Византијско царство Ромеја

Изузетно важан догађај који ће имати далекосежне подљедице по судбину Византијског илити Ромејског цаесрва јесте пораз византијских снага од селџучких Турака у бици код Манцикерта. Документарац који обрађује догађаје прије, током и након ове битке
 
FunPic_20240528_132025437.jpg

Ае па нека је са сретзом!👍
 
Уторак, 29. мај 1453. - дан који никада није требало да сване!
Пази српска деспотовина је пала као федерална јединица римског царства такође смо имали 3 српска римска цара у том погледу сам ти говорио да то драстично мења перцепцију код обичних људи.
Ја сам присталица тога да сви извори и све треба да буде приступачно обичном народу да може сам да увиђа и посматра ствари.
Овако ако неко каже то је опште позната ствар јесте елитама и историчарима не обичним људима.

Форсирање 476. је само за преувеличавање Гота и Германа и стварања супер расе који су освојили Рим који им је поклонио цар Зенон.

Епоха римских и српских царева је највеће варварско достигнуће као и Словена уопште евентуално долази у обзир Кијевска Русија и Бугарска и ништа више.

Е сад ако су Срби били робови за Порфирогенита постали су и цареви његових сународника и његове империје и колико то сад звучи будаласто и ретардирано.
Овде треба додати и босанско краљевство до Томаша када постаје католичко али у време пада Босанци су држали Приштину и делове Косова и последње везе са Пећком Патријаршијом.
 
Пази српска деспотовина је пала као федерална јединица римског царства такође смо имали 3 српска римска цара у том погледу сам ти говорио да то драстично мења перцепцију код обичних људи.
Ја сам присталица тога да сви извори и све треба да буде приступачно обичном народу да може сам да увиђа и посматра ствари.
Овако ако неко каже то је опште позната ствар јесте елитама и историчарима не обичним људима.

Форсирање 476. је само за преувеличавање Гота и Германа и стварања супер расе који су освојили Рим који им је поклонио цар Зенон.

Епоха римских и српских царева је највеће варварско достигнуће као и Словена уопште евентуално долази у обзир Кијевска Русија и Бугарска и ништа више.

Е сад ако су Срби били робови за Порфирогенита постали су и цареви његових сународника и његове империје и колико то сад звучи будаласто и ретардирано.
Овде треба додати и босанско краљевство до Томаша када постаје католичко али у време пада Босанци су држали Приштину и делове Косова и последње везе са Пећком Патријаршијом.
А ко ти каже да се Константин Драгаш сматрао Србином, ако на њега алудираш?

Па и треба да буде доступно обичном народу, само што обичан народ ретко залази у архиве и библиотеке па и није у стању да баш разуме перцепцију тога времена, за разлику од људи који се тиме баве и имају одговарајућу научну подлогу.
Ништа није константно, све се мења као и погледи на поједине догађаје и људе.
 
А ко ти каже да се Константин Драгаш сматрао Србином, ако на њега алудираш?

Па и треба да буде доступно обичном народу, само што обичан народ ретко залази у архиве и библиотеке па и није у стању да баш разуме перцепцију тога времена, за разлику од људи који се тиме баве и имају одговарајућу научну подлогу.
Ништа није константно, све се мења као и погледи на поједине догађаје и људе.
Па знамо ко су били Драгаши?
Засигурно не Грци.
Међутим пошто видим да тераш мак на конац око небитних ствари хајде да ти га поклоним и да ти поклоним још једног и да остане само један једини цар Срба и Ромеја шта би то променило у овој мојој причи и било којојој?
А да отпишем 2 цара и да ти будеш задовољан је л' сад решено?
 
Poreklo prezimena porodice Dragaš To je prezime čuvene vlastelinske porodice Dragaša, od kojih je najpoznatiji bio despot Kostadin Dragaš posle čije smrti, u bici na Rovinama, krajem 14. veka, ova dinastija počinje da se razilazi svuda po svetu. Većina ih je pobegla u Carigrad, kod rođake Jelene Dragaš.

Sa sedištem u Ćustendilu, Kostadinova država je zahvatala krajeve između Ibra i Južne Morave, na istok od države Mrnjavčevića sve do Velbužda i Sredca, u današnjoj Bugarskoj, a na jug do srednjeg toka reke Strume i donjeg toka Vardara, prema Solunu i Seru.



Dragaši su od loze Nemanjića, čiji je direktni potomak kralj Milutin. Dinastija Dragaša. počinje od Ivaniša Dragaša, potomka njegovog sina iz braka sa Simonidom Konstantina Nemanjića.

Od Ivaniša su Dragaši brakovima bili povezani sa uglednim vladarskim kućama tog vremena – Palelozima i Komninima u Vizantiji, Brankovićima i Hrebeljanovićima u Srbiji, Balšićima u Zeti, ali i sa bugarskim dvorom cara Asena, turskim carem Bajazitom, italijanskim vlastelinima Dandolo, francuskom dinastijom Savoj i ruskim dvorom.

