристали да га помогну, да у њему добију савезника у борби против Бугарске, за коју још није било сигурно да се неће опет опоравити и освежена опет постати опасна по Византију.

Кад је Часлав почео да организује у земљи власт, поврвеле су у Србију избеглице са свих страна, из Хрватске, Бугарске, Византије и из других земаља. Убрзо је Србија добила опет своје становништво, и у њој је почео жив и интензиван рад на обнављању. Династе појединих области ишчезле су биле или су се покориле, и Часлав је, без борбе и без противљења, завладао скоро свима српским земљама. Под Чаславом су сузбијене сепаратистичке покрајине и династичке тежње, и Србија је постала велика држава, о којој се и на страни знало и са респектом говорило. У спољњој политици Часлав је наставио Захаријеву политику наслањања на Византију, и консеквентно се ње држао до краја своје владе.

При крају своје владе Часлав је био изложен нападима Мађара, који су са севера често продирали у Босну, Мачву и моравску долину и пљачкали тамо. По традицији је он и погинуо у Срему, у борби са њима (око 960. године).

Особа Чаславова и његова творевина силно су утицале на народну машту и завладале су народном традицијом, тако да су још две стотине година после његове смрти приче о њему, његовом раду и његовој држави занимале народ и чиниле главну садржину традиције. Тек доцнији догађаји, особито дела и рад Немањин, истиснули су из народне традиције или стопили са њима приче о добу и раду Чаславовом.​
http://www.svevlad.org.rs/povesnica/stanojevic_caslav.html
 
O čemu ti pričaš? Jesi li ti uopšte i čuo za Vukana? :roll:

Upravnik Raske pod Bodinom! Postavio ga Bodin za upravnika Raske. Bio mu je dvorjanin i plemic. Njegova najveca slava je sto je cerku dao za zenu Kralju Vladimiru, dedi Stefan Nemanje.
Nema on dinastiju!! I sto je jos gore, vi nista ne znate o Vukanu, nista o njegovoj lozi.
Ali eto opet lupate i izmisljate dinastije.
 
Upravnik Raske pod Bodinom! Postavio ga Bodin za upravnika Raske. Bio mu je dvorjanin i plemic. Njegova najveca slava je sto je cerku dao za zenu Kralju Vladimiru, dedi Stefan Nemanje.
Nema on dinastiju!! I sto je jos gore, vi nista ne znate o Vukanu, nista o njegovoj lozi.
Ali eto opet lupate i izmisljate dinastije.

Naravno da ima dinastiju; rod i porod ga je nasledio. Nije tu reč o upravnicima koji se postavljaju, već o naslednom dobru. Pogledaj lozu Vukanovu.

Mislim, šta ti uopšte pokušavaš da kažeš. Ne sme da se piše Vukanović? :lol:
 
Naravno da ima dinastiju; rod i porod ga je nasledio. Nije tu reč o upravnicima koji se postavljaju, već o naslednom dobru. Pogledaj lozu Vukanovu.

Mislim, šta ti uopšte pokušavaš da kažeš. Ne sme da se piše Vukanović? :lol:

Ma bjezi, to su nevjerovatne budalastine. To su hrvatske izmisljotine i pogledi na istoriju Tuge i Buge.

Kod nas postoji samo jedna dinastija u srednjem vijeku, kolko ja znam bez prekida u lozi, od pada Rima kada pocinje srednji vijek oko 390. godine, do pada renesansne Srbije pod Turke oko 1390. godine, dakle 1000 godina odprilike, a to su Svevladovi gotski potomci, dakle Svevladovici. Tvorci Velike Moravske, merovinske dinastije u Evropi.
Jedino u vrijeme Atile kad su vladali Valamir, Cudimir i Vidimir u Slavoniji i onda njihov sin Teodorik Veliki, postoji nejasnoca jesu li i oni od Svevladovica ili nisu, ali nema razloga da mislimo da nisu jer su svi ostali od Svevlada. Dakle ili su svi Svevladovici, ili brojimo od Cudimira pa su svi do kosovskog boja Cudimirovici, ali za ovo nema razloga. Od pada Rima, bez prekida, sve je moravska Svevladova dinastija. I banovi Hrvatske su iz te moravske dinastije, osim kad je banda bila pod pobunom.
 
