Visok pritisak..sta dalje?...pitanje za dr

pele27

Primećen član
Poruka
959
Pozdrav! Nadam se da nisam dosadio! :per:
Elem, vec nekih dobrih nedelju dana imam dosadne glavobolje, tj bol koja seta..sad je na celu, pa na potiljku, pa na vratu... Imao sam strahovit napad bola u zadnjem delu dok sam bio na poslu, otisao sam u ambulantu Hitne Pomoci gde su mi izmerili pritisak 150/100, puls 100. Posle 10ak minuta je ponovo izmeren i bio je 130/100, puls i dalje 100. Doktor nije nista hteo da mi da da me ne bi skljokalo jer sam radio trecu smenu,a nisam mogao da napustim posao. Sutradan sam otisao kod dr opste prakse u DZ koja mi je izmerila 160/110 i momentalno mi prepisala terapiju i poslala na analizu krvi. Prepisan mi je Bisoprolol 5mg svaki dan, Lometazid 1tbl na svaki 3. dan i Lexilium za smirenje po potrebi. Dobio sam analize krvi i urina, sve je ok osim secera gde je gornja granica 6.1, a ja imam 6.8. Dr mi je napomenula da ce me slati na EKG i dalje... Pitam se da li bi valjalo mozda odraditi i UZ srca ili mozda snimiti vratne sudove collor Dopplerom? Sta mi predlazete? I kako se uopste snima doplerom vrat???
 
Pozdrav! Nadam se da nisam dosadio! :per:
Elem, vec nekih dobrih nedelju dana imam dosadne glavobolje, tj bol koja seta..sad je na celu, pa na potiljku, pa na vratu... Imao sam strahovit napad bola u zadnjem delu dok sam bio na poslu, otisao sam u ambulantu Hitne Pomoci gde su mi izmerili pritisak 150/100, puls 100. Posle 10ak minuta je ponovo izmeren i bio je 130/100, puls i dalje 100. Doktor nije nista hteo da mi da da me ne bi skljokalo jer sam radio trecu smenu,a nisam mogao da napustim posao. Sutradan sam otisao kod dr opste prakse u DZ koja mi je izmerila 160/110 i momentalno mi prepisala terapiju i poslala na analizu krvi. Prepisan mi je Bisoprolol 5mg svaki dan, Lometazid 1tbl na svaki 3. dan i Lexilium za smirenje po potrebi. Dobio sam analize krvi i urina, sve je ok osim secera gde je gornja granica 6.1, a ja imam 6.8. Dr mi je napomenula da ce me slati na EKG i dalje... Pitam se da li bi valjalo mozda odraditi i UZ srca ili mozda snimiti vratne sudove collor Dopplerom? Sta mi predlazete? I kako se uopste snima doplerom vrat???

Te vrednosti nisu alrmantne za prepisivanje terapije dok se ne odradi biohemija - trigliceridi, holesterol. urea, kreatinin...
 
Dr mi je prepisala to sve verovatno zbog problema koje imam, tj tih dosadnih glavobolja koje su mi ometale normalan zivot.. Kazem da mi je krvna slika ok, mada ja to sve laicki kazem jer sam video da je sve u granicama normale... Ne znam, nisam pametan..da li da sumnjam da je nesto u vezi glave? Te glavobolje smaraju da to nije normalno...ali videcemo sutra sta ce mi reci...
 
vi najverovatnije zaista bolujete od hipertenzije. dokaz za to je povisena vrednost dijastolnog ("donjeg") pritiska, koji je normalan kod psihogenih skokova tenzije.
terapija koja vam je propisana nije dobra! beta-blokator se ne propisuje kod postojanja granicne glikemije, jer on kod odredjenog broja pacijenata sa intolerancijom glukoze favorizuje pojavu dijabeta!!! ova grupa lekova se, dalje, ne propisuje mladim muskarcima jer deluje na potenciju a nema nista ekskluzivno u regulaciji pritiska sto nemaju i drugi antihipertenzivi koji nemaju ovaj nusefekat. vama je, prema vazecim preporukama (i evropskim, i americkim) potreban lek iz grupe ACE-inhibitora, a ako se on ne pokaze kao efikasan, onda fiksna kombinacija sa ACE-inhibitorom i , recimo diuretikom - ali ne ovako kako je vama propisan lometazid na 3. dan, jer je teziste savremene terapije hipertenzije na svakodenvim manjim dozama diuretika koje nakon otprilike desetog dana imaju i dodatno dejstvo vazodilatacije na krvne sudove bubrega. ubacivanje sedativa ima smisla tek kada se iscrpe sve ove terapijske mogucnosti koje sam nabrojao, kao i jos neke, ali tek uz misljenje psihijatra.
 
Ufffff doktore....znaci da sve pogresno pijem.... z:cry: Tacno cu se roknuti...
Mada je doslo do izvesnih promena. Bio sam prekjuce kod lekara, odneo sam krvnu sliku. Izmeren mi je pritisak 140/80, sto je dosta nize od proslog puta na istom mestu. Dobio sam uput za internistu i otisao kod nje. Uradjen EKG koji je potpuno u redu, puls oko 74... Medjutim, dr internista se nije slozila sa prethodnom terapijom.. Ostavila mi je Lometazid da ga pijem kao sto je vec prepisano, za Lexilium mi je rekla da ga pijem samo po potrebi kada osecam napetost (a dr opste prakse mi rece da popijem po jedan i ujutru i uvece), ali mi je izbacila Bisoprolol i uvela Norvasc, 5mg, po jedna tableta ujutru. Da li je ovo po vasem misljenju bolja kombinacija ili? U svakom slucaju je rekla da mi je Bisoprolol uradio posao, ali posto sam mlad ona ga iskljucuje i ukljucuje Norvasc pa da dodjem posle praznika da vidimo da li mi on radi posao. Ako ne, vracamo se na Bisoprolol...
 

Back
Top