Nisu svi Dragaši bili najvišeg roda, pa su mnogi, kao obični ljudi, u vreme turske okupacie ili zaboravili ili nisu smeli da pominju svoje poreklo. Neki su ostali na svojim naslednim posedima u severnoj Grčkoj, Albaniji i šarskoj župi Gori u kojoj je mesto Dragaš i danas jedan od većih centara. Sasvim sigurno je da su se preci našeg čitaoca, nakon pada srpskih država, povlačili sa svojih poseda na sever i zapad, znači i u Liku, Srpsku Krajinu.


Nimalo slučajno, jer ih je na ovim prostorima gospodarila rođaka Jelena Šubić-Zrinska, sestra cara Dušana, a docnije i kod druge rođake, Katarine Branković-Celjske koja je u 15. veku imala utvrđeni grad na reci Uni.

Za razliku od poslednjeg sina Kostadina Dragaša koji se poturčio i postao Jusuf, da bi ostao gospodar bar nekih svojih teritorija, ovi drugi Dragaši su se opredelili za hrišćansku zaštitu svojih rođaka na Zapadu.

Neki su to, pre ili kasnije, platili unijaćenjem i pokatoličenjem, a neki su po cenu gubljenja društvenog ranga i plemićkog statusa ostali u veri svojih dedova.

@Лекизан да ли је ово довољно?
 
Па знамо ко су били Драгаши?
Засигурно не Грци.
Међутим пошто видим да тераш мак на конац око небитних ствари хајде да ти га поклоним и да ти поклоним још једног и да остане само један једини цар Срба и Ромеја шта би то променило у овој мојој причи и било којојој?
А да отпишем 2 цара и да ти будеш задовољан је л' сад решено?
Знамо ко су били Драгаши али знамо и да се Јелена Драгаш удала баш за Грка, Манојла Палеолога, из чијег брака су се родила последња два византијска цара Јован и Константин.Питао сам одакле знаш да су се њихова деца сматрала Србима а не Грцима!
Није ми баш јасно шта покушаваш Ник.
 
Знамо ко су били Драгаши али знамо и да се Јелена Драгаш удала баш за Грка, Манојла Палеолога, из чијег брака су се родила последња два византијска цара Јован и Константин.Питао сам одакле знаш да су се њихова деца сматрала Србима а не Грцима!
Није ми баш јасно шта покушаваш Ник.
Па ако пажљиво прочиташ шта сам поставио и узмеш читав период од Душана ,Уроша и тако у напред до деспотовине постало би ти јасно да се сматеао вероватно и Србином и Ромејом превасходно римским царем српског порекла и то јако високог српског порекла.
Међутим били су толико орођени да се могао сматрати чиме је желео међутим није Постао Драгасус није претендовао другим презименима а могао је није наступао као Дука или Фердинанд ја уопште не знам шта ту има нејасно уопште.

Српска идеолошка идеја је постала српско-ромејско царство од Милутина на даље како ће то тачно изгледати није се знало Милутин је нудио престо Ромејима рођацима своје жене који су престо одбили јер им је Србија била много тврда и варварска за њихов укус.
 
@Лекизан да пробамо овако Радован се потписивао са Дука и стидео се својих српских корена осећао се Грком за Костадина Драгаша већ то не можемо рећи јер је орођен са готово свим важним европским кућама и претходе му 2 српско-ромејска цара где он као резултат неког компромиса остаје ромејски цар који истиче своје презиме Драгаш којег више не мора да се стиди већ му оно даје валидност и ауторитет јер је политичка ситуација тад сасвим другачија у то време. Између ова два зла по Ромеје , Ромеји су се ипак одлучили за Турке Селџуке као мање зло од Срба.
 
Драгасус није претендовао другим презименима а могао је

To uopšte nije tačno. Njegovo primarno prezime bilo je Paleolog i ne bi imalo nikakvog smisla da ga se odrekne. Potpis sa hrisovulje od februara 6957. godine (po vizantijskom kalendaru, naša 1448. godina) 12. indikta:

Constantine Autocrat.png


Konstantin u Hristu verni car i samodržac Romeja Paleolog
 
На данашњи дан, 29.маја 1453.године десио се један од најтрагичнијих догађаја у свјетској историји, Константинопољ, тај бисер цивилизације и центар источне хришћанске сфере пао је под налетима османлијских снага.
Опсада пријестолнице Источног римског царства Константинопоља коју је спроводила војска османског султана Мехмеда II почела је 6. априла те године, да би након два мјесеца херојског отпора бранилаца, захваљујући тада новој генерацији топова огромног разорног дејства зидине Цариграда 29.маја попустиле и услиједио је продор азијатских хорди у град.
У том ропцу великог царства какво никад ни прије ни послије није битисало на овој планети, посљедњи ромејски цар Константин XI Палеолог Драгаш је по продору османлиојских хорди у град, код којег је прорадио тај по мајчиној страни српски пркос, кренуо у посљедњи јуриш и скончао заjедно са својим царстом.
Након пада пијемонта свјетске цивилизације услиједио је стравичан масакр становништва и бестијално пљачкање и разарање које је трајало три дана и три ноћи.
 