Poslednja izmena:
Ma bjezi, to su nevjerovatne budalastine. To su hrvatske izmisljotine i pogledi na istoriju Tuge i Buge.

Kod nas postoji samo jedna dinastija u srednjem vijeku, kolko ja znam bez prekida u lozi, od pada Rima kada pocinje srednji vijek oko 390. godine, do pada renesansne Srbije pod Turke oko 1390. godine, dakle 1000 godina odprilike, a to su Svevladovi gotski potomci, dakle Svevladovici. Tvorci Velike Moravske, merovinske dinastije u Evropi.
Jedino u vrijeme Atile kad su vladali Valamir, Cudimir i Vidimir u Slavoniji i onda njihov sin Teodorik Veliki, postoji nejasnoca jesu li i oni od Svevladovica ili nisu, ali nema razloga da mislimo da nisu jer su svi ostali od Svevlada. Dakle ili su svi Svevladovici, ili brojimo od Cudimira pa su svi do kosovskog boja Cudimirovici, ali za ovo nema razloga. Od pada Rima, bez prekida, sve je moravska Svevladova dinastija. I banovi HRvaatske su iz the moravske dinastije, osim kad je banda bila pod pobunom.

Ponekad nisam siguran je li se možda samo zafrkavaš...
 
Изронио град кнеза Часлава!

Борис Субашић | 26. октобар 2015.

“Новости” у Малом Зворнику где су археолози открили велико византијско и српско преднемањићко насеље. Стари српски грудобрани, зидови и ровови који плене величином и лепотом.

АРХЕОЛОЗИ су на врху Орловина који доминира над окуком клисуре Дрине код Малог Зворника открили остатке два тајанствена утврђена града. Први је огромна византијска тврђава из 6. века чије су се моћне зидине лепезасто спуштале стрмином око 700 метара до тадашњег пристаништа у малозворничком приобаљу. Други је српски град који је, према досадашњим налазима, овде постојао у преднемањићком периоду током 9. и 10. века на простору око врха Орловине.

Археолози су се нашли пред загонетком кад су у шумском зеленилу открили монументалне рановизантијске зидине и грађевине подигнуте у доба цара Јустијана, као и око три века млађе српске грудобране, зидове и ровове који и после 1.000 година запуњавања ерозијом запрепашћују својом величином.

Истраживачи претпостављају да су ове додатне раносредњовековне фортификације изграђене као заштита од бугарских пустошења с југа и од мађарске најезде са севера. Упркос очигледно великом значају који су тврђаве на Орловини имале у своје време, данас су њихова имена непозната из писаних историјских извора. Истраживачи зато покушавају да као форензичари помоћу материјалних остатака древних градова разреше ову тајну и зато још пре свитања хитају кроз прамење магле стрмом брдском стазом ка густој шуми која крије рушевине. Већ под првим крошњама дрвећа дочекује их први монументални објекат, зарушена масивна капија и зид који је штитио највиши део утврђења. Од те тачке шумске стазе се рачвају у неколико праваца. Један обавија врх Орловина као стражарски опходни пут кога пресеца огроман српски ров и масивни сувозид од крупних стена. Тај путељак се затим спушта на префињено сазидани византијски одбрамбени зид и стражарско место, које су истраживачи ових дана откопали.

Одатле се стазом испод неколико метара високог српског земљаног грудобрана стиже до видиковца скривеног у жбуњу на вертикалној литици изнад Дрине. То је прва од неколико византијских осматрачница од којих свака види и претходну и следећу, распоређених у низу на стрмоглавој стени према кањону реке. Козја стаза која је повезивала та стражарска места само је понегде видљива и њоме се данас нико не усуђује да прође и направи круг до улазне капије.