To uopšte nije tačno. Njegovo primarno prezime bilo je Paleolog i ne bi imalo nikakvog smisla da ga se odrekne. Potpis sa hrisovulje od februara 6957. godine (po vizantijskom kalendaru, naša 1448. godina) 12. indikta:

Pogledajte prilog 1555562

Konstantin u Hristu verni car i samodržac Romeja Paleolog
У ком си филму ти?
Нико није рекао да би се одрекао презимена Палеолог већ би било логичније одрећи се презимена Драгаш што се није десило.
 
Ромеји су се ипак одлучили за Турке Селџуке као мање зло од Срба.
Грешка Цара Константина није национална већ верска...племство има своју елитистичку логику, а не ко ми плебс народну...

Изузетак те матрице је обожено племство, а таквих је мало код свих народа православних...

Грчки Невољни одабир Турака спрам нас је Божја казна за вољни одабир уније са папом... Плаћен је цех невидљивог богоодстипања, видљивим у Турке...

Увек се понавља тај образац кроз историју, здружиш се са горима од себе и изгубиш себе тотално...

Имаш у визији цариградског патријарха два дана пре пада Цариграда да 5 праведних и неупрљаних унијом Хришћана није остало у граду, и да га зато Бог предаје Турцима... Цар и народ који га је пратио насупрот упозорењима патријарха, је главни кривац за пораз
 
Poslednja izmena:
У ком си филму ти?
Нико није рекао да би се одрекао презимена Палеолог већ би било логичније одрећи се презимена Драгаш што се није десило.

Izjava:

није претендовао другим презименима а могао је
 
Шта теби није јасно ?
Постављено је породично стабло нећу цитирати сам свој пост могао се презивати како год хоће што се тиче породица са којима је орођен могао је бити Комнен.
Остао је са својим презименом.
Не знам шта ти значи примарно ,секундарно , терцијално презиме.
Не знам шта значи како се осећао?
Не знам ни једног нашег средњовековног краља који је написао да је Србин.
Знаш ли случајно ти да се неко потписао као Србљанин?
Ако је Твртко истицао своје порекло од краљева и царева рашких и српских нема разлога размишљати да је код Констадина Драгаша било другачије.
Драгаш би просто нестало под тим презименима.
Да ли су владарске елите имале националност или породичну припадност?
Ловиш духове.

Међутим доказао да је све ово потребно на овој теми јер људи очекују од римског цара српског порекла да напише " Горски Вјенац" или да србује попут Црногораца да би знали да је Србин.

Дакле Радославу је примарно презиме Дука јер се тако потписао и није био Србин већ Грк син Првовенчаног?🤣🤣🤣🙏
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 1556268
Споменик задњем ромејском цару Константину XI Палеологу Драгашу који је херојски погинуо у одбрани бисера цивилизације, Константинопоља 29. маја 1453. године
Хеј ПАЛЕОЛОГ драгаш!
Лектор је ту!🤣🤣🤣🤣🙏
 
Шта теби није јасно ?
Постављено је породично стабло нећу цитирати сам свој пост могао се презивати како год хоће што се тиче породица са којима је орођен могао је бити Комнен.
Остао је са својим презименом.
Не знам шта ти значи примарно ,секундарно , терцијално презиме.
Не знам шта значи како се осећао?
Не знам ни једног нашег средњовековног краља који је написао да је Србин.
Знаш ли случајно ти да се неко потписао као Србљанин?
Ако је Твртко истицао своје порекло од краљева и царева рашких и српских нема разлога размишљати да је код Констадина Драгаша било другачије.
Драгаш би просто нестало под тим презименима.
Да ли су владарске елите имале националност или породичну припадност?
Ловиш духове.

Међутим доказао да је све ово потребно на овој теми јер људи очекују од римског цара српског порекла да напише " Горски Вјенац" или да србује попут Црногораца да би знали да је Србин.

Дакле Радославу је примарно презиме Дука јер се тако потписао и није био Србин већ Грк син Првовенчаног?🤣🤣🤣🙏

Mislio sam da rečenica bio je Dragaš i nije imao nikakvo drugo prezime znači to što piše.

Izvinjavam se što sam zaboravio da u principu kad nešto napišeš najčešće uopšte ne znači to što piše, nego zapravo nešto drugo.
 

Back
Top