Зидине из VI века

Untitled.jpg


Зато се ка центру некадашњег града на врху Орловине иде или путељком поред огромне зарушене тврђавске цистерне пречника већег од 12 метара или стрмом стазом поред остатака лепо озидане зграде којој сад само први спрат вири изнад тла, док је нижи део затрпан вековним наносима. Та стазица пролази крај скромног заклона археолога испред кога гори логорска ватра на којој греју промрзле удове и покушавају да осуше одело натопљено знојем и шумском влагом. Ипак, упркос лошем времену они не одустају од истраживања цркве огромних димензија. Пошто је шумско растиње с ње рашчишћено, бели камени зидови на великом платоу натприродно блеште под оловним небом.

- Дужина овог монументалног храма је око 32, а ширина око 20 метара и сложене је основе, што је карактеристичан стил градње за римску провинцију Далмацију - каже доцент др Дејан Радичевић с Филозофског факултета у Београду. - У источном делу су откривени епископски престо и седишта за свештенство, што наговештава да се овде можда налазило седиште епископије. На појединим деловима олтарских зидова очувани су фрагменти фресака из рановизантијске епохе. Да је град живео у то време, потврђују и бројни налази стакла и амфора за вино и уље који указују да је Дрина била пловна и да је водени пут до градске луке био веома жив.

Иако су истраживања још на почетку, ископавања показују да је император Јустинијан овде подигао један од својих највећих градова на Балкану. Његове рушевине становништво овог дела Подриња одавно зна и назива их Јерининим градом, док је зворничка тврђава на супротној левој обали Дрине од давнина називана Ђурђев град. За разлику од ове утврде која је позната и из историјских извора и археолошки истраживана, град изнад Малог Зворника, иако старији, остао је забележен само као цртица у научној литератури. Све се променило 2013. кад је прерано преминули Дејан Павић, професор историје из овог градића покренуо лавину догађаја.

- Професор Павић заљубљеник у старине овог краја дошао је на факултет и позвао ме да обиђемо локалитет - каже др Радичевић. - Пристао сам и на први поглед видело се да је реч о изузетном налазишту. Просто је невероватно да је деценијама било заборављено. Захваљујући подршци општинског руководстава Малог Зворника издвојена су скромна средства и започело се са првим сондирањима. Одмах се показало да је реч о великом утврђеном комплексу из рановизантијске епохе.

Истраживачи су били запрепашћени величином простора обухваћеног бедемима од око 14 хектара, који сврстава овај комплекс у један од највећих рановизантијских градова на територији данашње Србије.

Српске стреле из IX века

рртрт.jpg


- На овом месту стицале су значајне комуникације што водене, што долином реке - објашњава др Радичевић. - Ово место било је веома важно, јер се од Малог Зворника мења сам карактер терена. Ово је контактна зона северних равничарских предела римске провинције Паноније и унутрашњег планинског простора Динарида, односно провинције Далмације. Тврђава на Орловини је контролисала пут који је повезивао метрополе тих провинција, Сирмијум и Салону. Околни простор града је важан јер поседује рудно богатство које је експлоатисано и у античко доба и у средњем веку. Подрињски рудници су били веома важан извор прихода за државну касу средњовековне Србије.

Саговорник "Новости" наводи да је византијска тврђава на Орловини као и низ сличних запустела крајем 6. и почетком 7. века, када је наступио прекид живота на овом простору.

- У раном средњем веку је поново обновљен живот у оквиру тврђаве и то на самом врху, који је поново посебно утврђен, што су нам показала овогодишња ископавања - каже др Радичевић.

Материјал који је пронађен, пре свега керамика, показује, истиче Радичевић да су нови становници Срби.

УТВРЂЕН ЦЕНТАР

У ЛЕТОПИСУ Попа Дукљанина записано је да је српски владар Часлав имао сукоб с Мађарима управо у Дринској жупанији.

- Данас не знамо где се она тачно простирала, али сам помен Дрине указује да је могла бити на овом правцу - сматра др Радичевић. - Ако узмемо у обзир да је ова локација незаобилазна на путу из северних панонских предела ка Далмацији, основано се може претпоставити да се овде налазио Часлављев град. Овде се налази један од утврђених центара које припада преднемањићкој историји Србије која нам је у најмањој мери позната и зато нам се на Орловини пружа изузетна прилика да дођемо до поузданих закључака како су Срби тада живели.

Темељи монументалне Византијске цркве

Untitled1.jpg


СИРОМАШНИ ВИЗИОНАРИ

ИАКО је Мали Зворник једна од најсиромашнијих општина у Србији, она сваке године из скромног буџета издваја средства за истраживање Орловине.

- Ова прича о откривању српске прошлости је улагање у будућност - каже Зоран Јевтић, председник општине Мали Зворник. - Наш суграђанин професор Павић је визионарски обратио пажњу археолозима на Орловину, од које очекујемо да ће бити веома атрактивна за туристе. Већ имамо подземни град, супертајну војну базу из времена Краљевине Југославије од 75 просторија за 5.000 војника укопаних у брду, где је у априлу 1941. одржана последња седница владе. Сад имамо и стари византијски и српски град на брду и очекујемо много више гостију него раније.
 
Срби нису схватили колико је важно кроз филмску умјетност афирмисати историју, а имамо богату историју и има се шта афирмисати. Кроз играни филм није приказано ништа о династији Властимировић, а није урађен богами ни пристојан документарац.
Зато су Бугари обрадили кроз једну сцену Мутимира, Властимировог сина у филма "Борис I" из 1985.године.
Сцена обрађује епизоду након битке у којој Мутимир потукао Бугаре које је водио Владимир Расате, син бугарског кнеза Бориса, при чему је заробио Владимира и још 12 бољара.
Кроз сцену бугарски кнез Борис долази Мутимиру да откупи свог сина и 12 бољара, те закључи мир с Мутимиром.
 
Срби нису схватили колико је важно кроз филмску умјетност афирмисати историју, а имамо богату историју и има се шта афирмисати. Кроз играни филм није приказано ништа о династији Властимировић, а није урађен богами ни пристојан документарац.
Зато су Бугари обрадили кроз једну сцену Мутимира, Властимировог сина у филма "Борис I" из 1985.године.
Сцена обрађује епизоду након битке у којој Мутимир потукао Бугаре које је водио Владимир Расате, син бугарског кнеза Бориса, при чему је заробио Владимира и још 12 бољара.
Кроз сцену бугарски кнез Борис долази Мутимиру да откупи свог сина и 12 бољара, те закључи мир с Мутимиром.

Ne mogu ovde da se ne setim rasprava sa Bugarima o tome jesu li oni bili tengristi ili ne. Bugarski han se zaklinje Tengriju, a srpski knez Perunu. Ako im je za utehu, postoje tu dva momenta. Prvi je da tengrizam nije nužno podrazumevao da je neko niskog rasta i kosook, ali zato jeste podrazumevao da je taj neko spavao na konju jer je to bila univerzalna religija svih stepsko - nomadskih naroda na Evroazijskom platou. Drugi momenat je da to čak nije bila ni religija u pravom smislu reči, jer ne samo da nije bilo više bogova, nego i taj jedan koji se kolokvijalno naziva Tengri nije bio bog, već se radi o Velikom Plavom Nebu. Prosto je to bilo vezivanje za prirodu onako kako su nomadi shvatali taj pojam, iz tog razloga ne postoje ni hramovi ni obični prikazi Tengrija uklesani u drvo ili kamen.
 

Back
Top